Edit
"Game of Thrones" Eastwatch (TV Episode 2017) Poster

(TV Series)

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Matt Shakman

Writing Credits  

George R.R. Martin ... (based on "A Song of Ice and Fire" by)
 
David Benioff ... (created by) &
D.B. Weiss ... (created by)
 
Dave Hill ... (written for television by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Peter Dinklage ... Tyrion Lannister
Nikolaj Coster-Waldau ... Jaime Lannister
Lena Headey ... Cersei Lannister
Emilia Clarke ... Daenerys Targaryen
Kit Harington ... Jon Snow
Aidan Gillen ... Petyr 'Littlefinger' Baelish
Liam Cunningham ... Davos Seaworth
Sophie Turner ... Sansa Stark
Maisie Williams ... Arya Stark
Conleth Hill ... Lord Varys
Rory McCann ... Sandor 'The Hound' Clegane
Isaac Hempstead Wright ... Bran Stark
Jerome Flynn ... Bronn
John Bradley ... Samwell Tarly
Hannah Murray ... Gilly
Kristofer Hivju ... Tormund Giantsbane
Joe Dempsie ... Gendry
Iain Glen ... Jorah Mormont
Jim Broadbent ... Archmaester Ebrose
Richard Dormer ... Beric Dondarrion
Paul Kaye ... Thoros of Myr
Anton Lesser ... Qyburn
James Faulkner ... Randyll Tarly
Tom Hopper ... Dickon Tarly
Tim McInnerny ... Robett Glover
Rupert Vansittart ... Yohn Royce
Richard Rycroft ... Maester Wolkan
Kevin Eldon ... Goldcloak
Julian Firth ... Citadel Maester
Philip O'Sullivan ... Citadel Maester
Laurence Spellman ... Goldcloak
Staz Nair ... Qhono
William Nevan Wilson William Nevan Wilson ... Baby Sam
James Robert Wilson James Robert Wilson ... Baby Sam
Adele Smyth-Kennedy Adele Smyth-Kennedy ... 'Littlefinger' Winterfell Spy
Rest of cast listed alphabetically:
Vladimir 'Furdo' Furdik ... The Night King (uncredited)
Christian Gimse Christian Gimse ... Lannister Guard (uncredited)
Juan Carlos Martínez Antuña Juan Carlos Martínez Antuña ... Meereen Guard (uncredited)

Produced by 

David Benioff ... executive producer
Oliver Butler ... co-producer
Guymon Casady ... co-executive producer
Bernadette Caulfield ... executive producer
Bryan Cogman ... co-executive producer
Frank Doelger ... executive producer
Alan Freir ... co-producer
Vince Gerardis ... co-executive producer
Spike Allison Hooper ... associate producer (as Allison Hooper)
George R.R. Martin ... co-executive producer
Lisa McAtackney ... producer
Duncan Muggoch ... line producer: foreign unit
Christopher Newman ... producer (as Chris Newman)
Alanna Riddell ... associate producer (as Alanna Riddell Bond)
Greg Spence ... producer
Carolyn Strauss ... executive producer
D.B. Weiss ... executive producer
Peter Welter Soler ... line producer: Spain
Annick Wolkan ... co-producer
Snorri Þórisson ... line producer: Iceland

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

Robert McLachlan ... director of photography

Film Editing by 

Katie Weiland

Casting By 

Nina Gold
Robert Sterne

Production Design by 

Deborah Riley

Art Direction by 

Philip Elton
Paul Ghirardani ... supervising art director
Brendan Rankin
Hauke Richter
Nick Wilkinson

Set Decoration by 

Rob Cameron

Costume Design by 

Michele Clapton

Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair designer
Amie Aspden ... prosthetics
Candice Banks ... hair supervisor
Kay Bilk ... makeup artist
Jennifer Buck ... prosthetics
Mel Coleman ... prosthetics (as Melvyn Coleman)
Rosalia Culora ... hair stylist
Selmo del Campo ... crowd hair and makeup artist Spain
Katrina Doran ... makeup artist
Paula Eden ... prosthetics
John Eldred-Tooby ... prosthetics
Emma Faulkes ... art finishing supervisor
Patt Foad ... prosthetics
Kamen Glover ... hair stylist
Barrie Gower ... prosthetics designer
Sarah Gower ... senior prosthetics coordinator
Lisa Hernandez ... makeup artist: crowd
Bethan Hollington ... prosthetics
Gillian Jarvis ... prosthetics
Marianna Kelleher ... makeup artist (as Marianna Kyriacou)
Ailsa Lawson ... prosthetics
Gary Machin ... hair stylist
Nicola Matthews ... makeup artist
Emma Micallef ... prosthetics coordinator
Nicola Mount ... crowd hair supervisor
Chloe Muton-Phillips ... prosthetics
Dennis Penkov ... prosthetics
Lucy Pittard ... prosthetics
Luke Playfair ... prosthetics
Laura Pollock ... hair stylist
Leon Smikle ... prosthetics
Pamela Smyth ... crowd makeup supervisor (as Pam Smyth)
Kristie Southcott ... prosthetics (as Kristie Southcott-Mills)
Paul Spateri ... workshop supervisor
Kate Thompson ... makeup artist
Jane Walker ... makeup designer
Kerstin Weller ... hair stylist
Dave Bonneywell ... special makeup effects artist (uncredited)
Caroline Daye ... hair junior (uncredited)
Stephanie Doherty ... special effects contact lens optician (uncredited)
Cecilia Escot ... makeup artist: crowd dailies, Wolf Unit Spain (uncredited)
Carmen Fraile ... hair stylist: Spain (uncredited) / makeup artist: Spain (uncredited)
Rachel Gordon ... crowd makeup trainee: crowd makeup junior (uncredited)
Jessie Harrison ... hair stylist (uncredited)
Cecilia Herlin ... crowd makeup artist (uncredited)
Jorge Hernández Lobo ... makeup artist: crowd dailies, Wolf Unit Spain (uncredited)
Aisling Megahey ... junior make up artist (uncredited)
Adrian Rigby ... prosthetics (uncredited)
Rubén Samos ... makeup artist: crowd dailies, Wolf Unit Spain (uncredited)
Sinead Sweeney ... special effects contact lens optician (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)
Belinda Connor Young ... crowd hair (uncredited)

Production Management 

Colin Azzopardi ... production manager: UK, Spain
Lisa Byrne ... unit production manager
Matt Craufurd ... unit manager: UK, Spain (as Matt Crauford)
Damien Glenholmes ... unit manager (as Dee Glenholmes)
Javier Mateos ... unit manager: Spain
David McKee ... unit manager
Íde O'Rourke ... post-production supervisor: UK
Miriam Ruiz Mateos ... production manager: Spain
Christopher Zampas ... post-production supervisor: US

Second Unit Director or Assistant Director 

Ciaran Colton ... co-second assistant director: Dragon
Megan Donnelly ... trainee assistant director
Charlie Endean ... first assistant director
Daire Glynn ... third assistant director: Dragon
Theo Herron ... third assistant director: Dragon
Pedro Lazaga ... first assistant director: Spain
Óscar Manero ... crowd second assistant director: Spain
Edel McCormick ... trainee assistant director: Dragon
Breandan Mckeever ... trainee assistant director: Wolf (as Breandán McKeever)
Jack McMorran ... second second assistant director: Wolf
Markham Pickering ... trainee assistant director: Wolf
Jonathan Quinlan ... third assistant director: Wolf
Tanya Rosen ... crowd second assistant director
Garry Watson-Boyd ... trainee assistant director: Dragon
Jan Zalar ... second assistant director
Christopher Downs ... third assistant director: Spain (uncredited)
Graham Kinniburgh ... additional third assistant director (uncredited)
Conor Losty ... trainee assistant director (uncredited)
Chris McCormick ... third assistant director: visual effects unit (uncredited)
Cynthia Ruiz ... base assistant director (uncredited)
Nick Thomas ... first assistant director: visual effects unit (uncredited)

Art Department 

David Abbott ... supervising carpenter
Nick Ainsworth ... concept artist
Ruben Allen ... chargehand: Spain
Ana Alvargonzález ... art director: Spain (as Ana Alvargonzalez)
Gary Anderson ... plasterer
Emma Andrews ... drapes assistant
Stephen Armstrong ... carpenter
Craig Ashworth ... greensman: Spain
Guillem Atienza ... prop hand: Spain
Rachel Aulton ... standby art director: Wolf
Lynne Baird ... painter (as Lynn Baird)
Jim Barr ... standby prop hand: Dragon (as James Barr)
Jon-Claude Bates ... dressing props: Spain
Kieran Belshaw ... concept artist
Sean Bird ... supervising plasterer: UK, Spain
Owen Black ... draughtsperson
Peter Black ... supervising plasterer
Daniel Blackmore ... concept artist
Jose Manuel Blanco ... construction manager: Spain
Conor Boyce ... store prop hand
Declan Brady ... construction rigger
Rik Brady ... prop hand: Wolf
Paul Brennan ... construction rigger
Jonathan Brown ... plasterer
Ken Burnett ... chargehand: Spain (as Kenny Burnett)
Gerard Burns ... carpenter
Chris Burrell ... assistant prop maker
Barry Caddell ... chargehand props: Dragon
Chris Caldow ... film stylist
George Campbell ... stagehand
Matthew Campbell ... prop making trainee: Northern Ireland Screen
Archie Campbell-Baldwin ... draughtsperson
Michael Canning ... construction rigger (as Mick Canning)
Raúl Castro ... prop hand: Spain (as Raúl Castro Navas)
David Cherry ... painter
Kurtis Cherry ... plasterer
Sophia Chowdhury ... set decorator: Spain
Stephen Clements ... prop maker
Holly Cooper ... props painter: UK, Spain
Michael Corcoran ... greensman
Marcus Creighton ... stagehand
Finn Cullen ... dressing props
Martin Cullen ... supervising carpenter: UK, Spain
Michael Cullen ... senior prop hand
John Dalzell ... plasterer
Tom Dalzell ... carpenter (as Thomas Dalzell)
Mo Dembele ... construction rigger
Niall Devlin ... carpenter
Adrian Doherty ... stagehand
Cole Doherty ... supervising carpenter
Mark Doherty ... stagehand
Shea Doherty ... carpenter
Damien Doyle ... plasterer
Jonnie Elf ... chargehand: Spain
Sean Elliman ... painter
David Ewing ... plasterer
Matthew Fegan ... plasterer
Gordon Fitzgerald ... property master
Peter Fitzpatrick ... carpenter
Darren Fitzsimons ... head of department sculptor
Scott Forsythe ... props trainee: Northern Ireland Screen
Caolan Foster ... carpenter
Gary Foster ... construction rigger
Kevin Fox ... plasterer
Jonathan Francis ... prop store assistant: Northern Ireland Screen
Kevin Fraser ... supervising props painter
Rhiannon Fraser ... graphic designer
Francis Gault ... carpenter
Roy Geddis ... stagehand
Niall George ... prop maker
Eamon Gervin ... carpenter
Mike Gibson ... head greensman (as Michael Gibson)
Annie Gilhooly ... production buyer
John Glenholmes ... carpenter
Noel Godfrey ... dressing props: Spain
David Green ... carpenter
Martin Green ... painter
Richard Green ... carpenter
Ronan Green ... painter
Colm Grego ... prop store assistant
Khi Gregory ... standby greensman: Spain
Paco Gámez ... prop hand: Spain
Sean Hamill ... carpenter
George Hamilton ... stagehand
David Hammill ... plasterer
Phelan Hardy ... greensman
Grace-Anna Hay ... art department runner
Paul Heatley ... painter
Ray Herald ... construction rigger
Emmet Hickey ... construction rigger
Shawn Hicks ... carpenter
Garth Hill ... greensman
Martin Hilley ... stagehand
Laurence Hillick ... stagehand
Donal Hughes ... plasterer
Katie Hunter ... assistant props buyer
Daniel Johnston ... plasterer (as Daniel Johnson)
Kevin Johnston ... plasterer
Gavin Jones ... supervising prop maker
Martin Kane ... dressing props: Spain
Aaron Kearney ... carpenter
Cáitlín Keenan ... assistant construction coordinator
Bonnie Kells ... assistant props store person
Junior Kelly ... carpenter
Deane Kenny ... props store person
Stefan King ... carpenter
Stephen Kingham ... plasterer
Jamie Knight ... Prop Modeller
Anthony Lagan ... visual effects green screen assistant
Tim Lanning ... head greensman: Spain
Aidan Leneghan ... plasterer (as Aidan Lenaghan)
Alex Lewry ... assistant drapesman
Chris Lewry ... drapes master
David Lowery ... construction supervisor: UK, Spain (as Dave Lowery)
Mark Lowry ... assistant art director: Dragon / standby art director: Dragon
Mick Lynch ... standby rigger: Wolf (as Michael Lynch)
Emmanuel Lyttle ... painter
Peter Marley ... standby prop hand: Wolf
Brian Martin ... construction coordinator
Gary Martin ... storeman: Spain
Tom Martin ... construction manager
Alice Masson-Taylor ... assistant set decorator: Spain
Gus Mawhinney ... carpenter
Kieran Maylin ... carpenter
Eva Mazo ... buyer: Spain
Kirsty McAnearney ... set decorator trainee
Anton McCann ... carpenter
Damien McCartan ... construction rigger
John McCartney ... standby greens
Dan McCoy ... standby painter: Wolf
Kieran McCoy ... painter
Megan McCrea ... junior draughtsperson
Ciaran McCusker ... art department trainee: Northern Ireland Screen
James McFadden ... painter
Brendan McGivern ... construction rigger
Michael McGivern ... carpenter
Niall McGivern ... plasterer
Brian McGraw ... chargehand standby prop
JP McHugh ... standby carpenter: Dragon
Gerard McIlwaine ... carpenter
Andrew McIntyre ... prop store person (as Andrew MacIntyre)
Gareth McKeever ... plasterer
Niall McKeever ... sculptor
David McKenna ... carpenter
Sean McKeown ... standby rigger: Dragon
Eamonn McKinney ... visual effects green screen rigger
Michael McKinney ... visual effects green screen rigger
Sean McLaughlin ... painter
Michael McManus ... chargehand painter
Kevin McMenimen ... painter
Fintan McNally ... stagehand
Ryan McNeil ... supervising painter: UK, Spain
Brendan McShane ... plasterer
Martin McShane ... plasterer
Gavin Molloy ... carpenter
Christina Moore ... supervising art director: Spain
Christopher Moore ... assistant property master: Northern Ireland (as Christopher B. Moore)
Pep Morell ... prop hand: Spain
Sean Mulligan ... plasterer
Jason Mundy ... supervising plasterer
Carol Murphy ... art department coordinator
Paul Murphy ... supervising carpenter: UK, Spain
Michael Murray ... standby painter: Dragon
Ultan Murray ... carpenter
Joe Neeson ... visual effects green screen assistant
Graham Nelson ... stagehand
Morris Nwoke ... construction rigger
Patrick O'Connor ... stagehand
Vanessa O'Connor ... assistant art director
Tyrone Greg O'Donnell ... painter (as Greg O'Donnell)
Dessie O'Neill ... plasterer
Dominic O'Neill ... plasterer
Gerard O'Neill ... carpenter
Martin O'Neill ... carpenter
Ryan O'Neill ... plasterer
Danny O'Regan Jr. ... head of department carpenter (as Danny O'Regan)
Tom O'Toole ... carpenter
Bob Orr ... assistant property master
Geraldine Owens ... sculptor
Harry Pain ... set decoration art director
Joe Paul ... standby carpenter: Wolf
Neill Paul ... standby carpenter: Wolf (as Neil Paul)
Stephen Peterson ... carpenter
Gabriel Picola ... standby props: Spain
Brendan Power ... painter
Aaron Quinn ... plasterer
Stephanie Rea ... props buyer: Northern Ireland
Antonio Rocha ... prop hand: Spain
Martin Saunders ... visual effects green screen rigger
Philipp Scherer ... concept artist
Laia Serra ... standby props: Spain
Jack Shanahan ... set decoration coordinator
Ivan Shannon ... senior prop maker
Seamus Sharkey ... construction rigger
Mark Shiels ... greensman
Ben Simpson ... prop hand: Dragon
John Simpson ... chargehand props: Dragon
William Simpson ... storyboard artist
Jessica Sinclair ... set decoration concept artist
Patrick Skelton ... carpenter
Aine Smith ... assistant set decorator (as Áine Smith)
Christopher Smith ... standby prop hand: Dragon (as Chris Smith)
Steven Smith ... plasterer
Tommy Spence ... head of department stagehand
James M. Spencer ... assistant art director (as James Spencer)
Jim Stanes ... graphic designer
Adrian Start ... head of department painter
Matthew Start ... supervising painter
Gary Stewart ... standby carpenter: UK, Spain
Curtis Sturgeon ... props petty cash buyer
Don Sturgeon ... prop maker
Darren Sutton ... sculptor
Nick Swain ... storeman: Spain
Dean Tappin ... plasterer
Paul Tappin ... head of department plasterer
Ryan Tohill ... standby prop: Wolf
Neil Trepat ... prop hand: Spain
Michael Turley ... visual effects green screen rigger
Tim Weir ... props painter
David Weller ... head of department rigger (as Dave Weller)
Iain White ... art director: UK, Spain
Sophie Whittall ... greenswoman: UK, Spain
John Wilkinson ... construction rigger / supervising rigger: UK, Spain
Martin Wilson ... painter
Paul Wilson ... plasterer
Vero Wintxita ... assistant property master
Lee Wiseman ... property master: Spain
John Woods ... plasterer
Stuart Woods ... plasterer
Lisa Curry ... assistant draper (uncredited)
Nicole Day ... assistant props painter (uncredited)
David Jiménez Díaz ... assistant buyer (uncredited)
Guillermo Llaguno ... art department (uncredited)
Niall Loughrey ... props painter (uncredited)
Matthew Magennis ... prop hand (uncredited)
Javier Orgaz ... carpenter (uncredited)
José María Ortega ... painter (uncredited) / scenic artist (uncredited)
David Packard ... scenic artist (uncredited)
Carlos Saladrigas ... assistant set location: Spain (uncredited)
Jeremy Simser ... storyboard artist (uncredited)
Paco Valderrama ... plasterer (uncredited)
Ana Valle ... painter (uncredited)
Connor Webber ... greensman (uncredited)

Sound Department 

James M.H. Atkinson ... sound maintenance: Dragon (as James Atkinson)
Paul Bercovitch ... supervising dialogue editor
Onnalee Blank ... re-recording mixer
Richard Dyer ... production sound mixer: Wolf
Paula Fairfield ... sound designer
Tim Hands ... adr supervisor
Ronan Hill ... production sound mixer: Dragon
Bradley C. Katona ... sound effects editor
Tim Kimmel ... supervising sound editor
Daniel McCabe ... sound assistant: Wolf
Conor McErlane ... sound trainee: Northern Ireland Screen, Wolf
Andrew McNeill ... sound trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Ryan Meadows ... assistant sound editor
Jonathan Riddell ... sound assistant: Dragon
Pernell L. Salinas ... assistant sound editor
Dylan Tuomy-Wilhoit ... foley artist (as Dylan T. Wilhoit)
Brett Voss ... foley mixer
Mathew Waters ... re-recording mixer
Jeff Welch ... sound maintenance: Wolf
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Martyn Zub ... re-recording mixer
Guillaume Beauron ... splinter unit (uncredited)
Rob Davidsson ... adr mixer (uncredited)
Rory de Carteret ... adr mixer (uncredited)
Ken Galvin ... adr recordist (uncredited)
Judah Getz ... adr mixer (uncredited)
Tim Hoogenakker ... re-recording mixer: Dolby Atmos (uncredited)
Nicklas Lindh ... adr mixer (uncredited)
Sebastian Vaskio ... adr mixer (uncredited)
Benedikt Örn Árnason ... sound assistant: Iceland (uncredited)

Special Effects by 

Jonathan Barrass ... special effects floor supervisor: Dragon
Stephen Bigmore ... special effects snow assistant
David Boden ... special effects assistant coordinator
Ben Broadbridge ... special effects floor supervisor: Wolf
Lee Byrne ... special effects snow crew technician
Antonio Castillo ... special effects technician: Spain
Sam Conway ... special effects supervisor
Brian Crozier ... special effects trainee
Neil Davies ... senior special effects technician
Ben Galvin ... special effects trainee
Raúl Gil ... special effects technician: Spain
Jennifer Groves ... special effects technician
Martin Hall ... special effects snow crew senior
Keith Harle ... special effects senior foam technician
Laurence Harvey ... special effects workshop supervisor
Anthony Healy ... special effects snow trainee
Colin Holmes ... special effects buyer
Glyn Jones ... special effects snow crew technician
Damian Kivlehan ... special effects prep assistant technician (as Damien Kivlehan)
Vincent Kivlehan ... special effects prep supervisor
Christian Krebs ... special effects snow crew technician
Ian Andrew Lee ... special effects snow assistant (as Ian Lee)
Jack Longmate ... special effects technician
Rick Marr ... senior special effects technician
Sean McCartan ... special effects snow trainee
Mark McGuinness ... special effects trainee
Mark McKendry ... special effects lead senior technician
Anna McKillop ... special effects technician (as Ana McKillop)
Antonio Molina ... special effects technician: Spain (as Antonio Molina Floriano)
Juan Ramón Molina ... special effects supervisor: Spain
Niall O'Doherty ... special effects snow trainee
Wojciech Omozik ... special effects assistant technician
Tez Palmer ... special effects coordinator (as Terry Palmer)
Delroy Reid ... special effects snow crew supervisor
Mark Roberts ... special effects senior technician: UK, Spain
Stephen Shelley ... special effects snow crew technician
Tony Smart ... senior special effects technician
David Stewart ... senior special effects technician (as Dave Stewart)
Tom Stroud ... special effects snow crew senior
Sebastian Sue ... special effects breakaway supervisor
Andrew Thorpe ... special effects buyer: Spain
Brandon Van Der Merwe ... Special Effects Senior Technician / senior special effects technician
Alastair Vardy ... special effects lead senior technician
Simon Walker ... special effects snow trainee
Donavin Waters ... senior special effects technician
Richard West ... special effects assistant technician
Mark White ... senior special effects technician
Victoria Williams ... senior special effects technician
James Willis ... special effects technician
Warwick Boole ... special effects technician (uncredited)
Conor Coughlan ... special effects technician (uncredited)
Jaime Fortea ... special effects technician (uncredited)
Alex Landrum Jr. ... special effects (uncredited)
Tom Mcloughlin ... special effects technician (uncredited)
Nick Smith ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Samantha Abda ... visual effects: Iloura
Heather Abels ... visual effects: Rodeo FX
Grant Adam ... visual effects: Iloura
Ben Alepko ... visual effects: Image Engine
Lee Alexander ... visual effects: Image Engine
Conrad Allan ... visual effects: Image Engine
Pier-Olivier Allard ... visual effects: Rodeo FX
Emilie Ancet ... visual effects: Image Engine
Benjamin Andersen ... visual effects: Iloura (as Ben Andersen)
Milos Aradanin ... previsualization: The Third Floor
Karen Arredondo Lopez ... visual effects: Rodeo FX (as Karen Arredondo)
Jenny Jiyeon Bae ... visual effects: Iloura (as Jiyeon Bae)
Christopher S. Baird ... visual effects editor (as Chris Baird)
Michael Jeff Baldemoro ... visual effects: Image Engine (as Jeff Baldemoro)
Spriha Banik ... visual effects: Iloura
James Banville ... technology support: Rodeo FX
Reuben Barkataki ... visual effects: Rodeo FX
Steve Barnes ... visual effects: Iloura
Jose Luis Barreiro ... visual effects: El Ranchito (as Luis Barreiro)
Joe Bauer ... visual effects supervisor
Loïc Beguel ... visual effects: Rodeo FX (as Loic Beguel)
Morten Vilfred Berg ... motion control unit
Félix Bergés ... visual effects supervisor: El Ranchito
Magdalena Bisogni ... visual effects: Iloura
Michelle Blok ... previs supervisor: The Third Floor
Kevin Blom ... visual effects: Iloura
Jeremy Boissinot ... visual effects: Rodeo FX
Rachel Bouchard ... visual effects: Rodeo FX
Stefan Brenner ... visual effects: Mackevision
Arnaud Brisebois ... visual effects: Rodeo FX
Ed Bruce ... visual effects supervisor: SSVFX
Paul Buckley ... visual effects: Iloura
Walter Burkhardt ... motion control unit
Michael Buxton ... motion control unit
Damián Caballero ... visual effects: El Ranchito
Nicholas Cabana ... visual effects: Rodeo FX
Eric Carney ... additional visual effects supervisor
Agustín Cavalieri ... visual effects: Pixomondo (as Agustin Cavalieri)
Thana Cha ... visual effects: Rodeo FX
Moïse Charest ... visual effects: Rodeo FX (as Moise Charest)
Adam Chazen ... visual effects associate producer
Sabrina Christoforidis ... visual effects: Pixomondo
Annie Cliche ... visual effects: Rodeo FX
Marie-Joëlle Clément ... visual effects: Rodeo FX (as Marie-Joelle Clement)
Amanda Collins ... visual effects: Iloura
Francois Couette ... visual effects: Rodeo FX
Craig Crawford ... visual effects: Cadence Effects
Francois Croteau ... visual effects: Rodeo FX
Dominic Daigle ... visual effects: Rodeo FX
Annelie Dangel ... visual effects: Pixomondo
Brad Davenport ... visual effects: Iloura
Isaac de la Pompa ... visual effects: El Ranchito
Camille Deguire ... visual effects: Rodeo FX
Julien Deragon ... visual effects: Rodeo FX
Kevin Desa ... visual effects: Iloura
Floris Didden ... visual effects concept artist: Karakter
Amelie Dillig ... visual effects: Pixomondo
Julian Dimsey ... visual effects: Iloura
Nadja Ding ... visual effects: Pixomondo
Laura Dochtermann ... visual effects: Image Engine
Sam Doolan ... visual effects: Iloura
Keegan Douglas ... visual effects: Image Engine (as Keegen Douglas)
Joseph Dubé-Arsenault ... visual effects: Rodeo FX (as Joseph Dube-Arsenault)
Florence Durante ... visual effects: Rodeo FX
Samuel Durocher ... visual effects: Rodeo FX
Chris Dwyer ... visual effects: Iloura
Eduardo Díaz ... visual effects supervisor: El Ranchito
David Edwards ... visual effects: Iloura
Chris Elmer ... visual effects: Image Engine
Daniel Elophe ... visual effects: Image Engine
Edmond Engelbrecht ... visual effects: Image Engine
Maxime Entringer ... visual effects: Rodeo FX
Lukas Fabian ... visual effects: Mackevision
Lawrence Fagan ... motion control unit (as Larry Fagan)
Alan Fairlie ... visual effects: Iloura
Stefen Fangmeier ... additional visual effects supervisor
Deak Ferrand ... visual effects: Rodeo FX
Caithlin Ferrier ... visual effects: Iloura
Tara Fidler ... visual effects assistant editor
Adam Figielski ... visual effects: Pixomondo
Julia Flanagan ... visual effects: Image Engine
Roberto Flores ... visual effects: Image Engine
Greg Foret ... visual effects: Rodeo FX
Julien Fourvel ... previsualization: The Third Floor
Frederic Freund ... visual effects: Pixomondo
Florian Friedmann ... visual effects: Image Engine
Raphael Gaudin ... visual effects: Image Engine
Pätrick Gehlen ... previsualization: The Third Floor
Darcy George ... visual effects: Iloura
Alexandre Giguère ... visual effects: Rodeo FX (as Alexandre Giguere)
Gabriel Giguère ... visual effects: Rodeo FX (as Gabriel Giguere)
Michael Gilbert ... visual effects: Iloura
Jason Gilholme ... visual effects: Iloura
Avi Goodman ... visual effects: Iloura
Rachael Gordon ... visual effects production assistant
Lukas Gotkowski ... visual effects: Pixomondo
Jon Gower ... visual effects data wrangler
Jörn Großhans ... visual effects supervisor: Mackevision (as Joern Grosshans)
Jesper Gyllstad ... visual effects: Pixomondo
Felix Haas ... visual effects: Pixomondo
Evan Hage ... visual effects production assistant
Paul Hatchman ... visual effects key grip
Mary Hayden ... visual effects: Rodeo FX
Dominic Hellier ... visual effects: Iloura (as Dom Hellier)
Chris Henryon ... visual effects: Iloura
Tom Herzig ... visual effects: Pixomondo
Brendan Holt ... visual effects: Image Engine
Daniel Hourigan ... visual effects: Iloura
Greg Howe-Davies ... visual effects: Iloura
Brent Hutchin ... visual effects: Iloura
Katrin Huvart ... visual effects: Pixomondo
Ertan Irkdas ... visual effects: Pixomondo
Kseniya Ivanova ... visual effects: Iloura (as Kseniia Ivanova)
Kaya Jabar ... motion control supervisor / previsualization: The Third Floor
Anthony Jacques ... motion control team (as Anthony Jaques)
Nicolas Jacques ... visual effects: Rodeo FX
David Jaffe ... visual effects: Iloura
Dhamindra Jeevan ... visual effects: Image Engine
Samuel Jensen ... visual effects: Iloura
Adam Jones ... visual effects: Iloura
Morgan Jones ... visual effects: Iloura
Ludvig Jonsson ... visual effects: Pixomondo
Étienne Jubinville ... visual effects: Rodeo FX (as Etienne Jubinville)
Niko Junge ... visual effects: Pixomondo
Andre Karl ... visual effects: Pixomondo
Dan Katcher ... designer: Dragon
Matthew Kee ... visual effects: Image Engine
Adam Kelway ... visual effects: Image Engine
John Kennedy ... visual effects: Pixomondo
Andreas Krieg ... visual effects: Pixomondo
Evan Krogh ... motion control unit
Steve Kullback ... visual effects producer
Thilo Kuther ... visual effects executive producer: Pixomondo
Thomas Kutschera ... visual effects: Pixomondo
Ying Ghit La ... visual effects: Iloura
Anaïs Lacoste ... visual effects: Rodeo FX (as Anais Lacoste)
Antonio Lado ... visual effects: El Ranchito
Peter Lames ... visual effects: Mackevision
Christian Lampert ... visual effects: Pixomondo
Kathrin Lang ... visual effects: Pixomondo
Isabelle Langlois ... visual effects: Rodeo FX
Rudy Langoux ... visual effects: Rodeo FX
Mathieu Lapierre ... visual effects: Rodeo FX
Maxime Laroche ... visual effects: Rodeo FX
Yani Lathouris ... visual effects: Iloura
Sebastian Lauer ... visual effects: Pixomondo
Marc Lebuis ... visual effects: Rodeo FX
Jarett Lee ... visual effects: Iloura
Kim Linnemann ... visual effects: Iloura
Juan David Lopez ... visual effects: Image Engine (as David Lopez)
Jane Lovell ... visual effects: Iloura
Lara Luedtke ... visual effects: Pixomondo
Emily Luk ... visual effects: Image Engine
Bruno Lévêque ... visual effects: Image Engine (as Bruno Leveque)
Renaud Madeline ... visual effects: Rodeo FX
Marion Mahu ... visual effects: Rodeo FX
Stephane Mailet ... visual effects: Rodeo FX (as Stephane Maillet)
Gabrielle Mailhot ... visual effects: Rodeo FX
Ineke Majoor ... visual effects: Iloura
Evander Major ... visual effects: Cadence Effects
Krishna Mangedkar ... visual effects: Iloura
Tobias Mannewitz ... visual effects concept artist: Karakter
Oscar Marquez Chicharro ... visual effects: El Ranchito (as Óscar Márquez)
Sven Martin ... visual effects supervisor: Pixomondo
Fran Martinez ... visual effects: Image Engine (as Francisco Martinez Raez)
Stewart McAlpine ... visual effects assistant editor
Michael McCrea ... additional previs artist
Daniel McCue ... previsualization: The Third Floor
David McKay ... visual effects: Rodeo FX
Niamh McKenna ... visual effects production assistant
Paul McVeigh ... visual effects assistant data wrangler
Glenn Melenhorst ... visual effects supervisor: Iloura
Michael Mensah ... motion control unit
Ian Menzies ... motion control unit
René Mertens ... visual effects: Pixomondo
Sebastian Meszmann ... visual effects: Pixomondo
Jan-Patrick Meyer ... visual effects: Pixomondo (as Jan Patrick Meyer)
Corey Milne ... visual effects assistant coordinator
Mona Mohr ... visual effects: Pixomondo
Blanaid Montague ... previsualization: The Third Floor
Thomas Montminy Brodeur ... visual effects: Rodeo FX (as Thomas Montminy-Brodeur)
M. Russell Moore ... visual effects: Image Engine (as Russell Moore)
Sébastien Moreau ... visual effects: Rodeo FX (as Sebastien Moreau)
Bernd Nalbach ... visual effects: Mackevision
Liam Nantes ... visual effects: Iloura
Maia Neubig ... visual effects: Image Engine
Emmanuelle Ngan Sing ... visual effects: Rodeo FX
Melvyn Nicholls ... visual effects data wrangler
Ajit Nikam ... visual effects: Iloura
Tahl Niran ... visual effects: Iloura
Thijs Noij ... visual effects: Iloura
Rodney O'Sullivan ... visual effects: Iloura
Christophe Pacaud ... visual effects: Iloura
Francisco Palomares Pozas ... visual effects: El Ranchito (as Francisco Palomares)
Vineet Panwar ... visual effects: Iloura
Andrew Parnell ... visual effects: Image Engine
Jason Martorell Parsekian ... visual effects assistant coordinator
Martin Pedreira ... visual effects: Pixomondo
Óscar Perea Marcos ... visual effects: El Ranchito (as Óscar Perea)
Bridgette Perrers ... visual effects: Iloura
Andreas Persson ... visual effects: Pixomondo
Antoine Petitgand ... visual effects: Rodeo FX
Maxime Philippon ... visual effects: Rodeo FX
Margaret Phillips ... visual effects: Iloura
Ryan Pilcher ... visual effects: Iloura
Sebastien Pincin ... visual effects: Rodeo FX
Johannes Pink ... visual effects: Pixomondo
Xenia Pirojenko ... visual effects: Rodeo FX
Patrice Poissant ... visual effects: Rodeo FX
Barry Poon ... visual effects: Image Engine
Alexandru Popescu ... visual effects: Iloura
Ted Proctor ... visual effects: Image Engine
Klym Protasov ... visual effects: Pixomondo
Joseph Quinn ... visual effects data wrangler
Ted Rae ... additional visual effects supervisor
David Ramos ... visual effects supervisor: El Ranchito
Guillermo Ramos ... visual effects: El Ranchito
Davee Ramos-San Diego ... visual effects: Iloura
Atish Ranjan ... visual effects: Iloura (as Aatish Ranjan)
Carlos Raya ... visual effects: Pixomondo
Sebastian Reichhold ... visual effects: Pixomondo
Pierre Risch ... visual effects: Pixomondo
Erika Edgerley Robbins ... visual effects assistant editor
Filippo Robino ... visual effects: Iloura
James Robison ... visual effects: Iloura
Arron Roebuck ... visual effects data wrangler
Simon Rosenthal ... visual effects: Iloura
Matthew Rouleau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Jan Paul Roux ... visual effects: Iloura
Paul Russo ... visual effects coordinator
Neha Samant ... visual effects: Image Engine
Rubén Sanz ... visual effects: El Ranchito
Stephan Schaefholz ... visual effects: Mackevision
Casey Schatz ... motion control unit
Thomas Schelesny ... visual effects supervisor: Image Engine
Stefan Schorer ... visual effects: Mackevision
Sven Schwarz ... visual effects: Pixomondo
Todd Semmes ... motion control team (as Todd 'Hammer' Semmes)
Dean Shea ... visual effects: Iloura
Anthony Sieben ... visual effects: Pixomondo
Josh Simmonds ... visual effects: Iloura
Robert Simon ... visual effects concept artist: Karakter
Phil Sloggett ... visual effects: Iloura
Joanne Smithies ... previsualization: The Third Floor
Jason Snyman ... visual effects: Image Engine
Jordan Soles ... visual effects: Rodeo FX
Mark Spindler ... visual effects: Pixomondo
Angela Stanley ... visual effects: Iloura
Jon Stanley ... visual effects: Iloura
Andreas Steinlein ... visual effects: Pixomondo
Murray Stevenson ... visual effects: Image Engine
Ken Stewart ... visual effects: Iloura
Iryna Sumanova ... visual effects: Image Engine
Brendan Sutherland ... visual effects: Iloura
Jonathan Symmonds ... visual effects: Pixomondo
Jenn Taylor ... visual effects: Image Engine
Damien Thaller ... visual effects: Image Engine
Samantha Thrupp ... visual effects: Iloura
Tushar Tirmal ... visual effects: Iloura
Shaila Tobin ... visual effects: Image Engine
Sercan Topaloglu ... visual effects: Pixomondo
Charles Tremblay ... visual effects: Rodeo FX
Nicholas Tripodi ... visual effects: Iloura
Greg Tully ... head of engineering: SSVFX
Niki Turkovic ... visual effects: Iloura
Irene Vera ... visual effects: El Ranchito
Dani Villalba ... visual effects: El Ranchito
Marga Villalonga ... visual effects: El Ranchito
Shoshanah Wall ... visual effects: Iloura
Isabel Wallace ... visual effects: Iloura
Adrian Watkins ... visual effects: Iloura
Tyler Weiss ... visual effects: Image Engine
Heiko Wenczel ... visual effects: Mackevision
Tom Wild ... visual effects: Iloura
Alice Wilson ... visual effects: Iloura
Marco Wilz ... visual effects: Mackevision
Philipp Winterstein ... visual effects: Pixomondo
Alexander Wlk ... visual effects: Mackevision
Johannes Wolz ... visual effects: Pixomondo
Drew Wood-Davies ... visual effects: Iloura
Timur Yesilfiliz ... visual effects: Pixomondo
Aya Yoshizono ... visual effects: Pixomondo
George Zador ... motion control unit
Dominique Zenon ... visual effects: Rodeo FX
Tony Zhang ... visual effects: Image Engine
Adrien Annesley ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Robin Aristorenas ... visual effects artist (uncredited)
Jörundur Rafn Arnarson ... visual effects supervisor: Reykjavik IO (uncredited)
Lorna Barnshaw ... visual effects artist (uncredited)
Alessio Bertotti ... visual effects artist (uncredited)
Ariane Boisvert ... cg coordinator: Rodeo FX (uncredited)
Jean-Francois Bouchard ... color/pipeline developer: Rodeo FX (uncredited)
Christian Boudman ... visual effects artist: Clearcut FX (uncredited)
C.J. Burbage ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Lucille Caillaud ... pipeline developer: Rodeo FX (uncredited)
David Cam ... roto: Image Engine (uncredited)
Monica L. Castro ... visual effects i/o (uncredited)
David Connely ... senior cyber scanning technician (uncredited)
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D (uncredited)
Jean-Alexandre Dufour ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Andrew Eick ... visual effects: Iloura (uncredited)
Yusef El Khadir ... visual effects: El Ranchito (uncredited)
Xavier Fourmond ... compositor (uncredited)
Robert Freitag ... visual effects: Mackevision (uncredited)
Emilie Gagnon ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Stuart Gardiner ... cyber scanning technician (uncredited)
David Gattey ... i/o coordinator (uncredited)
Paul Griffin ... animation supervisor: Zoic Studios (uncredited)
J.R. Gringo ... visual effects i/o coordinator: Screen Scene (uncredited)
Rick Harris ... digital artist: 3D Scanning (uncredited)
Eric A. Kohler ... visual effects producer: Screen Scene (uncredited)
Nitesh Kumar ... visual effects (uncredited)
Matthieu Labbe ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Francis Larose ... visual effects operation manager: RodeoFX (uncredited)
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Caroline Lobato ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Richard Mahon ... matte painting supervisor: Zoic Studios (uncredited)
Dean Mangion ... matchmove artist: Image Engine (uncredited)
Garvin McGoldrick ... engineer: Screen Scene (uncredited)
Chelsea L. Miller ... visual effects producer (uncredited)
Juan Moreno ... visual effects: El Ranchito (uncredited)
Alain Morin ... roto & cleanup artis: RodeoFX (uncredited)
Gabriel Morin ... visual effects: Rodeo FX (uncredited)
Catherine Nadeau ... visual effects executive producer: RodeoFX (uncredited)
Adam O'Brien-Locke ... global production manager: Rodeo FX (uncredited)
Tobias Pfeiffer ... visual effects: Mackevision (uncredited)
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios (uncredited)
Sébastien Raets ... compositor (uncredited)
Marco Romeo ... visual effects: El Ranchito (uncredited)
Ryan Sefton ... cyber scanning capture artist (uncredited)
Yanko Slavov ... matchmover: Screen Scene (uncredited)
Ivan Sorgente ... digital compositor: Screen Scene (uncredited)
Juri Stanossek ... visual effects: Mackevision (uncredited)
Sebastien Tafani ... effects technical director (uncredited)
Rachel Terrien ... visual effects administrative assistant: RodeoFX (uncredited)
Laura Jones Turner ... visual effects producer (uncredited)
Shawn Walsh ... visual effects executive producer: Image Engine (uncredited)
Thaddeus Warren ... matte painter (uncredited)
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning (uncredited)
Johannes Weiss ... visual effects: Mackevision (uncredited)
Christine Wong ... finance director: Image Engine (uncredited)

Stunts 

Boyan Anev ... stunt performer (as Boian Anev)
Charlie Barrett ... stunt performer
Kristina Baskett ... stunt performer
Ferenc Berecz ... stunt performer
Richard Bradshaw ... assistant stunt coordinator
Nick Chopping ... stunt performer
Jonathan Cohen ... stunt performer
Christopher Cox ... stunt performer (as Chris Cox)
Jake Cox ... stunt performer
Matt Crook ... stunt performer
Ricardo Cruz Jr. ... stunt performer
Jason Curle ... stunt performer
Levan Doran ... stunt performer
Dan Euston ... stunt performer (as Daniel Euston)
Bradley Farmer ... stunt performer
Pete Ford ... stunt performer
Vladimir 'Furdo' Furdik ... stunt performer (as Vladimir Furdik)
Eduardo Gago Muñoz ... stunt performer (as Eduardo Gago)
David R. Grant ... stunt performer (as David Grant)
Ángel Gómez Fernández ... stunt performer (as Angel Gomez)
Lawrence Hansen ... stunt performer
Richard Hansen ... stunt performer
Bobby Holland Hanton ... stunt performer
Rob Hayns ... stunt rigger
Paul Howell ... stunt performer
Radoslav Ignatov ... stunt performer
Rowley Irlam ... stunt coordinator
Erol Ismail ... stunt performer
Leigh Maddern ... stunt performer
Leona McCarron ... stunt department coordinator
Trayan Milenov-Troy ... stunt performer
Sian Milne ... stunt performer
Camilla Naprous ... horse master
David Newton ... stunt performer
Jason Oettle ... stunt performer
Iván Orsányi ... stunt performer (as Orsányi Iván)
Radoslav Parvanov ... stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer
Oleg Podobin ... stunt performer
Marc Redmond ... stunt performer
Andrej Riabokon ... stunt performer
Douglas Robson ... stunt performer (as Doug Robson)
Fabio Santos ... stunt performer
Stanislav Satko ... stunt performer
Paul Shapcott ... assistant stunt coordinator
Mark Slaughter ... stunt performer
James Stewart ... stunt performer
Jonny Stockwell ... stunt performer
Ryan Stuart ... stunt performer
Gáspár Szabó ... stunt performer
Lukas Tomsik ... stunt performer
Marek Toth ... stunt performer
Teodor Tsolov ... stunt performer (as Teodor Tzolov)
Raicho Vasilev ... stunt performer (as Raycho Vasilev)
Leo Woodruff ... stunt performer
Lorenzo Casares ... horse rider (uncredited)
Eva Ferradas ... horse department coordinator (uncredited)
Antonio Oña Sánchez ... stunt performer (uncredited)
Florian Robin ... stunt performer (uncredited)
Matthew Stirling ... stunt performer (uncredited)
Ben Wright ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Luke Alexander ... grip trainee: Northern Ireland Screen, Wolf
Jennifer Atcheson ... a camera trainee: Dragon
Marc Atherfold ... b camera first assistant camera: Dragon
Niall Barton ... assistant studio rigging electrician
Barry Bellotti ... electrician
Guy Bennett ... b camera grip: Dragon
Ashley Bond ... a camera first assistant camera: Wolf
Declan Brady ... assistant studio rigging electrician
Andrew Brown ... assistant studio rigging electrician
Glenn Brown ... assistant location rigging electrician
Stuart Bunting ... a camera grip: Wolf
Cosmo Campbell ... c camera operator: UK, Spain
Javier Casado ... electrician: Spain
Jayne Cassidy ... video operator trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Alex Cheung ... digital imaging technician assistant: Wolf
Luke Chisholm ... c camera grip: UK, Spain
Bennett Clarke ... camera trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
John Crawford ... crane technician: Wolf (as Jon Crawford)
Niall Crawford ... electrician
Tim Dean ... libra head technician: UK, Spain
Paul Deane ... digital video technician: Wolf
Sam Donaghy-Bell ... b camera second assistant camera: Dragon
Damien Donnelly ... electrical rigger
Ryan Douglas ... a camera second assistant camera: Wolf
Glenn Dunning ... b camera grip: Wolf (as Glen Dunning)
Antonio Díaz ... grip: Spain
Laurence Edwards ... head technician: Wolf
Stuart Flynn ... electrician
Donavan Gallagher ... grip assistant: Northern Ireland Screen, Dragon (as Donovan Gallagher)
Emilio Garfath ... Camera Trainee: Wolf Unit: Spain
Pat Garrett ... key grip: Dragon
Tom Gates ... gaffer: Dragon
Joanne Hall ... electrical co-ordinator / lighting department coordinator
Robert Hamilton ... video assist operator: Wolf
Gareth Heatherington ... location rigging gaffer (as Gareth Hetherington)
Kevin Heatherington ... electrician
Leo Holba ... first assistant c camera: UK, Spain
Nigel Holland ... electrician
Carlos Iñesta ... video assist: splinter unit, Spain (as Carlos Inesta)
Scott Jamison ... second assistant central loader: Dragon
Dwayne Jenkins ... location rigging electrician
Ben Knight ... electrician
Jamie Knight ... best boy: Wolf
Joe Knight ... electrician
Lee Knight ... gaffer: Wolf
Anne Marie Langan ... assistant to dimmer board operator (as Annemarie Langan)
Jason Lee ... best boy grip: Wolf
Lee Lovett ... generator operator
Emilio López ... electrician: Spain
Dáire Mac An tSaoir ... b camera second assistant camera: Wolf
Frank Marin ... digital imaging technician assistant: splinter unit, Spain
Ian Marrs ... digital video technician: Dragon
Dean Marshall ... dimmer board operator: Wolf
Ross Mayberry ... location rigging electrician
Neil McConville ... central loader: UK, Spain
Graeme McCormick ... digital imaging technician assistant: Dragon
Brett McCrum ... studio rigging gaffer
Niall McDonald ... video assist operator assistant: Wolf
Gavin Mckay ... digital imaging technician trainee: Northern Ireland Screen, Dragon (as Gavin McKay)
Gareth McKinney ... studio rigging electrician
Alan Millar ... electrician
Tim Milligan ... c camera operator: UK, Spain
Scott James Mitchell ... b camera trainee: Dragon (as Scott Mitchell)
David Morgan ... b camera operator: Dragon
Dennis Mulholland ... location rigging electrician
John Noble ... studio rigging electrician
Ger O'Hagan ... best boy: Dragon
Darren O'Leary ... electrician
Joe O'Neill ... location rigging electrician
Ryan O'Neill ... video assist assistant: Dragon
Thomas O'Neill ... electrical rigger
Erin O'Rawe ... a camera trainee: Wolf
Adam Ozmin ... second assistant central loader: Wolf
Angelika Padberg ... dimmer board trainee: Northern Ireland Screen
Chris Plevin ... a camera operator: Wolf
Macall B. Polay ... still photographer: Spain (as Macall Polay)
Chris Proctor ... assistant studio rigging electrician
Steve Pugh ... key grip
Emma Roberts ... camera assistant: Northern Ireland Screen, Wolf
Roy Rowland ... electrician
Sean Savage ... a camera operator: Dragon
Jorge Sequeira ... electrician: Spain
Keith Shanks ... dimmer board operator: Dragon
Helen Sloan ... unit stills photographer: Dragon
Michael Stewart ... electrical rigger
Tom Storey ... a camera second assistant camera: Dragon
Joaquín 'Kino' Sánchez ... gaffer: Spain (as Kino Sánchez)
Tom Taylor ... a camera first assistant camera: Dragon
Kirk Thornton ... best boy grip: Dragon
Lisa Trinder ... video operator: Dragon
Anthony Turley ... electrical rigger
Jon Webb ... b camera first assistant camera: Wolf
Peter Wignall ... b camera operator: Wolf
Hugo Wilkinson ... head of department electrical rigger
Andy Woodcock ... a camera grip: Dragon
George Zador ... video assist operator: motion control
Barry Doyle ... second assistant camera (uncredited)
Camil Liberto ... electrician (uncredited)
Mike Lockhart ... second assistant camera: dailies (uncredited)
Filippo Maso ... a camera trainee: Dragon (uncredited)
Ciaran McIlhatton ... a camera trainee: visual effects unit (uncredited)
Ross McKinney ... digital imaging technician trainee: dailies (uncredited)
Michele Abramo Puricelli ... libra technician: visual effects unit (uncredited)
Raquel Rodríguez ... additional camera trainee (uncredited)
Peter Wignall ... steadicam operator: Wolf (uncredited)
Thomas Wilski ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Lauren Evans ... casting associate
Ana Guadamuro ... crowd casting coordinator: Spain (as Anita Guadamaro)
Rafael Guadamuro ... crowd casting: Spain
Michael Hooley ... casting assistant: NI
Enrique Martín Guadamuro ... crowd marshal
Carla Stronge ... casting: NI
Kate Bone ... casting assistant (uncredited)
Ricardo Ron Perez ... cast production assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Chloe Aubry ... buyer
Lily Bailie ... costume daily
Rachael Blair ... crowd costume assistant
Manuel Bonillo ... crowd costume assistant: Spain (as Manolo Bonillo)
Kathryn Boyle ... senior costume effects artist
Marie-Therese Breen ... principal costume standby (as Marie Breen)
Philippe Cabrie ... leather maker (as Phillipe Cabrie)
Katherine Cahill ... head costume effects artist
Michele Carragher ... embroiderer
Carla Causo ... costume coordinator: UK, Spain
Peggy Chambers ... workroom maker
Amy Clark ... costume dyer (as Amy Jackson Clark)
Victoria Conte ... crowd costume assistant
Cheikh Asaad Cynthia ... principal costume standby (as Cynthia Cheik-Assad)
Oliver Doherty ... costume illustrator
Kathryn Donaldson ... wardrobe mistress: Wolf
Shannon Dooner ... crowd costume assistant
Breege Fahy ... principal maker
Aileen Faller ... workroom trainee maker
Alex Fordham ... assistant costume designer (as Alexander Fordham)
Giles Gale ... costume supervisor: Spain
Fiona Goggin ... crowd costume assistant
Augusto Grassi ... master armourer
Giampaolo Grassi ... master armourer: Spain
Jen Groundwater ... principal costume standby
Lauren Hanna ... principal costume standby
Nadine Henderson ... workroom maker
Caroline Hill ... wardrobe supervisor (as Caroline Kiera Hall)
Donna Hughes ... wardrobe mistress: Dragon
Kirsty Hunt ... workroom maker
Lottie Jepson ... crowd costume trainee
Ryan Kearney ... trainee costume effects artist (as Ryan Kiernnay)
Wolfgang Krug ... crowd costume assistant: Spain
Ashleigh Lennox ... crowd supervisor
Lesley Martin ... leather maker
Shauna McAtteer ... costume effects artist (as Shauna McAteer)
Edel McCarron ... principal costume standby
Matthew McColgan ... crowd costume assistant (as Matt McColgan)
Ciana McDonald ... crowd wardrobe mistress
Grainne McKee ... workroom junior maker
Crawford McKenzie ... principal cutter (as Crawford MacKenzie)
Michael Murray ... senior costume effects artist (as Micky Murray)
Holly Nedeljkovic ... costume effects artist
Elena Núñez ... crowd costume assistant: Spain (as Elena Nuñez)
Kate O'Farrell ... costume supervisor
Ciana O'Kane ... crowd wardrobe mistress
Emma O'Loughlin ... assistant costume designer
Louis O'Loughlin ... costume trainee
Carole O'Neal ... workroom supervisor
Leire Orella ... break down costumer
Irene Orts ... crowd costume assistant: Spain
Margaret Pescott ... principal cutter
Gergely Petho ... metal maker
Alessia Pierantoni ... armour coordinator
Isabel Pérez ... crowd costume assistant: Spain (as Isabel Perez)
Nadia Rawy ... workroom maker
Zipporah Reynolds ... trainee costume effects artist
Berta Ros ... crowd costume assistant: Spain
Clara Ros ... crowd costume assistant: Spain
Ruth Sempere ... crowd costume assistant: Spain (as Rut Sempere)
Marcello Hubert Seregni ... metal maker
Csaba Simon ... leather maker
Aisling Smyth ... costume effects artist
Jenny Snoddy ... costume effects artist (as Jennifer Snoddy)
Janet Spriggs ... textile artist
Linea Stenfors ... key costume effects artist
Katy Taylor ... key crowd standby
Rebecca Tredget ... costume coordinator
Ruth Turnbull ... workroom maker
Nicki Varney ... principal cutter
Sophie Wallace ... senior costume effects artist
Charlotte Louise Ward ... senior crowd assistant (as Charlotte Ward)
Jess Willcock-Stow ... costume department junior (as Jesse Wilcox-Stowe)
Ciara Winnington ... principal costume standby
Zachary Winnington ... costume department assistant (as Zach Winnington)
Jamie Rencen ... costume stand-by (uncredited)
Alice Spigno ... shopper: prep time (uncredited)
Bethany Tibbo ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Matt Boyd ... post-production coordinator: Northern Ireland
Ian Brankin ... digital intermediate assistant
Rory Caldwell ... dailies coordinator
Mark Candejas ... lead on-line assistant editor (as Mark Cendejas)
Jake Chusid ... post-production coordinator: US
Tim Drewett ... colorist: dailies
James Earing ... assistant editor
Joe Finley ... final colorist
Ben Folts ... on-line editor
Rebecca Kelly ... post-production assistant
Benjamin King ... post-production assistant
Meredith Leece ... assistant editor
Feargus Magill ... dailies assistant
Kate McAuley ... trainee assistant editor
Stephanie McCutcheon ... assistant editor
Lauren McGuigan ... trainee assistant editor
Byron Smith ... in house producer
Boyd Stepan ... flame artist
Leanne Treacy ... post-production assistant
Robert Wright ... senior dailies coordinator (as Rob Wright)
Jeff Sengpiehl ... digital intermediate enginering (uncredited)

Location Management 

Pedro 'Tate' Aráez ... location manager: Spain (as Tate Araez)
Kiko Aráez ... assistant location manager: Cordoba & Cáceres, Spain
Robert Boake ... supervising locations manager
Gareth Hogan ... locations assistant
Tobin Hughes ... location manager: UK, Spain
Paul Imrie ... locations assistant
Matt Jones ... supervising location manager: Spain
Antía León Castro ... assistant location manager: Bilbao, Spain (as Antía León)
Naomi Liston ... locations manager
Enrique Martín Guadamuro ... location scout
Paul Maxwell ... locations facilities assistant
Damian McDonald ... assistant locations manager
Declan McMullan ... locations facilities assistant
Catherine McNally ... locations coordinator
Irene Prats ... location coordinator: Spain
Greg Refeld ... location manager: UK, Seville & Cordoba, Spain
Leigh Romero ... assistant location manager: Cáceres, Spain
Marc Álvarez ... assistant location manager: Seville, Spain
Marc Fàbrega ... location asistant (uncredited)
Xavier Guillen ... location production assistant (uncredited)
Leire Juan ... location assistant (uncredited)
César Pardiñas ... assistant location manager (uncredited)
Anna Salgado ... set location assistant: Spain (uncredited)

Music Department 

Omer Benyamin ... technical score advisor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
David Klotz ... music editor
William Marriott ... technical score advisor
Douglas Parker ... mix technician
Stephen Coleman ... orchestrator (uncredited)

Script and Continuity Department 

Kate McLaughlin ... script secretary

Transportation Department 

Johnny Anderson ... driver
William Brown ... driver
Tony Bunting ... driver
John Burns ... driver
Stephen Collins ... driver
Steve Cooke ... driver (as Stephen Cooke)
Samantha Corr ... transportation assistant
Joseph Couser ... transportation captain: Wolf
Johnny Crawford ... driver
Alan Crozier ... transportation captain: Dragon
Steven Day ... transportation captain: UK, Spain (as Steve Day)
Patricia de la Uz ... transportation manager: Spain
Eric Dowds ... driver
Edward Dugan ... driver
Billy Dunn ... driver
Kieran Feeney ... driver
Brian Fox ... driver
Liam Fullerton ... driver
Joe Gillespie ... driver
Steven Herron ... driver
Andy Kelly ... driver (as Andrew Kelly)
Keith Martin ... driver
Declan Mateer ... driver
Gerry McCabe ... driver
Thomas McCallister ... driver (as Thomas McAllister)
Steven McClenaghan ... driver (as Stephen McClenaghan)
Mervyn McCrea ... driver
Gail McIlvenny ... transportation coordinator
Alan Millar ... driver
Ciaran Mullen ... driver (as Ciaran Mullan)
Robert Nelson ... driver
Sonia Parada ... transportation coordinator: Spain
Niall Rooney ... driver
Thomas Sharp ... driver (as Tom Sharp)
Michael Smyth ... driver
Sam Taggart ... driver
Angel Villarías Jr. ... driver
Paul Wambach ... transportation manager: UK, Spain
Phillip Wiggans ... driver (as Phillip Wiggins)
Ramón Alonso ... transportation assistant: Spain Unit (uncredited)
Ana G. Aristegui ... transport office/driver (uncredited)
Marta Galindo ... driver (uncredited)
Chele Guardia ... captain set assistant (uncredited)
Amanda R. Melguizo ... driver: Spain Unit (uncredited)
Iñaki Reyna ... driver (uncredited)
Nathalie Rodriguez Martinez ... transport assistant (uncredited)
Amaia Sanroma ... driver (uncredited)
Adriana Ventanas ... driver (uncredited)

Other crew 

Ethan J. Antonucci ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, LA
Cristina Armario ... fiscal accountant: Spain
Daren Bailey ... marine coordinator
Sean Bailey ... health and safety officer
David Belenky ... assistant: Ms. Carolyn Strauss
Maria Verdu Bertomeu ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, UK
John Besmehn ... conceptual consultant
Clare Blankley ... travel coordinator
Gareth Brock ... first assistant accountant
Michelle Burns ... production coordinator
Marco Calabrese ... production coordinator: UK, Spain
Gina Calica ... end titles
Rebecca Carron ... assistant accountant: payroll
Tom Cox ... horse trainer
Steve Cummings ... armourer coordinator / senior armourer
Clare Cunningham ... production accountant: UK, Spain
Niamh Currie ... assistant: Mr. Chris Newman
Neil Dervan ... armoury model maker / armoury model painter
Rose Devenny ... cleaner
Megan Donnelly ... accounts trainee
Joanne Duffy ... first assistant accountant: UK, Spain
Tommy Dunne ... weapons master
Maria Escot ... craft service manager: Spain
Silvia Felce ... assistant production office coordinator: Spain / shipping coordinator: UK, Spain
Zoë Gevers ... accounts assistant: per diems
Fiona Gilbert ... caterer: Red Chutney
Rocío Gómez ... first production assistant: Spain
Sally Hague ... dialogue coach
Zara Hamill ... assistant production coordinator
Jamie Hegarty ... extras trainee
Dave Hill ... executive story editor
Chris Hinchcliffe ... stand-in: Dragon
Jack Hislop ... continuity trainee: Northern Ireland Screen, Dragon
Rebecca Horan ... horse wrangler
Aleksandra Kaminska ... accountant: Northern Ireland (as Ola Kaminska-Omozik)
Greg Keeley ... armour model maker / armoury assistant
Aisling Kelly ... production secretary / shipping coordinator
Owen Keys ... assistant accountant: payroll
Matthew Kilpatrick ... assistant accountant payroll
Michael John Kilpatrick ... accounts assistant: petty cash
Joan Lambe ... production accountant
Natalia Lee ... armourer coordinator / senior armourer
Enric Llopis ... accountant: Spain
Nathaniel Lovell-Smith ... assistant: Mr. Guymon Casady
Marcelo Lozano ... catering manager: Spain
José Antonio López ... cashier: Spain (as Jose Antonio López)
Linda Marshall ... script supervisor: Dragon (as Lynda Marshall)
Enrique Martín Guadamuro ... crowd marshall: Spain (as Enrique Martín)
Barry May-Leybourne ... health and safety officer: Spain
Niall McCann ... accounts assistant: accounts payable
Pamela McCaughran ... lead second assistant accountant: accounts payable
Denese McCready ... stand-in: Wolf
Helen McCullough ... continuity trainee: Northern Ireland Screen, Wolf
Lucy McCutcheon ... travel coordinator
Yesika Mena ... shipping coordinator: Spain
Irene Montes ... unit nurse: Spain
James Mullan ... building manager
Matthew Mulligan ... production trainee
Lee Murphy ... marine supervisor
Steven Murphy ... armourer
Kelvin O'Donnell ... accommodation assistant
Ally O'Leary ... financial controller
Noemi Oliete ... production coordinator: Spain (as Noemí Oliete)
Jesse Peckham ... assistant: Emilia Clarke
David J. Peterson ... languages creator
Angelica Pressello ... script supervisor: Wolf
Encarna Pérez ... production secretary: Spain
Anna Quinn ... accommodation coordinator
Claire Quinn ... second assistant accountant: UK, Spain
Tanya Rosen ... extras coordinator
Zabarjad Budgie Salam ... dialogue coach (as Zabarjad Salam)
Gursimran Sandhu ... assistant: Mr. David Benioff & Mr. D.B. Weiss, UK & LA
John Schulte ... conceptual consultant
Lisa Service ... assistant: Mr. Matt Shakman
Orla Sharpe ... assistant extras coordinator
Dallan Shovlin ... assistant extras coordinator
Sabrina Sloan ... human resources
Catherine Smith ... assistant: Mr. Matt Shakman
Adele Smyth-Kennedy ... stand-in: Dragon
Roisin Stevenson ... assistant accountant: accounts payable
Uxue Sáenz ... accommodation manager: Spain (as Uxue Saenz)
Estefanía Sánchez ... second assistant accountant: Spain
Lisa Taggart ... second assistant accountant: accounts payable
Rafferty Thwaites ... assistant: Mr. Frank Doelger
Barry Tipping ... stand-in: Wolf
Xavi Tió ... assistant coordinator: Spain (as Xavi Tio)
Julie Tottman ... animal wrangler: Birds & Animals
Helen Turpin ... accommodation coordinator: UK, Spain
Antonio Vega ... chief cook: Spain
Seamus Walsh ... studio facilities assistant
Pat Wilson ... studio manager
Begoña Álvarez ... first assistant accountant: Spain
Luis Ayuso ... accounts runner (uncredited)
Stephen Collins ... cast security (uncredited)
Marta Criado ... crowd marshall (uncredited)
Patrick Cullen ... military trainer (uncredited)
Jose Maria Diaz ... production assistant (uncredited)
Laurence Romera ... assistant armourer (uncredited)
Samantha Seivwright ... horse department (uncredited)
Lilja Ósk Snorradóttir ... production executive: Iceland (uncredited)
Victoria Stone ... immigration consultant (uncredited)
Bethany Tibbo ... armoury assistant (uncredited)
Danny Triphook ... floor runner: Spain (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed