Edit
Muppets Most Wanted (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

James Bobin

Writing Credits  

James Bobin ... (written by) &
Nicholas Stoller ... (written by)
 
Jim Henson ... (based on) (as Disney's Muppet properties and characters)

Cast (in credits order) verified as complete  

Ricky Gervais ... Dominic Badguy
Ty Burrell ... Jean Pierre Napoleon
Tina Fey ... Nadya
Steve Whitmire ... Kermit the Frog / Foo Foo / Statler / Beaker / Lips / Rizzo the Rat / Link Hogthrob / The Newsman (voice)
Eric Jacobson ... Miss Piggy / Fozzie Bear / Sam Eagle / Animal (voice)
Dave Goelz ... The Great Gonzo / Dr. Bunsen Honeydew / Zoot / Beauregard / Waldorf (voice)
Bill Barretta ... Pepe the King Prawn / Rowlf the Dog / Dr. Teeth / The Swedish Chef / Bobo the Bear / Big Mean Carl / Baby Boss / Carlo Flamingo / Leprechaun Security Guard (voice)
David Rudman ... Scooter / Janice / Miss Poogy / Bobby Benson / Wayne (voice)
Matt Vogel ... Constantine / Floyd Pepper / Sweetums / Pops / Robin / Lew Zealand / Crazy Harry / 80's Robot / Camilla / Uncle Deadly (voice)
Peter Linz ... Walter / Manolo Flamingo (voice)
Tony Bennett ... Tony Bennett
Hugh Bonneville ... Irish Journalist
William Brand ... Berliner #2
Andrés Cantor Andrés Cantor ... Announcer
Jemaine Clement ... Prison King
Kenneth Collard ... Berliner #1
Sean 'Diddy' Combs ... Sean Combs (as Sean Combs)
Rob Corddry ... First AD
Mackenzie Crook ... Prado Museum Guard #1
Céline Dion ... Piggy Fairy Godmother
Lady Gaga ... Lady Gaga
Zach Galifianakis ... Hobo Joe
Josh Groban ... Maximum Security Prisoner
Salma Hayek ... Salma Hayek
Tom Hiddleston ... The Great Escapo
Tom Hollander ... Theater Manager
Toby Jones ... Prado Museum Guard #2
Frank Langella ... Beefeater Vicar
Ray Liotta ... Big Papa
Ross Lynch ... Young Florist
James McAvoy ... UPS Guy
Aleksandar Mikic Aleksandar Mikic ... Other Guard
Chloë Grace Moretz ... Newspaper Girl
Fleur Poad Fleur Poad ... Berliner #3
Dylan Postl ... Prisoner One (as Dylan 'Hornswoggle' Postl)
Usher Raymond ... The Usher
Miranda Richardson ... Berliner at Window
Saoirse Ronan ... Herself
Til Schweiger ... German Cop
Russell Tovey ... Delivery Man
Danny Trejo ... Danny Trejo
Stanley Tucci ... Ivan the Guard
Christoph Waltz ... Christopher Waltz
Louise Gold Louise Gold ... Annie Sue / UK Muppet Performer (voice)
Nigel Plaskitt Nigel Plaskitt ... UK Muppet Performer (voice)
Mak Wilson ... UK Muppet Performer (voice)
Warrick Brownlow-Pike ... UK Muppet Performer (voice)
David Covarrubias David Covarrubias ... UK Muppet Performer (voice) (as David Silva Covarrubias)
Don Austen Don Austen ... UK Additional Muppet Performer (voice)
William Banyard William Banyard ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Daisy Beattie Daisy Beattie ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Sue Beattie Sue Beattie ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Lynn Robertson Bruce Lynn Robertson Bruce ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Dave Chapman ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Marcus Clarke ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Richard Coombs Richard Coombs ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Sue Dacre Sue Dacre ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Phil Eason Phil Eason ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Iestyn Evans Iestyn Evans ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Damian Farrell Damian Farrell ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Andy Heath Andy Heath ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Paul Jomain Paul Jomain ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Mark Mander Mark Mander ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Alison McGowan Alison McGowan ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Helena Smee ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Katherine Smee Katherine Smee ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Andrew Spooner ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Olly Taylor Olly Taylor ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Chris Thatcher ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Robert Tygner Robert Tygner ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Fiona Wilson Fiona Wilson ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Sheila Clark Sheila Clark ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Matthew Crowfoot ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Geoff Felix Geoff Felix ... UK Additional Muppet Performer (voice) (as Geoffrey Felix)
Rachel Leonard Rachel Leonard ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Anthony Lymboura Anthony Lymboura ... UK Additional Muppet Performer
Stan Middleton Stan Middleton ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Colin Purves Colin Purves ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Neil Sterenberg ... UK Additional Muppet Performer (voice)
Mandy Travis Mandy Travis ... UK Additional Muppet Performer (voice)
David Alan Barclay David Alan Barclay ... LA Muppet Performer (voice) (as David Barclay)
Tim Blaney ... LA Muppet Performer (voice)
Julianne Buescher ... LA Muppet Performer (voice)
Tyler Bunch ... LA Muppet Performer (voice)
Kevin Carlson ... LA Muppet Performer (voice)
Nathan Danforth Nathan Danforth ... LA Muppet Performer (voice)
Alice Dinnean ... LA Muppet Performer (voice)
Tanya Haden ... LA Muppet Performer (voice)
Patrick Johnson ... LA Muppet Performer (voice)
Sean W. Johnson Sean W. Johnson ... LA Muppet Performer (voice) (as Sean Johnson)
Brian Michael Jones ... LA Muppet Performer (voice) (as Brian Jones)
Bruce Lanoil ... LA Muppet Performer (voice)
James Murray ... LA Muppet Performer (voice)
Michael Oosterom ... LA Muppet Performer (voice)
Brett O'Quinn Brett O'Quinn ... LA Muppet Performer (voice)
Mike Quinn ... LA Muppet Performer (voice)
Michelan Sisti ... LA Muppet Performer (voice)
David Skelly David Skelly ... LA Muppet Performer (voice)
Art Vega Art Vega ... LA Muppet Performer (voice)
Alex Villa Alex Villa ... LA Muppet Performer (voice)
Chase Woolner ... LA Muppet Performer (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Hazel D'Jan ... La Señorita
Shawn Aldin-Burnett Shawn Aldin-Burnett ... Police Officer (uncredited)
Christine Ames Christine Ames ... Wedding Guest (uncredited)
Antonia Anderson Antonia Anderson ... Fan at Wedding (uncredited)
Claire Ashton ... Irish Audience Member (uncredited)
Eran Backler Eran Backler ... Fan (uncredited)
Jaspal Badwell Jaspal Badwell ... Wedding Guest (uncredited)
Lee Bainbridge Lee Bainbridge ... German Police Officer (uncredited)
Cara Bamford ... Wedding Guest (uncredited)
Richard Banks ... Gulag Prisoner GULP66 (uncredited)
Chris Barley Chris Barley ... American Army Solider (uncredited)
Paul Blackwell Paul Blackwell ... Interpol Officer (uncredited)
Hannah Blamires Hannah Blamires ... German Tourist (uncredited)
Andy Blithe Andy Blithe ... Arresting Beefeater (uncredited)
Sal Bolton Sal Bolton ... Fan (uncredited)
Dilyana Bouklieva Dilyana Bouklieva ... Wedding Fan (uncredited)
Annabel Brown Annabel Brown ... Fan (uncredited)
Jill Buchanan ... Irish Audience Member (uncredited)
Billy Burke Billy Burke ... Dancer (uncredited)
Hélène Cardona ... Additional Voices (voice) (uncredited)
Lauren Carne Lauren Carne ... Miis Piggy's Fan (uncredited)
Russell Churcher Russell Churcher ... Irish Marketgoer (uncredited)
Robert Clayton ... Gulag Prison Guard (uncredited)
Bern Collaço ... Spanish Prado Guard (uncredited)
Ian Conningham ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
Pamela Betsy Cooper Pamela Betsy Cooper ... German Lady in the Audience (uncredited)
Chris Cowlin Chris Cowlin ... Police Officer (uncredited)
Philip Craik Philip Craik ... Irish Passerby (uncredited)
Lee Craven Lee Craven ... Prisoner (uncredited)
Sam Creed ... German Stage Manager (uncredited)
Gioacchino Jim Cuffaro ... Spanish Audience (uncredited)
Leigh Daniels ... Dancer / Dance Captain (uncredited)
Sophia Del Pizzo ... Wedding Planner (uncredited)
Leigh Dent Leigh Dent ... Wedding Planner (uncredited)
Katie Derry Katie Derry ... Showgirl (uncredited)
John Duggan John Duggan ... Fan at Miss Piggy's Wedding (uncredited)
Guinevere Edwards Guinevere Edwards ... Extra (uncredited)
Faith Elizabeth ... German Audience Member (uncredited)
David Fennessy David Fennessy ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
Mike Firth Mike Firth ... Museum Guard (uncredited)
Marco Flammer Marco Flammer ... Interpol Agent (uncredited)
Dexter Fletcher ... (uncredited)
Hannah Flynn ... Dancer and Showgirl (uncredited)
Michael Fowkes Michael Fowkes ... UK Additional Muppet Performer (voice) (uncredited)
Ricardo Freitas ... Mobster (uncredited)
Elisa Gabrielli ... Actress (uncredited)
Cynthia Garbutt Cynthia Garbutt ... Madrid Spectator (uncredited)
Elijah Garcia Elijah Garcia ... Spanish Audience (uncredited)
David Golt David Golt ... Irish Parent / Shopper (uncredited)
Sophie Greig Sophie Greig ... Fan (uncredited)
Kenton Hall Kenton Hall ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
John W.G. Harley John W.G. Harley ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
Lee Nicholas Harris ... Fruit & Veg Stall Holder (uncredited)
Erick Hayden ... German Museum Guard (uncredited)
Robby Haynes ... Dublin Theatre Patron (uncredited)
Richard Herdman Richard Herdman ... Commuter (uncredited)
Hans Hernke ... British Officer (uncredited)
Derrick A. Herrera Derrick A. Herrera ... Tourist (uncredited)
George Hewer George Hewer ... Spanish Audience Member (uncredited)
Peter E. Hopkins Peter E. Hopkins ... Irish Audience Member (uncredited)
Luke Howard Luke Howard ... Spanish Train Porter (uncredited)
Aisling Hughes Aisling Hughes ... Irish Audience Member (uncredited)
Mo Idriss ... German police Officer (uncredited)
Angie Inwards Angie Inwards ... German Museum Worker (uncredited)
Dolly Jagdeo Dolly Jagdeo ... Spanish Audience Member (uncredited)
Tobias James-Samuels ... Guest (uncredited)
James E Jones James E Jones ... British Police Officer (uncredited)
Larissa Jones Larissa Jones ... Wedding fan (uncredited)
Hazuki Kato ... Model (uncredited)
Nick Kellington Nick Kellington ... UK Additional Muppet Performer (voice) (uncredited)
Ben Kernow ... Journalist (uncredited)
Ami Kimber ... Berlin Child (uncredited)
Carrie-Louise Knight Carrie-Louise Knight ... Ice Skater (uncredited)
Joelle Koissi ... Wedding Guest (uncredited)
Dash Kolos ... Model (uncredited)
Jason Konopisos-Alvarez ... Bouncer (uncredited)
Jesse Kovarsky Jesse Kovarsky ... Dancer (uncredited)
Jorge Leon Martinez ... Train Staff (uncredited)
Semina Lewis Semina Lewis ... Spanish Commuter (uncredited)
Chelsea Li ... Wedding Guest (uncredited)
Tyrone Love Tyrone Love ... Spanish Policeman (uncredited)
Nigel Lowe ... Gulag Prison Guard (uncredited)
Shaun Lucas Shaun Lucas ... Cameraman (uncredited)
Barrie Martin Barrie Martin ... Irish Passerby (uncredited)
Stuart Matthews ... Irish Audience Member (uncredited)
Martyn Mayger ... Gulag Prisoner (uncredited)
Matthew David McCarthy Matthew David McCarthy ... Irish Audience Member (uncredited)
Thomas McCurdy ... Hotdog Vendor (uncredited)
Stephen McDade Stephen McDade ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
Vander McLeod Vander McLeod ... Gulag Captain (uncredited)
Pete Meads Pete Meads ... German Audience Member (uncredited)
Bridgit Mendler ... Minnie (uncredited)
Morris Minelli ... The Guest at Miss Piggy's Wedding (uncredited)
Tony Montalbano Tony Montalbano ... Audience Member (uncredited)
Jon L. Morris Jon L. Morris ... Train Guard and Deliveryman (uncredited)
Gina Morrish Gina Morrish ... Irish Audience Member (uncredited)
Caitlin Morton Caitlin Morton ... Spanish-Irish Audience Member (uncredited)
Stuart Mulcaster Stuart Mulcaster ... Spanish Commuter (uncredited)
Harry Myers ... Prisoner (uncredited)
Randa Nelson ... Pizza Delivery Girl (uncredited)
Jools Newman Jools Newman ... Muppets Fan (uncredited)
Gemma Nicholas Gemma Nicholas ... Dancer (uncredited)
Adam Nowell Adam Nowell ... Journalist (uncredited)
Bob Nunn Bob Nunn ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
Hugh O'Brien ... German Theater Goer (uncredited)
Jeremy Oliver ... Wedding Guest (uncredited)
Nick Owenford Nick Owenford ... Berlin Police (uncredited)
Andrew Parker Andrew Parker ... Gulag Prisoner (uncredited)
Ed Pearce ... Wedding Guest (uncredited)
Alexia Pearl ... Fan of Fozzie Bear (uncredited)
Heather Pearse Heather Pearse ... Dublin Audience (uncredited)
Jose Pecino Jose Pecino ... Spanish Audience (uncredited)
Cris Penfold Cris Penfold ... Dancer (uncredited)
Silvana Philippoussis ... (uncredited)
Lindy Pieri ... German Audience Member (uncredited)
Antonio Piras Antonio Piras ... Spanish Audience (uncredited)
Christopher Pizzey ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
Scott Plumridge Scott Plumridge ... Irishman (uncredited)
Joseph Pollard Joseph Pollard ... Chior Boy (uncredited)
Michael Pretty Michael Pretty ... Gulag Prisoner (uncredited)
Ricky Rajpal Ricky Rajpal ... Audience Member (uncredited)
Zac Rashid Zac Rashid ... Indian Wedding Guest (uncredited)
Gordon Round ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
Debby Ryan ... Wedding Guest (uncredited)
Andy Sanderson Andy Sanderson ... Gulag Guard / Double for Mr Tucci (uncredited)
Lucy Scarfe Lucy Scarfe ... Wedding Guest (uncredited)
Bruce Schroffel Bruce Schroffel ... Berlin Guest (uncredited)
Adam Scown Adam Scown ... Dancer (uncredited)
Peter Serafinowicz ... Gulag Guard (uncredited)
Atul Sharma ... Wedding Guest (uncredited)
Jake Short ... Wedding Guest (uncredited)
Gary Sievers ... Homeless Street Dancer (uncredited)
Philip Simon Philip Simon ... Wedding Guest (uncredited)
Jesse James Sims Jesse James Sims ... Journalist (uncredited)
Mick Slaney Mick Slaney ... Irish Photographer (uncredited)
Clem So ... Gulag Prisoner (uncredited)
Renee Spei ... Dancer (uncredited)
Karol Steele Karol Steele ... Berliner (uncredited)
Roman Stefanski Roman Stefanski ... Vintage Robot puppet (uncredited)
Scott Stevenson Scott Stevenson ... Sleeping Irishman (uncredited)
Sami Tesfay Sami Tesfay ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
Kraig Thornber Kraig Thornber ... Russian Gulag Prisoner (uncredited)
Cristian Valle Cristian Valle ... Gulag Prisoner (uncredited)
Fabio Vollono Fabio Vollono ... Irish Audience Member (uncredited)
Julie Vollono ... Irish Audience Member (uncredited)
Raymond Waring ... (uncredited)
John Warman John Warman ... German Police Officer (uncredited)
Larissa Webb Larissa Webb ... Chorister (uncredited)
Glenn Webster ... Fan at Miss Piggy's Wedding (uncredited)
Matt Weinglass ... Film Crew (uncredited)
Jon Wennington Jon Wennington ... Police Officer (uncredited)
Grant White Grant White ... Fan (uncredited)
Anick Wiget Anick Wiget ... Irish Lady (uncredited)
James Wiles ... Cyclist (uncredited)
David John William Williams David John William Williams ... Wedding Guest (uncredited)
Tyrel Jackson Williams ... Wedding Guest (uncredited)
Thomas Williamson Thomas Williamson ... Irish Audience Member (uncredited)
Chris Wilson Chris Wilson ... Arresting Police Officer (Berlin) (uncredited)
Leah Elizabeth Winter Leah Elizabeth Winter ... Girl on Train (uncredited)
Joe Woollen Joe Woollen ... Prisoner (uncredited)
Andrew Wragg Andrew Wragg ... Caterer (uncredited)
Miroslav Zaruba Miroslav Zaruba ... German Audience (uncredited)

Produced by 

Bill Barretta ... co-producer
David Hoberman ... producer
Todd Lieberman ... producer
Jane McNally ... line producer: Ireland
Angus More Gordon ... co-producer
Denis Pedregosa ... line producer: Spain
John G. Scotti ... executive producer
Nicholas Stoller ... executive producer

Music by 

Christophe Beck ... (original score by)

Cinematography by 

Don Burgess ... director of photography

Film Editing by 

James Thomas ... (edited by)

Casting By 

Randi Hiller
Tamara-Lee Notcutt ... (as Tamara Notcutt)

Production Design by 

Eve Stewart

Art Direction by 

Grant Armstrong ... supervising art director
Andrew Max Cahn ... (Los Angeles)
Hannah Moseley
James F. Truesdale ... art director: Los Angeles

Set Decoration by 

Anna Lynch-Robinson

Costume Design by 

Rahel Afiley

Makeup Department 

Kat Ali ... makeup artist
Kristin Arrigo ... hair stylist
Michele Davidson Bell ... crowd hair & makeup artist daily
Lynn Doron ... crowd makeup and hair trainee
Peta Dunstall ... chief hair
Cecilia Escot ... makeup artist second unit: spain
Joey Flower ... makeup artist
Cecilia Herlin ... crowd hair and makeup
Stacey Louise Holman ... make-up/hair trainee
Kristyan Mallett ... prosthetics and tattoos
Laura Morse ... Crowd hairstylist
Nicola Mount ... hair and makeup artist
Sarah Nuth ... makeup artist
Marc Pilcher ... crowd hairdresser
Dani Richardson ... makeup: dailies
Emma Scott ... makeup designer
Stacy Wodu ... makeup artist

Production Management 

Linda A. Borgeson ... post-production executive
Abigail Callahan ... post-production supervisor (as Abby Callahan)
Patricia de la Uz ... unit manager: Madrid
Doris Donnenberg ... production supervisor: Los Angeles
Jens Enderling ... unit production manager: Berlin
Hannah Godwin ... production supervisor
Jamie Jones ... unit manager / unit manager: Studio
Todd Livdahl ... production technology executive
Angus More Gordon ... unit production manager
John G. Scotti ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jonny Benson ... second assistant director: second unit
Dominic Channing-Williams ... third assistant director (as Dom Channing-Williams)
Eric Glasser ... second assistant director (reshoots)
Paul Hayes ... third assistant director: second unit
Toby Hosking ... first assistant director: second unit
Ben Howarth ... first assistant director
Josh King ... first assistant director: US portion
Nick Laurence ... crowd third assistant director
Bryn Lawrence ... crowd assistant director
Laurie Mahon ... third assistant director: second unit
Sonja Otto ... third assistant director: Plate Shots Ireland
Samuel Andrew Smith ... second second assistant director (second unit)
Bryan Snodgrass ... second second assistant director
Harriet Worth ... second assistant director
Ken C. Wu ... second second assistant director: Los Angeles
Óscar Manero ... second assistant director: Spain unit (uncredited)

Art Department 

Efrem L. Acosta ... labor foreman
Paul Andrejco ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Lauren Attinello ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Barbara Bosak ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Lizzie Bravo ... set decorating assistant
Faye Brinkworth ... petty cash buyer
Alan Brooker ... draper
Leigh Bryant ... charge hand dresser
Clemency Bunn ... painter
Kelli Burton ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Michael Bush ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Greg John Callas ... construction coordinator
Mat Campbell ... key greensman
Steph Cathro ... Muppet designer and builder: Puppet Heap (as Stephanie Cathro)
Vanessa Chan ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Rhys Chapman ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Ceili Clemens ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
John Coven ... storyboard artist
Melissa Creighton ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
James Cullane ... carpenter
Carole Simms D'Agostino ... Muppet designer and builder: Puppet Heap (as Carole D'Agostino)
Gary Dawson ... standby props
Stephen Doyle ... dressing propman
Isabelle Dufour ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Richard Dyar ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
James Enright ... asset producer
Henri Ewaskio ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Eva Firshein ... buyer
Chris Fix ... propmaker gangboss
James Godwin ... Muppet designer and builder: Puppet Heap (as James Edmund Godwin)
Larry Gooch ... painter
Fiona Gourlay ... prop maker
David Gray ... stand-by rigger: second unit
Ana Grijalva ... set dec pa
Anthony Grosso ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Liz Hara ... Muppet designer and builder: Puppet Heap (as Elizabeth Hara)
Patrick Harris ... draughtsman
Rohan Harris ... scenic artist
Darren Hayward ... supervising carpenter
James Hendy ... production buyer
Deborah Hertzberg ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Ann Marie Holdgruen ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Lisa Howard ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Grant Humberstone ... prop maker
Jason Ivall ... supervisor painter
Josh Jones ... standby carpenter: second unit
Megan Jones ... graphics assistant
Jean Marie Keevins ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Gary Lambert ... standby rigger
Tim Lanning ... greensman
Tony Marks ... carpenter
Tom McLaughlin ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Ryan McPhail ... painter
Sonny Merchant ... stand-by props: second unit
Amy Merry ... graphic designer
Martin Milligan ... on set dresser
Philip O'Connell ... props
Josh O'Neill ... carpenter
Tom O'Neill ... carpenter
Danielle Obinger ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Anna Paniccia ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Warren Parkinson ... props storeman
Kristy Parnham ... Co Ordinator
Chris Peters ... art department assistant
Sarah-Jane Prentice ... stand-by art director
Hannah Purdy Foggin ... prop maker
Erin E. Riegel ... art department assistant: Los Angeles
Steve Ritchie ... standby art director: second unit
Malcolm Roberts ... construction coordinator
Bradley Rubin ... assistant art director: Los Angeles
Robert Sansom ... stand-by carpenter
Matt Sargent ... draper
Cosmo Sarson ... scenic artist
Maria Scheibe ... Muppet designer and builder: Puppet Heap
Mark Smith ... dressing props / stand-by props
Alice Sutton ... prop maker
Jason Torbett ... standby propman: second unit
Michael A. Truesdale ... art department coordinator: Los Angeles
Conrad Tuffin ... greensman
David Parkinson Valentine ... muppet designer and builder: Puppet Heap
Richard Van Den Bergh ... prop maker
Robert Voysey ... construction manager
Ketan Waikar ... draughtsman
Les Ward ... draper
Brigitte Ward-Holmes ... construction buyer
Michael Weaver ... Painter
Tom Weaving ... assistant art director
Carl Wilson ... senior propmaker
Tracey Wilson ... storyboard artist
Terry Woods ... property master
Olivia Young ... art department trainee
Natasha Jones ... prop making graphics (uncredited)
Rut Villamagna ... props (uncredited)

Sound Department 

Patrick Francis Allen ... sound mixer
Kami Asgar ... supervising sound editor
James Ashwill ... foley mixer
Chris Ashworth ... sound mixer (second unit;dallies)
Henry Auerbach ... a.d.r. editor
Beau Borders ... re-recording mixer
Simon Brown ... boom operator (second unit)
Alexander Burstein ... additional cable utility
Steve Cantamessa ... sound mixer (los angeles)
Blake Collins ... foley mixer
Benjamin L. Cook ... sound effects editor
Greg Crawford ... adr mixer
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Mark DeSimone ... adr mixer
Robert Edwards ... adr mixer
Scott Ferrara ... apprentice sound editor / assistant dialogue adr editor
Charlotte Gray ... sound assistant
John Guentner ... foley mixer
Doc Kane ... adr mixer
Mark Larry ... sound effects editor
Mark Lindauer ... re-recording stage engineer
Dash Mason-Malik ... sound assistant (second unit)
Sean McCormack ... supervising sound editor
John Midgley ... production sound mixer
Dan O'Connell ... foley artist
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Erin Oakley ... dialogue/adr supervisor
Jeffrey A. Pitts ... sound effects editor / supervising sound editor
Mike Reardon ... boom operator
Will Riley ... dialogue editor
Steve Schatz ... assistant re-recording mixer
Martin Seeley ... sound mixer (second unit)
Danial Shimiaei ... sound re-recording stage engineer
Paul Simmans ... adr mixer
Ceri Thomas ... recordist
Andrii Trifonov ... dialogue editor
Tim Tuchrello ... first assistant sound editor
Sebastian Sheehan Visconti ... sound effects editor
Josh Ward ... Sound Trainee

Special Effects by 

Matthew G. Armstrong ... senior technician: splinter unit
Julie Bentley ... snow effects consultant
Mary Brehmer ... special effects senior technician: puppets
Craig Daly ... snow effects technician
Paul Davin ... special effects assistant
Laura Davison ... special effects buyer/coordinator
Andrea Detwiler ... special effects senior technician: puppets
Alex Freeman ... special effects
Jane Gootnick ... special effects supervisor: puppets
Oliver Guy-Watkins ... snow effects floor supervisor
Mathew Horton ... special effects floor supervisor (as Matthew Horton)
Mark Hutchinson ... snow effects technician
Clark James ... special effects technician
Scott Johnson ... special effects senior technician: puppets
Adam Keenan ... animatronics designer: puppets
Janet Knechtel ... modeler: puppets
Alex Landrum Jr. ... snow effects technician
Craig Leong ... special effects technician
Peter MacKennan ... special effects senior technician: puppets
Ben Mahoney ... special effects rigger
Jared Manley ... special effects technician
Roger Mann ... special effects senior technician
Jason McCameron ... special effects workshop supervisor
Ryan McHale ... special effects: ice rink installer
Ryan Mchale ... ice construction
Huw Millar ... technician: splinter unit
Tim Mitchell ... senior special effects technician
Rupert Morency ... special effects assistant technician
Tom Newby ... animatronics supervisor: puppets
James Payton ... snow effects technician
Stefano Pepin ... special effects supervisor
Ken Petrie ... special effects technician
Nick P. Phillips ... special effects senior technician
Ronnie Rackley ... special effects assistant
Tim Rose ... animatronics designer: puppets
J.D. Schwalm ... special effects coordinator: Los Angeles (as James D. Schwalm)
Richard Schwalm ... special effects
James Smith ... snow effects technician
Jonathan Wilson ... special effects technician
Darryl Worbey ... modeler: puppets

Visual Effects by 

Joel Aguilar ... compositor: double negative
Victoria Albanese ... visual effects coordinator: Disney
Jaroslaw Ancuta ... roto artist: The Senate VFX
Craig Andujar ... visual effects coordinator
Nithin Babu ... prep artist: Double Negative
Heath Baker ... compositor: Double Negative
Michael Jeff Baldemoro ... lead rotoscope artist: Double Negative
Tom Balogh ... visual effects: nvizible
Steven Barham ... production assistant: The Senate VFX
Marc Bell ... compositor
Jonathan Block ... ending credits animation
Philip Borg ... 3D artist: The Senate VFX
Rigel Bowen ... digital artist: Factory VFX
Katie Anna Brady ... digital artist: The Senate VFX (as Jonathan Brady)
Sule Bryan ... digital artist: The Senate VFX
Delphine Buratti ... compositor
Markus Burki ... visual effects artist: Double Negative
Remi Cauzid ... lead character technical director
Nicholas Cerniglia ... senior digital artist: Factory VFX
Caroline Chai ... prep artist
Saptarshi Chakraborty ... compositor: Double Negative
Janson Chew ... texture: double negative
Kunal Chindarkar ... compositor: Double Negative Visual Effects
Jeremy Chinn ... title designer
Sandra Chocholska ... digital compositor
Julian Chong ... digital compositor
Eric D. Christensen ... visual effects supervisor: Factory VFX
Sam Churchill ... visual effects artist
Will Correia ... animator: The Senate VFX
Craig Crane ... lidar supervisor
Zoe Cranley ... CG Supervisor
Oliver Cubbage ... digital artist
Amanda Darby ... Digital Asset Producer: Propshop
Samantha Dark ... visual effects coordinator: The Senate VFX
Max Dennison ... senior matte artist: The Senate VFX
Francois-Maxence Desplanques ... fx td
Rajbir Dhalla ... digital artist
Gavin Digby ... senior compositor
Harriet Donington ... business development producer: nvizible
Ian Doss ... visual effects surveyor
Dominic Drane ... pipeline supervisor
Zach du Toit ... visual effects artist
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator
Jason Evans ... digital compositor
Victoria Farley ... digital compositor
Izzy Field ... vfx assistant coordinator
Ben Fleming ... digital artist: The Senate VFX
James D. Fleming ... 2D supervisor/subt. vfx supervisor: The Senate VFX
Jacob Flint ... matchmove artist: The Senate VFX
Stephen A. Gall ... compositor
Riccardo Gambi ... lead compositor
Stefan Gerstheimer ... visual effects artist
Roger Gibbon ... digital matte painter: The Senate VFX
Walter Goh ... matchmove artist: double negative
Ken Graham ... digital compositor
Alex Guri ... digital compositor
Sharna Hackett ... visual effects line producer: Double Negative
Varun Hadkar ... visual effects
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Emile Hardy ... digital matte painter: The Senate VFX
Joey Harris ... matchmover: The Senate VFX
Michael Harrison ... digital compositor
Lionel Heath ... compositor: The Senate
Sarah Hemsley ... visual effects executive producer: The Senate VFX
Jeremy Hey ... digital compositor
Isabel Howlett ... digital artist: The Senate VFX
Jack Hughes ... digital compositor: Nvizible
Andras Ikladi ... lead fx
Muhammad Hidayat Bin Isnin ... roto artist: double negative
Robert Jackson ... compositor
Patrick Jarvis ... digital paint dept. supervisor: BaseFX
Chris Jestico ... vfx company scheduler
Neil Jianoran ... prep artist: Double Negative
Martin Johansson ... associate cg supervisor: Double Negative
Daniel Johnson ... visual effects artist
Oliver Johnstone ... digital artist: The Senate VFX
Ciarán Keenan ... visual effects coordinator: Nvizible
Lisa Kelly ... visual effects producer: Nvizible
Don Kemmer ... visual effects coordinator
Duncan Kinnaird ... digital artist: The Senate VFX
Maggie Kraisamutr ... in-house lead compositor
Duncan Boon Kwang Kuah ... technical director
Erran Lake ... additional data wrangler
Charlotte Larive ... digital compositor
Liam Lavery ... compositor
Andrew Lawrence ... visual effects editorial: The Senate VFX
Matthew Leach ... studio assistant
Simon Leech ... digital artist: The Senate VFX
Francis Leong ... effects technical director: Double Negative
Zachary Lo ... digital compositor
Andrew Loschin ... visual effects editor
Charlotte Loughnane ... visual effects producer: Double Negative
Leah Low ... texture/look development artist
Ser En Low ... visual effects production assistant: Double Negative
Aaron Lucas ... Digital Production Manager
Hugh Macdonald ... visual effects supervisor: Nvizible
Greg Malkin ... matchmove artist: the senate / matchmover: The Senate VFX
Edward Martin ... matchmove artist: The Senate VFX
Sean Mathiesen ... visual effects supervisor
Fay McConkey ... visual effects producer: Double Negative
Mike McGuinness ... pre-visualisation artist
Adam McInnes ... visual effects supervisor: The Senate VFX
Michelle McKeating ... digital compositor
Juan Melgoza ... digital effects supervisor: Factory VFX
David Miles ... digital production manager: Factory VFX
James A.J. Miller ... visual effects artist
Effandi Mohamed ... model maker: visual effects unit: double negative
Ian Murphy ... compositing trainer
Darren Nash ... digital compositor: lead compositor
Jia-Hao Ng ... digital matte artist: sequence lead
Lillias Ng ... visual effects producer: Base Fx
Tommy Nikjoo ... systems manager: The Senate VFX
Emelie Nilsson ... digital artist: The Senate VFX
Nick Ocean ... visual effects coordinator
Yvonne Oh ... roto artist: double negative
Dylan Owen ... digital artist: The Senate VFX
Francisco Palomares Pozas ... digital compositor
Sookie Park ... senior compositor
Jim Parsons ... lead compositor
Uppu Pavanrajesh ... compositor: Double Negative VFX
Dan Pearson ... assistant data wrangler
Justin Peer ... on-set data wrangler
Guy Penwill ... digital compositor: The Senate VFX
Paula Pope ... vfx production manager: The Senate VFX
Xinyi Puah ... visual effects editor: Double Negative
Simon-Pierre Puech ... digital compositor
Brett Purmal ... senior animator
Sonny Pye ... digital compositor
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Maickel Quinet ... digital compositor
Adrian Ratley ... lead data wrangler
Nolan Reese ... visual effects editor
Jon Reid ... digital artist: The Senate VFX
Bryce Rieger ... compositor: Double Negative
Andrew Robles ... digital artist
David Rouxel ... digital artist: The Senate VFX
Stuart Rowbottom ... 3D artist: The Senate VFX / 3D generalist: The Senate VFX
Gabriel Roy ... pipeline technical director: The Senate VFX
Stephanie Saillard ... visual effects: Double Negative
Gunther Schatz ... cg effects supervisor: Double Negative
Chris Scott ... digital compositor
Jarmila Seflova ... compositor: The Senate VFX
Dave Sewell ... digital artist: The Senate VFX / lead digital compositor
Scott Shapiro ... visual effects producer
Michael Shaw ... digital compositor
Poya Shohani ... effects technical director: The Senate VFX
Richard Simko ... digital artist
Phil Smith ... digital artist: The Senate VFX
Stephen J. Smith ... roto artist: The Senate VFX (as Steve Smith)
Sam Spacey ... visual effects producer: The Senate VFX (as Samantha Spacey)
Adrian Steel ... visual effects coordinator
Jack Stevens ... digital compositor
Jelena Stojanovic ... 2d compositing supervisor
Lubos Gerardo Surzin ... senior matte painter
Kelly Swenson ... senior visual effects artist: FactoryVFX
Lionel Taillens ... digital matte painter
Alex John Tan ... lighting td: double negative
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Radley Teruel ... digital artist
Prajeesh Thomas ... digital artist: Double Negative, Singapore
Rick Thomson ... data manager: The Senate VFX
Zelda Tinska ... visual effects line producer: Double Negative
Messrob Torikian ... vfx data wrangler
Micole Toyloy ... senior digital artist: Factory VFX
Paul Tuersley ... digital artist: The Senate VFX
Alonso Varela ... digital artist
Monica Verdu ... digital artist: The Senate VFX
Helga Victoria ... digital artist: Double Negative
Mengdi Wang ... fx artist
Martin Waters ... cg supervisor: The Senate VFX
Jonathan Wolfe ... end title animator
Christal Wolgamott ... visual effects producer: Factory VFX
Jamie Wong ... digital artist: The Senate VFX
Sauyan Wong ... data i/o manger
Ged Wright ... visual effects supervisor
William G. Wright ... digital compositor
Cao Ye ... texture artist: double negative
Ben Ying ... compositor
Jun Zhang ... digital compositor: Double Negative
Sean Amlaner ... senior compositor (uncredited)
Cookie Chee ... rotoscope artist (uncredited)
Dhuha Isa ... assistant visual effects editor: Double Negative (uncredited)
Na Jian ... visual effects production coordinator: Base FX (uncredited)
Adam Rowland ... lead compositor (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Kross Wong ... roto artist: Double Negative (uncredited)
Haiyang Zhao ... paint & roto artist: BaseFx (uncredited)

Stunts 

Helena Barrett ... stunt double: Amy Adams
Ashley Beck ... stunts
James Embree ... stunt performer
Allan Graf ... stunt coordinator
Derek Graf ... stunt coordinator
Mark Henson ... stunt coordinator
Paul Kennington ... stunt double (stunt double: Ricky Gervais)
Mark Mottram ... assistant stunt coordinator
Camilla Naprous ... horsemaster
Ian Pead ... stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer
Marcus Shakesheff ... additional stunt double: Ricky Gervais / stunt performer
John Street ... stunt performer
Torrey Vogel ... stunt performer (re-shoots)

Camera and Electrical Department 

Jonathan Ames ... video assistant
Grant Babbitt ... camera operator: promo shoot / director of photography: promo shoot
Tim Battersby ... additional first assistant camera
Marek Bojsza ... lighting technician
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Bob Bradshaw ... grip
Tom Bray ... trainee video assist: dailies
Dave Brennan ... best boy: second unit
Rogan Brown ... muppet grip
Julian Bucknall ... first assistant camera: "c" camera
Michael Burgess ... director of photography: second unit
Jorge Casabán ... electrician (spain)
Pete Cavaciuti ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Peter Clemence ... dolly grip: "A" camera: LA
Guy Cope ... electrical rigger
Eliot Coulter ... practical electrician
Steven Cueva ... first assistant camera: "a" camera, additional photography
George Dana ... remote camera technician: scorpio head: Los Angeles unit
Sean Devine ... key grip: LA Unit
Ashlea Tamara Downes ... camera trainee
Tom Elgar ... video operator: second Unit
Charlie Euston ... electrician
Perry Evans ... gaffer
Mark Fellman ... additional still photographer
Julio Fernández Santa ... key grip
Bryan Fletchall ... crane technician: Technocrane: Los Angeles unit
Brett Folk ... technocrane operator: Los Angeles unit
Billy Gamble ... electrician: splinter unit
Dan Gamble ... second assistant camera: dailies
Paul Garratt ... electrical rigging supervisor
Max Glickman ... first assistant "b" camera: second unit
Rodrigo Gutierrez ... camera operator: "c" camera
Luke Andrew Haddock ... video assist
Jimmy Harritos ... rigging electrician: Los Angeles
Peter Hayley-Barker ... video playback trainee
Colin Hazell ... crane/remote head technician
Sam Hazell ... crane/remote head technician / grip: Crane Tech
Mick Heath ... chargehand electrical rigger
Sean Higgins ... rigging electric best boy: los angeles
Gary Hymns ... key grip
Paul Hymns ... a camera dolly grip
Kale Jessen ... video assist
John Jordan ... first assistant camera: "b" camera
Rick Kangrga ... crane technician: Technocrane: Los Angeles unit
Oisín Kelly ... grip: Dublin
Paul Kelly ... rigging electrician
Caleb Knueven ... camera operator: promo shoot
Dora Krolikowska ... second assistant camera: "c" camera
Mark Laidlaw ... lighting technician
Paul Legall ... crane technician
Clive Mackey ... first assistant camera: b
Jay Maidment ... still photographer
Peter Marsden ... digital imaging technician
Adam McGrady ... video assistant
Jamie Mills ... lighting technician
J.L. Mobus ... camera operator: promo shoot
Anthony Mollicone ... key rigging grip / key rigging grip: additional photography
Rafel Montoya ... digital imaging technician
Michael Moretti ... video assist
Will Morris ... additional second assistant: "a" camera, second unit (as William Morris)
Alex Mott ... b camera grip
Diego Moyano ... gaffer: Spain unit
Adam Neas ... grip (as Adam George Neas)
Gaylen Nebeker ... qtake operator
Jody Neckles ... dmt
Tristan Noelle ... camera operator: promo shoot
Gary Nolan ... lighting technician
Ian Ogden ... grip trainee: splinter unit
Raúl Pavón ... best boy electric: second unit
Jamie Payne ... dmt
Kristen Pelz ... camera operator: promo shoot
Steve Petrie ... video assistant
Paul Postal ... electrician: second unit
Scott Resnick ... digital imaging technician: Los Angeles
Terry Richards ... standby rigger
Ben Casciello Rogers ... camera trainee: second unit
Matthieu Rousseaux ... grip
Cenay Said ... central loader
George Santo Pietro ... dolly grip
Luke Schlink ... camera operator: promo shoot
Devin Schwyhart ... grip: promo shoot
Luke Selway ... clapper loader: dailies
Chris Shadley ... video assist playback: additional
Stuart Sheppard ... photo shoot electrician
Jay Sheveck ... libra technician: Los Angeles unit
David Sinfield ... gaffer: second unit
Ian Sinfield ... lighting technician: second unit
Dan Smith ... lighting technician
Gary Smith ... best boy grip
Charles Sparks ... electrician
Tom Stansfield ... grip trainee: second unit, dailies
Ryan Taggart ... second assistant camera
José Tamayo Fernández ... electrician: Spain
Josefine Thieme ... digital imaging technician trainee
Arthur To ... digital imaging technician: los angeles
Neil Tomlin ... crane technician dailies
Tom Wade ... additional second assistant camera: second unit
Charlie Wall ... grip: second unit, dailies
Oliver Ward ... aerial camera technician
Chris Weigand ... best boy: additional photography
Peter Welch ... digital imaging technician: second unit
Zoe Whittaker ... video operator
Matt Windon ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Jesse Wine ... lighting technician (additional photography)
Andy Woodcock ... key grip: splinter unit
David Worley ... camera operator: b camera
Quentin Brown ... digital imaging technician: additional photography and aerial unit (uncredited)
Tim Dean ... libra head technician (uncredited)
Michael J. Schwartz ... best boy (uncredited) / second unit: best boy electric (uncredited)

Animation Department 

Roman Bloodworth ... puppeteer

Casting Department 

Terri Douglas ... adr voice casting
Kelly Valentine Hendry ... casting: UK
Nerea Herrero ... crowd casting assist
Victor Jenkins ... casting: UK
Carla Lewis ... extras casting (Los Angeles)
Pilar Moya ... crowd casting director
Harry Parker ... casting assistant: UK

Costume and Wardrobe Department 

Kirsty Allen ... costume trainee
Emma Bevan ... costume assistant
Sarah Brest ... costume assistant
Lizzie Craig ... costume maker
Jamelle Flowers ... set costumer: los angeles
Lynsey Harris ... costume assistant
Stuart Heath ... bgi supplies: costume fabricator
Mei Lai Hippisley Coxe ... costumer: Mr. Gervais
Imogen Hose ... costumer
Harriet Johnson ... Costume maker
Vivienne Jones ... assistant costume designer: crowd
Yasemin Kascioglu ... costume assistant
Eleanor Landgrebe ... costume assistant
Jane Law ... costume: Salma Hayek and Tina Fey
Catherine Lovett ... costume assistant
Jessica Phillips ... junior set costumer
Pepo Ruiz Dorado ... wardrobe supervisor: Spain
Adam Sabodish ... additional set costumer: Los Angeles Unit
Margarethe Schmoll ... costume maker
Dulcie Scott ... costume supervisor
Sarah May Scotti ... costume assistant
Sydney Conrad Shapiro ... costume supervisor: Los Angeles crew
Cassiopeia Smith ... costumer
Chelsea Staebell ... assistant costume designer: los angeles crew
Rupert Steggle ... wardrobe assistant
William Steggle ... costume assistant
Hayley Clair Stewart ... costume trainee
Sarah Tiffin ... costume buyer (as Sarah Higbid)
Aaron Timperley ... assistant costume designer: crowd
Sally Turner ... assistant costume designer
Heather Wind ... key costumer: los angeles crew
Kanani Wolf ... set costumer: los angeles

Editorial Department 

Judith Babcock ... technical supervisor dailies
Jason Barnoski ... first assistant editor
Matt Blackshear ... digital intermediate editor (as Matthew Blackshear)
Corinne Bogdanowicz ... digital intermediate colorist
Nathan Bruner ... post-production assistant
Des Carey ... digital intermediate executive producer
Michael Cioni ... digital intermediate supervisor
Monique Eissing ... digital intermediate finishing artist
Kheireddine El-Helou ... assistant editor
Katie Fellion ... digital intermediate management
Meredith Garrison ... post-production assistant
Aaron Kroger ... outpost engineer
Nicholas Lareau ... outpost engineer
Kevin London ... digital intermediate systems administrator
Stephen Lovett ... outpost supervisor
Ryan McKeague ... digital intermediate assist
Devon Meadows ... digital intermediate assist
Zachary Medow ... preview colorist (as Zachary David Medow)
George Mitchell ... editorial trainee
Keenan Mock ... digital intermediate assistant
Dean Mozian ... digital intermediate assist
Jon Poll ... additional editor
Stephen W. Potter ... avid engineer
Jeremy Richardson ... assistant editor: dailies
Myles Robey ... assistant editor
Steven Trapani ... assistant editor

Location Management 

Tom Asquith ... assistant location manager
Duncan Broadfoot ... assistant location manager
James 'Fingers' Buxton ... assistant location manager
Juan Antonio Clemente ... assistant location manager
Eleanor Downey ... location assistant
Danny Finn ... key assistant location manager
Gail Gostick ... location marshall
Joseph Gould ... location marshall
Charlie Hayes ... assistant location manager
Turner Hodsoll ... location marshall: dailies
Charlie Hopkins ... location department
Jeffrey A. Hunter ... assistant location manager: Los Angeles unit
Ali James ... location manager
Philip Lobban ... location scout
Brendan O'Sullivan ... assistant location manager: Plate Unit - Dublin
Nick Oliver ... locations scout
César Pardiñas ... locations
Tiina Pesonen ... location marshall
David Powell ... location assistant
Max Ramsbottom ... location trainee: Plate Unit - Dublin
Félix Rosell ... location manager
Ruby Whitelocke ... locations marshall
Lenart Cernilogar ... location marshall (uncredited)
Dean Short ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Leo Birenberg ... composer: additional music
Eric Bradley ... musician: singer
Peter Clarke ... on-set music editor
Serge Courtois ... music editing assistant
Wade Culbreath ... musician: percussion
Tim Davies ... conductor / lead orchestrator
Tim Davis ... singer
George Doering ... musician
Richard Ford ... scoring music editor
Kaylin Frank ... music executive
Kevin Globerman ... digital score recordist: songs
M.B. Gordy ... musician: percussion
Lisa Jaime ... supervising music editor
Gregory Jamrok ... music preparation
Brian Kilgore ... musician: percussion
Mitchell Leib ... executive in charge of music
Jeremy Levy ... additional orchestrator
Greg Loskorn ... scoring engineer
Larry Mah ... digital score recordist
Sara Mann ... musician (singer)
Baraka May ... singer: featured voice
Phil McGowan ... score mix assistant
Bret McKenzie ... music supervisor / original songs by
Dave Metzger ... orchestrator
Aaron Meyer ... music preparation
Jake Monaco ... composer: additiional music
Satoshi Mark Noguchi ... song mixer
Brett Pierce ... music editor
Jason Poss ... music transcription
Jasper Randall ... choir conductor / choir contractor
Zach Robinson ... additional song orchestrator
Peter Rotter ... orchestra contractor
Marni Sanders ... copyist
Andrew Shulman ... musician (cello)
Linnea Snyder ... music preparation
Casey Stone ... music scoring mixer
Todd Strange ... choir vocalist
John Ashton Thomas ... orchestrator
Suzanne Waters ... singer: choir
Booker White ... music preparation-songs
Elyse Willis ... singer: ensemble
Joe Zimmerman ... music preparation
Mark Graham ... head of music preparation (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Dean Burtenshaw ... driver/crew / unit driver
Mark Cutler ... minibus driver
Leon Keegan ... facilities captain
Lidia Martínez Arnaiz ... driver
Brita McCollough ... cast trailer driver
Steve Mitchard ... unit driver
Danny Mitchell ... swing co-ordinator
Colin Morris ... production driver
Charlie Ping ... driver: cast
Ken Price ... driver: camera truck main unit
Antonio Ramón ... driver: spain
David Rosenbaum ... transportation captain
Clive Shaw ... 4x4 driver
David G. Todd ... transportation

Other crew 

Stephanie Ahlen ... aerial unit coordinator
Jane Andrejco ... intern: Puppet Heap
Margaret Andrejco ... intern: Puppet Heap
Owen Andrejco ... intern: Puppet Heap
Aquabatix ... choreographer synchronised swimming
Jon Baker ... armourer
Bill Barretta ... puppet captain
Lottie Birmingham ... floor runner
Mary Boulding ... production assistant
Jordan Brown ... accounts assistant
Monique Brown ... production secretary
Grant Butler ... floor runner
Kacie Calhoun ... assistant to director
Alex Campbell ... production assistant
Hélène Cardona ... voices
Joanne Chan ... puppet workshop assistant / puppet workshop
Eunha Choi ... title designer
Clara Pozas ... production runner: spain
Marcus Clarke ... puppeteer
Rosie Coker ... base PA
Mike Coughlin ... production coordinator - the muppets studio
Hephzibah Craen ... production assistant: aerial & plate unit
Ian Creed ... marine supervisor
Sam Creed ... floor runner
Gretchen Crookes ... muppet wrangler
Lisa Davis ... puppet specialist
Yasmeena Daya-Resek ... assistant to executive producer / UPM (as Yasmeena Daya)
Andrew DeFrancis ... production counsel
Nick Degan ... production secretary: additional photography
Kay Di Rezze ... assistant accountant
Kathryn Donovan ... unit publicist
Joe Downs ... construction accountant
Jonny Eagle ... set production assistant
Angus Ellis ... environmental supervisor
Josh Elwell ... guest puppeteer
Shaun Emery ... insurance broker
Ian Evans ... helicopter pilot
Laura Evans ... production assistant
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema
Manuel Fernández-Arango ... production assistant
Connor Fisher ... security
Scott Fisher ... security
Kya Garwood ... stand-in/double: Tina Fey, Chloe Grace-Moretz
Eli Gavete ... production assistant
Arabella Gilbert ... production coordinator: aerial & plate unit
Jacob Gilbert ... production assistant: los angeles
Ray Gordon II ... cast production assistant: los angeles
Lori Grabowski ... script supervisor / script supervisor: Los Angeles
Pamela B. Green ... creative director producer opening title
Matt Gregan ... security
Clair Hanson ... assistant accountant
Barnaby Harrison ... puppeteer
Lisa Heathcote ... home economist
Mar Henche ... production accountant: Spain
Jonny Hodgetts ... runner: nvizible - dailies
Laura Hoyt ... set staff assistant: Los Angeles
Marianne Huet ... assistant script supervisor
Lauren Hussey ... production assistant
Emily Irvine ... intern: Puppet Heap
Mark Jackson ... accounts trainee
Francesca Jaynes ... choreographer
Bobbie Johnson ... financial controller
Kelly Johnson-Beaven ... first assistant accountant (as Kelly Johnson)
Brian Michael Jones ... puppeteer (as Brian Jones)
Mark Jopling ... set production assistant: los angeles
Waléra Kanischtscheff ... voice actor / voice actor: russian
Caleb Knueven ... promos: Camera Operator
Rachel Kopilow ... production assistant
Ben Kozel ... production assistant
Kelly Lee ... assistant coordinator
Matt Lindquist ... voice actor
Tom Lowes ... unit osteopath/physio
Laura Magno ... executive assistant - the muppets studio
Sharon Mansfield ... script supervisor: splinter unit
Kevin Marron ... additional voices
Brent Martin ... set production assistant
Jonas C. Matz ... Safety
Becky Maxwell ... production accountant
Jill McCullough ... dialect coach
Josh McKevitt ... production assistant
Allison Meadows ... set staff assistant: Los Angeles
Dale Mercer ... assistant choreographer
Jared Scott Mercier ... set production assistant: additional photography
David Midgen ... titles producer
Casey Miller ... intern: Puppet Heap
J.L. Mobus ... promos: Camera Operator
Laurence Moran ... puppeteer
Prakash Nathan ... marketing: distribution & syndication
Tristan Noelle ... promos: Camera Operator
Declan O'Brien ... production coordinator: second unit
Catherine O'Flaherty ... production coordinator: Ireland
David Orpheus ... crowd production assistant
Richard Palin ... on-set computer technician
Bonnie Parker ... dancer
Malcolm Pearce ... health & safety officer
Kristen Pelz ... promos: Camera Operator
Sarah Pickup ... intern: Puppet Heap
Vitta Quinn ... stand-in: Los Angeles
Zoe Reeve ... synchronised swimmer
James J. Reid ... floor runner: second unit
Devora Reiss ... intern: Puppet Heap
Nelly Reyes ... intern: Puppet Heap
Catriona Rings ... puppet workshop coordinator
Jordi Roca Agut ... production assistant
Richard Rogan ... production secretary
Elyse Rosenfield ... assistant production coordinator (as Elyse Punia)
Nick Rufca ... production coordinator
Luke Schlink ... promos: Camera Operator
Devin Schwyhart ... promos: Grip
Sarah May Scotti ... assistant to executive producer
Mariah K. Shields ... post production coordinator: Walt Disney Studios
Charlie Simpson ... unit manager
Rob Sipson ... security
Helena Smee ... puppeteer
Brittany Smith ... set production assistant: dailies
Fran Smith ... assistant to executive producer
Bertie Spiegelberg ... production coordinator
Derek Steiner ... assistant to mr. hoberman
Jonjo Stickland ... marine crew
Alia Tarraf ... staff coordinator
Ross Tatelman ... key office production assistant: Los Angeles crew
Adrian Townsend ... stand in/double: Mackenzie Crook
Olive Uniacke ... Assistant to Todd Lieberman
Jarik Van Sluijs ... creative director title designer
Derek Warman ... fire officer
Sasa Watt ... first assistant accountant: los angeles
Richard Wild ... weather consultant
Amanda Willgrave ... florist
Suzi Wilson ... set production assistant
Anna Worley ... script supervisor
Richard Wulf ... stand in/double: Ricky Gervais
Jud Zumwalt ... production assistant
Lisa A. Blair ... crafts service (uncredited)
Mikey Brett ... Russian gulag dancer (uncredited) / additional UK Muppet performer (uncredited)
Paul Thomas Evers ... production assistant (uncredited)
Juerg Grieder ... media systems engineer (uncredited)
Brandon Jones ... senior production engineer (uncredited)

Thanks 

Jane Henson ... in memory of
Jerry Nelson ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed