Edit
"Beat" BEAT (TV Episode 2018) Poster

(TV Series)

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Marco Kreuzpaintner

Writing Credits  

Marco Kreuzpaintner ... (based on an idea by)
 
Norbert Eberlein ... (written by)
 
Lennard Eberlein ... (story editor)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Jannis Niewöhner ... Beat
Karoline Herfurth ... Emilia
Christian Berkel ... Richard Diemer
Alexander Fehling ... (credit only)
Kostja Ullmann ... Jasper
Hanno Koffler ... Paul
Nina Gummich ... Janine
Svenja Jung ... Nani
Carlo Ljubek ... Miss Sundström
Anna Bederke Anna Bederke ... Lina
Ivan Shvedoff ... (credit only)
Claudia Michelsen ... Karen Eckert
Thekla Reuten ... Luna Schouten
Gudrun Ritter ... (credit only)
Karl Markovics ... Dr. Brandt
Waldemar Kobus ... Korsch
Ludwig Simon ... Janik
Markus Lerch ... Kai Warnke
Steffen Mennekes ... Mirko Heuser
Frederik Stein ... Jonathan
Wolfgang Schreiber ... Old Farmer
Mattis Schlenger ... Beat as Child
Walid Al-Atiyat ... Alkim
Maximilian Pekrul ... DJ Ryffko
Julia Franzke ... Cindy
Zoe Steinbrenner Zoe Steinbrenner ... Pierced Girl
Nils-Philipp Kutzner ... Tattooed Boy
Samuel Lopez Roediger ... Jasper as Child
Ari Kurecki ... Six Year Old Boy
Diego Simion ... Jorge
Rest of cast listed alphabetically:
Alyson Leigh Rosenfeld ... Cindy (voice)
Vincent Frost Vincent Frost ... Father - MT (uncredited)
Gerd Klotzek ... Älterer Herr (uncredited)

Produced by 

Christopher Doll ... producer (produced by)
Willi Geike ... executive producer
Lothar Hellinger ... producer (produced by)
Dan Maag ... executive producer
Mark Nolting ... line producer

Music by 

Ben Lukas Boysen

Cinematography by 

Philipp Haberlandt ... director of photography

Film Editing by 

Johannes Hubrich ... supervising editor
Alexander Murygin ... (as Alex Murygin)
Anja Siemens

Casting By 

Anna-Lena Slater ... (as Anna Slater)
Daniela Tolkien

Production Design by 

Silke Buhr

Art Direction by 

Anna Jarocka

Set Decoration by 

Theresia Anna Ficus

Costume Design by 

Gioia Raspé
Manfred Schneider

Makeup Department 

Christina Birnbaum ... additional makeup artist
Anna Sophie Evenkamp ... additional makeup artist (as Anna Evenkamp)
Karen Schembri Grima ... makeup artist
Georg Korpas ... key make-up/hair (as Georg Korpás)
Sandra Leutert ... additional makeup artist
Margarita Rasbasch ... additional makeup artist
Anja Rimkus ... additional makeup artist
Katja Schulze ... additional makeup artist
Julia Serowski ... additional makeup artist
Katharina Thieme ... make-up/hair artist (as Katharina Rebecca Thieme)
Virginie Thomann ... additional makeup artist
Anne-Marie Walther ... make-up/hair artist (as Anne Marie Walther)
Antje Zobler ... additional makeup artist

Production Management 

Marion Aha ... unit manager
Moritz Großerhode ... assistant set manager
Levke Palm ... set manager
Gernot Sprenger ... production manager
Florian Staubach ... assistant set manager
Matteo Canalis Wandel ... unit manager
Karolin Wanger ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Sandra Delatron ... second unit script supervisor
Christopher Doll ... second unit director
Kim Doyen ... second assistant director
Jenny Jaros ... second unit second assistant director (as Jenny 'Penny' Jaros)
Gabriele Mattner ... second unit script supervisor
Beatrice Reese ... second unit script supervisor
Falk Schwalbe ... script supervisor
Sandro Silva ... second unit first assistant director
Jeronimo Wald ... first assistant director
Matthew Maggi ... third assistant director (uncredited)
Nico Markert ... crowd marshall (uncredited)

Art Department 

Denise Baron ... set designer
Stefanie Butscheidt ... graphic designer
Axel Eichhorst ... concept artist
Ulrike Eversmeier ... set dresser
John Facenfield ... set dresser
Manuel Hess ... lead dresser (as Manuel 'Manolo' Hess)
Annika Kiel ... graphic designer
Benjamin Kniebe ... storyboard artist
Tassilo Kraus ... special props
Felix Manchon ... painter
Alicia Ohntrup ... set dresser
Melanie Peter ... assistant set decorator
Matthias Prange ... stand-by construction
Matthias Preti ... assistant stand-by props
Jonas Renner ... art department trainee
Bettina Saul ... set dresser
Janina Schimmelbauer ... set dresser
Mira Schindler ... property master/stand-by props
Ludwig Schult ... set dresser
Kay Scziegel ... key construction (as Kay-Uwe Scziegel)
Jonas Simon ... set dresser
Florian Singer ... assistant props
Susanne Steckel ... set dresser
Saskia Tegethoff ... assistant property master
Yvonne von Krockow ... assistant set decorator
Johanna Wagner ... set dresser
Johanna-Marie Wimmer ... set dresser
Jan Zegenhagen ... set dresser
Tobias Zeislmeier ... key property master
Cesco Bonello ... assistant art director (uncredited)
Rita Cilia La Corte ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Ingo Aurich ... second unit sound mixer
Christian Bornkessel ... second unit sound mixer
Misha Bours ... second unit boom operator
Cerstin Cassidy ... adr coordinator
César Fernández Borrás ... second unit boom operator
Rainer Gerlach ... second unit sound mixer
Mario Hubert ... sound designer
Christoph Merkele ... re-recording mixer
Heiko Müller ... sound postproduction manager
Manuel Neie ... additional boom operator
Alexander Oberrader ... dialogue editor/adr editor (as Alex Oberrader)
Caspar Sachsse ... boom operator: second unit
Martin Schmidt ... boom operator
Philipp Scholz ... foley editor
Benjamin Schäfer ... adr recordist/editor
Dirk Schäfer ... sound mixer (as Dirk 'Teo' Schäfer)
Jan Steinke ... second boom operator
Dominic Töpfer ... adr recordist (as Dominic Toepfer)
Benedikt Uebe ... sound designer
Uwe Zillner ... foley artist

Special Effects by 

Uwe Arndt ... special effects technician
Lena Damm ... special effects makeup trainee
Josefa Geiss ... special effects office manager
Daniel Godec ... special effects technician
Andreas Herberg ... special effects technician
Till Hertrich ... special effects technician
Sven Hübner ... special effects technician
Georg Korpas ... special effects makeup (as Georg Korpás)
Jan Luppino ... special effects technician
Michael Luppino ... special effects technician
Swen Luppino ... special effects technician
Uli Nefzer ... special effects supervisor
Bernd Rautenberg ... special effects technician
Jens Schmiedel ... special effects foreman/technician
Jürgen Thiel ... special effects technician
Thomas Thiele ... special effects technician
Roland Weder ... special effects technician

Visual Effects by 

Paul Andexel ... digital intermediate supervisor: ARRI Media
Benjamin Aulinger ... compositing artist
Mathilda Barchmann ... online & finishing artist
Christopher Chaber ... visual effects coordinator
Philipp Danner ... lead compositor
Tim Emeis ... compositing artist
Alexander Falk ... technical director: ARRI Media
Thibaud Fond ... cg artist
Roderick Freidrich ... cg artist (as Roderick Friedrich)
Mathias Herbster ... cg artist
Michael Honisch ... compositing artist
Korbinian Hopfner ... fx supervisor
Doris Huber ... visual effects producer
Guido Kirsch ... compositing artist
Lutz Lemke ... title sequence designer
Oliver Markowski ... cg supervisor
Dirk Mauche ... cg artist
Lukas Neff ... digital intermediate engineer
Frieda Oberlin ... head of production: ARRI Media
Philipp Orgassa ... lead colorist
Paul Poetsch ... compositing artist
Maiken Priedemann ... digital colorist (as Maiken Friedemann)
Angela Reedwisch ... key account manager: ARRI Media
Josef Reidinger ... managing director: ARRI Media
David Salamon ... lidar supervisor
Abraham Schneider ... technical director: RISE
Kay-Uwe Schuchert ... digital intermediate engineer
Jan Schulze ... digital intermediate engineer
Shayan Sharegh ... compositing artist
Romain Sontag ... matchmove
Dominik Trimborn ... visual effects supervisor
Christian Tröger ... online & finishing artist
Florian von Frenckell ... sales manager: ARRI Media (as Florian v. Frenckell)
Daniel Witt ... lidar artist
Alexander Wlk ... visual effects coordinator

Stunts 

Rainer Werner ... stunt coordinator
Elman Mammadov ... stunt performer (uncredited)
Uli Richter ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Sarah Alisch ... second assistant camera
Samuel Andert ... additional digital imaging technician
Timo Andert ... digital imaging technician
Frédéric Batier ... still photographer
Klemens Becker ... additional camera operator
Frank Beitlich ... additional electrician
Yoshua Berkowitz ... additional camera operator
Christian Bernutz ... technocrane operator
David Birk ... additional practical electrician
Yannick Bonica ... additional electrician
Tim Bornhöft ... assistant electrician
Warren Brimmer ... head operator
Sonny Bruse ... additional electrician
Mario Demanuele ... drone pilot
Sebastian Dengler ... technocrane operator
Hartmut Doering ... balloon light operator (as Hartmut Döring)
Christopher Durth ... gaffer (as Christofer Durth)
Max Egner ... additional second assistant camera
Florian Emmerich ... second unit director of photography
John Engel II ... additional electrician (as John Engel)
Daniel Erb ... additional camera operator
Johnny Feurer ... first assistant "b" camera
Bat Gankhuyag ... company grip (as Bat 'Gana' Gankhuyag)
Jan Grunwald ... additional first assistant camera
Norwin Hatschbach ... second assistant camera
Hannes Höber ... second unit key grip
Bernd Kaser ... additional electrician
Timon Koch ... additional digital imaging technician
Lena Krause ... additional second assistant camera
Stephan Kuch ... qtake operator
Heiko Lehmann ... additional electrician
Lasse Liebelt ... additional data wrangler
Aerial Malta ... aerial cinematographer
Marko Mende ... electrician
David Meynen ... camera trainee
Pascal Perkams ... additional grip
Selma von Polheim Gravesen ... additional first assistant camera (as Selma von Polheim)
Josefin Porstner ... additional second assistant camera
Andre Poser ... additional electrician (as André Poser)
Philipp Rath ... technocrane operator
Felix Gunter Rauch ... additional digital imaging technician (as Felix Rauch)
Sven Ole Renneke ... first assistant camera (as Sven-Ole Rennecke)
Axel Renner ... additional electrician
Michael Rieck ... best boy electric
Thibault Roginas ... additional electrician
Christian Saalfeld ... balloon light operator
Paolo Sanzani ... dolly grip
Dennis Schlegel ... additional electrician
Alexander Schwarz ... practical electrician
Marco Siefert ... electrician
Stefan Sosna ... additional camera operator
Carlo Strobel ... data wrangler
Anne Stubenrauch ... assistant electrician
Kaja Styczynska ... second assistant "b" camera
Baasanjav Tserendorj ... additional grip
Robert Wedemeyer ... key grip
Ryan Gatt ... additional data wrangler (uncredited)
John Preca Trapani ... additional dolly grip (uncredited)

Casting Department 

Sophie Heller ... extras casting second assistant
Johanna Ragwitz ... extras casting
Annika Sell ... extras casting assistant (as Anni Sell)

Costume and Wardrobe Department 

Ina Arnautalic ... additional costumer
Dietke Brandt ... additional costumer
Dorota Budna ... additional costumer (as Dorotha Budna)
Kerstin Feldmann ... additional costumer
Alexandra Hannemann ... key costumer
Liz Kreyenberg ... key costumer
Anja Lafin ... additional costumer
Christophe Linéré ... additional costumer (as Christoph Linere)
Anne-Katrin Pache-Wilke ... costumer (as Anne Pache-Wilke)
Sylka Schaedlich ... additional costumer (as Sylka Schädlich)
Elisabeth Schmidt ... additional costumer
Lisa Schrimpf ... costumer
Ronni Schwenk ... assistant costume designer
Miriam van der Ham ... additional costumer
Susanne Vierkötter ... additional costumer

Editorial Department 

Simon Dopslaf ... assistant editor
Laura Funck ... assistant editor
Toska Hartmann ... assistant editor
Zwi Zausch ... assistant editor

Location Management 

Felix Antoine ... second unit assistant location manager
Maximilian Bachmann ... location manager
Ferdinand Diepenbrock ... second unit assistant location manager
Lukas Gontovos ... location scout
Andreas Grasshoff ... second unit location manager
Clara Hallwachs ... second unit assistant location manager
Jenny Jaros ... second unit location manager (as Jenny 'Penny' Jaros)
Christian Meinecke ... location scout
Torsten Oppel ... location manager
Lucie Riemer ... second unit assistant location manager
Benjamin Roepke ... second unit location manager
Philipp von Doering ... location scout
Marei Wenzel ... location scout

Music Department 

Thomas Binar ... music supervisor
Ben Lukas Boysen ... music producer/opening title track
Marcel Dettmann ... closing title track
Paul Emmerich ... music producer/opening title track

Transportation Department 

Andreas Bartel ... production driver
Rüdiger Boscheinen ... set dec driver
Atrin Familian ... additional production driver
Carlos Faria ... production driver
Fritz Jürgens ... props driver
Jan Luo ... production driver
Josef Meems ... set dec driver
Brendan Rousseau ... second unit production driver
Thomas Smolinski ... additional production driver
Andreas Uhlig ... second unit production driver
Bennet Weidemann ... production driver

Other crew 

Intisar Al-Obaidi ... dialect coach: Arabic
Anna Avramenko ... chaperone
Ute Baron ... camera & grip & lighting equipment
Grit Belitz ... health & safety coordinator
Maite Wilke Berenguer ... production trainee: Hellinger/Doll
Axel Dietrich Berger ... health & safety advisor
Mandy Berndt ... set runner
Jaqueline Burkhardt ... caterer
Victor Croy ... production trainee: Hellinger/Doll
Stefan Düll ... camera & grip & lighting equipment
Paul Emmerich ... personal assistant: Marco Kreuzpaintner
Sabrina Frede ... caterer
Ursula Gaida ... production accountant
Sophia Gilles ... production trainee
Adrian Goessel ... set runner (as Adrian Gössel)
Noura Gzara ... audio description
Mirko Hans ... personal assistant: Philipp Haberlandt
Teresa Harder ... child coach
Sven Hermann ... film service
Rabeah Hinrichs ... assistant production accountant
Sonja Jehle ... personal assistant to producers
Anna Klausing ... production coordinator
Benjamin Klumpp ... making of/epk
Ana Koerner ... set runner
Jörg Kriminski ... caterer
Elsa Lehmann ... set runner
Moritz Moch ... caterer
Matthias Moeske ... travel coordinator
Natalja Münchow ... dialect coach: Russian
Ella Pouwels ... production trainee: Hellinger/Doll
Fritzi Schrader ... making of/epk
Jessica Schulze ... assistant: Hellinger/Doll
Florian Treitlinger ... tax consultant
Larissa Trüby ... clearance (as Larissa Trueby)
Benjamin Voigt ... caterer
Anja Wernecke ... assistant production coordinator
Frank Wienands ... English subtitles
Stephanie Zisler ... post-production accountant
Felicity Babao ... production office assistant (uncredited)
Nicholas Corda ... script adaptor: American English (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed