Edit
The Predator (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Shane Black

Writing Credits  

Fred Dekker ... (written by) &
Shane Black ... (written by)
 
Jim Thomas ... (based on characters created by) &
John Thomas ... (based on characters created by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Boyd Holbrook ... Quinn McKenna
Trevante Rhodes ... Nebraska Williams
Jacob Tremblay ... Rory McKenna
Keegan-Michael Key ... Coyle
Olivia Munn ... Casey Brackett
Sterling K. Brown ... Traeger
Thomas Jane ... Baxley
Alfie Allen ... Lynch
Augusto Aguilera ... Nettles
Jake Busey ... Keyes
Yvonne Strahovski ... Emily
Brian A. Prince ... Predator (as Brian Prince)
Mike Dopud ... Dupree
Niall Matter ... Sapir
Javier Lacroix ... Cantina Bartender
Gabriel LaBelle ... EJ (as Gabe LaBelle)
Nikolas Dukic ... Derek
RJ Fetherstonhaugh ... Agent Church
James S. Salisbury James S. Salisbury ... Helicopter Pilot (as James Salisbury)
Garry Chalk ... Postal Worker
Duncan Fraser ... VA Psych
Emy Aneke ... Merc Soldier
Darryl Scheelar ... Bus MP #1
Fraser Aitcheson ... Bus MP #2
Eduard Witzke ... Security Tech
Jan Bos ... Tech Hamlin
Lochlyn Munro ... Lt. General
Françoise Yip ... Tracking Supervisor (as Francoise Yip)
Rhys Williams ... F-22 Pilot #1
Malcolm Masters ... F-22 Pilot #2
Harrison MacDonald ... F-22 Pilot #3
Sage Brocklebank ... Transport Driver
Coulton Jackson Coulton Jackson ... Merc on the Road
Sean Owen Roberts ... Stoner
Colin Corrigan ... Emily's House Merc
Anousha Alamian Anousha Alamian ... Cryptographer
Ryan Scramstad Ryan Scramstad ... Guard with Rory
Patrick Sabongui ... Barn Merc #1
J.C. Williams ... Barn Merc #2 (as JC Williams)
Sean Kohnke ... Barn Merc #3
Juan Pacheco ... Translator (voice)
Lars Grant ... Merc #1
Byron Brisco ... Merc #2
Fraser Corbett ... Merc #3
Chad Bellamy Chad Bellamy ... Merc #4
Peter Shinkoda ... Dr. Yamada
Aaron Craven ... Scientist
Rest of cast listed alphabetically:
Halit Alptekin Halit Alptekin ... Cryptographer (uncredited)
Alisson Amigo ... Med Tech (uncredited)
Cerro De la Wade ... Soldier (uncredited)
Shahrokh Ferdowsi Shahrokh Ferdowsi ... Police Detective (uncredited)
Kory Grim ... Surveillance Tech (uncredited)
Andrew Jenkins ... Lieutenant (uncredited)
Devielle Johnson ... Mercenary (uncredited)
Paul Lazenby ... Biker (uncredited)
Inka Malovic ... Woodhurst's Aid (uncredited)
Dmitry Mazur ... Mercenary (uncredited)
Marcio Moreno ... Sobbing Veterinarian (uncredited)
Crystal Mudry ... Security Guard (uncredited)
Dean Redman ... Sergeant Gomez (uncredited)
Kathryn Robinson ... College Student (uncredited)
Amber Snow Amber Snow ... Halloween Mom (uncredited)
Kyle Strauts ... Emmisary (uncredited)
Breanna Watkins Breanna Watkins ... 'Newt' - Rebecca Jorden from Aliens (uncredited)
Mathew Yanagiya ... Merc #5 (uncredited)
Sarah Ziolkowski ... Soldier (uncredited)

Produced by 

Blondel Aidoo ... co-producer
Bill Bannerman ... executive producer
John Davis ... producer (produced by) (p.g.a.)
Ira Napoliello ... executive producer
Zachary Wanerman ... associate producer

Music by 

Henry Jackman
Alan Silvestri

Cinematography by 

Larry Fong

Film Editing by 

Harry B. Miller III

Casting By 

Sarah Finn

Production Design by 

Martin Whist

Art Direction by 

Ravi Bansal ... (MPC)
Michael Diner ... supervising art director
Shannon Grover
Andrew Li
Cheryl Marion
Peter Mihaichuk
David Scott ... (Creature Suit Art Director)
Callum Webster
Loic Zimmermann ... (MPC)

Set Decoration by 

Paul Healy ... additional photography: set decorator
Hamish Purdy

Costume Design by 

Tish Monaghan

Makeup Department 

Marie Clancy ... assistant hair stylist: additional photography second unit
Felicity Crocker ... first assistant hair stylist
Dorothee Deichmann ... first assistant makeup artist
Victoria Down ... makeup department head
Tibor Farkas ... special makeup effects artist
Katie Goett ... special makeup effects artist / special makeup effects shop tech
Andie Ho ... key hair stylist: additional photography second unit
Brittin Ireland ... hair stylist
Alesha Kabatoff ... assistant hair stylist: second unit
Lisa Leonard ... key hair stylist: second unit
Harlow MacFarlane ... special makeup effects artist
Zabrina Matiru ... key makeup artist: additional photography second unit (as Zabrina Matirv)
Ryan Nicholson ... creature makeup artist
Christopher Mark Pinhey ... first assistant makeup artist (as Christopher Pinhey)
Geoff Redknap ... special makeup effects artist
Samantha Wyatt Smith ... first assistant hair stylist (as Samantha Smith)
Wendy Snowdon ... first assistant makeup artist
Heather Tillson ... assistant hair stylist: second unit
Debra Wiebe ... hair department head
Marjorie Wood ... assistant makeup artist: additional photography second unit / assistant makeup artist: second unit
Tom Woodruff Jr. ... Predator creature effects
Bev Wright ... key makeup artist: second unit
Darah Wyant ... assistant makeup artist: second unit
Beverly Hoy ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Vivek Arora ... production manager
Jill Christensen ... production manager
Chris Dowell ... post-production supervisor
Adrienne Sol ... production manager
Michael Williams ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

David Arnold ... key second assistant director
Bill Bannerman ... aerial director: Canada/USA
Larry Blanford ... 2nd Unit Director of Photography: reshoots
Benjamin Cairns ... second second assistant director: additional photography
Gurjit Chohan ... second assistant director: second unit
Richard Cowan ... aerial director / first assistant director: additional photography
Lance Gilbert ... second unit director
Nathan Kay ... second unit / third assistant director
Joel Kennedy ... third assistant director
Scott Kukurudz ... second assistant director
Brandon Lambdin ... first assistant director: second unit
Ross Langill ... trainee assistant director: additional photography
Thomas Ma ... trainee assistant director: second unit
Brad Medhurst ... second assistant director
Roderick Dryden Morrison ... additional assistant director
Justin Muller ... first assistant director
Stephen Ostir ... trainee assistant director
Megan Schaufele ... trainee assistant director
Shamess Shute ... first assistant director: second unit
Brian Smrz ... second unit director
David Scott Thomson ... third assistant director

Art Department 

Don Anderson ... assistant property master: 2nd Unit
J. Todd Anderson ... storyboard artist
Marc Aubin ... art department coordinator
Vaughan V. Baker ... paint coordinator
Ainsley Barteluk ... art department assistant
Ken Barthelmey ... creature designer
Shane Baxley ... concept artist
Tony Beck ... Leadman: additional photography
Stevo Bedford ... concept illustrator
Travis Belyea ... second unit
Kris Bergthorson ... assistant art director: Canada
Graham Brown ... lead metal fabricator
Kurt Bruun ... 2nd unit property master / assistant property master
Jordan Calder ... on-set greensman
Scott Calderwood ... assistant decorator
Niki Charalambopoulos ... paint foreman
Connor Coffman ... props
Robert Consing ... storyboard artist
Brian Cunningham ... concept illustrator: props
Andrea Dance ... set dresser
James Doh ... storyboard artist
Adam Dougherty ... concept artist
David Dowling ... property master
David E. Duncan ... animatic artist
Troy Eirich ... props
Matthew L. Eisenhauer ... on set carpenter
Kate Farnan ... props
Sam Findlay ... graphic designer
Clayton Flagg ... assistant property master
Warren Flanagan ... illlustrator
Josue Clotaire Fleurimond ... conceptual illustrator
John Fox ... visual consultant
Etienne Gravrand ... set designer
Davtyan Hamb ... sculptor
Joel Hansen ... Lead Carpenter
Eliza Hooker ... set decoration coordinator: additional photography
Sally Hudson ... graphic designer
Kyle James-Patrick ... set dresser
Sean Johnson ... Metal Fabricator
Geoff Jordan ... lead metal fabricator
Anamarija Josipovic ... set designer
Jesse Joslin ... construction coordinator
Kevin Kasper ... set dresser: fabricator
Philip Keller ... storyboard artist
John B. Keys ... scenic artist
Ivan Khomenko ... concept artist: MPC
Will Kosman ... character concept artist
Joanne Laderoute ... prop assistant: 2nd unit
Leandre Lagrange ... concept artist: MPC
Ray Lai ... illustrator
Jason B. Landels ... 2nd unit
Isabelle Leduc ... Art Department Coordinator
Stephane Levallois ... concept artist: MPC
Brad Lever ... greens lead
Jordon Lindoff ... sculptor
Spencer Louttit ... assistant property master
Ali Macrae ... assistant property master
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Victor James Martinez ... illustrator
Abner Marín ... creature designer
Ben Mauro ... creature designer
Andrew Lee McConnell ... set designer
Lila Mckinlay ... assistant onset props: second unit
Kelly McLeod ... set decoration buyer
Martin L. Mercer ... storyboard artist
Emma Fay Morgan ... assistant props
D. Martin Myatt ... assistant property master
Audra Neil ... Set Buyer
Thomas A. Nelson ... storyboard artist
Luca Nemolato ... concept artist
Jeremy Nitsch ... builder: assistant props
Angela O'Sullivan ... assistant art director
Bailey Ostiguy ... set painter
Ryan Ostiguy ... paint coordinator: additional photography / paint foreman
Alexander Ovchinnikov ... concept artist: MPC
Tyler Page ... props on set
Sunil Pant ... illustrator
Vincent Proce ... storyboard artist
Jamie Rama ... illustrator
Steffen Reichstadt ... concept artist
Jordan Roberts ... props assistant
Guy Roland ... on-set dresser
Mauricio Ruiz ... concept artist
Steven M. Saylor ... set designer
Daniel Scarcello ... prop builder
Constantine Sekeris ... illustrator
Emmanuel Shiu ... Concept Designer: Atomic Fictiond
Dennis Simard ... set decoration leadman
Aaron Sims ... concept artist
Jeremy Simser ... storyboard artist (Uncredited)
Jerry Staar ... additional photography: property master: second unit
Jonathan Stamp ... lead graphic artist
Shannon Stensrud ... props
Natasha Stoesz ... art department assistant / set designer: additional photography
Tully Summers ... concept artist
Sumit Sura ... art department assistant: additional photography / graphic designer: additional photography
Sarah Vallim ... scenic artist
Benoit Waller ... assistant art director
Callum Webster ... assistant art director
Kyle White ... set designer
Robert Woodruff ... set designer
Bryan Wynia ... creature designer
Gary Young ... lead set sculptor
Milena Zdravkovic ... concept aritst

Sound Department 

Deb Adair ... re-recording mixer
James Ashwill ... foley mixer
David Betancourt ... adr mixer
Paul Biason ... boom operator: second unit
Jason Chiodo ... re-recording mixer: special features
Cary Clark ... engineer
Jack Cucci ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist
Paradox Delilah ... boom operator: additional photography
Teri E. Dorman ... supervising dialogue editor
Noah Dunbar ... adr recordist
David Giammarco ... re-recording mixer
Laura Graham ... adr editor
Samuel R. Green ... sound engineer
David Husby ... production sound mixer
R.J. Kizer ... supervising adr editor
Nick Kray ... adr mixer
Tom Lalley ... sound re-recording engineer
Michael Leder ... boom operator: second unit
Skip Longfellow ... supervising sound editor
David Lucarelli ... adr recordist
Sean Massey ... dialogue editor
Chuck Michael ... additional re-recording mixer / sound effects editor
Michael Miller ... adr mixer
John Morris ... supervising foley editor
Nick Murray ... trailer sound designer
Dan O'Connell ... foley artist
Nick Roberts ... adr mixer
Tysen Schieber ... boom operator / sound mixer: second unit
Luke Schwarzweller ... re-recording mix technician
Adam Sharpe ... adr mixer
John Soukup ... sound transfer recordist
Jerrell Suelto ... ADR mixer
Jordan Sy ... sound assistant
Juniper Watters ... sound assistant
Jay Wilkinson ... supervising sound effects editor
Art Young ... sound mixer: behind the scenes
Kelly Zombor ... sound mixer: second unit
Annabel Martin ... adr coordinator (uncredited)
Victor Mercader ... theatrical trailer: mix tech/sound services (uncredited)

Special Effects by 

Wayne Anderson ... sculptor: creature effects
Brent Baker ... creature effects: mold maker
Douglas W. Beard ... special effects technician
Justin Bertges ... molding/casting
Ryan Bilodeau ... special effects rigger
Christopher Brennan ... special effects assistant
Josiah Buhler ... special effects technician
Alex Burdett ... special effects supervisor
Willard Cochrane ... special effects technician
Dylan Broughton Cole ... special effects assistant
Steve Collins ... fabricator
Terence J. Cox ... special effects pyro technician
Matt Cunningham ... mold department
Vincent Desilets ... FX TD
Charles Desrosiers ... special effects technician
Kevin Dykstra ... special effects assistant
Ben Eadie ... special effects technician
Colin Evans ... special effects assistant
Rachel Gervig ... special effects technician
Alec Gillis ... creature effects designer
Spencer Graham ... special effects technician
Steve Koch ... designer: Amalgamated Dynamics Inc.
Eric Lemay ... special effects technician
Seth Longworth ... special effects assistant
Tevin Maker ... special effects technician
Timothy Martin ... sculptor: creature effects (as Tim Martin)
Jon K. Miller ... special effects technician
Heidi Mistic ... special effects technician
Ayumi Miyashiro ... sculptor/painter
Michael O'Brien ... sculptor: creature makeup effects
Bill Pankiw ... special effects technician
Randy Parks ... special effects foreman
Kerry Phillips ... special effects technician
Brian Poor ... animatronics designer: A.D.I. Inc.
Matt Rose ... sculptor: creature effects crew
Mike Rotella ... sculptor: creature effects
Adam Tayler ... SPFX co-ordinator Second Unit
Harry Tomsic ... fabricator
Andrew Verhoeven ... special effects motion base supervisor
Sara Villarreal ... special effects technician
Amos Wong ... special effects electronics
Brett Yavis ... special effects assistant
Brittany Fontaine ... Fabricator (uncredited)
Austin Preciado ... motion capture tech (uncredited)

Visual Effects by 

Karim Abdelhamid ... Lighting Artist MPC
Sajeev Abhishek ... matchmove artist: MPC
Lenora Acidera ... digital artist
Christopher Ahrens ... lighting supervisor: Atomic Fiction
Blondel Aidoo ... visual effects producer
Mashi Akiyama ... head of layout: MPC Montreal
Jazking Albacea ... rigging artist
Stuart Allan ... previsualization artist: Proof, Inc
Hae Jin An ... texture artist
Kapil Dev Anand ... Modelling and Texturing Artist
Dane Anderson ... production support technician: Legend
Anoop.Ashokan ... visual effects artist
Emilie Arcand ... i/o technician: Atomic Fiction
Haruniya Ariyarajah ... systems administrator: MPC Film
Avi Arora ... qc artist
Nida Arshia ... Modeling Artist
Asregadoo Arundi ... visual effects supervisor
Ruth Asensio ... head of layout department: MPC Montreal
Michael Asiman ... visual effects coordinator
Hunter Athey ... senior previs artist: Proof, Inc
Ric Atkinson ... visual effects artist: Atomic Fiction
Jarrod Avalos ... matchmove lead
Kareem Babeel ... visual effects coordinator: MPC
Anu Babu ... digital compositor
Manuel Martin Baena ... modelling: MPC
Jessica Bagby ... Roto/Paint Artist
Charles Bahous ... environment artist: MPC
Romans Bajevs ... Previsualization artist: Proof, Inc
Sanjay Baliga ... supervisor
Michael Baloun ... visual effects coordinator
Sébastien Bance ... visual effects artist: mpc
Subhrojyoti Banerjee ... senior compositor
Christina-Cassandra Barazin ... visual effects production manager: MPC
Julien Barbault ... visual effects artist
H.R. Barnett ... visual effects editor: Legend 3D
Thomas Baxter ... layout technical assistant
Eliott Beaudon ... cg artist: Raynault VFX
Alexis Bechet ... compositor: MPC
Matthew Beddome ... software developer
Leah Beevers ... head of creative operations
Chanel Belliveau ... Department Manager
David Bemi ... senior fx artist
Asaf Ben Zur ... rigging td: MPC
Chris Bending ... HOD crowd simulation: MPC
Eric Benedict ... previs supervisor: Proof, Inc
Alejandro Benitez Valenzuela ... lighting artist
Patrick Bergeron ... digital compositor: Atomic Fiction
Kate Bernauer ... digital compositor
Giorgio Bertolone ... rigging supervisor
Jayden Beveridge ... Layout artist: Rising sun pictures
Robert Beveridge ... visual effects artist
Vinayak Bhardwaj ... digital artist
Manthan Bhayani ... stereo compositor: Stereo D
Alireza Bidar ... fx td
Dylan Binns ... modeller: Rising Sun Pictures
Rob Blue ... in-house visual effects artist: Twentieth Century Fox
Vijay Bonde ... digital compositor: MPC
Ruslan Borysov ... visual effects supervisor
Anne Bot ... depth artist
Xavier Bourque ... digital compositor: Raynault VFX
Rigel Bowen ... effects technical director: Atomic Fiction
Hope Wolf Brackin ... senior environment artist: Atomic Fiction
Decharne Brian ... digital compositor
Vanni Brighella ... additional 3D modeler
Tyler Britton ... fx artist
Jeremy Brown ... previsualization artist: Proof, Inc
Shaun Brown ... visual effects producer
Ben Browning ... visual effects coordinator
Ghislain Bruneau ... cg artist: Raynault VFX
Matthieu Bruneau ... digital effects artist
Odemaris Burgos ... roto/paint artist
Shannan Burkley ... matte painting supervisor
Kaitlen Burns ... qc artist
Lisieux Calandro ... visual effects artist: fx td
Nicole Campbell ... depth artisit
Nick Carvalho ... lighting td
Mariona Castilla ... Layout Artist
Olivier Cauwet ... visual effects supervisor
Margot Cayhuela ... vfx coordinator: MPC
Karina Cesta ... texture-lookdev artist: Atomic Fiction
Qian Hao Chai ... senior software developer
Bruno Champagne ... lighting/lookdev td
Thomas Champon ... motion capture technical director: MPC
Stephen Chan ... lead visual effects data wrangler
Meagan Chancellor ... visual effects artist
Anoop Chandran ... matchmove lead
Varghese Chandy ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Devrishi Chatterjee ... lead digital compositor: MPC
Satyendra Chaturvedi ... Lead Visual Effects Compositor
Rajat Chawla ... stereo finaling artist
Rappy Cheng ... digital effects artist
Joe Chiang ... senior lighting artist: MPC
Alfonso Chin ... visual effects
Aila S. Choi ... VFX Producer: Hydraulx
Zaria Chowdhury ... depth artist Stereo D
Marc Chu ... head of animation: Atomic Fiction
Seth Cobb ... asset supervisor
Pete Coggeshall ... Modeler: Proof, Inc
William Colaluca ... Pipeline TD: Atomic Fiction
Jeff Colclough ... VFX Assistant
David Cole ... lead digital colourist / supervising digital colourist
Lilia Collar ... digital compositor
Veronique Comeau ... texture artist: Atomic Fiction
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: Atomic Fiction
Quentin Cornillon ... animator: MPC
Beauman Coty ... digital compositor
Remy Coup ... visual effects artist
Jono Coy ... concept artist
David Crane ... senior paint artist: Stereo D
Tamas Csordas ... digital matte painter
Kevin Culhane ... postvis artist: Proof Inc.
Elliesse Cuniff ... senior production coordinator
Poprizov Cvetan ... senior paint artist
Jacinthe Côté ... visual effects producer: Raynault VFX
Anais Dappe ... visual effects artist
Varuna Darensbourg ... finaling supervisor: stereo D
Gupta Darpan ... Lead Lighting Artist - Atomic Fiction
Soumava Das ... lighting technical director: MPC
Kaushalya Dattwani ... digital compositor
Alexandra Daunt Watney ... production supervisor: Rising Sun Pictures
Kurt Debens ... visual effects artist
Ayse Dedeoglu ... visual effects editorial supervisor: Atomic Fiction
Jake Dee-McKoy ... manager ingest/delivery & final qc: Stereo D
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Vuk Despotovic ... element qc manager: Stereo D
Rajbir Dhalla ... digital artist
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Francesc Donaire ... compositor: RSP
Rodney Dowers ... systems manager mpc
Kim Doyle ... visual effects coordinator
Martin-James Doyon ... fx artist: MPC
Florian Dubois ... digital compositor
Stéphanie Dubé ... lead texture artist: MPC
Brian Ducharme ... visual effects trainer
Guillaume Duchaussoy ... lead effects technical director: Moving Picture Company
Tristan Dunse ... digital compositor: Atomic Fiction
Yanick Dusseault ... cg artist: Raynault VFX / visual effects art director: Raynault VFX
Andrea Dutti ... compositor: Rising Sun Pictures
Praveen Elango ... digital compositor
Josh Ellem ... matte painter
Jérome Escobar ... cg supervisor: MPC
Marc Falardeau ... visual effects coordinator (as Marc Faladeau)
Dominique Fernet ... visual effects coordinator
George Ferris ... digital compositor: Double Negative
Biagio Figliuzzi ... lighting technical director: Atomic Fiction
Gabriele Filippelli ... senior lighter
Martin Fischer ... senior compositor: MPC
Laura Fitzpatrick ... visual effects executive producer: MPC
Jonathan Fleming-Bock ... Lead Lookdev Artist
Maxim Fleury ... asset supervisor MPC
Les Foor ... lead element qc artist
Joel Foster ... previsualization artist: Proof, Inc
Pierre-Gil Franc ... fx artist: Atomic Fiction
Fabio Frangione ... fx artist: MPC
Michael Frattasio ... visual effects artist
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Michael Furniss ... visual effects
Haji Gadirov ... fx artist: MPC
Stephanie Gadsden ... digital compositor: Atomic Fiction
Michael Gaiser ... visual effects artist
Jamil Gali ... senior previs animator
Jamil Gali ... Previsualization artist: Proof, Inc
Hugo Daniel Gamboa ... digital compositor
Nacho García ... fx artist
Bryce Gardiner ... vfx editor: Hydraulx
Liam Gare ... digital compositor
Catherine Gaucher ... visual effects line producer: Raynault VFX
Brannek Gaudet ... lead compositor
Joshua Gengler ... lead element qc artist
Kunal Ghosh Dastider ... cg supervisor
Filippo Giansante ... senior 3d artist: MPC
Andre Giordani ... layout artist
Mathieu Girard ... digital compositor: Raynault VFX
Vincent Glaize ... environment artist
Nicole Glen ... digital compositor
Don Gloetzner ... VFX Production Assistant
Mathieu Godin ... matchmove artist
Abhijitsinh Gohil ... visual effects production assistant
Agustin Ezequiel Gonzalez ... Key Artist MPC
V.A.N. Govind ... Matchmove artist: visual effects
Pradeep Gownipuram ... senior compositor: MPC
Megan Graham ... Stereoscopic Compositor
Kari-Lyn Gravel ... assistant stereo manager: Stereo D
Kritteka Gregory ... production coordinator
Matthew Grey-Noble ... Render Wrangler: Atomic Fiction
Dennis Gronau ... lighting artist: MPC
David 'Rudy' Grossman ... digital effects supervisor
Akshay Gs ... software analyst, MPC
Glenn Guenette ... stereo compositor: Stereo D
Rodrigo Guerechit ... lookdev artist: RSP
Benoit Guillou ... rigging artist
Gunas ... stereo compositor
Alex Guri ... compositing supervisor
Marie-Ève Gélinas ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Jim Hagarty ... visual effects artist
Thomas Haley-Hermiz ... technical director: Stereo D
Matt Hallen ... visual effects artist
Mohammed Hamid ... Visual Effects Artist
Pascal Hang ... rigging supervisor: Atomic Fiction
Daniel Harkness ... senior compositor: Rising Sun Pictures
Harshal Harne ... texturing Artist
Rio Harrington ... lead stereoscopic compositor
Dayne Haviland ... lighting artist: MPC
Dustin Hayes ... senior element qc artist
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Ethan Helms ... stereoscopic compositing lead
Peter Herlein ... compositor: 20th Century Fox
Oliver Hermann ... technical animator: MPC
Nathan Hughes Hillier ... CFX Artist
Sam Hodge ... lead pipeline developer: RSP
Ben Holen ... visual effects artist
Justin Holt ... texture supervisor: Atomic Fiction
Andrew Howarth ... visual effects editor: Atomic Fiction
Chen Kuang Hsu ... lead matchmove & layout artist
Te Ling 'Danny' Hsu ... character technical director
Juan Carlos Huerta ... visual effects artist: compositor
Manuel Huertas Marchena ... senior look development & textures artist: Atomic Fiction
Julian Hutchens ... cg supervisor: Rising Sun Pictures
Phinehas Iaboni ... depth artist: Stereo D
Hamid Ibrahim ... rigging td: MPC
Julio Illanes ... digital compositor
Neil Impey ... visual effects data wrangler
Chris Ingersoll ... digital compositor
Lionel Jacobs ... digital compositor
Chris Janssen ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Qazi Hamza Javed ... modeller: rising sun picture
Tianlun Jiang ... digital compositor
Jose Jijesh ... modelling td: MPC
Zahid Jiwa ... digital compositor: Raynault VFX
Balderas Cruz Joel ... Atomic Fiction (as Balderas Joel)
Michael Johns ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Erik Johnson ... cg modeller
Andrew Joseph ... texture artist: Atomic Fiction
Rijo Joseph ... digital artist
Marc Joubert-Nederveen ... senior modeler
JaeHee Jung ... digital matte painter
Advait Kamble ... effects artist
Sojesh Kannoth ... tracking/matchmove/layout artist
Yu-Sui Kao ... environment artist: MPC
Ranajoy Kar ... matchmove artist: Atomic Fiction
Meenu Kaur ... rigging artist: Atomic Fiction
Benjamin T. Kay ... Layout Artist
Martin Kelly ... senior layout artist
Matthew Kemper ... visual effects supervisor: Legend vfx/plate prep
Andrew Kennedy ... technical director: Stereo D
Tara Khan ... senior vfx coordinator
Nikunj Khator ... visual effects artist
Sith Khay ... matte painter
Kendrick Khoo ... lead asset artist: Atomic Fiction
Peter Kilkenny ... Visual Effects Assistant
Tristan Kilmer ... layout artist: MPC
Hyungwoo William Kim ... Matchmove artist
Jini Mijin Kim ... stereoscopic compositor: Deluxe
James Kirk ... visual effects artist
Lyubomir Kirkov ... lead fx technical director: Atomic Fiction
Hemanth Reddy Kovvuri ... senior stereoscopic compositor
Christopher Kowal ... editorial department supervisor: Atomic Fiction
Yadu Krishnan ... software analyst: MPC Film
Mateusz Krzastek ... senior compositor: Rising Sun Pictures
Ashwin Kumar ... roto supervisor
Karthick Kumar ... matchmove and rotoanim: MPC
Madhav Kumar ... modelling and texturing artist
Nirmal Kumar ... software analyst: MPC
Kristian Kück ... fx artist: MPC
Mariano Lacerna ... digital compositor
Felix Lafontaine ... Lead Compositor
Loïcia Lagillier ... 3d environment artist
Robin Lamontagne ... 3d generalist: Atomic Ficion
Uira Lamour ... Lead Texture Artist: MPC
Josh Lange ... lead previsualization artist: Proof, inc.
Thomas Langley ... senior imaging engineer: MPC
Etienne Laroche ... cg artist: Raynault VFX
Mike Larrabee ... paint supervisor
Olivier Lavenant ... digital compositor
Lok-Kei Law ... animator: MPC
Manon Le Bas ... vfx line producer
Claire Le Teuff ... digital compositor
Alan Ledger ... senior lighting artist: MPC
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
David Lieberman ... stereoscopic supervisor
Chi Jiajia Lim ... Stereoscopic Compositor: Stereo D
Lingesh.m ... digital artist, compositer and matchmove artist
Curtis Linstead ... system engineer: Raynault VFX
Shenyan Liu ... vfx editor
Wei Liu ... Lighting Artist: MPC
Leo Luxford ... compositor
André Léger ... Visual Effects Editor: Atomic Fiction
Amy Madigan ... production coordinator: Stereo D
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Carson Majors ... production show coordinator
Yael Majors ... assistant finaling supervisor
Vincent Febriyanto Mak ... stereoscopic compositing lead
Brad Malott ... paint artist: Stereo D
Éric Maltais ... senior lighting artist: MPC
Srikanth Mangipudi ... digital artist: MPC
Apoorva Manikumar ... software analyst: MPC Film
Ficorence Manogarane ... senior software analyst
Manolo Mantero ... cg supervisor: MPC
Anuj Marathe ... digital artist
Aurélien Marquaille ... visual effects artist
Luc-Ewen Martin-Fenouillet ... lead lighter
Thiago Lima Martins ... animation supervisor: MPC
Joseph Masellis ... Production Coordinator
Pierre Masseron ... cg supervisor
Richard Matsushita ... previs asset builder: Proof, Inc
Tatiana Maziar ... Stereoscopic Compositor: Stereo D
Graham McBride ... Depth Artist
Shawn McCarten ... lead lighting artist: Rising Sun Pictures
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositor
David McKay ... matchmove & layout artist: Atomic Fiction
Patrick McNabb ... Modeler: Proof, Inc
Michael Meador ... Lighting TD
Ramakrishna Medi ... assets lead: MPC (as Ramakrisha Medi)
Armando Medina Guerrero ... layout artist
Ariel Rafael Suero Medina ... animator: MPC
Mate Medricky ... layout artist
Myke Mendes ... key fx artist: MPC
Julien Mercier ... visual effects artist
Maya Methot ... VFX Production Assistant
Rahul Mhatre ... Stereoscopic Supervisor
Jared Michael ... Lead Environment Artist
Joel Michael ... visual effects artist
Midhun ... visual effects artist
Francesca Milde ... compositor
Janna Miller ... stereo show coordinator
Meherzad Minbattiwala ... senior compositor: Rising Sun Pictures
Chelsea Mirus ... visual effects coordinator
Snehal Mohpatra ... lead compositor: MPC
Hugo Montambault ... visual effects artist
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Kapil More ... Sr.Compositor: MPC
Stéphanie Morin ... cg artist: Raynault VFX
Claire Morris ... element qc compositor
Giuseppe Motta ... Lookdev TD
Emmanuel Moulun ... digital compositor
Sebastian Munoz Silva ... digital compositor
Monish Nair ... visual effects coordinator
Natascha Nalewajek ... Modeler
Hedi Namar ... fx td
Tom Narey ... previs artist: Proof INC
Vikramshil Narwade ... senior background prep artist: MPC Film
Abby Nath ... visual effects artist
Alexander Naud ... visual effects coordinator: Atomic Fiction / visual effects production manager: MPC
Varshini Naveen Kumar ... visual effects artist: digital artist - MPC
Sarah Neveu ... matte painter
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Bonita Nichols ... visual effects coordinator
Jarrod Nichols ... stereo compositor
Neela Nitesh ... stereo compositor
Rajendra Nitturu ... Stereo Compositor
Kelly Noordermeer ... senior visual effects editor: Atomic Fiction
Annie Normandin ... visual effects producer: Atomic Fiction
Tamara Nowicki ... roto/paint artist: credited
Kieran Ogden-Brunell ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Eric Oliver ... previs artist: Proof, Inc
Alexander Oplanchuk ... lighting artist: MPC
Raphael Oseguera ... roto department manager
Simon Ouellet ... tools developer: Raynault VFX
Steve Ouellette ... digital compositor
Emily Overfelt ... lighting/rendering artist
Ross Ovington ... lighting artist: MPC
Iranna Palled ... texture artist
Someshwar Pandey ... BG Prep Artist
Joan Panis ... lead digital artist
Prema Parab ... Texture Artist MPC
Ben Paschke ... look development lead: Rising Sun Pictures
Dana Passarella ... stereo compositing lead
Hanuman Patel ... digital compositor
Irshad Patel ... digital compositor: MPC
Harshal Patil ... Layout Artist
Nikhil P. Patil ... Modeling Lead
Sagar Patil ... digital artist: Atomic Fiction
Jeremy Patterson ... stereoscopic compositor
Provash Paul ... modeling artist
Paolo Pazzia ... marketing director: for Atomic Fiction
Jessica Pearce ... production coordinator: stereo d
Sandy Phetchamphone ... finaling manager: Stereo D
David Jeffrey Phillips ... Stereographer
Phets Phonasa ... stereoscopic lead
Bertrand Piot ... visual effects artist
Adeline Pizzato ... visual effects coordinator
Cyril Plusse ... cg artist: Raynault VFX
Vincent Poitras ... visual effects supervisor: Raynault VFX
Jason Pomerantz ... Post Production Supervisor: StereoD
Felix Pomeranz ... 2nd unit vfx supervisor
Kitty Poon ... Layout Artist
Bhanu Prakash ... visual effects supervisor: roto/paint
David Pritchard ... previs artist: Proof, Inc
Pranav Pujara ... Technical Director
Cédric Quach ... visual effects
Albert Radosevic ... digital artist
Sébastien Raets ... digital compositor
Parthasarathy Raman ... line producer: stereo d
Karthik Ramasamy ... digital compositor: Hydraulx
Ryan Ramsey ... senior stereoscopic compositor: Deluxe
Nagaraj Raparthi ... digital artist
Shanith Ravindranath ... software analyst: MPC
Kisholay Ray ... production coordinator
Mathieu Raynault ... matte painter: Raynault VFX
Julia Reck ... animator: MPC
Mariana Redondo-Cruz ... visual effects coordinator
Florent Revel ... matchmover
Amélie Rey ... digital compositor: Raynault VFX
Tyler Rice ... element qc
Robert Rioux ... senior modeler
Maxime Roch-Goulet ... lookdev artist
David Rohloff ... previs artist: Proof, Inc
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Hunter Rosenberg ... 3D artist
Ajay Roshan ... matchmove and rotoanim: MPC
Steve Ross ... digital compositor
Julie Rotharmel ... visual effects coordinator
Jonathan Rothbart ... visual effects supervisor
Jean-Paul Rovela ... Lead lighting
Regil Roy ... software analyst: MPC Film
Croft Russell ... digital compositor: Atomic Fiction
Marc Sadeghi ... executive visual effects producer: Atomic Fiction
Paul Saju ... software analyst: MPC Film
John Saleem ... senior modeler: Rising Sun Pictures
Bhushan Salgaonkar ... visual effects artist: MPC
Nico Sanghrajka ... rigging supervisor
Carlos Santiago Velazco ... lighting artist: MPC (as Carlos Raymundo Santiago Velazco)
B.S. Rajkumar Sapate ... matchmove/rotomation lead
Manoj Sarkar ... digital compositor
Dafne Sartori ... lighting artist
Melanie Sauve ... visual effects artist
Stefan Schneider ... modeling supervisor
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brett Schroeder ... lead animator: cinesite
David Schulz ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Tennyson Sebastian III ... visual effects coordinator
Dimitri Semenchenko ... character technical director: Atomic Fiction
Marco Semeraro ... fx artist: MPC
Eric Senecal ... fx td
Khizar Shabir ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Jeff Shapiro ... chief financial officer
Chia Yu Shih ... Compositor: MPC
Swain Shiv ... digital artist
Sergey Shlyaev ... senior lookdev artist
Anu Shri ... mpc
Shrinidhi ... digital artist: MPC
Shyamchand ... look dev & senior compositor
Anthony Sieben ... texturing td
Laureline Silan ... Lead Digital Compositor
Diana Simari ... fx artist: MPC
Nikola Simeonov ... lighting td
Mrityunjay Singh ... Lead Compositor: MPC
Antoine Sitruk ... visual effect production coordinator: MPC
Stephan Skorepa ... senior texture artist: MPC
Bohdan Skrynnyk ... Senior Lighting Artist
Daniel Slavin ... previz animator: Proof, Inc.
Matt Sloan ... visual effects supervisor
Irene Smirnova ... texture lead: Atomic Fiction
Anthony Smith ... 2d supervisor: Rising Sun Pictures
Craig W. Smith ... Visual Effects Editor
Parker Smith ... stereo compositor
Jason Solberg ... previs editor
Daniel Steart ... visual effects artist: Rising Sun Pictures (credit only)
Ashley Marie Steiner ... visual effects coordinator: MPC
Jordan Stolearcius ... final qc
Boyan Stoyanov ... vfx td
Raechel Sturm ... 3d coordinator: Hydraulx
Thomas Stölzle ... head of lighting: MPC
Dhanush Sukumar ... Matchmove and Roto-Anim
Sumit Panchasara ... fx artist: MPC
Nitesh Sutrave ... Senior Compositor
Santiago Svirsky ... Sequence Supervisor: Atomic Fiction
Michael J. Sweetser ... compositor: Double Negative
Philippe Sylvain ... cg artist: Raynault VFX
Bárbara López Sáenz ... VFX production manager: Atomic Fiction (uncredited)
Mehdi Tadlaoui ... lead tracking and layout
Andre Taft ... post-visualization artist: Proof Inc.
Laurent Taillefer ... cg supervisor
Graham Tailleur ... Production Coordinator
Mahmood Tariq ... Senior lighting technical director: MPC
Dipak Tarpara ... vfx artist: Stereo D
Austin Taylor ... visualization artist: Proof, Inc
Steven Tether ... Data Wrangler
Eric Tetreault ... digital compositor
Sylvain Theroux ... cg supervisor: Raynault VFX
Amelie Thomas ... visual effects coordinator: Raynault VFX
Raghavi Arya Thota ... stereo compositor
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Joy Tiernan ... compositor
Syria Toliver ... lighting artist
Lachlan Tolley ... compositor
Tyler Tometich ... compositor: tv campaign graphics: mOcean
John Toth ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Carine Touraille ... senior pipeline td: Atomic Fiction
Bastian Traunfellner ... visual effects artist
Cedric Tremblay ... digital compositor: Raynault VFX
Giacomo Trevisiol ... vfx production coordinator: MPC
Alexandre Trudel ... environment td: MPC Film Montreal
Hao Truong ... production coordinator: Rising Sun Pictures
Anthony Tso ... postviz artist: Proof, Inc
Stuart Turnbull ... modelling & texturing: Atomic Fiction
Brice Vallee ... digital artist MPC
Benito Vargas ... Modeler: Proof, Inc
Amy Vatanakul ... previsualization artist: Proof, Inc
Daniël Veder ... Lead Look Development Artist
Nitya Venugopal ... roto/paint artist: Atomic Fiction
Angel Villaseñor ... Lighting Artist
Wilfried Vougny ... modeler
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... visual effects supervisor: Assistant supervisor - Deluxe Pune/Stereo D
Arvid Wahlborg ... digital compositor
Shawn Wallbridge ... head of systems: atomic fiction
Ryan Walton ... visualization artist: Proof, Inc
Lilas Wang ... layout artist
Pablo Wang ... digital compositor
Qian Wang ... lighting artist mpc
Qian Mpc Montreal Wang ... Lighting Artist
Erick Ward ... Previsualization artist: Proof, Inc
Sanford Warwick ... assistant lead stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Gregory Watkins ... 2d supervisor: Hydraulx
Cleiton Wiggers Werncke ... digital compositor
Marcus Whinney ... texture td
Greg Wieder ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Brian Wilcox ... visual effects editor
Chris Wilson ... 3D lookdev lead: MPC
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Romane Wingerter ... visual effects production assistant: Raynault VFX
Philipp Wolf ... visual effects producer: MPC
Jessica Wolff ... visual effects artist
Mike Woodhead ... 2nd Unit Visual Effects Supervisor
Peter M. Wu ... previsualization artist: Proof, Inc.
Dane Wylie ... assistant depth supervisor
Kin Yiu ... visual effects coordinator
Aleksandar Yochkolovski ... Lead Lighting/Lookdev TD MPC
Alex Young ... lead animator: Hydraulx
Yuen-Ki Yu ... animator: MPC
Indrit Zabzuni ... visual effects artist
Nadim Zaidi ... matte painter
Alexa Zakaib ... visual effects coordinator
Lawrence Zalasky ... Senior Layout Artist: MPC
Dan Zelcs ... asset supervisor: MPC
Kevin x.l Zhao ... digital compositor/stereo compositor: stereoD (as Xiao Zhao)
Lin Zhao ... visual effects: MPC
Lu Zhao ... visual effects: MPC
Xixi Zhuang ... digital compositor: Atomic Fiction
Javier Zumaeta ... previsualization artist: Proof, Inc
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
William Banti ... graphic artist (uncredited)
Sarah Boucherit ... visual effects artist (uncredited)
Jason Bradbury ... paint & roto artist (uncredited)
Christian Champagne ... technical support (uncredited)
Jason Chee ... previs artist: proof inc. (uncredited)
Elijah D'Arcy ... virtual production coordinator: Fox VFX Lab (uncredited)
Shahar Eldar ... previs artist: Proof Inc (uncredited)
Cederic Estevao ... roto/paint artist (uncredited)
Andrew Evdokimov ... animator (uncredited)
Anne Fortin ... roto/paint (uncredited)
Christina Garberson ... Visual Effects Executive (uncredited)
Ankur Goyal ... technology support: MPC (uncredited)
Ian Hopperton ... vfx editor (uncredited)
Lazetutkovski ... visual effects (uncredited)
April Llanes ... Texture and Lookdev Artist: Atomic Fiction (uncredited)
Daniel Mandina ... animator: Hydraulx (uncredited)
Michael Martinez ... 4d effects editor (uncredited)
Mars Oliva ... previs artist: Proof, Inc (uncredited)
Sanket Ranade ... digital compositor (uncredited)
Mandeep Singh Saini ... paint & rotoscoping artist: Cinesite (uncredited)
Branan Sarveswaran ... element qc artist: Stereo D (uncredited)
Davis Scott Porter Saunders ... creative supervisor: StereoD (uncredited)
Samuel Vachon ... roto/paint artist (uncredited)

Stunts 

Fraser Aitcheson ... stunt actor
Tyson Arner ... stunt double: Augusto Aguilera
Marcus Aurelio ... stunt performer
Donny Bailey ... stunt driver
Serje Basi ... stunt performer
Guy Bews ... stunts
Marshall Bingham ... trevante rhodes: stunt double
Levi Bowling ... stunts
Rob 'Sluggo' Boyce ... stunt performer / stunts
Curtis Braconnier ... stunts
Byron Brisco ... stunt performer
Tamiko Brownlee ... stunt performer
Mig Buenacruz ... stunt double: Augusto Aguilera
Jonny Caines ... stunt double
Steve Chang ... stunt performer
Lauro David Chartrand-DelValle ... stunt performer
Andrew Chin ... stunt performer
Tommy Clarke ... stunt actor: woodhurst troop #6
Stu Cooke ... stunt performer
Fraser Corbett ... stunt performer
Chad Cosgrave ... stunts
Bruce Crawford ... Stunt Double: Thomas Jane
Lloyd Cunningham ... stunt performer: stunt army corp #2 / stunt performer: woodhurst troop #4
Devyn Dalton ... stunt double: Rory Jacob Trembley
Eric Daniel ... stunt performer
Jordan Davis ... stunt performer: stargazer merc
Jason William Day ... stunt performer
Colin Decker ... stunt rigger
Natasha Denis ... stunt rigger
Duane Dickinson ... stunt double: Alfie Allen
Joe Doserro ... stunt double: Edward James Olmos
David Edgar ... stunt rigger
Marny Eng ... stunt coordinator
Tommy Europe ... stunt double: Trevante Rhodes
Victor Favrin ... stunt performer
Kevin Fortin ... stunts
Corbin Fox ... stunt rigging coordinator
Nilo Ghajar ... stunt double: Olivia Munn
Lance Gilbert ... stunt coordinator
Lars Grant ... stunt performer
Kory Grim ... stunts
Robert Hayley ... stunts
Zac Henry ... utility stunts: pre-production
Brian Ho ... stunt team
Danny Hospes ... stunt performer
Landon Jackle ... stunt performer
Brad Kelly ... stunts
Sean Kohnke ... stunt actor / stunt performer
Donavin Kuhl ... stunt performer
Alex Kyshkovych ... nd stunt
Joel Labelle ... stunt driver
Paul Lazenby ... stunt actor
Jaeson Lee ... stunt performer
Irma Leong ... stunt double: Olivia Munn
Don Lew ... stunt performer
Chris Link ... stunt rigger
Brian Lydiatt ... stunt rigger
Maya Macatumpag ... stunts
Shaun Magee ... stunt rigger
Joel McGowan ... stunt double: Jay Hector
Phillip Mitchell ... stunts
Rick Moore ... stunts
James Mowat ... Stunt Double: Thomas Jane
Matthew Mylrea ... stunt performer
Lori O'Connell ... Stunt Double: Olivia Munn
Rochelle Okoye ... stunts
Adrian Persad ... stunt performer
Andrew Prest ... stunt performer
James Ralph ... stunts
Hugo Raymundo ... stunt performer
Dan Rizzuto ... stunt performer
Jeff Sanca ... stunt driver
Todd Scott ... stunts
Charles Shults ... stunt winch operator
Grant Smith ... stunts
Hugo Steele ... stunt performer
Taylor Tai ... stunt performer
Ty Trand ... stunt rigger
Sean Tyson ... Edge Safety
Clay Virtue ... stunts
Mark Aaron Wagner ... stunt performer
Chris Webb ... second unit stunt coordinator
J.C. Williams ... stunt performer
Martin Williams ... stunt rigger
Rhys Williams ... creature performer / stunt actor / stunt double: Keegan Michael Key / stunt performer
Mike Wu ... stunt performer
Brandon Calvert ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Blend Hama Saeed Abdullah ... playback screen graphics artist
Zachary Abrahamson ... lighting technician
Mark G. Alexander ... 2nd unit gaffer / gaffer additional photography
Mark Allan ... digital imaging technician: second unit
Skylar Almas ... grip
Matteo C. Angeles ... playback technician: additional photography
Francois Archambault ... "a" camera operator 2nd unit
Damian Azriel ... lighting technician
Justin Bergler ... daily 1st AC 2nd Unit
Dane Bjerno ... aerial camera technician
Hans Bjerno ... aerial unit director of photography
Jeffery Bjorgum ... Video assist
Matt Bonin ... grip
Christopher Boulton ... rigging grip
Duane Bradley ... camera assistant: drone
Keith Brooks ... set wireman: re-shoots
Xavier Callamand ... digital utility
Stu Carl ... grip additional photography / grip
Phillip Chadwick ... lighting technician
Julian Chapdelaine ... dolly grip: second unit
James Clare ... assistant camera
Torstein Colyer ... dolly grip: "b" camera, second unit
Cary Cooper ... libra head technician
Devin Coppens ... assistant camera: second unit
Marco Correia ... best boy grip
Chris Cristobal ... Rigging Grip
Brett Darby ... grip
Sean Davis ... bestboy
Shane Day ... grip
Nicholas Dent ... dolly grip: "b" camera
Herb DeWaal ... best boy rigging grip: production staff credit
Andre Dommisse ... 2nd Unit Video Assist
Tommy Douglas ... aerial camera operator / drone pilot
Spencer Ennis ... B camera 2nd AC / second assistant camera
Derek Evoy ... grip
Kevin Fairbairn ... best boy grip: second unit
Robert Falconer ... additional still photographer
Robert Finnigan ... 1st assistant camera 2nd unit additional photography / second assistant camera: second unit
Larry Fong ... cinematographer
Allister Foster ... dolly grip 2nd unit
Niall Fraser ... best boy electric
Kimberly French ... still photographer
Ian Gariepy ... on set rigging grip
Chris Gibbins ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Lee Gibeau ... camera crane technician
Damien Giles ... grip
Jeremy Goodrick ... rigging grip
Seb Graham ... dolly grip
Doane Gregory ... gallery stills photographer
Stuart Haggerty ... gaffer
Rod Haney ... rigging grip best boy
Sean M. Harding ... camera operator
Ashton Harmon ... second assistant camera: second unit
Clyde Harrelson ... lighting technician: additional photography
Dean Heselden ... camera operator
Danny Ho ... playback supervisor
Junichi Hosoi ... camera operator
David Hui ... lamp operator: reshoots
Simon Hunt ... gaffer: additional photography 2nd unit
Justin Johns ... digital video assist coordinator: additional photography
Steven Johnson ... video assist assistant: additional photography
Graham Johnstone ... grip
Simon Jori ... digital imaging technician
Dave Joshi ... video coordinator: 2nd Unit
Jon Jovellanos ... key grip: second unit
Norbert Kaluza ... a-camera: steadicam operator - second unit
Dubin Kim ... second company grip: additional photography
Shawn Kim ... second assistant camera
Yong Jin Kim ... lighting technician
Finn King ... key grip
Jared Krenz ... second assistant "a" camera
Machio Lall ... digital utility technician: second unit
Kyle Lawrence ... playback operator
Richard Macdonald ... best boy electric 2nd unit additional photography
Russel Magee ... Rigging Grip
Brad McGregor ... camera operator: ultimate arm/aerial
Joffrey Middleton-Hope ... electrician
Jason Misewich ... Rigging Grip
T. Michael Morris ... additional electrician: second unit
Dan Morrison ... first assistant camera
Mike Mossman ... grip
Ted Mosterd ... Rigging Best Boy Grip
Curtis Nicholls ... second assistant camera: "c" camera
Andres Nino ... b cam dolly grip second unit
Joern Christian Novotny ... balloon light technician
Scott Nuttall ... digital loader: second unit
Sean Oxenbury ... key rigging gaffer
Andrew Pedley ... digital video assist operator: second unit
Robert Petrin ... camera car arm operator
Daniel Pierce ... rigging grip
Larry Portmann ... focus puller: "a" camera
Darren Potts ... 2nd AC: vancouver unit
Dana Powers ... lighting technician
Sasha Proctor ... camera operator 'b' camera/steadicam second unit
Emily Raglin ... additional photography: digital loader
Taylor Renforth ... best boy rigging grip
Colin Robson ... grip additional photography
Jason J. Rodriguez ... lamp operator
Isaac Miranda Rosas ... playback screen graphics artist
Armand Santos ... best boy rigging lighting
Brian Scholz ... Digital Image Technician: additional photography
Dean Schwingboth ... leadperson grip
Ian Seabrook ... camera operator
Grant Shabacon ... grip
Ryan Shabacon ... grip
Bryce Shaw ... camera crane technician
Arran Shearing ... libra head tech: dailies - re-shoots
Richard Sinclair ... first assistant camera
Kathie Singh ... digital loader
Keyon Slowly ... grip: second unit
Calum Smith ... lighting console operator: second unit
Troy James Sobotka ... leadman grip
Brandon Sparkes ... lighting technician (as Branden Sparkes)
Vincent Stander ... additional second assistant camera: second unit / digital loader: re-shoots
Guy Stapleton ... rigging electric
Shane Storozuk ... dolly grip
John Trapman ... aerial director of photography
Don Tupper ... lead rigging grip
G. John Turnbull ... additional photography
Nathanael Vass ... best boy electric: additional photography 2nd unit
Roger Vernon ... 2nd unit director of photography
Spencer Village ... best boy rigging lighting
Patrick Weir ... drone pilot
Connor Welsh ... dolly grip: second unit
Lance White ... digital video assist coordinator
Lee Wilde ... grip
Darin Wong ... a camera dolly grip
Trevor Wong ... rigging grip
John Woods ... best boy rigging electric
Calin Darabut ... Lamp Operator (uncredited)

Animation Department 

Daniel Alvite ... animator
Jamie Austad ... animator: MPC
Alexandra Bernier ... visual effects animation: MPC
Sreemanendu Bhatta ... animator
Wesley Chandler ... animation lead
Eduardo Luiz Conter ... animator: MPC
Mike Dacko ... animator
Jamil Gali ... senior previs animator
Hernán Guerra ... rigging lead
Fernando Herrera ... lead animator
Megan Hughes ... animator
Hongseok Hur ... animator
Josh Janousky ... animator: MPC
Nathan Jones ... animator
Armita Khanlarpour ... animator: MPC
Anshul Khariwal ... senior animator: MPC
Jayant Kumar ... animator
Aram Lakhotia ... animator
Leo Leung ... animator
Amber Rose MacLeod ... animator: MPC
Prabhat Majumder ... background artist
Lucas Nunes ... animator
Vesna Ostojic ... animator: MPC
Giulia Pettoni ... animator
Vinayak Phadatare ... animator
Fabrizio Prioletta ... animator
Puneethpb ... lead animator / lead animator: MPC
Eve Renaud ... animator
Lucas Ridley ... postvis animation
Mandlekar Sagar ... animator
Joelle Said ... animator
Young Ho Shin ... animator
Bobby Stockport ... Animation Supervisor
Bob Wilson ... senior animator
Natalie Saccone ... animator (uncredited)
Bryan Silva ... Senior Character Modeler (uncredited)

Casting Department 

Hannah Cooper ... casting associate
Candice Elzinga ... casting
James Forsyth ... extras casting
Caitlin McKenna ... adr voice casting
Djinous Rowling ... casting assistant
Martina Smyth ... casting associate
Christine Tarbox ... casting assistant
Suzanne Yavuz ... casting coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Kimberley Bejar ... set costumer
Lanny Campbell ... Key Breakdown Artist
Gloria Chan ... costume cutter
Phuong Chau ... costumer
Summer Dietz ... assistant costume designer
Jeffrey Fayle ... costume set supervisor
Jennifer Grossman ... costume supervisor
Natalya Lazarich ... set costumer
Julie Lepage ... prep costumer/buyer
Zachary J. Luna ... specialized costume technician
Cat Mudryk ... set costumer
Heather Osborne ... specialty costumer: The Predator
Amie Payne ... set costumer (as Amie Hamer)
Natalie Simon ... costume buyer
Taryn Thumath ... speciality costumer
Jenn Touchie ... costumer
Patricia Villalobos ... costumer
Mariela Zapata ... set costumer

Editorial Department 

Noel Albornoz ... digital intermediate editor
Fred Brown II ... assistant editor: EPK and BTS
Alex Cerda ... post-production assistant
Peter Cromwell ... editorial assistant
Raoul Crosby ... i/o operator
James Davies ... i/o technician
Cole Doran ... editorial production assistant
Matthew Feinman ... assistant editor
Hannah Haidar ... post-production coordinator
Jess Jansen ... assistant editor
Wyatt Lennertz ... post-production assistant
Michael Angelo Macias ... nextlab operator
Michael T. Marlett ... vfx editor
Timothy Llewellyn Moxey ... Senior nextLAB Operator
W. Cody Nelson ... senior dailies operator
Meghan L. Noble ... 3D Editor
Michael Nouryeh ... first assistant editor
Alex Oreman ... digital intermediate engineer
Aj Raymundo ... dailies operator
Brandon Robbins ... nextlab operator
Michael Rostker ... 3D editor
Tyler Ruocco ... first assistant editor: Vancouver
Ismael Salas ... Digital Intermediate colorist
Jaan Spirka ... colorist: dailies
Michael Van Fleet ... digital intermediate engineer
Matt Wells ... workflow consultant: dailies
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)
Pete Conlin ... post production (uncredited)
Brian Gee ... nextlab operator (uncredited)
Jonathan Hoffman ... post production (uncredited)
Joy Lin ... data i/o operator (uncredited)

Location Management 

David Ferdig ... location scout
James Giddy ... locations scout
Mark Kandborg ... location scout
Robin Macdonald ... location production assistant
Brian McWha ... assistant location manager
Maida N. Morgan ... location manager: Georgia
Kory Orban ... assistant location manager: second unit
Josh Pickens ... assistant location manager
Reba Rowe ... trainee assistant location manager
Peter Scottie Scott ... location production assistant (as Scott Peter Scottie)
George Slivarich ... assistant location manager
Daniel Staveley ... location assistant: reshoots / location production assistant

Music Department 

Helen Z. Altenbach ... musician
Christopher Anderson-Bazzoli ... music preparation
Aldo Arechar ... score mixer assistant
Michael Bannett ... singer
Sean Barrett ... assistant orchestrator
Jonathan Beard ... orchestrator
Alex Belcher ... composer: additional music
Gage Boozan ... score technical engineer
Halli Cauthery ... composer: additional music
David Channing ... scoring editor
Stephen Coleman ... lead orchestrator
Wade Culbreath ... musician: percussion
Maverick Dugger ... additional arrangements
Dylan Gentile ... singer
Kevin Globerman ... digital score recordist
Evan Goldman ... composer: additional music
Kelci Hahn ... singer
Stephen Hilton ... composer: additional music
Benjamin Hoff ... assistant orchestrator
Dave Jordan ... music supervisor
Matthew K. Justmann ... music production services
Will Kaplan ... music editor
Brian Kilgore ... musician: percussion
Andrew Kinney ... orchestrator
Erich Lee ... composer trailer music
Julian Lee ... composer: trailer music
John Paul Lefebvre ... personal assistant to composer
Sara Mann ... singer
Matthew Margeson ... composer: additional music (as Matt Margeson)
Fabio Marks ... score technical engineer
Martin McClellan ... music preparation
Aaron Meyer ... Music Preparation
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Michael Miersma ... singer
Toko Nagata ... music coordinator
Peter Nelson ... stage manager
Felipe Pacheco ... score technical engineer
Alfredo Pasquel ... score mix assistant
Jasper Randall ... choir conductor / choir contractor
Erin Michael Rettig ... scoring stage engineer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Holly Sedillos ... Vocals
Jessie Shulman ... singer
Mark Edward Smith ... score vocalist
Peter Oso Snell ... music editor
A.J. Teshin ... singer: ensemble
Jamie Thierman ... assistant orchestrator
Trygge Toven ... music supervisor
Edward Trybek ... conductor / orchestrator
Marijke van Niekerk ... singer
Devaughn Watts ... assistant music editor
Booker White ... music preparation
Gerald White ... singer
Henri Wilkinson ... orchestrator
Elyse Willis ... singer: ensemble
Dan Beyer ... trailer music (uncredited)
Nicholas J. Cazares ... music preparation (uncredited) / orchestrator (uncredited)
Johnny Choi ... music executive (uncredited)
Mae Crosby ... Music Preparation (uncredited)
Alex Klingle ... trailer music (uncredited)

Transportation Department 

Andrew Anderson ... picture car wrangler
David J. Duran ... edge transport driver
Keith Halak ... 2nd unit electrics 40' driver
Tom Katinic ... picture car coordinator
Julie Lepage ... driver: cast
Dave Liboiron ... transportation coordinator
Mike Magner ... transportation captain
Paul Talbot ... 2nd unit

Other crew 

Ishtiak Ahmed ... production assistant
Sarah Anderson ... assistant: Olivia Munn
Tucker Anderson ... production assistant
Alexander Andy ... production assistant
Nathan Arenas ... adr actor
John Balfour ... military tech advisor
Karen Ballesteros ... production assistant
David Barkes ... aviation tech advisor
Jarrad Bowe ... trainee assistant director: additional photography
Danielle Bowen ... production assistant
Tessa Boyce ... assistant accountant: additional photography
Morgan Brady ... assistant production coordinator: additional photography
Jaden Braunwarth ... second assistant production coordinator
Kimberly Buckham ... production coordinator
Mandy Butler ... financial controller
Patrick Cahoon ... production assistant
Derek Carlson ... key production assistant: additional photography / production assistant
Slatie Chu ... production assistant
Laura Mary Clarke ... first aid
Kevin Cochet ... production assistant
Laurie Cross ... assistant production coordinator
Ricky Cuevas ... production accountant: Additional Photography
Sam Curtis ... production assistant
Tina Dawson ... production accountant
Cheryl Desjarlais-Shmyr ... Traffic Control: via Universal Flagging Ltd
Ian Doig ... animal coordinator
Caitlin Dowbiggin ... set containment
Ema Mac Duff ... production assistant
Amandine Dufraise ... script supervisor: second unit
Evan Dunlop ... assistant: Boyd Holbrook, additional photography
Conner Dwelly ... production assistant
Amine El Fadl ... assistant production coordinator
Ashley T. Farrell ... assistant production supervisor
Kate Ferguson ... production assistant
Bonnie Fiddler ... assistant: Bill Bannerman
Carole Fleming ... studio teacher & child welfare worker
Angel Foisy ... key production assistant
Rob Fournier ... lead armourer
Colin Galloway ... first assistant accountant: reshoots
Mike Gomez ... adr loop group
Matt Granger ... assistant: Keegan-Michael Key
Demetrius Griffin ... assistant: Boyd Holbrook
Simon Guérette-Langlais ... assistant production coordinator
Jade Hamdan ... production assistant
Michael Heintzelman ... graphic layout & photography: Amalgamated Dynamics, Inc
Hailey Hermida ... adr actor
Kathleen Higgins ... assistant accountant: prep
Bridget Hoffman ... adr loop group
Paula Holt ... asst post production accountant
Craig Hosking ... aerial coordinator/pilot
Kelsey Hourigan ... assistant: Olivia Munn, additional photography
Marabina Jaimes ... adr loop group
Lorraine Jamison ... unit publicist
Sarah Jarvis ... assistant accountant
Ingrid Kenning ... script supervisor: additional photography
Adam Kleaman ... production assistant
Leanne 'Lee' Lajeunesse ... Traffic Control Lead: via Universal Flagging Ltd
Janet Lane ... payroll accountant
Lex Lang ... adr loop group
Cynthia Lejeune ... visual effects accountant
Kira M'Lot ... animal trainer
Rachel Markus ... production assistant
Cameron Mason ... key production assistant: Second Unit
Amy McLeish ... office production assistant
Madison Mcleish ... assistant to producer: John Davis
Darryl Merpaw ... production assistant
David Michie ... adr loop group
Patrick J Miller ... military technical advisor
Bárbara Morelos-Zaragoza ... translation and subtitling: Latin American Spanish
Caitlin Morrison ... assistant production coordinator
Kyle Mosonyi ... photo double
Tom Motz ... craft services assistant / first aid assistant
DanAnh Nguyen ... production assistant
Jesse Norsworthy ... rvrd - drone aerial camera assistant
Fabio Novitsky ... craft service / first aid
Thomas O'Leary ... assistant: Keegan-Michael Key, additional photography
Arthur Ortiz ... voice actor
Ann Wu-Lai Parry ... photo double: Olivia Munn / stand-in: Olivia Munn
Anna Perzel ... craft service / first aid
Alexandra Pomerance ... assistant to executive producer
Thomas Potter ... military advisor
Michelle Ruff ... adr loop group
Walter Sawan ... key on-set production assistant
Conor Sawyer ... production assistant
Lauren Schoneman ... assistant: John Davis
Frank Sharp ... voice actor
Joecy Shepherd ... script supervisor: second unit
Cheryl Shmy-Desjarins ... Traffic Control: via Universal Flagging Ltd
Hannah Shrader ... production assistant
Daniele Simone ... production assistant: day player
Natalie Zara Smith ... studio teacher
T.J. Storm ... motion capture: Predator
Ilona Tigere ... production assistant
Brittanny Tuerpe ... adr loop group
Ric Walkington ... armourer
Zachary Wanerman ... assistant: Shane Black
Jesse Watts ... assistant production coordinator
Kelsey Wheeler ... Aerial coordinator/camera pilot
Jonathan J. Williams ... assistant: John Davis
Lauren Witt ... production assistant
Matthew Wolf ... adr loop group
David T. Woodruff ... mold shop
Garth Yakymyk ... assistant accountant
ViviAnn Yee ... adr voice actor
Bram Cole ... second assistant production coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed