Edit
"Once Upon a Time in Wonderland" Heart of Stone (TV Episode 2013) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul A. Edwards

Writing Credits  

Edward Kitsis ... (created by) &
Adam Horowitz ... (created by) &
Zack Estrin ... (created by) &
Jane Espenson ... (created by)
 
Katie Wech ... (written by)

Cast (in credits order)  

Sophie Lowe ... Alice
Michael Socha ... Knave of Hearts / Will Scarlet
Peter Gadiot ... Cyrus
Emma Rigby ... The Red Queen / Anastasia
Naveen Andrews ... Jafar
John Lithgow ... The White Rabbit (voice)
Brian George ... Old Prisoner
Sarah-Jane Redmond ... Anastasia's mother
Garwin Sanford ... King
Garrett Black ... Palace Guard
Millie Bobby Brown ... Young Alice (as Millie Brown)
Ben Cotton ... Tweedle #2
Matty Finochio ... Tweedle #1
Richard Meen ... Coachman
Julie Lynn Mortensen ... Proper Lady #1
Hugo Steele ... Orang
Rebecca Strom ... Lady
Vanessa Walsh ... Proper Lady #2
Rest of cast listed alphabetically:
Joey Naber
Carl Montoya Carl Montoya ... Palace Guard (uncredited)

Produced by 

Zack Estrin ... executive producer
Adam Horowitz ... executive producer
Edward Kitsis ... executive producer
Joe Lazarov ... supervising producer
Steve Pearlman ... executive producer
Brian Wankum ... producer

Music by 

Mark Isham

Cinematography by 

Attila Szalay ... director of photography

Film Editing by 

Joe Talbot Hall
Leland Sexton ... (uncredited)

Production Design by 

Michael Joy

Makeup Department 

Cayley Giene ... makeup effects lab technician
Heather Tillson ... hair department head (as Heather Barreca)
Tamar Ouziel ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Jennifer Carpenter Hernandez ... unit manager
Colleen Mitchell ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Mark D. Currie ... first assistant director: second unit

Art Department 

Timothy Burd ... props
Dylan Dowd ... head greens person
Michael Erickson ... set designer (as Michael Uhryn)
Trevor Hanowski ... 3D set designer
Howard Lau ... illustrator
Chris Nohel ... lead set decorator
Victoria Pearson ... set dec coordinator
Lisa Pouliot ... set designer
Camille Quinton ... art department coordinator
Catriona Robinson ... assistant to production designer
Raney Werneburg ... carpenter
Wendy McAllister ... storyboard artist (uncredited)
Sean McGee ... assistant property master (uncredited)
Macleod Sinclaire ... on-set dresser (uncredited)
Adriaan Wagner ... greensman (uncredited)

Sound Department 

Kyle Billingsley ... foley mixer
Cary Clark ... engineer
Emilie Corpuz ... sound recordist
Stephen M. Davis ... adr: editor
Kathryn He ... sound assistant
Justin Herman ... sound engineer
Darryl Marko ... boom operator
Paul Menichini ... sound designer
Tyler Parkinson ... pre-record engineer
Gerry Saenz ... augmented mixer
Michael T. Williamson ... production sound mixer (as Michael Williamson)
Christopher Cleator ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Graham S. Hollins ... special effects foreman
Kerry Phillips ... special effects
Ron Seida ... special effects first assistant

Visual Effects by 

Dave Isaac Santos Abuel ... digital compositor
Luis Almazan ... compositor
Donald Altamirano ... effects artist
Kelsey Ayukawa ... compositor: zoic studios
Derek Babchishin ... animator
Ryan Brassington ... visual effects I/O coordinator
Adam Briggs ... digital effects artist
Phillip Broste ... zeus supervisor
Enrique Campos ... tracking/matchmove/layout artist
Lorna Carmichael ... additional on set vfx supervisor
Robert Chapin ... visual effects
Heather Davis Baker ... digital compositor
John Decker ... senior lighting artist
Spencer Dinney ... paint & roto artist
Matt Drake ... visual effects I/O coordinator
Erin Fernie ... visual effects coordinator
Jed Glassford ... on set data coordinator / virtual production operator
Joshua Goetz ... compositor
Martin Halle ... senior effects technical director
Matthew Harris ... visual effects artist (2014)
Henric Hedin ... roto/paint artist
Andrea Hernandez ... compositor
Jim Hillin ... digital compositor: Zoic Studios
Alex Hughes ... roto/paint artist
Felipe Infante ... roto/paint artist
Amir Ithnin ... tracking artist
Cale Jacox ... compositor
Kaio Kathriner ... visual effects coordinator (2014)
Adam Kelway ... compositor
Dave Kim ... visual effects production manager
Anooj Kiran ... tracking/layout artist
Scotty Knapp ... lighting artist
Michelle Korczak ... compositor (as Michelle Skrzyniarz)
Uira Lamour ... visual effects artist
Erwan Leroy ... compositor
Jonathan MacPherson ... visual effects on-set supervisor
Eldose Madott ... compositor
Tom Malenica ... i/o coordinator
Gabriel Mandala ... compositor
Gal Manor ... cg artist
Darvin K. Manwah ... digital compositor: Zoic Studios
Graeme Marshall ... visual effects coordinator
Adam Matis ... digital compositor
Matthew McDonald ... digital artist
Jeremy Meltzer ... digital compositor
Daniel Mermelstein ... digital compositor
Chelsea L. Miller ... visual effects coordinator
Juan Olivares ... digital compositor
Eduardo Parra Ouilhet ... digital compositor
Ryan Purnell ... digital compositor
Scott Rosekrans ... cg supervisor
Randy Ruan ... digital compositor
Katryna Shattuck ... visual effects production manager: zoic studios
Georgina Street ... visual effects coordinator
Ying Sun ... roto/paint artist
Brett Swanson ... compositor
Jevon Tsen ... digital compositor
Laura Jones Turner ... visual effects producer (as Laura Jones)
Tiberius Viris ... senior matte painter
David Windhorst ... lead tracking/layout artist
Reza Ghulam Yahya ... tracking/layout artist
Aslan Zamaev ... tracking/matchmove/layout artist
Jessica Amzoll ... lead compositor (uncredited)
Nolan Conrad ... compositor (uncredited)
Robert Cvengros ... tracking/matchmove/layout artist (uncredited)
Gerald Feather ... visual effects artist (uncredited)
Jorge Carlos Gonzalez ... cg generalist: Zoic Studios (uncredited)
Jonathan S. Smith ... roto/paint artist (uncredited)

Stunts 

Crystal Dalman ... stunt double (stunt double)
Gaston Morrison ... stunt coordinator
Jamie Payton ... stunt performer
Ty Trand ... stunt rigger
Zandara Kennedy ... stunt double: Alice (uncredited)
Chris Link ... stunt rigger (uncredited)
Hugo Steele ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Luke Barlow ... first assistant camera: b-cam
Melissa Beaupre ... grip
Paolo Di Persico ... assistant camera (second unit)
Spencer Ennis ... second assistant camera "b" camera
Kevin Fairbairn ... grip
Ian Guns ... technocrane operator
Patrick Hogue ... digital imaging technician
Tony Mirza ... director of photography: second unit
Mike Sanchez ... digital imaging technician
Jay 'Sully' Sullivan ... dolly grip
Zack Hamm ... second unit: best boy grip (uncredited)
Shane McLeod ... camera trainee (uncredited)
Nathan McTague ... first assistant camera: "b" camera, second unit (uncredited)
Dean Schwingboth ... best boy grip (uncredited)

Animation Department 

Andrew Doucette ... animator
Christine Krumpholz ... animator
Rohini Kumar ... animator
Sachin Mathew ... animator
Kenneth Meyer ... animator (2013)

Casting Department 

Corinne Clark ... casting: Canada
Jennifer Page ... casting: Canada
Georgia Simon ... adr voice casting
John Villacorta ... executive in charge of casting (2013)

Costume and Wardrobe Department 

Charron Hume ... costumer
Zoya Niechoda ... key costumer
Doanne Kalena Nielsen ... costume cutter/stitcher (as Doanne K. Nielsen) (costumes)
Zina Richardson ... key costumer
Ken Shapkin ... key costumer

Editorial Department 

Dannah Collins ... additional editor
Marc Fisher ... on-line editor
Kevin Soares ... assistant editor
Jeff Stroot ... i/o operator
George Manno ... colorist (uncredited)
Michael Sohcot ... on-line editor (uncredited)

Music Department 

Greg Ballinger ... orchestrator
Allison Cantor ... composer: additional music (as Allison Geatches)
Brad Dechter ... orchestrator
Aaron Meyer ... music preparation
Andrew Shulman ... musician (cello)
Michael D. Simon ... composer: additional music
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Peter Rotter ... orchestra contractor (uncredited)

Transportation Department 

Lori Merchant-O'Dwyer ... driver
Don Stenstrom ... transport manager: splinter unit (2013)
Ben Derrick ... transportation co-captain (uncredited)

Other crew 

Paul Becker ... choreographer
Kirstie Campbell ... production assistant
Len Carter ... production assistant
Jeff Colclough ... Key Production Assistant
Adam Dakin ... production assistant
Matt Davis ... researcher
Meredith Garstin ... production assistant
Felix Hernandez ... production staff
Caroline Hylton ... script coordinator
Paula J. Newman ... adr voice artist
Josephine Ochej ... assistant to executive producer
Aren Ophoff ... assistant production coordinator
Jamie Payton ... head horse wrangler
Ana Oparnica Sebal ... script supervisor (as Ana Oparnica)
Alex Voong ... office production assistant
Kerry Hansen ... horse wrangler (uncredited)
Louise Hradsky ... associate choreographer (uncredited)
Murdoch MacNeil ... key production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed