Edit
Beat (TV Series 2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Marco Kreuzpaintner ... (7 episodes, 2018)

Series Writing Credits  

Lennard Eberlein ... (4 episodes, 2018)
Norbert Eberlein ... (7 episodes, 2018)
Marco Kreuzpaintner ... (7 episodes, 2018)

Series Cast  

Jannis Niewöhner ...  Beat 7 episodes, 2018
Karoline Herfurth ...  Emilia 7 episodes, 2018
Christian Berkel ...  Richard Diemer 7 episodes, 2018
Alexander Fehling ...  Philipp Vossberg 7 episodes, 2018
Hanno Koffler ...  Paul 7 episodes, 2018
Svenja Jung ...  Nani 7 episodes, 2018
Carlo Ljubek ...  Miss Sundström 7 episodes, 2018
Claudia Michelsen ...  Karen Eckert 7 episodes, 2018
Nina Gummich ...  Janine 7 episodes, 2018
Anna Bederke Anna Bederke ...  Lina 6 episodes, 2018
Ludwig Simon ...  Janik 6 episodes, 2018
Waldemar Kobus ...  Korsch 6 episodes, 2018
Karl Markovics ...  Dr. Brandt 6 episodes, 2018
Thekla Reuten ...  Luna Schouten 6 episodes, 2018
Gudrun Ritter ...  Monika Lietz 6 episodes, 2018
Ivan Shvedoff ...  Igor 6 episodes, 2018
Frederik Stein ...  Jonathan 6 episodes, 2018
Kostja Ullmann ...  Jasper 5 episodes, 2018
Malik Bitko ...  Junis 5 episodes, 2018
David Bredin ...  Ingo 4 episodes, 2018
Dylan Jones Dylan Jones ...  Anästhesist / ... 4 episodes, 2018
Oliver Bigalke ...  Oleg 3 episodes, 2018
Mark Filatov ...  Artem 3 episodes, 2018
Wolfgang Schreiber ...  Old Farmer 3 episodes, 2018
Mattis Schlenger ...  Beat as Child / ... 3 episodes, 2018
Eve Borchardt ...  Birgit Claasen 2 episodes, 2018
Igor Anatzki ...  Holger Wollkowski 2 episodes, 2018
Elisabeth Ehrlich ...  Eva 2 episodes, 2018
Walid Al-Atiyat ...  Alkim 2 episodes, 2018
Julius Nitschkoff ...  Danilo 2 episodes, 2018
Samuel Lopez Roediger ...  Jasper as Child 2 episodes, 2018
Vladimir Burlakov ...  Lew 2 episodes, 2018
Gerd Klotzek ...  Older Man / ... 2 episodes, 2018
Nils-Philipp Kutzner ...  Tattooed Boy 2 episodes, 2018
Falk Rockstroh ...  Edgar 1 episode, 2018
Markus Lerch ...  Kai Warnke 1 episode, 2018
Steffen Mennekes ...  Mirko Heuser 1 episode, 2018
Dela Dabulamanzi ...  Rezeptionist 1 episode, 2018
Michael Schweighöfer ...  Taxi Driver 1 episode, 2018
Soma Pysall ...  Aylin 1 episode, 2018
Marcus Schinkel ...  Anästhesist 1 episode, 2018
Mohamed Issa ...  Tarek 1 episode, 2018
Dimitrij Schaad ...  Mischa 1 episode, 2018
Sebastian Dunkelberg ...  Lawyer Philipp 1 episode, 2018
Maximilian Pekrul ...  DJ Ryffko 1 episode, 2018
Julia Franzke ...  Cindy 1 episode, 2018
Börje Lundberg ...  Anders 1 episode, 2018
Igor Tjumenzev ...  Russian Bodyguard 1 episode, 2018
Ahmed Chaer ...  Russian Elevator Guard 1 episode, 2018
Sylvain Mabe ...  Yusuf 1 episode, 2018
Zoe Steinbrenner Zoe Steinbrenner ...  Pierced Girl 1 episode, 2018
Steven Lehmann Steven Lehmann ...  Guard 1 1 episode, 2018
Maria Hartmann ...  Mrs. Masurek 1 episode, 2018
Jakob Bieber ...  DJ Laxx 1 episode, 2018
Ari Kurecki ...  Six Year Old Boy 1 episode, 2018
Lisa Adler ...  Prostitute 1 episode, 2018
Gerrit Klein ...  Mikkel 1 episode, 2018
Diego Simion ...  Jorge 1 episode, 2018
Kaya Kanbay-Wendel ...  Owner Café Lot 1 episode, 2018
Marysia S. Peres 1 episode, 2018
Alyson Leigh Rosenfeld ...  Cindy 1 episode, 2018
Nicholas Corda ...  Laxx (uncredited) 1 episode, 2018
Vincent Frost Vincent Frost ...  Father - MT (uncredited) 1 episode, 2018

Series Produced by 

Willi Geike ... executive producer / producer (7 episodes, 2018)
Lothar Hellinger ... producer (7 episodes, 2018)
Dan Maag ... executive producer / producer (7 episodes, 2018)
Mark Nolting ... line producer (7 episodes, 2018)
Christopher Doll ... producer (4 episodes, 2018)
Pierre Ellul ... line producer: MT (2 episodes, 2018)

Series Music by 

Ben Lukas Boysen ... (4 episodes, 2018)

Series Cinematography by 

Philipp Haberlandt ... (4 episodes, 2018)

Series Film Editing by 

Johannes Hubrich ... (7 episodes, 2018)
Alexander Murygin ... (7 episodes, 2018)
Anja Siemens ... (4 episodes, 2018)

Series Casting By 

Anna-Lena Slater ... (7 episodes, 2018)
Daniela Tolkien ... (7 episodes, 2018)

Series Production Design by 

Silke Buhr ... (4 episodes, 2018)

Series Art Direction by 

Anna Jarocka ... (4 episodes, 2018)

Series Set Decoration by 

Theresia Anna Ficus ... (7 episodes, 2018)

Series Costume Design by 

Gioia Raspé ... (4 episodes, 2018)
Manfred Schneider ... (4 episodes, 2018)

Series Makeup Department 

Georg Korpas ... key make-up/hair (4 episodes, 2018)
Sandra Leutert ... additional makeup artist (4 episodes, 2018)
Margarita Rasbasch ... additional makeup artist (4 episodes, 2018)
Katharina Thieme ... make-up/hair artist (4 episodes, 2018)
Anne-Marie Walther ... make-up/hair artist (4 episodes, 2018)
Anna Sophie Evenkamp ... additional makeup artist (3 episodes, 2018)
Anja Rimkus ... additional makeup artist (3 episodes, 2018)
Katja Schulze ... additional makeup artist (3 episodes, 2018)
Julia Serowski ... additional makeup artist (3 episodes, 2018)
Antje Zobler ... additional makeup artist (3 episodes, 2018)
Christina Birnbaum ... additional makeup artist (2 episodes, 2018)
Virginie Thomann ... additional makeup artist (2 episodes, 2018)
Karen Schembri Grima ... makeup artist (1 episode, 2018)

Series Production Management 

Marion Aha ... unit manager (4 episodes, 2018)
Gernot Sprenger ... production manager (4 episodes, 2018)
Matteo Canalis Wandel ... unit manager (4 episodes, 2018)
Levke Palm ... set manager (3 episodes, 2018)
Karolin Wanger ... post-production supervisor (3 episodes, 2018)
Moritz Großerhode ... assistant set manager (2 episodes, 2018)
Florian Staubach ... assistant set manager (2 episodes, 2018)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Christopher Doll ... second unit director (4 episodes, 2018)
Kim Doyen ... second assistant director (4 episodes, 2018)
Falk Schwalbe ... script supervisor (4 episodes, 2018)
Jeronimo Wald ... first assistant director (4 episodes, 2018)
Sandra Delatron ... second unit script supervisor (2 episodes, 2018)
Pierre Ellul ... first assistant director (2 episodes, 2018)
Jenny Jaros ... second unit second assistant director (2 episodes, 2018)
Gabriele Mattner ... second unit script supervisor (2 episodes, 2018)
Beatrice Reese ... second unit script supervisor (2 episodes, 2018)
Sandro Silva ... second unit first assistant director (2 episodes, 2018)
Matthew Maggi ... third assistant director (uncredited) (1 episode, 2018)
Nico Markert ... crowd marshall (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Art Department 

Denise Baron ... set designer (4 episodes, 2018)
Stefanie Butscheidt ... graphic designer (4 episodes, 2018)
Axel Eichhorst ... concept artist (4 episodes, 2018)
Ulrike Eversmeier ... set dresser (4 episodes, 2018)
Manuel Hess ... lead dresser (4 episodes, 2018)
Annika Kiel ... graphic designer (4 episodes, 2018)
Benjamin Kniebe ... storyboard artist (4 episodes, 2018)
Tassilo Kraus ... special props (4 episodes, 2018)
Alicia Ohntrup ... set dresser (4 episodes, 2018)
Melanie Peter ... assistant set decorator (4 episodes, 2018)
Matthias Preti ... assistant stand-by props (4 episodes, 2018)
Jonas Renner ... art department trainee (4 episodes, 2018)
Bettina Saul ... set dresser (4 episodes, 2018)
Mira Schindler ... property master/stand-by props (4 episodes, 2018)
Ludwig Schult ... set dresser (4 episodes, 2018)
Jonas Simon ... set dresser (4 episodes, 2018)
Florian Singer ... assistant props (4 episodes, 2018)
Saskia Tegethoff ... assistant property master (4 episodes, 2018)
Yvonne von Krockow ... assistant set decorator (4 episodes, 2018)
Johanna Wagner ... set dresser (4 episodes, 2018)
Johanna-Marie Wimmer ... set dresser (4 episodes, 2018)
Jan Zegenhagen ... set dresser (4 episodes, 2018)
Tobias Zeislmeier ... key property master (4 episodes, 2018)
John Facenfield ... set dresser (3 episodes, 2018)
Anna Jarocka ... assistant production designer (3 episodes, 2018)
Felix Manchon ... painter (3 episodes, 2018)
Matthias Prange ... stand-by construction (3 episodes, 2018)
Janina Schimmelbauer ... set dresser (3 episodes, 2018)
Kay Scziegel ... key construction (3 episodes, 2018)
Susanne Steckel ... set dresser (3 episodes, 2018)
Jacqueline Portelli Avellino ... painter: Malta (uncredited) (1 episode, 2018)
Cesco Bonello ... assistant art director (uncredited) (1 episode, 2018)
Lino Chetcuti ... scenic artist: Malta (uncredited) (1 episode, 2018)
Rita Cilia La Corte ... art department assistant (uncredited) (1 episode, 2018)
Fryderyk Swierczynski ... second unit art director (uncredited) (1 episode, 2018)
Steven Teut ... second unit props hand (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Sound Department 

Mario Hubert ... sound designer / dialogue editor (7 episodes, 2018)
Christoph Merkele ... re-recording mixer (7 episodes, 2018)
Heiko Müller ... sound postproduction manager / Sound Postproduction Manager / re-recording mixer: deliveries (7 episodes, 2018)
Benjamin Schäfer ... adr recordist/editor / adr editor / adr recordist (7 episodes, 2018)
Uwe Zillner ... foley artist / foley recordist (7 episodes, 2018)
Alexander Oberrader ... dialogue editor/adr editor / dialogue editor (5 episodes, 2018)
Questar Welsh ... re-recording mixer / re-recording mixer: english version (5 episodes, 2018)
Manuel Neie ... additional boom operator (4 episodes, 2018)
Martin Schmidt ... boom operator (4 episodes, 2018)
Dirk Schäfer ... sound mixer (4 episodes, 2018)
Jan Steinke ... second boom operator (4 episodes, 2018)
Benedikt Uebe ... sound designer (3 episodes, 2018)
Ingo Aurich ... second unit sound mixer (2 episodes, 2018)
Christian Bornkessel ... second unit sound mixer (2 episodes, 2018)
Misha Bours ... second unit boom operator (2 episodes, 2018)
Cerstin Cassidy ... adr coordinator (2 episodes, 2018)
César Fernández Borrás ... second unit boom operator (2 episodes, 2018)
Rainer Gerlach ... second unit sound mixer (2 episodes, 2018)
Caspar Sachsse ... boom operator: second unit / second unit boom operator (2 episodes, 2018)
Philipp Scholz ... foley editor (2 episodes, 2018)
Dominic Töpfer ... adr recordist (2 episodes, 2018)
Aleksandar Bundalo ... sound mixer (1 episode, 2018)
Andrea Pasqualetti ... boom operator (1 episode, 2018)

Series Special Effects by 

Georg Korpas ... special effects makeup (4 episodes, 2018)
Lena Damm ... special effects makeup trainee (3 episodes, 2018)
Josefa Geiss ... special effects office manager (3 episodes, 2018)
Uli Nefzer ... special effects supervisor (3 episodes, 2018)
Jens Schmiedel ... special effects foreman/technician (3 episodes, 2018)
Uwe Arndt ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Daniel Godec ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Andreas Herberg ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Till Hertrich ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Sven Hübner ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Jan Luppino ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Michael Luppino ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Swen Luppino ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Bernd Rautenberg ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Jürgen Thiel ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Thomas Thiele ... special effects technician (2 episodes, 2018)
Roland Weder ... special effects technician (2 episodes, 2018)

Series Visual Effects by 

Paul Andexel ... digital intermediate supervisor: ARRI Media / digital intermediate producer: ARRI Mitte (7 episodes, 2018)
Benjamin Aulinger ... compositing artist / digital compositor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Christopher Chaber ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Philipp Danner ... lead compositor / lead compositor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Tim Emeis ... compositing artist / digital compositor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Roderick Freidrich ... cg artist / cg artist: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Mathias Herbster ... cg artist / cg artist: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Michael Honisch ... compositing artist / digital compositor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Korbinian Hopfner ... fx supervisor / fx supervisor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Doris Huber ... visual effects producer / visual effects producer: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Guido Kirsch ... compositing artist / digital compositor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Oliver Markowski ... cg supervisor / cg supervisor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Dirk Mauche ... cg artist / cg artist: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Frieda Oberlin ... head of production: ARRI Media / head of production (7 episodes, 2018)
Philipp Orgassa ... lead colorist / digital colorist (7 episodes, 2018)
Paul Poetsch ... compositing artist / digital compositor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
David Salamon ... lidar supervisor / lidar scanning supervisor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Abraham Schneider ... technical director: RISE / systems administrator: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Shayan Sharegh ... compositing artist / digital compositor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Romain Sontag ... matchmove / matchmove artist: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Dominik Trimborn ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Christian Tröger ... online & finishing artist / conform and finishing artist (7 episodes, 2018)
Daniel Witt ... lidar artist / lidar scanning technician: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Alexander Wlk ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios (7 episodes, 2018)
Lutz Lemke ... title sequence designer (4 episodes, 2018)
Mathilda Barchmann ... online & finishing artist (2 episodes, 2018)
Alexander Falk ... technical director: ARRI Media (2 episodes, 2018)
Thibaud Fond ... cg artist (2 episodes, 2018)
Lukas Neff ... digital intermediate engineer (2 episodes, 2018)
Maiken Priedemann ... digital colorist (2 episodes, 2018)
Angela Reedwisch ... key account manager: ARRI Media (2 episodes, 2018)
Josef Reidinger ... managing director: ARRI Media (2 episodes, 2018)
Kay-Uwe Schuchert ... digital intermediate engineer (2 episodes, 2018)
Jan Schulze ... digital intermediate engineer (2 episodes, 2018)
Florian von Frenckell ... sales manager: ARRI Media (2 episodes, 2018)

Series Stunts 

Elman Mammadov ... stund double: Jasper / stunt performer (2 episodes, 2018)
Rainer Werner ... stunt coordinator (2 episodes, 2018)
Ahmed Chaer ... stunt performer (1 episode, 2018)
Morgan Chetcuti ... stunt coordinator (1 episode, 2018)
Arash Ravand ... stunt actor (1 episode, 2018)
Amadei Weiland ... stunts (1 episode, 2018)
Uli Richter ... stunt rigger (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Camera and Electrical Department 

Samuel Andert ... additional digital imaging technician / additional digital imaging technician & dailies colorist (7 episodes, 2018)
Timo Andert ... digital imaging technician / digital imaging technician & dailies colorist (7 episodes, 2018)
Florian Emmerich ... second unit director of photography / 2nd unit DOP / B-Cam and Steadicam Operator (7 episodes, 2018)
Daniel Erb ... additional camera operator / assistant camera: additional / camera operator: additional (7 episodes, 2018)
Timon Koch ... additional digital imaging technician / additional qtake operator (7 episodes, 2018)
Stephan Kuch ... qtake operator (7 episodes, 2018)
Felix Gunter Rauch ... additional digital imaging technician / additional digital imaging technician & dailies colorist (7 episodes, 2018)
Stefan Sosna ... additional camera operator / additional operator "b" camera, additional steadicam operator (7 episodes, 2018)
Carlo Strobel ... data wrangler / video assist (7 episodes, 2018)
Robert Wedemeyer ... key grip (7 episodes, 2018)
Eric Zimmermann ... qtake operator: additional / additional qtake operator (5 episodes, 2018)
Sarah Alisch ... second assistant camera (4 episodes, 2018)
Frédéric Batier ... still photographer (4 episodes, 2018)
Klemens Becker ... additional camera operator (4 episodes, 2018)
Yoshua Berkowitz ... additional camera operator (4 episodes, 2018)
Yannick Bonica ... additional electrician (4 episodes, 2018)
Tim Bornhöft ... assistant electrician (4 episodes, 2018)
Christopher Durth ... gaffer (4 episodes, 2018)
Max Egner ... additional second assistant camera (4 episodes, 2018)
John Engel II ... additional electrician (4 episodes, 2018)
Johnny Feurer ... first assistant "b" camera (4 episodes, 2018)
Jan Grunwald ... additional first assistant camera (4 episodes, 2018)
Norwin Hatschbach ... second assistant camera (4 episodes, 2018)
Lena Krause ... additional second assistant camera (4 episodes, 2018)
Lasse Liebelt ... additional data wrangler (4 episodes, 2018)
Marko Mende ... electrician (4 episodes, 2018)
David Meynen ... camera trainee (4 episodes, 2018)
Selma von Polheim Gravesen ... additional first assistant camera (4 episodes, 2018)
Josefin Porstner ... additional second assistant camera (4 episodes, 2018)
Andre Poser ... additional electrician (4 episodes, 2018)
Sven Ole Renneke ... first assistant camera (4 episodes, 2018)
Michael Rieck ... best boy electric (4 episodes, 2018)
Alexander Schwarz ... practical electrician (4 episodes, 2018)
Marco Siefert ... electrician (4 episodes, 2018)
Anne Stubenrauch ... assistant electrician (4 episodes, 2018)
Kaja Styczynska ... second assistant "b" camera (4 episodes, 2018)
David Birk ... additional practical electrician (3 episodes, 2018)
Hartmut Doering ... balloon light operator (3 episodes, 2018)
Bat Gankhuyag ... company grip (3 episodes, 2018)
Christian Saalfeld ... balloon light operator (3 episodes, 2018)
Paolo Sanzani ... dolly grip (3 episodes, 2018)
Frank Beitlich ... additional electrician (2 episodes, 2018)
Christian Bernutz ... technocrane operator (2 episodes, 2018)
Sonny Bruse ... additional electrician (2 episodes, 2018)
Sebastian Dengler ... technocrane operator (2 episodes, 2018)
Hannes Höber ... second unit key grip (2 episodes, 2018)
Bernd Kaser ... additional electrician (2 episodes, 2018)
Heiko Lehmann ... additional electrician (2 episodes, 2018)
Pascal Perkams ... additional grip (2 episodes, 2018)
Philipp Rath ... technocrane operator (2 episodes, 2018)
Axel Renner ... additional electrician (2 episodes, 2018)
Thibault Roginas ... additional electrician (2 episodes, 2018)
Dennis Schlegel ... additional electrician (2 episodes, 2018)
Baasanjav Tserendorj ... additional grip (2 episodes, 2018)
Warren Brimmer ... head operator (1 episode, 2018)
Mario Demanuele ... drone pilot (1 episode, 2018)
Mark Dingli ... first assistant b camera (1 episode, 2018)
Aerial Malta ... aerial cinematographer (1 episode, 2018)
Ryan Gatt ... additional data wrangler (uncredited) (1 episode, 2018)
John Preca Trapani ... additional dolly grip (uncredited) (1 episode, 2018)
Keith Albert Tedesco ... video assist: Malta unit (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Casting Department 

Sophie Heller ... extras casting second assistant (2 episodes, 2018)
Johanna Ragwitz ... extras casting (2 episodes, 2018)
Annika Sell ... extras casting assistant (2 episodes, 2018)
Francesca Briffa ... extras casting assistant: Malta (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Costume and Wardrobe Department 

Alexandra Hannemann ... key costumer (7 episodes, 2018)
Ronni Schwenk ... assistant costume designer (7 episodes, 2018)
Dorota Budna ... additional costumer (4 episodes, 2018)
Liz Kreyenberg ... key costumer (4 episodes, 2018)
Anne-Katrin Pache-Wilke ... costumer (4 episodes, 2018)
Sylka Schaedlich ... additional costumer (4 episodes, 2018)
Lisa Schrimpf ... costumer (4 episodes, 2018)
Ina Arnautalic ... additional costumer (3 episodes, 2018)
Dietke Brandt ... additional costumer (3 episodes, 2018)
Kerstin Feldmann ... additional costumer (3 episodes, 2018)
Anja Lafin ... additional costumer (3 episodes, 2018)
Christophe Linéré ... additional costumer (3 episodes, 2018)
Elisabeth Schmidt ... additional costumer (3 episodes, 2018)
Miriam van der Ham ... additional costumer (3 episodes, 2018)
Susanne Vierkötter ... additional costumer (3 episodes, 2018)

Series Editorial Department 

Simon Dopslaf ... assistant editor (7 episodes, 2018)
Laura Funck ... first assistant editor / assistant editor (7 episodes, 2018)
Zwi Zausch ... assistant editor (7 episodes, 2018)
Toska Hartmann ... assistant editor (4 episodes, 2018)

Series Location Management 

Maximilian Bachmann ... location manager (4 episodes, 2018)
Torsten Oppel ... location manager (4 episodes, 2018)
Lukas Gontovos ... location scout (3 episodes, 2018)
Andreas Grasshoff ... second unit location manager (3 episodes, 2018)
Jenny Jaros ... second unit location manager (3 episodes, 2018)
Christian Meinecke ... location scout (3 episodes, 2018)
Philipp von Doering ... location scout (3 episodes, 2018)
Marei Wenzel ... location scout (3 episodes, 2018)
Felix Antoine ... second unit assistant location manager (2 episodes, 2018)
Ferdinand Diepenbrock ... second unit assistant location manager (2 episodes, 2018)
Clara Hallwachs ... second unit assistant location manager (2 episodes, 2018)
Lucie Riemer ... second unit assistant location manager (2 episodes, 2018)
Benjamin Roepke ... second unit location manager (2 episodes, 2018)
Chris Bonello ... assistant location manager (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Music Department 

Thomas Binar ... music supervisor (4 episodes, 2018)
Ben Lukas Boysen ... music producer/opening title track (4 episodes, 2018)
Marcel Dettmann ... closing title track (4 episodes, 2018)
Paul Emmerich ... music producer/opening title track (4 episodes, 2018)

Series Transportation Department 

Rüdiger Boscheinen ... set dec driver (3 episodes, 2018)
Fritz Jürgens ... props driver (3 episodes, 2018)
Josef Meems ... set dec driver (3 episodes, 2018)
Andreas Bartel ... production driver (2 episodes, 2018)
Atrin Familian ... additional production driver (2 episodes, 2018)
Carlos Faria ... production driver (2 episodes, 2018)
Jan Luo ... production driver (2 episodes, 2018)
Brendan Rousseau ... second unit production driver (2 episodes, 2018)
Thomas Smolinski ... additional production driver (2 episodes, 2018)
Andreas Uhlig ... second unit production driver (2 episodes, 2018)
Bennet Weidemann ... production driver (2 episodes, 2018)

Series Other crew 

Grit Belitz ... health & safety coordinator (7 episodes, 2018)
Rabeah Hinrichs ... assistant production accountant / payroll accountant (7 episodes, 2018)
Nicholas Corda ... american english script adapter / script adaptor: American English (5 episodes, 2018)
Maite Wilke Berenguer ... production trainee: Hellinger/Doll (4 episodes, 2018)
Victor Croy ... production trainee: Hellinger/Doll (4 episodes, 2018)
Paul Emmerich ... personal assistant: Marco Kreuzpaintner (4 episodes, 2018)
Ursula Gaida ... production accountant (4 episodes, 2018)
Sophia Gilles ... production trainee (4 episodes, 2018)
Sonja Jehle ... personal assistant to producers (4 episodes, 2018)
Anna Klausing ... production coordinator (4 episodes, 2018)
Ella Pouwels ... production trainee: Hellinger/Doll (4 episodes, 2018)
Jessica Schulze ... assistant: Hellinger/Doll (4 episodes, 2018)
Anja Wernecke ... assistant production coordinator (4 episodes, 2018)
Stephanie Zisler ... post-production accountant (4 episodes, 2018)
Intisar Al-Obaidi ... dialect coach: Arabic (3 episodes, 2018)
Anna Avramenko ... chaperone (3 episodes, 2018)
Axel Dietrich Berger ... health & safety advisor (3 episodes, 2018)
Mandy Berndt ... set runner (3 episodes, 2018)
Adrian Goessel ... set runner (3 episodes, 2018)
Mirko Hans ... personal assistant: Philipp Haberlandt (3 episodes, 2018)
Teresa Harder ... child coach (3 episodes, 2018)
Ana Koerner ... set runner (3 episodes, 2018)
Elsa Lehmann ... set runner (3 episodes, 2018)
Natalja Münchow ... dialect coach: Russian (3 episodes, 2018)
Ute Baron ... camera & grip & lighting equipment (2 episodes, 2018)
Jaqueline Burkhardt ... caterer (2 episodes, 2018)
Stefan Düll ... camera & grip & lighting equipment (2 episodes, 2018)
Sabrina Frede ... caterer (2 episodes, 2018)
Noura Gzara ... audio description (2 episodes, 2018)
Sven Hermann ... film service (2 episodes, 2018)
Benjamin Klumpp ... making of/epk (2 episodes, 2018)
Jörg Kriminski ... caterer (2 episodes, 2018)
Moritz Moch ... caterer (2 episodes, 2018)
Matthias Moeske ... travel coordinator (2 episodes, 2018)
Fritzi Schrader ... making of/epk (2 episodes, 2018)
Florian Treitlinger ... tax consultant (2 episodes, 2018)
Larissa Trüby ... clearance (2 episodes, 2018)
Benjamin Voigt ... caterer (2 episodes, 2018)
Frank Wienands ... English subtitles (2 episodes, 2018)
Matthias Braun ... legal consultant (1 episode, 2018)
Maria Höricke ... legal consultant (1 episode, 2018)
Bernd Kloss ... cherrypicker rental (1 episode, 2018)
Felicity Babao ... production office assistant (uncredited) (1 episode, 2018)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed