Edit

(TV Series)

(2019)

Full Cast & Crew

Directed by 

Andy Wilson

Writing Credits (in alphabetical order)  

Peter Bowker

Cast (in credits order)  

Helen Hunt ... Nancy Campbell
Arthur Darvill ... Vernon Hunter
Julia Brown ... Lois Bennett
Jonah Hauer-King ... Harry Chase
Zofia Wichlacz ... Kasia Tomaszeski
Prasanna Puwanarajah ... Major Taylor
Tomasz Zietek ... Tomasz
Brian J. Smith ... Webster O'Connor
Parker Sawyers ... Albert Fallou
Johannes Zeiler ... Uwe Rossler
Bruno Alexander ... Klaus Rossler
Jiri Cerny Jiri Cerny ... Priest
Billy Rainer Billy Rainer ... Konig
Yrsa Daley-Ward ... Connie Knight
Ansu Kabia ... Eddie Knight
Sean Bean ... Douglas Bennett
Lesley Manville ... Robina Chase
Eryk Biedunkiewicz Eryk Biedunkiewicz ... Jan Tomaszeski
Michal Nowak ... Lange
Alex Boxall ... Glen Howell
Benedict Taylor ... Doctor Drake
Mateusz Wieclawek ... Grzegorz Tomaszeski
Maurycy Lyczko Maurycy Lyczko ... Josef
Max Riemelt ... Schmidt
Benjamin Wainwright ... Randy
Rest of cast listed alphabetically:
Gareth Worrall Gareth Worrall ... Soldier (uncredited)

Produced by 

Peter Bowker ... executive producer
Veronica Castillo ... Production Executive
Chris Clough ... series producer
Phillipa Cole ... line producer
Callum Devrell-Cameron ... co-producer
Vaclav Mottl ... line producer
Nickie Sault ... producer
Damien Timmer ... executive producer
Helen Ziegler ... executive producer

Music by 

Dan Jones

Cinematography by 

Søren Bay

Film Editing by 

Andrew MacRitchie

Casting By 

Victor Jenkins
Maya Kvetny ... casting director: czech republic

Production Design by 

Paul Spriggs

Art Direction by 

Ben Clements
Lawrence Hearn
Daryn McLaughlan ... supervising art director
Martin Vackár ... supervising art director

Set Decoration by 

Adrian Anscombe ... head set decorator
Sofie Othmanova ... (Czech Republic)
Jen Saguaro ... set decorator: UK
Petra Vencelidesova

Costume Design by 

Nic Ede

Makeup Department 

Marina Altomare ... prosthetics effects technician: silicone runner
Theresa Atkinson ... key makeup hair supervisor
Aurora Beadle ... prosthetic make-up artist/silicone runner
Amy Boyd ... makeup artist
Molly Connors ... Hair and makeup crowd supervisor - Prague / makeup artist
Abby Graves ... UK Hair & Makeup Crowd Supervisor
Jules Greenan ... daily hair and makeup artist
Jessie Harrison ... crowd hair & makeup: dailies
Natalia Leniartek ... crowd hair and makeup daily
Melanie Lindsey ... Crowd Hair and Makeup Artist
Kristyan Mallett ... prosthetics
Jenny Martin ... additional hair and makeup Prague unit
Jana McDonald ... makeup extras supervisor CZ
Lisa Purchase ... UK Hair & Makeup Crowd Artist
Caroline Rose ... additional hair and makeup cz unit
Deborah Shepherd ... hair stylist / makeup artist
Lucy Skeldon ... hair / make up trainee
Laura Hartney ... hair and makeup: dailies (uncredited)

Production Management 

Nick Brown ... production manager
Vojta Ludvík ... unit manager
Lauren McGuiness ... post-production supervisor: Masterpiece
Jan Strasik ... production manager
Pavel Voracek ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Krystof Liska ... third assistant director
Chris Marshall ... second assistant director
La' Toyah McDonald ... third assistant director
Catherine Myers ... Floor Runner
Frantisek Petrik ... third assistant director
Nikolas Puskin ... second second assistant director
Alexander Szygowski ... crowd second assistant director

Art Department 

Tony Boffey ... dressing prop: dailies
Phoebe Flaxton ... set decorator coordinator
Lukas Francl ... graphic designer
Alex Giles ... storeman
Keith Hufton ... dressing props dailies
Rachel Amanda Jones ... standby art director
Radan Kapinos ... standby props
Lissa Lamona ... assistant art director
Lukas Lehoucka ... leadman
Ethan McNamara ... props: dailies
Rosa Nolan-Warren ... art department assistant
James O'Brien ... standby props
Tony Rooney ... props
Marie Strnadova ... assistant art director
Karel Stýblo ... property master
Dominik Truc ... props buyer
Jana Vlasáková ... set dec assistant & research
Matt Watts ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Steve Browell ... sound designer
Patrick Christensen ... adr mixer
Simon Diggins ... adr mixer
Henry Dyer ... boom operator
Gibran Farrah ... adr mixer
Maria Kelly ... adr assistant
Ben Norrington ... adr supervisor
Jiri Pazdera ... boom operator
Tristan Rose ... adr recordist
Mathias Schuster ... foley editor
Jonathan Seale ... sound mixer
Barnaby Smyth ... foley artist
Jessica Watkins ... Mix Technician

Special Effects by 

Will Arnott ... special effects: UK
Dominic Blake ... senior special effects technician
Steve Breheney ... special effects: UK
Dean Chapman ... special effects technician: UK Unit
Ondrej Nierostek ... special effects supervisor
Rob Rowley ... special effects supervisor: UK
Roger Rowley ... special effects technician
Chris Welsh ... special effects technician: UK Unit

Visual Effects by 

Des Anwar ... visual effects supervisor
Emma Bell ... visual effects coordinator
Katie Coombs ... assistant vfx editor: DNEG
Raphael Hamm ... visual effects supervisor: Dneg
Shane Jaeger-Collins ... vfx production manager: Atomic Arts
Kenn Hedin Kalvik ... digital compositor: DNEG
E. Suresh Kumar ... matchmove supervisor
Natalie Reid ... visual effects producer: Dneg
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant
James Francis Sutherland Robson ... 3D generalist TD: dneg (as James Robson)
Dipu Rohan ... matchmove artist: Dneg
Shaun Scott ... cg supervisor
Lizzie Shiers ... assistant technical director: Dneg
David Stephens ... visual effects producer
Robyn Woolley ... vfx production assistant: dneg tv
Tim Young ... in-house compositor: Tiny VFX
Kr Sujay ... Line Producer (uncredited)

Stunts 

Radek Bruna ... stunt coordinator
Wayne Docksey ... stunts
Nazar Hul ... stunts

Camera and Electrical Department 

Richard Bevan ... additional camera operator
Ben Blackall ... still photographer
Nicolas Bordier ... additional first assistant camera
Edward Botham ... second assistant camera: c camera dailies
Simon Dinnigan ... digital imaging technician: second unit
Tony Fabian ... key grip
Dan Finnigan ... desk operator
Matt Fisher ... camera operator: daily
Kurt Fox ... grip assistant
Conor Gilmour ... camera trainee
Samuel Grant ... second assistant camera: a camera
Tristan Haley ... first assistant camera: "a" camera, UK unit
Simon Hallows ... first assistant camera
Jack Kelly ... grip assistant: a camera
Kerr Loy ... digital imaging technician: uk
Martin Maryska ... first assistant "a" camera
Alanna Miejluk ... digital imaging technician: second unit
Arron Monkman ... second assistant/best boy loader: main unit - UK
Dave Morgan ... a cam/steadicam
Julius Ogden ... first assistant b camera: second unit
Elizabeth Owen ... camera trainee
Elliott Pate ... grip assistant: second unit
Steve Quan ... aerial drone cinematographer
David Ruzicka ... second unit b camera/steadicam
Elliot Sebestyen-Regan ... best boy grip / grip
Sam Smithard ... first assistant camera pickups
Andy Waddington ... lighting console operator
Daniel Wombwell ... second assistant camera: "a" camera, second unit

Casting Department 

Carla Bartley ... extras casting
Matthew Janion ... extras casting
Seth Mason ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Tyler Anderson ... principal costume standby
Raffaella Buck ... key costume breakdown artist
Tracey Cliffe ... seamstress
Jacy Conroy ... costume trainee
Nadine Davern ... costume supervisor
Aneta Fibingerová ... costume trainee
Raissa Hans ... co-costume designer
Hana Kucerova ... costume supervisor
Susie Leyland ... crowd standby
David Máj ... costume coordinator
Laura Panayiotou ... principle pattern cutter
Ruth Phelan ... principal costume stand by
Lauren Reyhani ... crowd supervisor UK
Martin Sobek ... costumer
Rebekah Summers ... costume standby
Tim van Deutekom ... military costumer

Editorial Department 

Charlotte Barnes ... digital intermediate producer
Elliot Barrett ... assistant editor
Emma Bayat ... visual effects editor
Holly Bourdillon ... assistant editor
Nigel Bunyan ... assembly editor
Maria Chamberlain ... digital colourist
Tom Corbett ... head of extraction and delivery
Georgina Cranmer ... on-line editor
Thom Day ... first assistant editor
Laura Johnston ... post-production coordinator
Emma Liu ... assistant digital intermediate producer
Charlie Morton ... first assistant editor
Evangeline White ... digital film bureau (uncredited)

Location Management 

Andrew Bainbridge ... location manager
Jonny Cope ... Unit Manager
Kristyna Hanusova ... location manager
Lucas Elliot Hilton ... location assistant
Markéta Randáková ... assistant location manager
Emily Turnbull ... location assistant
Mark Valentine ... assistant location manager

Music Department 

Rodney Berling ... music editor
Simon Birch ... music editor
Chris Egan ... music arranger / musical director
Trystan Francis ... music mixer
Tessa Harris ... assistant music supervisor
Mark Kirby ... music supervisor
F.A.M.E.'S. Project ... orchestra and studio contractor
Elizabeth Purnell ... orchestrator
Giles Thornton ... additional music arranger

Script and Continuity Department 

Claire Hookway ... assistant script editor
Charlotte Webber ... script editor
Amandine Vincent ... ADR voice artist (uncredited)

Transportation Department 

Jon Moore ... picture car coordinator: TLO Film Services

Other crew 

Dayna Baptie ... travel & accommodation coordinator
Leah Blackaby ... travel and accommodation coordinator
Katerina Cerna ... production coordinator: CZ
Richard Dobbs ... publicist
Natalie Eastment ... 1st assistant accountant
Adam Goodall ... armoury supervisor: UK
Sharon Hughes ... Tutor
Petr Kavalek ... a/p accountant
Claire L. Kenny ... 1st assistant accountant: prep
Sarah Millar ... financial controller
Jessica Morris ... publicist
Vaclav Mottl ... production executive: Czech Anglo Pictures
Hannah Noonan ... production secretary
Dan Osborne ... supervising armourer
Taryn Cassidy Poole ... assistant: Sean Bean
Adam Pursey ... directors assistant
Jo Sear ... publicist: Milk Publicity
Marketa Tom ... assistant to Helen Hunt
Kevan Van Thompson ... production executive: Czech Anglo Pictures
Claudia Vaseková ... dialogue coach
Rachel Vipond ... production coordinator
Kimberley Wood ... assistant production coordinator
Michael Golab ... Adr loop group (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed