Edit
"Pennyworth" Julie Christie (TV Episode 2019) Poster

(TV Series)

(2019)

Full Cast & Crew

Directed by 

Clare Kilner

Writing Credits  

Bruno Heller ... (developed by)
 
Bob Kane ... (based on characters created for DC by) and
Bill Finger ... (based on characters created for DC by)
 
Seth Sinclair ... (written by)

Cast (in credits order)  

Jack Bannon ... Alfred Pennyworth
Ben Aldridge ... Thomas Wayne
Emma Paetz ... Martha Kane
Hainsley Lloyd Bennett ... Deon 'Bazza' Bashford
Ryan Fletcher ... Wallace 'Dave Boy' MacDougal
Dorothy Atkinson ... Mrs. Pennyworth
Ian Puleston-Davies ... Mr. Pennyworth
Polly Walker ... Peggy Sykes
Paloma Faith ... Bet Sykes
Jason Flemyng ... Lord Harwood
Anna Chancellor ... Frances Gaunt
Simon Day Simon Day ... Sid Onslow
Salóme Gunnarsdóttir ... Patricia Wayne
Jonjo O'Neill ... Aleister Crowley
Freddy Carter ... Jason Ripper
Peter Guinness ... General Malcolm
Charlie Woodward ... Captain Curzon
Victoria Willing ... Mrs. Pike
Vivienne Soan ... Raven Society Guard
James Lewis James Lewis ... Reggie
Rest of cast listed alphabetically:
Sarah Alexander ... Undine Thwaite (uncredited)
Manoj Anand ... Ravens Society Branch Leader (uncredited)
Richard Clothier ... Prime Minister (uncredited)
Jessica Ellerby ... The Queen (uncredited)
Abdul Hakim Joy ... Security Guard (uncredited)
Tyrone Love ... Staff Sergeant (uncredited)
Nick Owenford Nick Owenford ... Raven Society Leader (uncredited)
Sam Sahota ... Soldier (uncredited)
Ramon Tikaram ... Detective Inspector Aziz (uncredited)
Danny Webb ... John Ripper (uncredited)

Produced by 

Jason King ... co-producer
Peter Nightingale ... line producer
Matthew Patnick ... producer
Elle Sassenrath ... associate producer

Music by 

David E. Russo

Cinematography by 

Sam McCurdy ... director of photography

Film Editing by 

Chris A. Peterson

Casting By 

Sasha Robertson
Sarah Trevis

Production Design by 

Mark Scruton

Art Direction by 

Jordana Finkel
Martin Hitchcock
Renate Nicolaisen
Adam O'Neill ... supervising art director

Set Decoration by 

Ute Bergk

Makeup Department 

Susan Cole ... makeup artist
Ailsa Lawson ... prosthetic make up: silicone technician
Simone Philcox ... hair and make up trainee
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Clare Finnegan ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Gayle Dickie ... second assistant director
Tom Heaven ... crowd second assistant director
Zoe Liang ... first assistant director
Cynthia Ruiz ... set production assistant: dailies
Anastasia Tolmacova ... assistant director

Art Department 

Lee Betts ... painter
Harry Cable ... Standby props
Anne Clemens ... Art Department Assistant
Dean Clews ... stage hand
Louis Connoways ... painter
Sam Creed ... set dresser
Perry Crosby ... Painter
Anaïs Delpech ... petty cash buyer
Charlie English ... carpenter
Barry Gingell ... Graphic Designer
Luke Goodman ... painter
Mark Goodman ... HOD Stagehand
Ryan Goodman ... stage hand
Michael Gunner ... painter
Matt Hancock ... dressing props
Terence Harrington ... additional standby props/dressing props
Alexandra Hesketh-Wells ... assistant buyer
Stewart Higgins ... stage hand
Joey Hodges ... Greens Set Dresser
Gideon Howarth ... hod sculptor
Kate Suzanne Hunter ... assistant art director
Paul Jones ... standby carpenter
Warren Lever ... construction manager
Ben Livingstone ... Graphic Artist
Amy Lockwood ... action prop buyer
Sian Lyn-Jones ... props co-ordinator
Madeleine MacDonald ... Art Department Co-Ordinator
Ryan McNeil ... painter
Dave Mears ... hod painter
Jamie Peck ... carpenter
Mark Piercy ... set dresser
Graham Robinson ... stand-by props
Terry Royce ... assistant property master
Luke Sargent ... carpenter
Nick Sargent ... construction supervisor
Russell Sargent ... HOD Carpenter / hod construction
David Sawyer ... carpenter
David Sawyer ... carpenter
Mark Smith ... props
Peter Smith ... carpenter
Judith Thomson ... Props Painter
Julie Tierney ... Construction Buyer
Bart Tuft ... stand-by props
Daniel Wharton ... standby art director
Tom Whitehouse ... Concept Artist
Julie Whorlow ... painter
Jules Wicks ... construction coordinator
Lucy Williams ... junior draughtsman
Paul Williams ... Chargehand Carpenter
Helen Yates ... junior draftsperson
Karlos York ... Trainee assistant props storeman
Rachel Ziegelmeier ... production buyer

Sound Department 

Ross Adams ... Key 1st Assistant Sound
Ronald Bailey ... sound mixer
Adam Chestnutt ... 1st Assistant Sound
Patrick Christensen ... adr mixer
Alex Collin ... Sound Trainee Dailies
Robin Gerrard ... sound recordist: second unit
Kurt Godwin ... mix technician
George Haddad ... supervising sound editor
Tim Hands ... loop group supervisor and editor
Ashley Harvey ... dialogue editor
Chad J. Hughes ... sound designer / sound effects editor
Aidan Lyons ... ADR Recordist
Sean Madsen ... re-recording mixer
Luke Nagy ... ADR recording engineer
Aaron Southerland ... adr mixer
Nik Stojkov ... 1st Assistant Sound

Special Effects by 

George Bell ... special effects
Noah Meddings ... Special effects floor supervisor
Sam Perez ... special effects technician

Visual Effects by 

Laura Barbera ... Global Head of CG
Gianny Carbone ... visual effects artist
Adam Coggin ... Compositor: CoSA VFX
Pedro Colmenares ... lead environment artist
Sydney Dawson ... pipeline technical director
Sarina De Leon ... visual effects producer
Rob Delicata ... On set visual effects supervisor
Sydney Erbez ... visual effects coordinator
Ryan Greenwood ... visual effects artist
Kevin Hollon ... visual effects producer: Picture Shop
Michael Hrechka ... compositor
Josh Judd ... senior digital matte painter
Sean Kennedy ... visual effects artist: CoSA VFX
Jinfeng Li ... key environment artist
Geoffrey Mark ... cg supervisor
Aron Merritt ... visual effects data wrangler
Mark Anthony J. Nazal ... environments supervisor
Steven Olson ... visual effects artist
Magica Osment ... lead environment artist (as Magica Roberts)
Eric Prout ... digital matte painter
Karina Nicole Slater ... visual effects producer
Jenna Sunde ... digital compositor
Catherine Widjaja ... senior digital matte painter
Ruotian Zhang ... senior digital matte painter
Jorge Sanchez ... compositor (uncredited)

Stunts 

Andy Pilgrim ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Julian Spencer ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Amy Alicea ... camera trainee: dailies
Chris Bain ... additional camera operator
Phillip Barnes ... additional second assistant camera: dailies
Dafydd Bates ... central loader
Jon Beacham ... additional camera operator
David Churchyard ... additional first assistant camera: dailies
Adam Dale ... aerial director of photography
Niall Daly ... camera trainee: "b" camera
Joshua Dempsey ... lighting technician / rigging gaffer
Hayley Dickinson ... Video & dit assistant
Laura Dinnett ... additional focus puller dailies
Charlie Doe ... Daily Electrician
Brandon Evans ... gaffer
David Hartnett ... Electrical Rigger
Ian Jackson ... first assistant camera: "a" camera
Andrew Jones ... second assistant camera: "b" camera
Adam Kavanagh ... camera trainee: "a" camera
Russell Kennedy ... first assistant camera: "a" camera
Max MacGechan ... second assistant camera: "a" camera
Liam Meredith ... camera trainee: dailies
Darren Miller ... uav aerial camera operator
Steve Petrie ... Video Operator
Barney Piercy ... Camera Operator Dailies
Luis Reggiardo ... digital imaging technician
Sean Savage ... camera operator: "a" camera/steadicam operator
Steven Skinner ... Rigging Electrician
Mark Spring ... electrical rigger
Agnieszka Szeliga ... camera operator: dailies
Matt Windon ... camera operator: "b" camera

Animation Department 

Vasken Gheghenozian ... animator

Casting Department 

Demitra Coulson ... extras casting: extra-people

Costume and Wardrobe Department 

Priye Amadi ... costume buyer
Terry Archer ... key costumer
Amy Brady ... costume trainee
Georgia Chantry ... Costume maker
Johanna Elf ... costume fitter: crowd
Agathe Finney ... crowd costume fitter
Max Hunt ... truck supervisor
Rebecca Jempson ... junior design assistant
Ekaterina Kreinin ... principal costume cutter
Jessica Murray ... Costume Trainee
Philip O'Connor ... assistant costume designer
Alessio O'Driscoll ... costume maker
James Shuttleworth ... Principal costume standby
Camilla Thomson ... costume maker

Editorial Department 

Michael Angarola ... post-production assistant
Donovan Bush ... Colorist: dailies
Moe Friday ... assistant editor
Ryan Goebel ... dailies supervisor
Marc Goldbaum ... dailies technician
Emily Mikolitch ... post-production coordinator
Kurt Nakanishi ... i/o operator
Rakan Sindi ... post-production coordinator

Location Management 

Emily Coldwell ... assistant location manager
Maisie Eldridge ... location marshal
Aislinn King ... location assistant
Julian Lara-Cid ... location marshall: dailies
Jenni Lewis ... location manager
James Taylor MacArthur ... Location Marshal
Ross Monaghan ... Unit Manager
Lucy Morris ... location coordinator
Bryony Preen ... assistant location manager
Monica Price ... Location Marshall
Emma Jane Richards ... location manager
Jade Tamzin Robertson ... assistant location manager
Tom Timbers ... assistant location manager
Julia Tomlinson ... location scout
Adriene Whitwell ... location scout
Ned Woodcraft ... Unit Assistant
Thomas Woods ... supervising location manager

Music Department 

Jason Alexander ... music supervisor
Jeff Bunnell ... musician: trumpet
Justin T. Feldman ... music coordinator
Daniel Kresco ... score mixer
Ashley Revell ... music editor
Marielle Jade Te ... music supervisor

Script and Continuity Department 

Hannah Boschi ... script editor
Angela Godfrey ... script supervisor: additional
Rory Herbert ... script supervisor

Transportation Department 

Darren Aitchison ... driver
Jack Buckfield ... unit driver
Mark Dilliway ... transportation captain
Andrew James ... Driver to Danny Cannon
Scott Legg ... unit driver: Paloma faith
David Lewis ... transport supplier
Elliott Molyneux ... driver: director
Ellie Rawlings ... transportation coordinator
Tom Smith ... production driver

Other crew 

Robyn Altman ... Coordinator To Danny Cannon
Catherine Booton ... production coordinator
Barnaby Boulton ... rushes runner
Samantha Brayson ... Payroll Accountant
Jamie Carlsson-Yates ... production assistant
Sarah Childs ... Assistant Production Co-ordinator
Sam Dormer ... armourer
Megan Duignan ... cashier
Giles Dumper ... aerial helicopter pilot
Elisha Enfield ... production assistant
Liam Fitzpatrick ... Junior Production Secretary
Gavin Franks ... us financial controller
Matthew Fyson ... armoury coordinator
Vanessa Gibbons ... US Production Accountant
India Gibbs ... producer's assistant
Brian Grant ... Construction Accountant
Anette Kasa Hansen ... Payroll Clerk
Andrew Hill ... Financial Controller: UK
Natalia Ibanez ... Supervising cashier
Louise Jones ... dialect coach
Alex Kerr ... production accountant
Alicja Kielbasa ... Clearance Coordinator
Jana Kovacova ... assistant clearance coordinator
Demian Lovett ... floor runner
Jack Millar ... set pa
Hugh O'Shea ... Dialect Coach
Charles Oakden ... Armourer
Huong On ... ap supervisor
Martin Parker ... Production Accountant/1st Assistant Accountant
Sairh Sheikh ... Payroll Accountant
Veronika Sibelja ... location marshal
Giulia Simone ... production secretary
Paul Smith ... Travel & Accommodation Coordinator
Eric Sweeney ... Security
Daniel Tan ... Accounts assistant
David Thackeray ... assistant intimacy coordinator
Rachel Thresher ... assistant accountant AP
Imogen Turner ... second unit production coordinator
Ruari Watson ... construction accountant
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support (uncredited)
Anastasia Tolmacova ... base production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed