Edit
Harley and the Davidsons (TV Mini-Series 2016– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Ciaran Donnelly ... (2 episodes, 2016)
Stephen Kay ... (1 episode, 2016)

Series Writing Credits  

Seth Fisher ... (1 episode, 2016)
Nick Schenk ... (2 episodes, 2016)
Evan Wright ... (2 episodes, 2016)

Series Cast  

Michiel Huisman ...  Walter Davidson 3 episodes, 2016
Bug Hall ...  Arthur Davidson 3 episodes, 2016
Robert Aramayo ...  Bill Harley 3 episodes, 2016
Annie Read ...  Caroline Jachthuber 3 episodes, 2016
Essa O'Shea ...  Clara Davidson 3 episodes, 2016
Daniel Coonan Daniel Coonan ...  Big Bill Davidson 3 episodes, 2016
Rufus Wright ...  CH Lang 3 episodes, 2016
Ed Birch Ed Birch ...  Joe Harley 2 episodes, 2016
Philip Brodie ...  George Hendee 2 episodes, 2016
Olimpia Melinte ...  May (Red's Wife) 2 episodes, 2016
Jane Slavin ...  Mary Harley 2 episodes, 2016
Hera Hilmar ...  Emma 2 episodes, 2016
Cornelius Geaney Jr. ...  Ensemble 2 episodes, 2016
Gabriel Luna ...  Eddie Hasha 1 episode, 2016
Richard Cordery ...  Wharton 1 episode, 2016
Sean H. Scully ...  Walt, Jr 1 episode, 2016
Alex Shaffer ...  Shrimp Burns 1 episode, 2016
Wilson Bethel ...  Ray Weishaar 1 episode, 2016
Jessica Camacho ...  Reya 1 episode, 2016
Stewart Alexander ...  Luther Mason 1 episode, 2016
Stephen Rider ...  William Johnson 1 episode, 2016
Dougray Scott ...  Randall James 1 episode, 2016
Tommy Bastow ...  Otto Walker 1 episode, 2016
Mish Boyko ...  Shane 1 episode, 2016
Song-Hung Chang ...  Mr. Sankyo 1 episode, 2016
Victor Bucur Victor Bucur ...  Theatre MC 1 episode, 2016
Baby Christopher Baby Christopher ...  Buyer 1 episode, 2016
Caolan Byrne ...  Reporter 1 1 episode, 2016
Sean Campion Sean Campion ...  Will Harley 1 episode, 2016
Ayana Ciocan Ayana Ciocan ...  Arthur's Baby 1 episode, 2016
Mircea Dragoman Mircea Dragoman ...  Captain 1 episode, 2016
Ioan Coman Ioan Coman ...  Linesman 1 episode, 2016
Christopher Dunne ...  Drunk Relative 1 episode, 2016
Martyn Ellis ...  Wharton Jones 1 episode, 2016
Simon Connolly Simon Connolly ...  Dealer 1 episode, 2016
Wenamio Eulyvonne Wenamio Eulyvonne ...  Bobby 1 episode, 2016
Walter van Dyk Walter van Dyk ...  Professor Lyons 1 episode, 2016
Radu Bânzaru ...  Sheriff 1 episode, 2016
Will Finlason Will Finlason ...  Willie H 1 episode, 2016
Morgan Deare Morgan Deare ...  Stuffy Judge 1 episode, 2016
Jake Hendriks Jake Hendriks ...  BMW Rider 1 episode, 2016
Alex Hughes Alex Hughes ...  Joe Merkel 1 episode, 2016
Alex Felton Alex Felton ...  Jones 1 episode, 2016
Ian Houghton Ian Houghton ...  Doctor 1 episode, 2016
Jasper Jacob Jasper Jacob ...  Lawyer 1 episode, 2016
Christopher Godwin Christopher Godwin ...  HD Lawyer 2 1 episode, 2016
Cristian Hriscu-Badea Cristian Hriscu-Badea ...  Policeman 1 episode, 2016
Nicole Jackson Nicole Jackson ...  Girl 1 1 episode, 2016
Ionut Grama Ionut Grama ...  Mold Maker 1 episode, 2016
Bryan Jardine Bryan Jardine ...  Official 1 episode, 2016
Sonya Leite Sonya Leite ...  Reya's Mother 1 episode, 2016
Louisa Harland ...  Secretary 1 episode, 2016
Robbie Jarvis Robbie Jarvis ...  Ira Mason 1 episode, 2016
Jim Liu ...  Soichiro Yataro 1 episode, 2016
Annette Kellow Annette Kellow ...  Anna Held 1 episode, 2016
Petre Marin Petre Marin ...  Coventry Eagle Rider 1 episode, 2016
Stephen Hogan ...  General 1 episode, 2016
Gerald Lepkowski ...  William Davidson 1 episode, 2016
Karl Minns Karl Minns ...  Worker #1 1 episode, 2016
Mitchell Hunt Mitchell Hunt ...  Junior Officer 1 episode, 2016
Smaranda Luna ...  Girl 2 1 episode, 2016
Giulia Nahmany ...  Ford's Secretary 1 episode, 2016
Tom Knight ...  HD Lawyer 1 1 episode, 2016
Joe McGann ...  Jack Prince 1 episode, 2016
Alistair Petrie ...  Edsel Ford 1 episode, 2016
Garry Lake Garry Lake ...  Reporter 2 1 episode, 2016
Mark McKerracher Mark McKerracher ...  Foundry Foreman 1 episode, 2016
Dan Profir Dan Profir ...  Lawyer 1 episode, 2016
Oliver Lepadatu Oliver Lepadatu ...  Big Bill's 8Yr Old Son 1 episode, 2016
Paul Reynolds ...  Worker #2 1 episode, 2016
Mara Lupulescu Soare Mara Lupulescu Soare ...  Arthur's Daughter 1 episode, 2016
Ana Nefe Ana Nefe ...  Young Woman 1 episode, 2016
Nick Rhys ...  Joe Petrali 1 episode, 2016
Stefan Manole Stefan Manole ...  Big Bill's 2Yr Old Son 1 episode, 2016
David Nellist ...  Meyer (Gas Man) 1 episode, 2016
Luca Stan Luca Stan ...  Walter's Son 1 episode, 2016
Sofia Maria Badea Sofia Maria Badea ...  Bill's Daughter 1 episode, 2016
Adam Newington ...  Cecil Mason 1 episode, 2016
Jeff Mash Jeff Mash ...  Randall's Colleague 1 episode, 2016
Ovidiu Niculescu ...  Indian Joe 1 episode, 2016
Robin McCallum Robin McCallum ...  Priest 1 episode, 2016
Janet Spencer-Turner Janet Spencer-Turner ...  Margaret Davidson 1 episode, 2016
Mitchell Mullen ...  Mr. Carlisle 1 episode, 2016
Miruna Spiridon Miruna Spiridon ...  Laura 1 episode, 2016
Darius Nita Darius Nita ...  Bill's Son Johnny 1 episode, 2016
Mathew Charles Vernon Mathew Charles Vernon ...  Owner (Motorcycle Dealer) 1 episode, 2016
Olivia Nita ...  Hazel (Randall's Secretary) 1 episode, 2016
Nathan Dean Williams Nathan Dean Williams ...  Tall Dealer 1 episode, 2016
Noah Pomponiu Noah Pomponiu ...  Walter's Newborn 1 episode, 2016
George Remes ...  Security Guard 1 episode, 2016
Bobby Schofield ...  Young Veteran 1 episode, 2016
Patrick Andrei Stoian Patrick Andrei Stoian ...  Anna's 18th Month Old Son 1 episode, 2016
Stefan Toma Mardari Stefan Toma Mardari ...  Big Bill's 4Yr Old Son 1 episode, 2016
Margo Vergotis Margo Vergotis ...  Emma's Mother 1 episode, 2016
Daniel Achim ...  Clara's Fiance 1 episode, 2016
Dragos Panait Dragos Panait ...  Lawyer / ... (uncredited) 2 episodes, 2016
Iorestina Florea Iorestina Florea ...  Bobber Girl (uncredited) 1 episode, 2016
Diana Vladu ...  Girl 2 (uncredited) 1 episode, 2016

Series Produced by 

Dan Bentham ... post producer (3 episodes, 2016)
Jayson de Rosner ... line producer (3 episodes, 2016)
Dimitri Doganis ... executive producer (3 episodes, 2016)
Ciaran Donnelly ... executive producer (3 episodes, 2016)
Michael Fischler ... co-executive producer (3 episodes, 2016)
John Goldwyn ... executive producer (3 episodes, 2016)
Rowan Greenaway ... development producer: raw tv (3 episodes, 2016)
Nicole Jackson ... associate producer (3 episodes, 2016)
Zander Levy ... associate producer: raw tv (3 episodes, 2016)
Tony Mark ... co-executive producer (3 episodes, 2016)
Peter McAleese ... producer (3 episodes, 2016)
Nick Schenk ... co-executive producer (3 episodes, 2016)
Sandra Shuttleworth ... associate producer (3 episodes, 2016)
Piers Vellacott ... co-executive producer (3 episodes, 2016)
Evan Wright ... executive producer (3 episodes, 2016)
Seth Fisher ... executive producer (1 episode, 2016)

Series Music by 

Mateo Messina ... (3 episodes, 2016)

Series Cinematography by 

Balazs Bolygo ... (3 episodes, 2016)

Series Film Editing by 

Andrew MacRitchie ... (2 episodes, 2016)
Oral Norrie Ottey ... (1 episode, 2016)

Series Casting By 

Laray Mayfield ... (3 episodes, 2016)
Sasha Robertson ... (3 episodes, 2016)
Julie Schubert ... (3 episodes, 2016)
Sarah Trevis ... (3 episodes, 2016)

Series Production Design by 

Tom Conroy ... (3 episodes, 2016)

Series Art Direction by 

Adrian Curelea ... (3 episodes, 2016)
Serban Porupca ... (3 episodes, 2016)
Vlad Roseanu ... standby art director (3 episodes, 2016)

Series Set Decoration by 

Gina Calin ... (3 episodes, 2016)
Andreea Hillerin ... (3 episodes, 2016)
Anca Rafan ... (3 episodes, 2016)

Series Costume Design by 

Gersha Phillips ... (3 episodes, 2016)

Series Makeup Department 

Simion Bianca ... makeup artist (3 episodes, 2016)
Momir Cosmin ... prosthetics / prosthetic makeup artist (3 episodes, 2016)
Gabi Cretan ... key make-up artist romania (3 episodes, 2016)
Gabriela Gociu ... additional makeup artist (3 episodes, 2016)
Sheherezada Kouchaki ... makeup artist (3 episodes, 2016)
Michelle Maxwell ... key hair stylist (3 episodes, 2016)
Alexandru Sassu ... extra makeup artist (3 episodes, 2016)
Pamela Smyth ... hair & make up design (3 episodes, 2016)
Clara Tudose ... key hair stylist romania (3 episodes, 2016)
Francesca Van Der Feyst ... key hair & make-up (3 episodes, 2016)
Irina Selesi ... makeup artist (2 episodes, 2016)
Polly McKay ... prosthetic makeup artist (1 episode, 2016)
Ruth Parry ... prosthetic makeup artist (1 episode, 2016)
Emma Procter ... prosthetics (1 episode, 2016)
Olimpia Stoicea ... crowd make up artist (1 episode, 2016)

Series Production Management 

Razvan Badea ... unit production manager: second unit (3 episodes, 2016)
Adrian Conerth ... unit production manager (3 episodes, 2016)
George Croitoru ... unit manager (3 episodes, 2016)
Basia Lalik ... post-production supervisor (3 episodes, 2016)
David Louw ... unit production manager: second unit / second unit: unit production manager (3 episodes, 2016)
Peri Lupowitz ... production manager: Discovery Channel (3 episodes, 2016)
Sandu Nistor ... unit manager: second unit (3 episodes, 2016)
Cristian Bostanescu ... executive in charge of production: Castel Film (2 episodes, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Emilie Balusson ... trainee assistant director (3 episodes, 2016)
Maria Bondoc ... third assistant director (3 episodes, 2016)
Dale Butler ... first assistant director (3 episodes, 2016)
Simona Dinu ... second assistant director (3 episodes, 2016)
Ana Inceu ... third assistant director (3 episodes, 2016)
Cleopatra Medvetchi ... second unit second assistant director (3 episodes, 2016)
Ciprian Nistorescu ... second second assistant director (3 episodes, 2016)
Anca Oproiu ... third assistant director (3 episodes, 2016)
Stefan Petcu ... second second assistant director (3 episodes, 2016)
Markos Rounthwaite ... second unit director (3 episodes, 2016)
Ionut Sirbu ... third assistant director (3 episodes, 2016)
Marco Ciglia ... first assistant director (2 episodes, 2016)
William Booker ... first assistant director (1 episode, 2016)
Mircea Hategan ... first assistant director (1 episode, 2016)

Series Art Department 

Radu Alexandru ... assistant prop master (3 episodes, 2016)
Eugen Anghelescu ... construction coordinator (3 episodes, 2016)
Stelian Anghelescu ... buyer (3 episodes, 2016)
Nicolae Bratu ... on set carpenter (3 episodes, 2016)
Dorina Cioriia ... assistant graphics designer (3 episodes, 2016)
Zamfir Cornel ... prop master: second unit (3 episodes, 2016)
Ghinea Diana ... assistant art director (3 episodes, 2016)
Alexandru Dinca ... property master (3 episodes, 2016)
Victor Focheanu ... runner/buyer (3 episodes, 2016)
Adi Handac ... assistant prop master (3 episodes, 2016)
Alexandru Titus Ipate ... picture vehicles coordinator (3 episodes, 2016)
Irina Kuksova ... assistant art director (3 episodes, 2016)
Viorel Moise ... on set dresser (3 episodes, 2016)
Iulia Petrescu ... graphics designer (3 episodes, 2016)
Calina Pirotici ... art department coordinator (3 episodes, 2016)
Andrei-Florian Popa ... illustrator / illlustrator (3 episodes, 2016)
Grigore Puscariu ... assistant art director (3 episodes, 2016)
Crispian Sallis ... supervising art director (3 episodes, 2016)
Geaniloni Sandru ... scenic painter (3 episodes, 2016)
Gherman Sebastian ... assistant art department coordinator (3 episodes, 2016)
Jacques Strick ... stand by props (3 episodes, 2016)
Octav Tudor ... picture bikes coordinator ro (3 episodes, 2016)
Alex Wheeler ... Motorcycle manufacturer (3 episodes, 2016)
Onica Cosmin ... painter assistant: painting (2 episodes, 2016)
Vilcu Alexandru Ionut ... prop maker (2 episodes, 2016)
Glauco Isidori ... Head painter (2 episodes, 2016)
Ana Neag ... draftsperson (2 episodes, 2016)
Eusebiu Sirbu ... graphic designer (1 episode, 2016)
Vladimir Ene Vova ... knucklehead motorcycle fabrication (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Iulian Buga ... sound mixer: second unit (3 episodes, 2016)
Jamie Caple ... supervising dialogue editor (3 episodes, 2016)
Marius Serban Cozma ... boom operator (3 episodes, 2016)
Rory de Carteret ... adr mixer (3 episodes, 2016)
Simon Diggins ... adr mixer (3 episodes, 2016)
Alex Dobre ... sound mixer: second unit (3 episodes, 2016)
Tony Gibson ... supervising sound effects editor (3 episodes, 2016)
Tim Hands ... adr supervisor (3 episodes, 2016)
Bogdan Ivanovici ... boom operator (3 episodes, 2016)
Puiu Lorentz ... sound mixer: second unit (3 episodes, 2016)
Adam Mendez ... foley recordist (3 episodes, 2016)
Petre Osman ... boom operator (3 episodes, 2016)
Daniel Soare ... sound mixer (3 episodes, 2016)
Nigel Squibbs ... re-recording mixer (3 episodes, 2016)
Dragos Stanomir ... sound mixer (3 episodes, 2016)
Jack Stew ... foley artist (3 episodes, 2016)
Michael Wabro ... dialogue editor (3 episodes, 2016)
Joshua Winget ... music editor (3 episodes, 2016)
Rodney Berling ... music editor (2 episodes, 2016)
Mihnea Bogos ... boom operator (2 episodes, 2016)
Dan Green ... dialogue editor (2 episodes, 2016)
Marc Lawes ... sound effects editor (2 episodes, 2016)
Jeremy Price ... sound effects editor (2 episodes, 2016)
Dina Eaton ... music editor (1 episode, 2016)
Marin Constantin Gabriel ... boom operator (1 episode, 2016)
Robin Overeem ... a.d.r recordist (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Ruxandra Ionica ... special effects coordinator (3 episodes, 2016)
Mickey Kirsten ... special effects supervisor (3 episodes, 2016)
Adrian Nica ... special effects senior technician (3 episodes, 2016)
Adrian Popescu ... special effects supervisor (3 episodes, 2016)
Michael Rudnik ... special effects senior technician (1 episode, 2016)

Series Visual Effects by 

Jonathan Asselin ... tracking/layout: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Mathieu Beaudoin ... shading & lighting artist: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Olivier Bolduc ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Benoît Brière ... visual effects producer: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Genevieve Buteau ... vfx project manager: oblique fx (3 episodes, 2016)
Louis-Philippe Clavet ... simulation artist: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Alexandre Corbin ... tracking/layout artist: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Valentin Delbroucq ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Valerie Garcia ... vfx producer: oblique fx (3 episodes, 2016)
Christopher Gonnord ... lighting: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Charles Granger ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Connor Guyler ... visual effects artist (3 episodes, 2016)
Catherine Hébert ... painted mattes: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Noémie Jacques ... visual effects coordinator assistant: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Andréanne Lamoureux ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Pierre-Simon Lebrun-Chaput ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Louis-Alexandre Lord ... compositing supervisor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Stephane Mailet ... visual effects supervisor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Sophie Martin ... visual effects coordinator: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Jade Morin ... texture: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Maxime Pearson ... digital compositor / digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Jennyfer Pellerin ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Mario Rachiele ... visual effects supervisor (3 episodes, 2016)
Anika Racine ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
David Raymond ... vfx technical supervisor: oblique fx (3 episodes, 2016)
Etienne Rodrigue ... texture: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Antoine Rouleau ... matte painter (3 episodes, 2016)
Randy Santandrea ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Marc-Antoine Thibault ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Josianne Tremblay ... modeler: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Mathieu Tremblay ... digital compositor: Oblique FX (3 episodes, 2016)
Marie-Pier Couture-Alain ... digital compositor: Oblique FX (1 episode, 2016)
Vincent Deschatelets ... rigging: Oblique FX (1 episode, 2016)
Mario Fraser ... modeling: Oblique FX (1 episode, 2016)
Alban Kasikci ... digital compositor: Oblique FX (1 episode, 2016)
Jean-Francois Lafleur ... digital compositor: Oblique FX (1 episode, 2016)
Megan Lewis ... lighting: Oblique FX (1 episode, 2016)
Daniel Mark Miller ... digital compositor (1 episode, 2016)
Jessica Vallée ... paint artist: Oblique FX (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Faycal Attougui ... stunt double: Gabriel Luna :stunts (3 episodes, 2016)
Niculae Cristian Bogdan ... stunt driver (3 episodes, 2016)
Paul Budeanu ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
George Chirita ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Malcolm Cochrane ... motorcycle stunts :stunt performer (3 episodes, 2016)
Bogdan Constantinescu ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Gore Eduard ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Stoian Florian ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Serbanescu Florin ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Eduardo Gago Muñoz ... stunt double: Michiel Huisman (3 episodes, 2016)
Mihai Iliescu ... motorcycle stunts :stunt performer (3 episodes, 2016)
Mathieu Lardot ... motorcycle stunts :stunt performer (3 episodes, 2016)
Andrei Lepadatu ... motorcycle stunts :stunt performer (3 episodes, 2016)
Dorel Lupascu ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Catalin Mancafa ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Petre Marin ... motorcycle stunts :stunt performer / stunt performer (3 episodes, 2016)
Adrian Nita ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Cosmin Padureanu ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Cedric Proust ... stunt coordinator (3 episodes, 2016)
Razvan Puiu ... stunt coordinator: Romania (3 episodes, 2016)
Valentin Raileanu ... motorcycle stunts :stunt performer (3 episodes, 2016)
Florin Stancu ... stunts :stunt performer (3 episodes, 2016)
Valeriu Tomescu ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Fanel Ursu ... horse master :stunt performer (3 episodes, 2016)
Andrei Vintileanu ... motorcycle stunts :stunt performer (3 episodes, 2016)
Daniel Visan ... stunt performer :stunts (3 episodes, 2016)
Dan Barcutean ... bike coordinator (2 episodes, 2016)
Marian Dumitru ... stunt performer :stunts (2 episodes, 2016)
Lucian Raducanu ... stunt performer :stunts (2 episodes, 2016)
Florin Barcun ... stunt performer :stunts (1 episode, 2016)
Mihai Ionita ... stunt performer :stunts (1 episode, 2016)
Silviu Mihai ... stunt performer :stunts (1 episode, 2016)
Constantin Viscreanu ... stunt performer :stunts (1 episode, 2016)

Series Camera and Electrical Department 

Lupsa Armand ... gaffer (3 episodes, 2016)
Juan Miguel Azpiroz ... director of photography: second unit (3 episodes, 2016)
Cristina Balabuti ... d.i.t (3 episodes, 2016)
Cristian Batran ... second assistant b camera (3 episodes, 2016)
Ciprian Cimpoi ... data wrangler (3 episodes, 2016)
Vlad Cioplea ... second assistant "c" camera (3 episodes, 2016)
Liviu Cosor ... electrician (3 episodes, 2016)
Barney Davis ... additional "a" camera operator (3 episodes, 2016)
Cristian Dragos ... First assistant 'A' camera (3 episodes, 2016)
Alex Durac ... camera operator: second unit (3 episodes, 2016)
Alexandru Durac ... second unit: : camera, steadicam operator (3 episodes, 2016)
Alexandru Enache ... digital imaging technician (3 episodes, 2016)
Ioana Florescu ... d.i.t.: second unit (3 episodes, 2016)
Tom Gates ... key gaffer (3 episodes, 2016)
Sarbu Gigi ... grip: second unit / key grip second unit (3 episodes, 2016)
Octavian Golgot ... key rigging grip (3 episodes, 2016)
Cristi Grosu ... first assistant camera: second unit (3 episodes, 2016)
Florin Ilinca ... first assistant camera: second unit (3 episodes, 2016)
Toni Ilinca ... video assist (3 episodes, 2016)
Florin Ion ... best boy grip (3 episodes, 2016)
Catalin Ionita ... grip (3 episodes, 2016)
Giani Ivan ... first assistant b camera (3 episodes, 2016)
Dan Lita ... rigging gaffer (3 episodes, 2016)
Ionel ' Bebe' Mandruta ... second assistant camera: second unit (3 episodes, 2016)
Laurentiu Marcu ... first assistant camera: second unit (3 episodes, 2016)
Sabau Roxana Maria ... data wrangler: second unit (3 episodes, 2016)
Radu Marinescu ... key grip (3 episodes, 2016)
Negoita Mihai ... grip (3 episodes, 2016)
Serban Netejoru ... video assist op: second unit (3 episodes, 2016)
Liviu Pojoni Jr. ... camera operator (3 episodes, 2016)
Liviu Popa ... electrician / best boy (3 episodes, 2016)
Mihai Cosmin Popa ... dit supervisor (3 episodes, 2016)
Tudor Radu ... grip: second unit (3 episodes, 2016)
Catalin Simioana ... camera operator: second unit (3 episodes, 2016)
Tavi Sotir ... second assistant a camera (3 episodes, 2016)
Romulus Stancescu ... second assistant camera: second unit (3 episodes, 2016)
Bogdan Stanciu ... steadicam operator: "b" camera (3 episodes, 2016)
Alexandru Bogdan Stefan ... grip (3 episodes, 2016)
Stefan Tarzioru ... gaffer: second unit (3 episodes, 2016)
Titus Tihauan ... virtual reality camera operator (3 episodes, 2016)
Catalin Tudor ... video assist (3 episodes, 2016)
Bogdan Varzaru ... rigging best boy (3 episodes, 2016)
Petre Victor ... first assistant camera: "c" camera (3 episodes, 2016)
Keith Bernstein ... still photographer (2 episodes, 2016)
Adrian Ion ... best boy electric (2 episodes, 2016)
Constantinescu Victor ... video assist second unit (2 episodes, 2016)
Cos Aelenei ... still photographer (1 episode, 2016)
Mike Bishop ... drones spider aerial filming (1 episode, 2016)
But Copaci ... camera drones skylab (1 episode, 2016)
Craig Ferguson ... camera drones skylab (1 episode, 2016)
Alexandru Frangulea ... video assist (1 episode, 2016)
Andrei Karastanef ... assistant camera (1 episode, 2016)
Ivan Giany Roberto ... first assistant camera: "b" camera (1 episode, 2016)
Keith Saayman ... libra head technician (1 episode, 2016)
Ben Sheppard ... drones spider aerial filming (1 episode, 2016)
Tannan Woods ... camera drones skylab (1 episode, 2016)

Series Casting Department 

Alex Bournat ... casting studio manager (3 episodes, 2016)
Faryn Einhorn ... casting associate (3 episodes, 2016)
Kyle McGatlin ... Casting Platform US (3 episodes, 2016)
Alexandra Ioana Mojoiu ... assistant extras coordinator (3 episodes, 2016)
Diana Salcudeanu ... Casting Romania (3 episodes, 2016)
Aaron Sampson ... casting camera operator (3 episodes, 2016)
Daniela Soare ... extras coordinator (3 episodes, 2016)
Liliana Toma ... casting Romania (3 episodes, 2016)
Marius Vartejanu ... assistant extras coordinator (3 episodes, 2016)
Alexis Winter ... casting assistant (3 episodes, 2016)

Series Costume and Wardrobe Department 

Laurentiu Alexe ... key costumer: second unit (3 episodes, 2016)
Erika Benedek ... breakdown artist (3 episodes, 2016)
Adina Bucur ... costume supervisor (3 episodes, 2016)
Mariana Bujoi ... costume extras supervisor (3 episodes, 2016)
Daniela Ortenzia Chelaru ... costumes workshop coordinator (3 episodes, 2016)
Julia Drummond-Haig ... costume supervisor (3 episodes, 2016)
Cristina Ghergheli ... assistant costume designer / key costumer (3 episodes, 2016)
Carly Griffith ... costume supervisor (3 episodes, 2016)
Charlie Knight ... costume supervisor (3 episodes, 2016)
Alexandra Marinescu ... wardrobe assistant / wardrobe assistant: crowd (3 episodes, 2016)
Raluca Tataru ... set costumer: principals (3 episodes, 2016)
Csongor Ujfalvi ... key breakdown artist (3 episodes, 2016)
Laura Panayiotou ... principle pattern cutter & tailor (2 episodes, 2016)
Ana Cantabine ... ageing (1 episode, 2016)
Zoltan Ferenz ... ageing (1 episode, 2016)
Florina-Anca Oprea ... wardrobe assistant (1 episode, 2016)
Jane O'Donnell ... costume assistant (uncredited) (3 episodes, 2016)
Amy Westwood ... costume props: Robert Allsopp & Associates Ltd (uncredited) (3 episodes, 2016)

Series Editorial Department 

Charlotte Airth ... post production manager: molinare (3 episodes, 2016)
Drew Armstrong ... i/o co-ordinator (3 episodes, 2016)
Katrina Aust ... assistant editor / first assistant editor (3 episodes, 2016)
Adam Inglis ... colorist (3 episodes, 2016)
Alice Jowitt ... data i/o: operator (3 episodes, 2016)
Meredith Leece ... first assistant editor / assembly editor (3 episodes, 2016)
Jonny Monks ... data transfer (3 episodes, 2016)
Des Murray ... on-line editor (3 episodes, 2016)
Andrew Scattergood ... data transfer (3 episodes, 2016)
Alex Kalmakrian ... additional editor / assembly editor (2 episodes, 2016)
Daphne Tychogiorgou ... assistant editor (2 episodes, 2016)
Amy Hounsell ... assembly editor (1 episode, 2016)

Series Location Management 

Singureanu Andrei ... location assistant (3 episodes, 2016)
Claudia Clima ... location manager (3 episodes, 2016)
Marius Dobrean ... location manager: second unit (3 episodes, 2016)
Sorina Dumitru ... location manager (3 episodes, 2016)
Andrei Dan Hurchi ... location assistant (3 episodes, 2016)
Doru Stan ... location manager (3 episodes, 2016)

Series Music Department 

Rodney Berling ... music editor (3 episodes, 2016)
Brian Cassier ... double bass (3 episodes, 2016)
Timo Chen ... score producer (3 episodes, 2016)
Erik Desiderio ... technical score producer (3 episodes, 2016)
Jason La Rocca ... score recordist (3 episodes, 2016)
Ryan Lester ... orchestrator (3 episodes, 2016)
Brad Ritchie ... music preparation (3 episodes, 2016)
Joshua Winget ... music editor (3 episodes, 2016)
Tricia Halloran ... music supervisor (2 episodes, 2016)

Series Transportation Department 

Razvan Ciuraru ... transportation captain (3 episodes, 2016)
Relu Cojanu ... transportation coordinator (3 episodes, 2016)
Vali Georgescu ... transportation coordinator (3 episodes, 2016)
Vasile Ghita ... driver (3 episodes, 2016)
Andrei Stamatescu ... production driver (3 episodes, 2016)
Sarmis Stamatescu ... transportation captain (3 episodes, 2016)
Bogdan Visan ... driver (3 episodes, 2016)

Series Other crew 

Andreea Afloarei ... assistant production coordinator: second unit (3 episodes, 2016)
Andrei Airinei ... castel film legal advisor (3 episodes, 2016)
Danielle Amerian ... development manager: discovery channel (3 episodes, 2016)
Ilinca Avram ... assistant to ciaran donnelly (3 episodes, 2016)
Bogdan Badea ... medical supervisor (3 episodes, 2016)
Jerome Butler ... dialect coach: Mr. Huismans (3 episodes, 2016)
Lucia Coman ... craft & catering supervisor (3 episodes, 2016)
Emer Conroy ... script supervisor (3 episodes, 2016)
Eugene Cronje ... production accountant (3 episodes, 2016)
Letitia Dames ... production accountant (3 episodes, 2016)
Monica Dancila ... assistant to peter mcaleese (3 episodes, 2016)
Jane Gant ... financial controller: raw tv (3 episodes, 2016)
Miruna Gheorghiu ... production coordinator (3 episodes, 2016)
Vlad Grajdan ... motorcycle buyer (3 episodes, 2016)
Karen Green ... production counsel (3 episodes, 2016)
Jesse Harris ... writers' assistant (3 episodes, 2016)
Angela Hawkes-Bennett ... clearance coordinator (3 episodes, 2016)
Adam Hawkins ... development executive: raw tv (3 episodes, 2016)
Ionut Ionescu ... motorcycle buyer (3 episodes, 2016)
Hannah Jacobson ... assistant to danielle amerian (3 episodes, 2016)
Jasen Laks ... assistant to john goldwyn (3 episodes, 2016)
Christopher Landry ... production consultant (3 episodes, 2016)
Luke Mason ... script coordinator (3 episodes, 2016)
Adrian McCourt ... dialogue coach (3 episodes, 2016)
Paul McDonnell ... title designer (3 episodes, 2016)
Mihai Nicolescu ... key set pa (3 episodes, 2016)
Mircea Paraschiv ... travel and accomodation (3 episodes, 2016)
Angelo Paxinos ... foreman: welding shop (3 episodes, 2016)
Ionut Penzes ... assistant production coordinator (3 episodes, 2016)
Roxana Raducanu ... production assistant (3 episodes, 2016)
Ramona Raicu ... cast assistant (3 episodes, 2016)
Daniel Rogers ... health & safety supervisor / health and safety advisor (3 episodes, 2016)
Maria Romano ... motorcycle researcher (3 episodes, 2016)
Jonathan Rowlands ... development ap: raw tv (3 episodes, 2016)
Adrian Sabau ... production assistant (3 episodes, 2016)
Lara Sargent ... post production accountant (3 episodes, 2016)
Leo Schumtz ... foreman: fabrication (3 episodes, 2016)
Vlad Semenescu ... production coordinator: second unit (3 episodes, 2016)
Ibtisame Semmar ... first assistant accountant (3 episodes, 2016)
Codrut Slatculescu ... office production assistant (3 episodes, 2016)
Cornelia Stefan ... script supervisor (3 episodes, 2016)
Andreea Stoian ... castel film accountant (3 episodes, 2016)
Mike Viebrock ... production counsel (3 episodes, 2016)
Herbert Wagner ... historical consultant (3 episodes, 2016)
Nikki Wichmann ... production coordinator (3 episodes, 2016)
Monica Cojanu Duta ... production coordinator: prep (1 episode, 2016)
John Gurda ... historical consultant (1 episode, 2016)
Ioana Macarie ... choreographer (1 episode, 2016)
Catalin Stary ... stand-by motorcycle consultant (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed