Edit
"Top of the Lake" China Girl (TV Episode 2017) Poster

(TV Series)

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jane Campion

Writing Credits  

Jane Campion ... (created by)
 
Jane Campion ... (written by) and
Gerard Lee ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Ling Cooper Tang ... Dang
Kim Gyngell ... Bootie
David Dencik ... Alexander 'Puss'
Angjee Douangphoumy Angjee Douangphoumy ... Joy
Michelle Ny ... Mahlee
Linda Ngo ... Sinn
Merlynn Tong ... Caramel
Elisabeth Moss ... Robin Griffin
Kathleen Haynes Kathleen Haynes ... Sophie
Clayton Jacobson Clayton Jacobson ... Adrian Butler
Hoa Xuande ... Walker
Gwendoline Christie ... Miranda Hilmarson
James O'Connell ... Officer Sizzla
Ben Wood Ben Wood ... Officer Badger
Alice Englert ... Mary
William Oakley ... Ilya
Karen Colston ... Lydia
Sereena Sereena ... Jade
Kim Chuvitsakullert Kim Chuvitsakullert ... Kimmie
Lawrence Leung ... Nate
Yianni Warnock Yianni Warnock ... Neeson
Arka Das ... Karnick
Dashiell Hannoush Dashiell Hannoush ... Stan
Felix Jozeps Felix Jozeps ... Fleet
Heath Franklin Heath Franklin ... North
Victoria Abbott Victoria Abbott ... Kirsty
Lincoln Vickery Lincoln Vickery ... Brett
Nicholas Ashley O'Connor Nicholas Ashley O'Connor ... Dan
Ewen Leslie ... Pyke
Nicole Kidman ... Julia
Elaine Crombie Elaine Crombie ... Bev
Sophia Wilshin Sophia Wilshin ... Dream Girl
Wilemena Adams Wilemena Adams ... Dream Baby
Kitty Bernardoff Kitty Bernardoff ... Dream Baby
Elliot Leslie Elliot Leslie ... Dream Baby
Fayssal Bazzi ... Cop Thommo
Rest of cast listed alphabetically:
Kirin J. Callinan Kirin J. Callinan ... Liam (uncredited)
Johnny Lahoud ... Lebanese guy (uncredited)
Jade Ryan ... School Girl (uncredited)
Matt Scaletti Matt Scaletti ... Detective Murphy (uncredited)

Produced by 

Philippa Campbell ... producer
Jane Campion ... executive producer
Iain Canning ... executive producer
Hakan Kousetta ... supervising producer
Jamie Laurenson ... executive producer
Lucy Richer ... executive producer: BBC
Libby Sharpe ... producer
Emile Sherman ... executive producer
Christian Vesper ... executive producer: Sundance TV

Music by 

Mark Bradshaw

Cinematography by 

Germain McMicking ... director of photography

Film Editing by 

Alexandre de Franceschi ... film editor

Casting By 

Nina Gold ... casting director: UK
Kirsty McGregor

Production Design by 

Annie Beauchamp ... series production designer

Art Direction by 

Mandi Bialek-Wester

Set Decoration by 

Glen W. Johnson

Costume Design by 

Emily Seresin

Makeup Department 

Sarah Bernard ... hair stylist / makeup artist
Marcella Bulic ... assistant makeup artist
Yoichi Art Sakamoto ... prosthetic dental appliances: Nicole Kidman
Yvonne Savage ... key hair stylist / key makeup artist
Rachel Scane ... assistant makeup artist
Zeljka Stanin ... key hair stylist / key makeup artist
Noriko Watanabe ... hair designer / makeup designer

Production Management 

Kim Bostock ... unit manager
Colleen Clarke ... post production executive
Stella Ha Vi Do ... post-production supervisor (as Stella Do)
Charlotte Howley ... production executive
Ann Petty ... assistant unit manager (as Ann 'Ed' Petty)
Alexandra Taussig ... unit production manager
Annie Weston ... new zealand

Second Unit Director or Assistant Director 

Nerida Groth ... second assistant director
Phil Jones ... first assistant director
Michael O'Connor ... second second assistant director

Art Department 

Sally Addinsall ... set dresser
Kristen Anderson ... set designer
Madeleine Beyer ... art department assistant
Martin Bruveris ... key head painter
Manuel Caracciolo ... art department coordinator
Dudley Cole ... set designer
Bowen Ellames ... graphic artist
Greg Hajdu ... construction manager
Dale Mackie ... concept illustrator
Marisa Martin ... additional graphic designer
Brooke Morris ... property master
Sherree Phillips ... set dresser (as Sherree Philips)
Jack Priest ... art department runner
Paul Sarpi ... set decorator assistant
Kitty Taube ... graphic designer
Simon Way ... standby props

Sound Department 

Justine Angus ... dialogue editor
Emma Barham ... second boom operator
Luisa Bifulco ... foley editor (as Luisa Hadley) / foley editor
Craig Butters ... sound effects designer / sound effects editor
Rob Davidsson ... adr mixer
Dan Johnston ... foley artist
Danny Longhurst ... adr supervisor
Robert Mackenzie ... re-recording mixer
Duncan McAllister ... foley recording engineer
Gerry Nucifora ... boom operator
Tom Pastro ... sound post consultant
Angus Robertson ... head of sound
Cihan Saral ... adr recordist
J. Seeman ... adr mixer
Andrew Simmons ... foley editor / foley recordist
Blair Slater ... foley editor / foley supervisor
Miki Takahashi ... foley editor
Tony Vaccher ... sound designer

Special Effects by 

Dave Everett ... armourer
Pba Group ... armourer
Warwick King ... special effects technician
Dan Oliver ... special effects supervisor
Larry Van Duynhoven ... special effects prosthetics

Visual Effects by 

David Booth ... visual effects supervisor
Todd Caporn ... digital compositor
Troy Darben ... digital compositor
Ian Douglass ... senior compositor
Bryn Farrelly ... lead compositor: SlateVFX
Prue Fletcher ... visual effects producer: SlateVFX
Dean Richichi ... compositor
David Sprüngli ... compositor
Benjamin Zaugg ... additional compositor

Stunts 

Igor Breakenback ... stunt actor
Talayna Moana Nikora ... stunt performer
Philip Partridge ... stunt driver
Naomi Turvey ... stunt double: Helen Thomson

Camera and Electrical Department 

Grant Adams ... b camera operator / splinter unit director of photography
Guy Alexander ... drone pilot: Heliguy
Cara Bowerman ... second assistant camera: "b" camera
Renier Bronn ... fourth electrician
Lee Clafferty ... lighting assistant
Ron Coe ... first assistant camera
Ewan Donnachie ... drone camera operator: Heliguy
Pernilla Finne ... first assistant camera: "b" camera (as Nillis Finne)
Geoff Full ... key grip
Shaun Gardiner ... grip assistant
Ellen Johansson ... camera attachment
Lucy Knox ... b-roll cameraman
David Litchfield ... best boy grip
Sandy McLennan ... second assistant camera: "a" camera
Ruru Reedy ... gaffer
Thomas Rolfe ... video split operator
Tom Rolfe ... video split operator
Nir Shelter ... digital imaging technician
Alastair Smith ... drone pilot: Heliguy
Lisa Tomasetti ... still photographer
Viliami Topui ... best boy electric
Michael Urban ... digital imaging technician: Queenstown Unit
Joshua Wiggins ... genny operator
Zion Woodford ... grip assistant
Dimitri Zaunders ... assistant camera: dailies

Casting Department 

Stevie Ray ... casting coordinator
Morgan Smallbone ... extras casting director
Maria Tran ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Roma D'Arrietta ... costume buyer
Amanda Enders ... costume assistant
Lauren Hunter ... costume attachment
Elly Kamal ... costume supervisor
Emma Kingsbury ... costume buyer
Fiona Nicolls ... key costumer
Chrissie Wright ... background costumer (as Chrissie Cowper)

Editorial Department 

Catherine Armstrong ... post producer
Cory Augustyn ... additional assistant editor
Angus Bell Young ... post production coordinator
Marcus Bolton ... head of post production
Kelly Cameron ... post-production assistant
Alexandre de Franceschi ... supervising editor
Mat Evans ... additional editor (as Mathew Evans)
Bridget Harvey ... post-production coordinator
Adrian Hauser ... colorist
Daniel Le ... assistant editor (as Daniel Lê)
Maria Papoutsis ... first assistant editor
Kaz Rassoulzadegan ... additional assistant editor (as Kazra Rassoulzadegan)
Maximilian Rea ... dailies manager
Rory Rea ... media operator
Daniel Scott ... media operator
Jo Spillane ... on-line editor
Josephine Tankard ... post production producer (as Jo Tankard)
Matthew Wigg ... first assistant editor

Location Management 

Lauren Cooper ... location manager
James Doherty ... location assistant
Phillip Roope ... location manager

Music Department 

Jemma Burns ... music supervisor
Edward Cooke ... music mixer
Rose Mackenzie-Peterson ... assistant engineer
Matthew McGuigan ... music editor / recording engineer
Marcus Whale ... music producer

Script and Continuity Department 

Kathleen Thomas ... script supervisor

Transportation Department 

Jason Chapman ... vehicles coordinator
Lon Lucini ... vehicles coordinator
Rekahn Monis ... picture car coordinator

Other crew 

Rachel Argall ... assistant production coordinator
Dirnity Bjork ... animal wrangler (as Dimity Bjork)
Rebecca Coomer ... New Zealand
Nicole Coventry ... assistant to producers
Biatta Czerkies ... production coordinator
Sara Gajic ... Business Affairs Executive: Fulcrum Media Finance
Rebecca Hardman ... head of legal and business affairs: See-Saw Films
Kathleen Haynes ... assistant: Jane Campion
Chris Hearn ... runner
Christopher Hearn ... production runner
Samantha Joly ... production and marketing executive: See-Saw Films
Toni Mager ... website & game graphics
Tracey Mair ... unit publicist
Steven McKinnon ... post production accountant / production accountant
Sheree Mirabito ... stand-in: Elisabeth Moss
Simone Nicholson ... head of production: See-Saw Films
Patrick Perry ... production secretary
Griz Pomirska ... assistant: Jane Campion
Leonie Savvides ... visual researcher
Chelsea Thistlewaite ... assistant
Patrick Walters ... development executive: See-Saw-Films
Kelly Watts ... unit assistant
Catherine Williams ... accounts assistant / delivery coordinator

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed