Edit
"Deadwind" Terapiaa (TV Episode 2018) Poster

(TV Series)

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Rike Jokela

Writing Credits (in alphabetical order)  

Rike Jokela ... (concept)
Kirsi Porkka ... (concept)
Jari Olavi Rantala ... (concept)
Jari Olavi Rantala ... (writer)

Cast (in credits order)  

Pihla Viitala ... Sofia Karppi
Lauri Tilkanen ... Sakari Nurmi
Jani Volanen ... Usko Bergdahl
Tommi Korpela ... Alex Hoikkala
Pirjo Lonka Pirjo Lonka ... Julia Hoikkala
Riku Nieminen Riku Nieminen ... Roope Hoikkala
Pamela Tola ... Anna Bergdahl
Jonna Järnefelt ... Linda Hoikkala
Raimo Grönberg Raimo Grönberg ... Tapio Koskimäki
Mikko Nousiainen ... Jarkko Vaahtera
Marjaana Maijala Marjaana Maijala ... Maria Litma
Tobias Zilliacus ... Ossi Rannikko (credit only)
August Wittgenstein ... Andreas Wolf
Vera Kiiskinen Vera Kiiskinen ... Raisa Peltola
Ville Myllyrinne Ville Myllyrinne ... JP
Mimosa Willamo ... Henna Honkasuo
Noa Tola Noa Tola ... Emil Karppi
Eedit Patrakka Eedit Patrakka ... Armi Bergdahl
Elsa Brotherus Elsa Brotherus ... Isla Bergdahl
Sulevi Peltola Sulevi Peltola ... Tuomas
Alina Tomnikov ... Iiris
Juhani Niemelä Juhani Niemelä ... Paavali Pusenius
Minna Suuronen Minna Suuronen ... Arjatsalo
Irina Pulkka Irina Pulkka ... Patologi
Katri Swan Katri Swan ... Hilde (as Katri Järvelä)
Jemina Sillanpää Jemina Sillanpää ... Laura
Reino Nordin Reino Nordin ... Sasha
Antti Virmavirta Antti Virmavirta ... Lennart
Kari Hietalahti ... Louhivuori
Petteri Pennilä Petteri Pennilä ... Veikkamo
Kirsti Wallasvaara Kirsti Wallasvaara ... Karpin äiti
Asta Rentola Asta Rentola ... Sairaanhoitaja
Kari Ketonen ... Vale-Stefan
Lea Klemola Lea Klemola ... Kervinen
Liisa Niekka Liisa Niekka ... Usko's Mother
Teuvo Nieminen Teuvo Nieminen ... Tohtori Stefan

Produced by 

Mischa Hofmann ... co-producer
Riina Hyytiä ... producer
Suvi Mansnerus ... producer: YLE
Britta Meyermann ... co-producer
Leena Mäenpää-Bentley ... line producer
Jojo Uimonen ... producer
Andrea Wetzel ... line producer: second unit

Music by 

Juri Seppä

Cinematography by 

Anssi Leino

Film Editing by 

Jussi Lehto

Production Design by 

Christer Andersson

Costume Design by 

Marjo Federley

Makeup Department 

Sanna Cannelin ... assistant makeup artist
Marjo Federley ... makeup designer
Jaana Kuittinen ... makeup artist (as Jaana Veronika Kuittinen)

Second Unit Director or Assistant Director 

Tytti Junna ... second assistant director
Jenni Kaunisto ... assistant director
Mahsa Malka ... additional first assistant director / assistant director: second unit (as Max Malka)

Art Department 

Elias Andersson ... set design trainee
Jukka Anttonen ... carpenter
Ellinoora Aro ... set dresser: location (as Ellinoora Aro-Torkkeli)
Tuuli Eronen ... set dresser
Sasu Joutsi ... assistant production designer
Päivi Paavola ... carpenter
Jere Rantala ... set design trainee
Jouni Rantala ... carpenter
Matti Rego ... second assistant property master
Annamaija Ruuttunen ... set dressing trainee
Mike Schmalley ... assistant property master: second unit
Mathias Struve ... property master: second unit
Simo Sulva ... carpenter
Tuomas Teittinen ... carpenter
Minna Valjanen ... assistant property master
Ville Väisänen ... carpenter
Juuso Välinummi ... prop trainee
Lauri Vänskä ... property master

Sound Department 

Ilmari Hietala ... sound trainee
Jani Hietanen ... boom operator: second unit
Kirsi Korhonen ... sound editor
Philippe La Grassa ... sound assistant
Jussi Rantala ... boom operator
Mikko Roisko ... boom operator: second unit
Kimmo Vänttinen ... boom operator: second unit
Kyösti Väntänen ... sound designer / sound editor / sound recordist
Ville Väntänen ... foley editor / foley recordist

Visual Effects by 

Tuomo Hintikka ... visual effects designer
Matti Kaihola ... visual effects artist
Hugo Kiekeben ... visual effects artist
Ville Koivuranta ... visual effects artist
Tero Malinen ... visual effects artist
Ville Niemelä ... visual effects artist
Jerry Parhiala ... visual effects artist
Miika Puustinen ... visual effects artist
Juho Räsänen ... visual effects artist

Camera and Electrical Department 

Mika Ailasmäki ... first assistant camera
Reima Anttila ... aerial cinematography
Miika Ekström ... video assistant trainee
Ville Hyvönen ... aerial cinematography
Antti Hänninen ... first assistant camera: b camera
Ari Ilola ... underwater camera operator
Andrus Ilp ... lighting technician: second unit
Jari Kairamo ... gaffer: second unit
Teemu Koivisto ... first assistant camera: second unit
Miska Koivumäki ... camera trainee
Jaan Kronberg ... aerial cinematography
Olli Kukkonen ... grip
Matleena Kuusela ... lighting technician: second unit
Tomi Lakonen ... gaffer: second unit
Pasi Lammi ... underwater camera operator
Jari Lehtiniemi ... gaffer: second unit
Anssi Leino ... aerial cinematography
Teemu Liakka ... underwater camera operator
Jussi Lilja ... lighting technician: second unit
Marie Lindblom ... first assistant camera: second unit
Tuomo Manninen ... still photographer
Matias Mauriala ... video assistant trainee
Emma Mertanen ... second assistant camera
Christoph Mällinen ... lighting technician: second unit
Tuomas Määttänen ... underwater camera operator
Nelli Nyman ... second assistant camera: second unit
Veli-Matti Olkinuora ... lighting technician: second unit
Henry Pajanen ... lighting trainee
Valtteri Piira ... lighting technician: second unit
Antti Pirinen ... gaffer
Rein Pruul ... first assistant camera: second unit
Anssi Rajapaltio ... camera trainee
Eero Rissanen ... lighting technician
Aki Ruostepuro ... grip / lighting technician: second unit
Antti Ruusuvuori ... camera operator / second unit cinematographer
Joonas Saine ... grip: second unit
Nea Salminen ... first assistant camera: second unit
Tomi Sepänmaa ... lighting technician: second unit
Janne Suhonen ... underwater camera operator
Ville Tolvanen ... lighting technician: second unit
Jukki Tuura ... lighting technician: second unit
Ants Martin Vahur ... camera operator / second unit cinematographer
Janne Vanhanen ... lighting technician: second unit
Riku Virta ... lighting technician
Juha Virtala ... gaffer: second unit
Jouni Välitalo ... lighting technician: second unit

Costume and Wardrobe Department 

Laura Hurme ... costume trainee
Liisa Koskinen ... costume trainee
Sofia Kouvo ... assistant costumer
Riitta Peteri ... costumer
Teija Rissanen ... costumer: second unit

Editorial Department 

Tuomas Kaisti ... assistant editor
Mirjam Koskinen ... post-production coordinator
Petri Riikonen ... post-production producer
Juho Räsänen ... on-line editor
Marko Terävä ... colorist

Music Department 

Juri Seppä ... musician
Venla Seppä ... musician
Paula Turkkila ... musician

Transportation Department 

Risto Hämäri ... driver: make-up bus

Other crew 

Pirjo Harmainen ... production accountant
Klaus Hedström ... location scout
Iiro Heikkilä ... cast trainer
Helmi Hurskainen ... production trainee
Risto Hämäri ... shotmaker
Iina-Riikka Keskinen ... production coordinator
Marko Kilpi ... cast trainer
Lasse Kilpiä ... title designer
Oula Kitti ... cast trainer
Reijo Kontio ... cast trainer (as Reka Kontio)
Kaisu Kuoppala ... cast trainer
Jarmo Lampela ... commissioner: YLE
Annika Lindén ... script supervisor
Pentti Lähdeaho ... runner
Marina Meinander ... script consultant
Mika Mäkinen ... cast trainer
Anna-Mari Nousiainen ... runner: second unit
Rami Peltonen ... cast trainer
Jannina Puumalainen ... caterer: second unit
Aki Ruostepuro ... shotmaker
Sini Siimes ... caterer
Enar Tarmo ... cast trainer
Olli Tola ... script consultant
Anton Varpama-Taittonen ... assistant to director
Aretta Vähälä ... translator
Lauri Vänskä ... location scout

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed