Edit
Triple Frontier (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

J.C. Chandor

Writing Credits  

Mark Boal ... (screenplay) &
J.C. Chandor ... (screenplay)
 
Mark Boal ... (story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Ben Affleck ... Tom 'Redfly' Davis
Oscar Isaac ... Santiago 'Pope' Garcia
Charlie Hunnam ... William 'Ironhead' Miller
Garrett Hedlund ... Ben Miller
Pedro Pascal ... Francisco 'Catfish' Morales
Adria Arjona ... Yovanna
Jeovanny Rodriguez Jeovanny Rodriguez ... Duke (as Louis Jeovanny)
Juan Camilo Castillo Juan Camilo Castillo ... Captain Diego
Reynaldo Gallegos ... Gabriel Martin Lorea (as Rey Gallegos)
Madeline 'Maddy' Wary Madeline 'Maddy' Wary ... Tess Davis
Johan Ochoa Johan Ochoa ... Officer
Francisco Martinez Francisco Martinez ... Officer
Pablo Cesar Sanchez Pablo Cesar Sanchez ... Officer (as Pablo Cesar Sanchez)
Kevin Vasquez Kevin Vasquez ... Officer
Jose Rodriguez Jose Rodriguez ... Officer
Enzo Morales Enzo Morales ... Officer
Herberto Borjas Herberto Borjas ... Narco Prisoner (as Heberto Jose Borjas Marquez)
Johan Rivera Zumaqué Johan Rivera Zumaqué ... Narco Prisoner (as Johan Mauricio Rivera Zumaque)
Isaac Daniel Medrano Sierra Isaac Daniel Medrano Sierra ... Narco Prisoner
Amber Stone Amber Stone ... Condo Wife
Hilliard Joshua Meeks ... Condo Husband
Michael Benjamin Hernandez Michael Benjamin Hernandez ... David
Mohamed Hakeemshady ... Helicopter Businessman (as Hakeemshady Mohamed)
Jason Quinn ... Local Thug
Carlos Linares ... Alejandro
Pedro Lopez ... Gabriel
David Olmos David Olmos ... Farmer
David Kanutta David Kanutta ... Farmer
Toneey Acevedo ... Village Elder
Gustavo Gomez ... Tomas
Pedro Haro ... Mendes
Juan Martinez ... Mateo (as Juan E. Martinez)
Sheila Vand ... Lauren Yates
Christine Horn ... Retainment Officer
Adele Chu Adele Chu ... Senior Bookkeeper
Luis R. Espinoza ... Lead Lorea Guard
George Hayn ... Samuel
Rey Payumo Rey Payumo ... Cantina Bartender (as Rey D. Payumo)
Russell Shimooka Russell Shimooka ... MMA Announcer
Brandon Wolff Brandon Wolff ... Matteo Halls
Terry Ahue Terry Ahue ... Lorea Guard
Bro Richmond Bro Richmond ... Lorea Guard (as Marouo 'Bro' Richmond)
Richard P. Teel Richard P. Teel ... Lorea Guard
Daniel Sanchez Daniel Sanchez ... Lorea Guard
Eric Haro Eric Haro ... Lorea Guard
Miguel A. Baez Jr. ... Lorea Guard
James Burghardt James Burghardt ... Lorea Guard
Richard Concepcion ... Lorea Guard
Kila Young Kila Young ... Lorea Guard
Fairai Richmond Fairai Richmond ... Lorea Guard (as Fairai 'Fai' Richmond)
Jason Patterson ... Lorea Guard
Pedro McDormand Coen Pedro McDormand Coen ... Lorea Guard
Victor Lozano ... Lorea Guard
Isaac Brumaghim Isaac Brumaghim ... Lorea Guard
Gamaliel Velasco Gamaliel Velasco ... Quaking Narco
Jesus Ramos Jr. Jesus Ramos Jr. ... MMA Referee
Michael Onzuka Michael Onzuka ... Teen Militia Samurai Driver
Dylan P. Leming Dylan P. Leming ... Teen Militia Samurai Passenger
Samantha 'C.C.' Pollard Samantha 'C.C.' Pollard ... Teen Militia Samurai Passenger
Isaia-Mua Aipoalani-Tuaoi-To'oto'o Isaia-Mua Aipoalani-Tuaoi-To'oto'o ... Teen Militia Samurai Passenger
Romeo Blenman-Villareal Romeo Blenman-Villareal ... Teen Militia El Camino Driver
Danny Downey ... Teen Militia El Camino Passenger
Nathan Davidson Nathan Davidson ... Teen Militia El Camino Passenger
Eduardo Marques Jr. Eduardo Marques Jr. ... Teen Militia Ranger Driver
Eli Olson Eli Olson ... Teen Militia Ranger Passenger
Kaceylin Prinea-Chargualaf ... Teen Militia Ranger Passenger
Mark Tearle Mark Tearle ... Professional Soldier Nissan Driver
Zedric Harris ... Professional Soldier Nissan Passenger
Chris Patton ... Professional Soldier Nissan Passenger
Keith Adams ... Professional Soldier 4Runner Driver
Damion Poitier ... Professional Soldier 4Runner Passenger
Lateef Crowder ... Professional Soldier 4Runner Passenger (as Lateef Crowder Dos Santos)
Ryan Moniz Ryan Moniz ... Professional Soldier 4Runner Passenger
Hoano Rosario Hoano Rosario ... Professional Soldier 4Runner Passenger
Avery Arrington Avery Arrington ... Cantina Thug (as Avery Arrington Jr.)
Mario Quezada ... Cantina Thug
Laken Maharaj Laken Maharaj ... Lorea Son
Juan Ramon Gonzalez Urquhart Juan Ramon Gonzalez Urquhart ... Young Baker
Blanca Larson Blanca Larson ... Village Woman
Camilo Colmenares Camilo Colmenares ... Narco Shooter (as Camilo Andres Colmenares Cuartas)
Cristian C. Mahecha Cristian C. Mahecha ... Narco Shooter (as Cristhian Camilo Mahecha Osorio)
Hedras Urrego Hedras Urrego ... Narco Shooter (as Hedras Antonio Urrego Lopez)
Jorge Landazury Jorge Landazury ... Narco Shooter (as Jorge Enrique Cabezas Landazuri)
Jairo Ordoñez Jairo Ordoñez ... Narco Shooter (as Jairo Javier Ordonez Hernandez)
Jhon Eyder Herrera Aguilar Jhon Eyder Herrera Aguilar ... Narco Shooter
Juan Carlos Solarte Juan Carlos Solarte ... Narco Shooter (as Juan Carlos Solarte Nieto)
Luis Carlos Quintero Sanmartin Luis Carlos Quintero Sanmartin ... Narco Shooter
Mauricio Alberto Santos Mauricio Alberto Santos ... Narco Shooter (as Mauricio Alberto Santos Paez)
Victor Rodriguez Escobar Victor Rodriguez Escobar ... Narco Shooter
Budgie Martin Budgie Martin ... Man with Mule
Ryan De La Cruz Ryan De La Cruz ... MMA Fighter Phil Chi
Belinda Moniz Belinda Moniz ... Lorea Wife
Emma Tuagalu ... Lorea Daughter
Rest of cast listed alphabetically:
Joseph E. Agudo ... MMA Spectator (uncredited)
Chellé Brooks ... Actress (uncredited)
Jay Catlett Jay Catlett ... Joe Domingo (uncredited)
Eduardo J. Escobar ... Narco (uncredited)
Shawn McBride Shawn McBride ... Biker MMA (uncredited)
Salvador Robles Salvador Robles ... Bouncer (uncredited)
Angel Christian Roman ... 2nd Shooter (uncredited)
Jason Szabo ... Ringside Fight Fan (uncredited)
Amber Walls ... MMA Spectator (uncredited)

Produced by 

Madison Ainley ... associate producer
Robert Amidon ... associate producer
Kathryn Bigelow ... executive producer
Mark Boal ... executive producer
Andrés Calderón ... executive producer: Colombia (as Andrés Calderon)
Neal Dodson ... producer
Alex Gartner ... producer
Anna Gerb ... executive producer
Thomas Hayslip ... executive producer
Andy Horwitz ... producer
Helen Medrano ... associate producer
Daniel Messier ... consulting producer (Colombia Unit)
Juliano Moreno ... delegate producer: Dynamo Producciones, Colombia
Charles Roven ... producer
John Wildermuth ... co-producer

Music by 

Disasterpeace

Cinematography by 

Roman Vasyanov

Film Editing by 

Ron Patane

Casting By 

Katie Doyle ... casting director: Hawaii
Marisol Roncali
Mary Vernieu

Production Design by 

Greg Berry

Art Direction by 

Peter Borck ... supervising art director
Matthew Gatlin
María Fernanda Muñoz
David Scott

Set Decoration by 

Jay Hart
Roland Trafton ... (Additional Photography) (vfx plate unit)

Costume Design by 

Marlene Stewart

Makeup Department 

Johanna Barranco ... assistant hair stylist: Colombia
Sonia Beltrán ... assistant makeup artist: Colombia
Kate Biscoe ... makeup designer: Mr. Affleck
Chantal Boom'la ... assistant makeup artist (as Chantal Boomla)
Laura Copó ... key makeup artist: Colombia
Clare M. Corsick ... hair department head: second unit (as Clare Corsick) / hair stylist: Sierra (as Clare Corsick)
Mahealani Diego ... makeup artist: second unit
Victoria Down ... makeup department head / makeup designer
Angie Esteban ... assistant makeup artist: Colombia
Julia Gadiana ... assistant hair stylist
Jamie Hess ... key assistant makeup artist (as Jamie L. Hess)
Camille Komine ... makeup artist: second unit
Marie Larkin ... hair department head
Mina Moreno ... assistant hair stylist: Colombia
Diana María Parra Enciso ... assistant hair stylist: Colombia (as Diana María Parra)
Richard Redlefsen ... makeup artist: Sierra
Andrea Rodríguez ... assistant makeup artist: Colombia
Javier Johan Romero ... assistant hair stylist: Colombia (as Johan Romero)
Laine Rykes ... hair stylist: second unit
Kendal Shannon ... makeup artist: second unit
Luis Vega ... assistant makeup artist: Colombia
Kristin Wahl ... hair designer: Mr. Affleck (as Kristin Berge Wahl)
Melissa Yonkey ... key hair stylist (as Melissa A. Yonkey)
Sarah Hindsgaul ... key hair stylist: vfx plate unit (uncredited)
Heidi Pakdel ... key makeup artist: vfx plate unit (uncredited)
Vincent Van Dyke ... makeup effects studio (uncredited)
Sheldon Yamauchi ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Juliana Moreno Angulo ... Head of Physical Production Colombia
Denny Caira ... production supervisor: Sierra Unit
Tom Carson ... production supervisor
Andre Coutu ... post-production supervisor
Miki Emmrich ... production manager: Colombia
Kerry Johnson ... production supervisor: VFX plate unit
Susan Leber ... unit production manager: VFX plate unit
Betsy Megel ... executive in charge of production
Michael Morgan ... Post Production Executive
Gerardo Motta ... unit production manager
Cyndi Rojas ... physical production lead: Dynamo
Mika Saito ... unit production manager
Cristina Villar ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jorge Abril ... ad pa: Splinter Unit Colombia
Andrés Barrientos ... second second assistant director
Daniel Felipe Bautista ... third assistant director
Martin Dorsch ... second second assistant director
Christina Fong ... second assistant director
Alejandra Gallo ... Set PA
Eric Glasser ... Second Assistant Director: Colombia
Jake Halstead ... additional second assistant director
David Herrera ... second second assistant director
Brandon Lambdin ... first assistant director: second unit, Colombia
Nicolas Martinez Lozano ... additional second assistant director
David Marnell ... second second assistant director: Sierra unit
James McGrady ... first assistant director: second unit
Matt McKinnon ... second second assistant director
Guy Norris ... second unit director
Agamenon Quintero ... Additional assistant director: Splinter Unit Colombia
Priscilla Stafford ... second second assistant director
John Wildermuth ... first assistant director
Wainani Young-Tomich ... second assistant director: second unit

Art Department 

Juliana Barreto Barreto ... property buyer
Michael A. Casey ... property master: second unit
Jonah Chang ... set dresser
Billy Clark ... Set Dresser: vfx plate unit
Joe Clark ... Set Dresser: vfx plate unit
Daniel Columbie ... propmaker
David A Cook ... assistant set decorator
Alan Coombs ... labor foreman
Alejandra Mejía Cuevas ... set decoration buyer
Mick Cummings ... set decoration buyer
Tom Curtis ... prop/set maker
Julie DeRose ... set decoration buyer
Wendy Drapanas ... graphic designer
Julie Duncan ... Leadman: vfx plate unit
Robbie Duncan ... property assistant
Dan Engle ... concept model maker
Andrew A. Falk ... set dresser
Justin Fischer ... on set dresser
Molly Hunter Flick ... art department coordinator
Sven Fodale ... propmaker foreman
Jacob Friedheim ... set decorator assistant
Jesus Gonzalez ... assistant props
Julian Gonzalez ... on-set dresser
Tory Harris ... property master: vfx plate unit
Adrian Hashimi ... Conceptual Artist
Brock Helfer ... set dressing foreman
Glenn Hoofman ... plasterer supervisor
Deborah Jurvis ... prop coordinator
Paul 'Butch' Kitchen Jr. ... assistant property master
April LaBranche ... set decoration coordinator
Bryan Lane ... set designer
George Lee ... set designer
Andres Montiel ... art department assistant
John Naehrlich ... leadman
Daniella Ortiz ... art coordinator
Kris Peck ... property master
Isaia Robins ... greens foreman
Richard Ruhe ... assistant set decorator
Nicholas Rymond ... leadman
Patrick Scalise ... assistant art director
Eric Siegel ... Set Dresser: vfx plate unit
Spencer Smith ... On set to Greens foreman
Chris Sullivan ... art department coordinator
Alema Tachibana ... greens foreman
Gary Damian Thomas ... storyboard artist (as Gary Thomas)
Ely Vegh ... Set Dressing Gang Boss
Tami Vest ... construction buyer
Terry Watson ... art department researcher
Le'Von Webb ... on-set dresser
Liloa Wong ... key greens foreman
Christopher J. Wood ... propmaker
Shaun Young ... set decorating coordinator

Sound Department 

Dale Anchor ... adr recordist: Warner Bros. De Lane Lea
Steve Boeddeker ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Dominic Boucher ... adr recordist: The Sound Company (as Dom Boucher)
Benjamin A. Burtt ... supervising sound effects editor
Paul Capuano ... dolby engineer
Scott Curtis ... foley mixer
Jesse Dodd ... adr recordist: Universal Studios Lot
Mitch Dorf ... adr mixer / adr recordist: FORMOSA GROUP
Nathan Dubin ... adr recordist: Margarita Mix
Luke Dunn Gielmuda ... sound effects editor
Grant Elder ... mix assist / sound effects editor
Pascal Garneau ... sound effects editor
Eric Gotthelf ... adr recordist: Wb Sound - Burbank
Richard Gould ... foley supervisor
Brad Habib ... adr recordist: Soundbyte Studios
David C. Hughes ... additional sound design (as David Hughes)
Tim Hull ... adr recordist: The Studios At Linden Oaks
Joy Jacobson ... adr coordinator: Harbor Picture Company
Dusty Jermier ... engineering services: Skywalker Sound Staff
Bobby Johanson ... adr mixer: Harbor Picture Company
Avi Laniado ... chief sound engineer: Harbor Picture Company
Josh Lowden ... general manager: Skywalker Sound Staff
Chris Manning ... foley editor
Tony Martinez ... dialogue editor
Eric McAllister ... first assistant sound editor (as Eric Mcallister)
Steve Morris ... head of engineering: Skywalker Sound Staff
Chris Navarro ... adr recordist: FORMOSA GROUP
Jonathan Null ... head of production: Skywalker Sound Staff (as Jon Null)
Lee Orloff ... sound mixer
Carrie Perry ... scheduling: Skywalker Sound Staff
Kevin Peters ... re-recording mix assistant
Mike Peters ... post-production finance manager: Skywalker Sound Staff
Michael Piotrowski ... boom operator
Eva Porter ... client services: Skywalker Sound Staff
Brandon Proctor ... re-recording mixer
Michael Rivera ... adr recordist: Harbor Picture Company
Nick Roberts ... adr mixer / adr recordist: Warner Bros. De Lane Lea
Shelley Roden ... foley artist
John Roesch ... foley artist
Jac Rubenstein ... dialogue editor
Renee Russo ... post-production sound accountant: Skywalker Sound Staff (as Renée Russo)
Joel Scheuneman ... sound engineer: Harbor Picture Company
Tricia Schultz ... supervising producer: Harbor Picture Company, Sound & Adr
Aaron Southerland ... adr recordist: WB SOUND: BURBANK
Daniel Sperry ... dolby engineer (as Dan Sperry)
Dan Stirling ... adr recordist: The Sound Company
Kelsea Wigmore ... producer: Harbor Picture Company, Sound Post
Doug Winningham ... sound effects editor (as Dug Winningham) / sound effects editor
Alexa Zimmerman ... supervising sound editor
Danielle Adams ... mix technician (uncredited)
Mitch Dorf ... adr mixer: FORMOSA GROUP (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer: FORMOSA GROUP (uncredited)
Aaron Southerland ... adr mixer: Wb Sound - Burbank (uncredited)

Special Effects by 

McLaine Ahuna ... special effects foreman
Sean Amborn ... special effects foreman
Cyrus Apeles ... special effects technician
Jessica Deakin ... special effects production coordinator
Eric Dressor ... special effects technician
Randy Fitzgerald ... special effects foreman
Eric Frazier ... special effects supervisor
Scott Garcia ... special effects foreman
Trey Gordon ... special effects technician
Jesse Noel ... special effects coordinator: Second Unit
Doug Scroggins III ... Aviation Effects Supervisor
Marc Tantin ... special effects technician
James G. Thomas ... special effects foreman
Tom von Badinski ... special effects foreman

Visual Effects by 

Nadarajan Usha Abheesh ... prep lead: DNEG
Adarshkatti ... visual effects coordinator
Domenico Alessi ... Production Technology Department Manager: DNEG
Sneha Amin ... lead compositor
Prasad Narahari Apte ... lead digital matte painter
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Pradeep Arya ... digital compositor: Double Negative
John Ashby ... digital compositor
Abhijith Azhikkara ... Matchmove Artist
Monica Barraza ... visual effects coordinator
Rohan Barve ... visual effects artist
Matthew Beecher ... mocap-previs lead artist: proxi
Nitesh Bhalerao ... digital compositor
Kunal Biswas ... senior compositor: Dneg
Neal Bradshaw ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Adam Brenn ... technology support
Kathryn Brillhart ... visual effects coordinator: Gentle Giant Studios (volumetric capture)
Hugh Brompton ... visual effects production manager
Jordan Cario ... effects technical director: DNEG
Gerardo Castro ... roto & paint artist
Yolanda Cheng ... lighting technical director
Santosh Choudhary ... digital compositor
Selah Chung ... visual effects
Martinez Clara ... visual effects production assistant
Jimi Clark ... department manager roto/paint & outsource
Karl Coyner ... visual effects supervisor: Shade VFX
Nick Crist ... senior compositor
Andy Cuthbert ... Pipeline Supervisor: DNEG
Nigel Cyril ... visual effects coordinator: Shade VFX
Yuki Danura ... creature TD: DNEG
Robert Nicholas Dauphinais ... digital compositor: method studios
Yoshi DeHerrera ... visual effects supervisor: Gentle Giant Studios
Vance Dehne ... roto/paint lead
Heather DeJohn ... production coordinator: Branch VFX
Mahesh Desai ... digital matte painter: Double Negative
David Desplat ... cg artist
Christopher DeVito ... character td
Brian Di Noto ... CG supervisor: method studios
Daniel Diaz ... matchmove: branch vfx
Sachin Divkar ... texture artist: Dneg
Tim Donlevy ... VFX Data Wrangler / vfx data wrangler
James Dornoff ... Vfx Photographer/data Wrangler
Camara Edwards ... visual effects coordinator: Method Studios
Artur Elson ... visual effects
Kristin Engdahl ... visual effects producer: Method Studios
Jennifer Fairweather ... visual effects producer: DNEG
Liz Feldstein ... lighting artist: Method Studios
Marta Feriani ... pipeline atd: DNEG
Mitchell Ferm ... Visual Effects Consultant
Oniel Fernandes ... 2d compositing supervisor
Sébastien Fernandez ... head of environment: DNEG
Aaron Fickling ... cg creature supervisor: DNEG
Alex Filipov ... senior animator
Emily Francione ... senior rotoscope artist
Dave Freeman ... concept artist: Double Negative
Bradley Gaines ... compositor
Steve Garrad ... visual effects executive: Method Studios
Sanchit S. Gavale ... lead compositor: double negative
Nitin Gite ... asset supervisor: Double Negative
Coche Gonzalez ... senior digital compositor
Björn Gottwald ... lead compositor: DNEG
Frank Grecco ... 3d artist: method studios
Nicolas Guiraud ... asset supervisor
Abhijeet Gupta ... creature td: DNEG
Matthew Hackett ... lead animator: method studios
Daniel Halloran ... data wrangler
Junyoung Han ... digital compositor
Krishnadev Hariprasad ... Line Producer: DNEG
Joachim Henriksen ... editorial io assistant
Chad Herrada ... digital compositor: method studios
Rob Holland ... visual effects producer
Michael Huber ... visual effects supervisor: east side effects
Romain Hubert ... digital compositor
Ryan Hussain ... 3d artist: method studios
Balakrishna Isunuri ... Matchmove
Vikrant Joshi ... lighting td: DNEG
Arvind Keru Kachare ... environment generalist TD: Double Negative Mumbai
Vishal Kaushal ... digital compositor: Dneg
Chris Keller ... visual effects supervisor: DNEG
Sagar Khorasia ... roto artist
da Suel Kim ... 3d artist: method studios
Jakob Kousholt ... 3d artist: method studios
Mathew Krentz ... visual effects supervisor: Method
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanim td: Double Negative
Kim Lavery ... executive producer: gentle giant studios
Gong Myung Lee ... vfx supervisor: method studios
Jina Lee ... digital matte painter: method studios
Ryan Leonard ... digital compositor: method studios
Alex Ling ... digital compositor: shadevfx
Alex Llewellyn ... Compositing Supervisor: Method Studios
Daniela Lobo Dias ... previs artist: The Brigade
Joe Long ... FX Supervisor
Susan Ma ... integration department manager: Method Studios
Susan MacLeod ... Additional visual effects supervisor / visual effects producer
Sam Margolius ... executive producer: Branch VFX
David Marte ... rotoscope supervisor: method studios
Rémi Martin ... compositing supervisor: DNEG
Rebecca Matkaluk ... Visual Effects Production Manager
Tim McGovern ... DFX Supervisor: Double Negative
Kaushik Metkar ... visual effects coordinator
James Michael Miller ... digital producer
Scott Minter ... digital compositor: method studios
Mina Mir ... digital compositor: method studios
Kevin Monge ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Chris Munns ... colourist: DNEG
Jayaraj Muthukumar ... matchmove artist
Jason G. Myers ... Technical Resource Manager: Dneg
Suman Nayak ... digital compositor
Sophie Newton ... assistant colourist: DNEG
Goran Ognjanovic ... senior animator: Method Studios
Matthew Olmon ... visual effects producer (as Matt Olmon)
Uros Otasevic ... digital compositor: method studios
Eugene Paluso ... Layout
Suvesh Panda ... digital compositor: visual effects
Clara Parati ... concept artist: DNEG
Vishal Parmar ... digital compositor
Paul H. Paulino ... texture painter: Method Studios
Edward P. Pedersen ... visual effects producer: Shade VFX
Laurie Pellard ... visual effects supervisor
Quentin Pianta ... visual effects artist
Melvin Mathew Pillai ... Prep Lead: Double Negative
David Piombino ... compositing supervisor: method studios
Jaime Provido ... technology resource administrator: Method Studios
Vivek Pundir ... Visual effects production manager
Michael Queen ... digital compositor: east side effects
Esmeralda Ramirez ... production coordinator: Shade VFX
Austin Ramsey ... technical compositor: Shade VFX
Pushpa Ranjan ... creature td: dneg
Daniel Raschko ... digital compositor: method studios
Ari Reisner ... digital compositor
David W. Reynolds ... compositing supervisor: Shade VFX
Jordan Rice ... VFX Technical Resource Assistant
Sari Rodrig ... 3d artist: method studios
Jessica Rowley ... visual effects coordinator: shade vfx
Anik Roy ... layout
Anik Roy ... layout
Christy Runyon ... visual effects coordinator (as Christy Williams)
Mark Russell ... visual effects supervisor
Santosh Sailesh ... 3d artist: method studios
Yashdeep Sawant ... FX Lead
Charles Self ... visual effects producer
Alexandra Setijo-Joesoef ... compositor: Method Studios
Jinali Shah ... visual effects coordinator
Ming-Yee Sheh ... concept artist
Arpit Shukla ... lookdev td
Daniel Skovli ... pre-visualisation artist
Yanko Slavov ... Matchmove supervisor: DNEG
Patricia Sorbi ... roto artist
Cody Stoof ... visual effects artist
Kjell Strode ... effects technical director
Caleb Sullivan ... pre-visualisation artist
Lee F. Sullivan ... dfx supervisor: Double Negative
Benjamin Suresh ... Roto artist: Dneg
Kondareddy Suresh ... visual effects
Abhijeet Suryawanshi ... visual effects artist
Anthony Tan ... digital artist: DNEG
Albert Testani ... visual effects producer: Shade VFX
Gauri Thakur ... lighting td
Olivier Thibaut ... head of software: Method Studios
Jass Tsai ... 3d tracking artist: Branch VFX
Miquel Ubeda ... Lead compositor: Method Studios
Rachel Ulicny ... compositor: Shade VFX
Devendra Verma ... digital compositor
VikramSampath ... Line producer: Dneg
Michael Wharton ... cg supervisor: shade vfx
Rajashekar Yeligondla ... Matchmove Artist: Dneg
Sean Cooper ... colour scientist (uncredited)
Dayna Kelly ... layout artist: method studios (uncredited)
Khushnuma Savai ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Wilmer Acevedo ... stunts
Keith Adams ... stunt driver
Kamalani Ahue ... stunt double: Reynaldo Gallegos
Terry Ahue ... stunt performer
Christian Alerano ... stunts
Gabriel Ariza ... stunt performer
Miguel A. Baez Jr. ... stunt performer
Dean Bailey ... stunt driver
Juan Becerra ... stunts
David Benitez ... stunt performer
Marius Botha ... stunt department manager
Damien Bray ... utility stunts
Jeff Cadiente ... stunts
Richard Cetrone ... stunt double: Ben Affleck
Richard Concepcion ... stunt performer
Lateef Crowder ... stunt performer
Craig H. Davidson ... stunt performer
Danny Downey ... stunt driver
Stephen Dunlevy ... utility stunts
Katie Eischen ... stunt double: Adria Arjona
Victor Favrin ... stunt player
Francesco Galvis ... stunts
Richard Galvis ... stunts
Liam Gherlenda ... stunt double: Oscar Isaac
Rigo Giraldo ... stunts
Gabriel Graves ... stunt performer
Gueber Raul Ariza Guerrero ... stunt performer
Zedric Harris ... stunt performer / stunt performer: stunts
Russell Ingram ... co-rigging coordinator
Victor Lozano ... stunt performer
Cody Mackie ... stunt driver
Eduardo Marques Jr. ... stunt driver
Ryan Moniz ... stunt performer
Jhon Morales ... stunt player
Sean Morrissey ... utility stunts
Guy Norris ... stunt coordinator
Harlan Norris ... stunt double: Charlie Hunnam
Richard Norton ... fight coordinator
Brian Nuesi ... stunt pa
Carlos Paez Buitrago ... stunt coordinator: Colombia
Jason Patterson ... stunt performer
Chris Patton ... assistant stunt coordinator
Damion Poitier ... stunt performer
Clarrel Pope ... stunts
Kaceylin Prinea-Chargualaf ... stunt performer: Young Militia
Suzanne Reed ... stunt double: Adria Arjona
Bro Richmond ... stunt performer
Fairai Richmond ... stunt performer
Mick Roughan ... co-rigging coordinator
Mike Rufino ... stunts
Todd Sells ... stunts
Ben Smith-Petersen ... stunt double: Garrett Hedlund
Mark Tearle ... stunt driver
Karl Van Moorsel ... stunt double: Pedro Pascal
Brandon Wolff ... MMA fighter
Tim Wong ... stunt coordinator
Kainoa Yester ... stunt bike rider
Kila Young ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Phillip Abeyta ... fixture foreman
Darrick Akey ... Polaris Edge Technician
Tristan Allen ... company grip: vfx plate unit
Michael D. Anderson ... rigging gaffer
Stephen Bacquet ... lighting technician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Mateo Bourdieu ... first assistant camera: a camera
Carlos Bravo ... gaffer
Ryan Busscher ... dolly grip
Paul Candrilli ... best boy grip: vfx plate unit
Kyle Carden ... "A" dolly grip
Scott Chase ... grip
Don Chong ... additional grip
Ross Citrin ... media manager: vfx plate unit
Jason Clairy ... best boy electric: second unit
Andres Clavijo ... key grip
Danny Cochran ... grip
Felipe Cortes ... c cam: Colombia Unit / second assistant camera: c camera
David Crans ... digital utility
Rick Crum ... lighting technician
Richard Dabbs ... digital loader
Max Deleo ... Second Assistant Camera: A Camera
Barrett Donner ... rf coordinator
Duke Duvauchelle ... rigging electrics
Chris Eng ... first assistant camera: vfx plate unit
Stanley Fernandez Jr. ... additional cinematography: VFX plate unit
Alejandro Florez ... first assistant camera: c camera
Henry Fordham ... grip: Hawaii
Martin Gacusana ... set lighting tehnician
James Goldman ... "b" camera operator / steadicam operator
Melinda Sue Gordon ... still photographer
Peter Graf ... aerial camera system technician
Ishmail Hills ... electrician
Lance Ho'okano ... rigging grip
Christian Hernando Hortua ... c dolly grip: Colombia
Stanley F. James ... playback operator: vfx plate unit
Willow Jenkins ... video assist: second unit
Cruz Kalaugher ... rigging electrician
Jonathan Kealey ... lamp operator: vfx plate unit
Don King ... camera operator: second unit / underwater camera operator
Don Lani ... rigging electric foreman
Brent Lawson ... best boy grip: second unit
Bruce Lawson ... key grip: second unit
Westley LeClay ... camera utility
John M.H. Lee ... lighting technician
Scott M. Leonard ... grip
Corey Licameli ... a Camera: 2nd Assistant Camera - vfx plate unit
Mitchell Andrew Lillian ... Additional key grip: VFX plate unit / key grip: vfx plate unit
Scott Lisetor ... electrician
Patrick Loungway ... director of photography: second unit
Matthew Love ... digital imaging technician: second unit
Rick Marroquin ... dolly grip: vfx plate unit
Jason Marvel ... BTS/EPK
Thomas McCarty ... lighting technician: Mammoth Unit
Christophor McGovern ... loader: colombia unit / loader: second unit / loader: sierra unit
Aaron McMullen ... Camera utility
Adam Meadows ... video assist operator
Sergio Mikán ... assistant video assist
Johan Sebastian Moreno ... Rigging Electrician
Allen Mozo ... set lighting technician
David B. Nowell ... aerial director of photography
Kela Pinto ... Drone Pilot
Jordan Popovich ... grip
Rick Rader ... key rigging grip
Patrick Redmond ... edge head technician
Sean Roberts ... Led fixtures technician
Hunter Rogers ... grip
Dave Ross ... Check Out 2nd Assistant Camera: vfx plate unit
Ricardo Sarmiento ... Camera Operator: vfx plate unit
David A. Seekins ... first assistant camera: a camera, second unit
Roxanne Stephens ... second assistant camera: a camera, second unit
Jon Stern ... best boy electric: vfx plate unit
Joshua Stern ... gaffer: second unit Hawaii
Andrew Sykes ... rigging grip
James Sykes ... aerial drone pilot
James Takahashi ... additional grip
Jason Talbert ... technocrane operator
Joshua D. Thatcher ... lighting console programmer
Rick Thomas ... gaffer
Arthur To ... digital imaging technician
Don Tomich ... rigging gaffer
Raimar van den Bylaardt II ... lighting technician
Jason Velez ... gaffer: vfx plate unit
Julian Vergara ... Additional focus puller: Colombia unit
Ted Viola ... DIT: vfx plate unit
Benton Ward ... rf technician
Jimmy Ward ... first assistant camera: sierra unit
Shane White ... b dolly grip
Satoshi Yamazaki ... bestboy grip

Animation Department 

Jonathan Bygrave ... animator
Victor Perez ... animator
Brad Willis ... animation supervisor: DNEG
Grant Wilson ... animator

Casting Department 

Natalia Cardenas Cruz ... extras casting coordinator: Colombia
Geena Dioquino ... casting assistant
Katie Doyle ... local casting director
Dann Fink ... adr voice casting
Barbara McNamara ... background casting director: vfx plate unit
Juan Pablo Rincon ... colombia local casting
Raylin Sabo ... casting associate
Zahida Saucedo ... casting assistant
Bruce Winant ... adr voice casting
Karen Wood ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Jenny Arango ... costume assistant: Colombia unit
Stacy Caballero ... assistant costume designer
CarolinaSoto ... key costumer: Colombia Unit
Tom Cummins ... key set costumer
Samantha Dewey-Gartner ... ager/dyer
Aaron Ellis ... costumer
Aaron Irving Ellis ... set costumer
Maxine Etchison ... costume assistant
David Fernandez ... key military costumer
Amy Fox ... wardrobe supervisor: vfx plate unit
Sherry Fox ... set costumer
Edward T. Hanley ... key costumer
Phillip Howard ... costumer
Madeleine Maciag ... costumer
William Mellette ... set costumer: vfx plate unit
Danny Molaschi ... key costumer
Marie Noelle ... set costumer
Richard Schoen ... costume supervisor
Cathie Valdovino ... set costumer
Mary White ... costumer (as Mary Iannelli)
Audrey Eisner ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Frederick Agyemang ... digital intermediate assist
Dylan Ball ... conform artist
Robert Boscacci ... dailies technician
Peter Boychuk ... digital intermediate producer
Elyse Chai ... post-production assistant
Erik Choquette ... colorist: dailies
Jennifer Davidoff Cook ... assistant editor
Matthew Hawkins ... dailies producer
Cara Manise ... Producer: Offline Editorial
Jeremy Newmark ... visual effects editor
George Papuashvili ... post-production
Alec Perez ... conform artist
Charles Christopher Rubino ... title design
Alyssa Traitz ... post-production coordinator
Taylor Williams ... first assistant editor

Location Management 

Karen Angulo ... assistant location coordinator: Colombia
Angelica Arango ... location coordinator: Colombia
David Bogota ... location assistant: Colombia
Jesse Cole ... location manager (as Jess Cole)
Jessica Cole ... location manager
Ryan Eggers ... assistant location manager
Ray Figueroa ... U.S. assistant location manager: Columbia
Chelsea Genova ... location coordinator
Lexington Graham ... assistant location manager
Shelby Harper ... assistant location manager (as Shelby Lee Harper)
Ryan Hoke ... key assistant location manager (as Ryan James Hoke)
Catherine Kagan ... supervising location manager (as Cat Kagan)
Gabriel Leon ... assistant location manager: Colombia
Dayanna Neusa ... key assistant location manager: Colombia
Jasmin Paris ... key location assistant: Sierra Unit
Janice Polley ... location manager: Colombia
Julia Renner ... U.S. assistant location manager: Colombia (as Julia 'Juju' Renner)
Walter Rodriguez ... location assistant: Colombia
Yesica Rojas ... assistant location manager: Colombia
Jonny Daniel Sanchez ... key assistant location manager: Sierra Unit (as Jonny Sanchez)
Carter Schmitt ... key assistant location manager
Shane Seggar ... additional location assistant
Melissa K. Shipman ... key assistant location manager
Lina Tovar ... assistant location coordinator: Colombia
Glenn Beadles ... location scout (uncredited)
Spencer Coates ... location scout: Sierra Unit (uncredited)
Diego Fernando Diosa ... location assistant (uncredited)
José Luis García Espina ... location manager: Patagonia VFX Unit (uncredited)
Carlos Vélez García ... location scout (uncredited)
Johan Sebastian Ibañez Sanchez ... location production assistant (uncredited)
David B. Lyons ... location manager (uncredited)
Peter Martorano ... location manager (uncredited)
Randy Spangler ... location manager (uncredited)
Stephanie Spangler ... location scout (uncredited)
Alex Sundquist ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Brianna Bandy ... musician: viola (as Briana Bandy)
Linda Cohen ... music supervisor
Blake Cooper ... musician: : tuba
Daniel De Lara ... musician: guitars
Neal Desby ... conductor / orchestrator
Disasterpeace ... musician: guitars (as Rich Vreeland)
Matt Franko ... head of music preparation
David Low ... soloist: cello
Kyle Newmaster ... Score Producer / lead orchestrator
Alyssa Park ... musician: violin
Suzana Peric ... music editor
Mark Robertson ... concertmaster / orchestra contractor
Carl Rydlund ... musician: guitars / orchestrator
Lars Ulrich ... musician: featured score percussion

Transportation Department 

Nicolai Aladieff ... production assistant: second unit
Ryan Allen ... driver
William Ballard ... transportation coordinator
Denny Caira ... transportation coordinator
Kevin Caira ... transportation captain
Kaiser Clark ... Driver: Charlie Hunnam
Shawn Enright ... driver: los angeles
Liam Ferguson ... production driver
Tyler W. Gaisford ... picture car coordinator
Tatiana González ... assistant transportation coordinator
Duke Groder ... driver
Richard Groder ... transportion captain: Hawaii
Florian Haeger ... transportation coordinator: Colombia
Myles Kawakami ... driver: Hawaii
Anselm King ... transportation captain: vfx plate unit
K. Emily Levine ... dispatcher: second unit
Stan Mataele ... transportation
Tim McGaughy ... picture car coordinator
Jhon Fredy Montenegro ... production driver
Ekepati 'Masa' Niko ... driver: Hawaii
Julian OrdoÑez ... transportation assistant
Jenny Roa Garcia ... transportation coordinator
Kalei Santos ... driver: Hawaii
Dori Styles ... parking coordinator: vfx plate unit
Ivan Vargas ... driver: Colombia

Other crew 

Zack Abramowitz ... Set PA: vfx plate unit
Alicia Accardo ... script supervisor
Chris Ahr ... stand in: Michael Hernandez
Dayne Ahuna ... key craft service: Hawaii
Griselle Alfonso ... craft service: vfx plate unit
Robert Amidon ... assistant: A. Gartner
Wendy Bernanke Appelle ... assistant post accountant
Jorge Henran Arce ... Production Accountant Colombia (as Jorge Arce)
Maribel Ascencio ... production assistant
Natasha Badiyi ... assistant: Mr. Dodson and Ms. Gerb
Federica Belletti ... Production Assistant VFX plate unit
Valerie Rose Bronte ... construction accountant
Siena Brown ... first assistant director: VFX plate unit
Tracy Browne ... location accountant
Luis Cabrera ... medic: vfx plate unit
Katie Cahill ... assistant: Mr. Roven
Selena Carrillo ... production coordinator: Sierra Unit
Conlan Casal ... stand-in: Ben Affleck
Maria Paula Casas Silva ... Assistant Production Coordinator
RJ Casey ... additional military advisor (as R.J. Casey)
Jay Catlett ... assistant: Mr. Isaac (as Jeffrey Catlett)
Sue Chipperton ... animal coordinator
Kimberly Choi ... second assistant accountant
Sam Clark ... Key PA: vfx plate unit
Jonathan Coffin ... production assistant
Timothy Benjamin Cole ... motion capture previsualisation supervisor
María Fernanda Cristo ... assistant: foreign producers (as Mafe Cristo)
Dana Curt ... set medic
Trang Dang ... assistant production coordinator
Kyle Drummer ... 2nd Assistant Accountant
Addison Duffy ... production assistant
Kelsey DuHack ... payroll assistant
Eric Dvorsky ... aerial ground coordinator
Ian Petriello Eisenberg ... set production assistant
Sam Fichtner ... assistant: Mr. Affleck (as Sam Fitchner)
Catalina Figueroa ... production coordinator
Louis Francavilla IV ... construction accounting assistant
Jennifer Zolten Freed ... Post production accounting
Katharina Gapski ... production coordinator: Colombia
Grant Grabowski ... travel coordinator
Fraser Grant ... location accountant: Colombia
Christopher L. Graves ... ADR Loop Group
Charise Greene ... ADR dialect coach to Charlie Hunnam
William Groff ... unit PA: vfx plate unit
Ben Grund ... assistant: Mr. Chandor
Robert Guerrero ... production assistant: Sierra Unit
Jimmy Oliver Guzman ... production assistant
Phil Harris ... technical support
Jillian Henry ... assistant: Mr. Gartner
Kerry Henry ... Production Secretary: vfx plate unit (as Kerry Reed) / production secretary (as Kerry Reed)
Paola A. Holguin ... production assistant
Matt Hughes ... production accountant: Method Studios
Elise Iglesias ... assistant: C. Roven
John Janocko ... stand-in: Oscar Isaac
Nick John ... military advisor
Houston Jones ... production assistant
Leah Kaina ... assistant production coordinator
Dais Kasagawa ... key set production assistant
Akane Kashiwazaki ... Accounting Clerk
Debbi L. Klopman ... immigration counsel
Corey Knef ... set production assistant
Meg Kuntz ... Production Finance Coordinator Paramount Pictures
Monica Lancaster ... office production assistant: Sierra Unit
Maria Fernanda Llamosa ... assistant accountant: Colombia
Debra R. Lopez ... construction accountant
Harry Lu ... weapons master
Magnus Lygdback ... head trainer ben affleck
Aisling MacIsaac ... assistant: Mr. Hunnam and Mr. Pascal
Helen Medrano ... production controller
Matthew Miskell ... second assistant accountant
Liz Modena ... post production acccountant
Josh Nadelman ... Production Office Coordinator: vfx plate unit
Alexandra Nagle ... Set PA: vfx plate unit
Nicole Nakamoto ... key second assistant accountant
Sherri C Nolan ... second assistant accountant: location
Cameron Nord ... Payroll Accountant: vfx plate unit
Harrison Norris ... Motion Capture Previsualization Director
Frédéric North ... aerial coordinator/pilot
AjaLee Pascual ... 2nd 2nd assistant accountant
Anson Petrick ... production assistant
Franco Porporino ... talent coordinator
Callie Powers ... production assistant
Lori Prince ... ADR Loop Group
Eddie Raburn ... cast trainer
Claire Raskind ... unit publicist
Marina Rubin ... accounting clerk: second unit
Tanya Ruby ... first assistant accountant
Wilton Jailer Salcedo ... first assistant accountant: Colombia Unit
Geraldine Schubert ... 2nd Assistant Director: VFX Plate Unit
Doug Scroggins III ... aviation technical advisor
Hunter Seagroves ... assistant trainer / trainer: Mr. Affleck
C. Alexander Sears ... computer/video supervisor
Rhianna Shaheen ... office production assistant
Chadwick Shimomura ... office production assistant
Rebecca Sianez ... Associate Producer: Product Creative
Katherine Silva ... accountant: second unit, Hawaii unit
Sheryl Sirmons ... production accountant
Carson Mackenzie Smith ... Set PA: vfx plate unit
Francis Smith ... armorer
Christine Spang ... production assistant: VFX plate unit
Xylena Strange ... Accounting Clerk
Keiko Sugihara ... production assistant
Jason Szabo ... production assistant
Monica Timmerman ... production assistant
Joaquin Townsend ... production assistant
Dominique Tucker ... 1st Assistant Accountant: Colombia
Kevin Vance ... senior military advisor
Miguel Victorio ... production secretary
Chris Ward ... assistant: Mr. Hedlund
Jordan Weaver ... assistant: Mr. Roven
Alex Witherow ... Stand-In: Ben Affleck
Luke Aaron Wittel ... set production assistant: Hawai'i Unit
Eric Wolf ... assistant: Mr. Horwitz
Leslie Zules ... production assistant
Santiago Espinosa-Aristizabal ... Dynamo's Physical Production Assistant (uncredited)

Thanks 

Dennis Davidson ... special thanks
Susan Leber ... special thanks
Alirio Pulido ... special thanks
Geoff Stier ... special thanks
Alicia Vennos ... special thanks: City of Mammoth

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed