Edit
Death Note (2017) Poster

(I) (2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Adam Wingard ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Charley Parlapanides ... (screenplay by) (as Charles Parlapanides) &
Vlas Parlapanides ... (screenplay by) and
Jeremy Slater ... (screenplay by)
 
Tsugumi Ôba ... (based on "Death Note" by: In Shonen Jump) (as Tsugumi Ohba) and
Takeshi Obata ... (based on "Death Note" by: In Shonen Jump)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Nat Wolff ... Light Turner
LaKeith Stanfield ... L (as Keith Stanfield)
Margaret Qualley ... Mia Sutton
Shea Whigham ... James Turner
Willem Dafoe ... Ryuk (voice)
Jason Liles ... Ryuk
Paul Nakauchi ... Watari
Jack Ettlinger Jack Ettlinger ... Kenny Doyle
Matthew Kevin Anderson ... Agent Young
Chris Britton ... Peltz
Timothy Lambert Timothy Lambert ... Dr. Norman Ludlam
Kwesi Ameyaw ... Undercover Agent #1
Justin Stone ... Undercover Agent #2
Christian Sloan ... Agent Franks
Artin John ... Antony Skomal
Tony Ali ... Taliban Leader
Anousha Alamian Anousha Alamian ... Taliban Soldier
David S. Jung ... Dictator
Jessica McLeod ... Teenage Girl
Michelle Choi-Lee ... Mom
Sofy Chen Sofy Chen ... Daughter
Keanu Lam Keanu Lam ... Freshman Kid
Jesse Stretch ... James Brode
Masi Oka ... Detective Sasaki
Maxwell Barton Maxwell Barton ... Jock
Paul McGillion ... Principal
Anup Sehdev ... Restaurant Worker
Cole Vigue ... Ride Operator
Fraser Corbett ... Waiter
Shayan Moallef ... Young Couple (Male)
Kate Dion-Richard ... Young Couple (Female)
Jackie Blackmore ... Teacher in Charge
Evelyn Chew ... Teacher
DaeYoung Danny Kim DaeYoung Danny Kim ... Busboy
Michael Shamus Wiles ... Captain
Beau Han Bridge Beau Han Bridge ... Brandon
Chris Webb ... Military Contractor #1
Rhys Williams ... Military Contractor #2
Natalie Moon ... British News Anchor
Shanel Pratap Shanel Pratap ... News Anchor #3
Bowen Zhang Bowen Zhang ... Chinese News Anchor
Sonia Beeksma Sonia Beeksma ... American News Anchor
William B. Davis ... Radio Host
Kyle Donaldson Kyle Donaldson ... Male Reporter
Dawn Chubai ... Female Reporter
Alessandro Miro ... Douchebag Bro #1 (as Al Miro)
Albert Nicholas ... Douchebag Bro #2
Wyatt Cameron ... Kenny's Cronie
Cameron Forbes ... FBI Director Pearl
Howie Lai ... FBI Assistant
Matthew Mandzij ... NYPD Officer
Artur Stofel Artur Stofel ... German Newscaster
Arlina Rodriguez ... Mexican Newscaster
Eileen Pedde ... New Teacher
Rest of cast listed alphabetically:
Barbara Beall ... Assistant (uncredited)
Peter Brown Peter Brown ... Hipster (uncredited)
Colin Corrigan ... Cop (uncredited)
Tanis Dolman ... Nurse (uncredited)
Jim Eliason Jim Eliason ... Business Man (uncredited)
Addison Gosselin ... Brodie's Daughter (uncredited)
Jesse Irving ... Homecoming King (uncredited)
Tony Chris Kazoleas ... Punk Rocker (uncredited)
Michelle Kim ... Night Club Girl #2 (uncredited)
Lia Lam Lia Lam ... Nightclub Girl (uncredited)
Ash Lee ... Officer (uncredited)
Olena Medwid Olena Medwid ... Russian News Anchor (uncredited)
Derek Schnobb Derek Schnobb ... Student (uncredited)
Scott Seol ... Prisoner (uncredited)
Celeste White Steele Celeste White Steele ... Seattle Pedestrian (uncredited)
Linley Subryan Linley Subryan ... Passerby (uncredited)
Nathaniel Vossen ... DJ (uncredited)

Produced by 

James Bitonti ... co-producer
Jonathan Eirich ... executive producer
Brendan Ferguson ... executive producer
Pauline Fischer ... executive producer
Ryan Halprin ... co-producer
Jeffrey Harlacker ... associate producer: post production
Jason Hoffs ... producer
Roy Lee ... producer
Dan Lin ... producer
John Powers Middleton ... executive producer
Masi Oka ... producer
Sarah Perlman Bremner ... executive producer (as Sarah Bremner)
Ted Sarandos ... producer
Miri Yoon ... executive producer

Music by 

Atticus Ross ... (music by)
Leopold Ross ... (music by)

Cinematography by 

David Tattersall ... director of photography

Film Editing by 

Louis Cioffi ... (edited by)

Casting By 

Laray Mayfield ... (casting by)
Julie Schubert ... (casting by)

Production Design by 

Tom Hammock

Art Direction by 

Catherine Ircha
Cheryl Marion

Set Decoration by 

Zoe Jirik ... (as Zoë Jirik)

Costume Design by 

Emma Potter

Makeup Department 

Lilia Afsahi ... hair assistant
Matt Aibeg ... makeup effects assistant: Lindala Schminken FX
Brandon Allen ... makeup effects assistant: Lindala Schminken FX
Lanny C. Brown ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX (as Lanny Brown)
Anne Carroll ... hair department head (as S. Anne Carroll)
Christopher Clark ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX (as Christopher D. Clark)
Corinne DeBerry ... makeup effects assistant: Lindala Schminken FX (as Corinne De Berry)
Mike Fields ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX (as Michael Fields)
Katie Goett ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX
Maiko 'Mo' Gomyo ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX (as Maiko Mo Gomyo)
Caitlin Groves ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX
Andie Ho ... key hair stylist: second unit
Monica Huppert ... makeup department head
Deja Marie Iannone ... hair assistant
Kate Jadue ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX
Nerida Karlen ... makeup effects assistant: Lindala Schminken FX
Suzie Klimack ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX
Toby Tzu-Jung Lee ... second assistant makeup artist
Sandy Lindala ... makeup effects prosthetics production coordinator: Lindala Schminken FX (as Sandra Lindala)
Toby Lindala ... makeup effects designer: Lindala Schminken FX
Matt Lutz ... makeup effects assistant: Lindala Schminken FX
Holland Miller ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX
Erin Peters ... makeup effects assistant: Lindala Schminken FX
Geoff Redknap ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX
Jackie K. Seo ... makeup effects assistant: Lindala Schminken FX (as Jackie Seo)
Bronwyne Sloley ... makeup effects assistant: Lindala Schminken FX
Carmen Tse ... first assistant makeup artist
Lance Webb ... special makeup effects artist: Lindala Schminken FX
Vince Yoshida ... special makeup effects technician: Lindala Schminken FX
Leah Guenard ... makeup artist (uncredited)
Beverly Hoy ... assistant makeup artist (uncredited)
Tracy Lai ... makeup artist (uncredited)
Ailsa Macmillan ... hair stylist (uncredited)
Vince Yoshida ... animatronics (uncredited)

Production Management 

Brendan Ferguson ... unit production manager
Drew Locke ... production manager
Betsy Megel ... executive in charge of production
Jason Miller ... post-production supervisor
Michael Morgan ... Post Production Executive
Adrienne Sol ... unit manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

James Bitonti ... first assistant director
Benjamin Cairns ... additional second assistant director (as Ben Cairns)
Nicholas Csomany ... trainee assistant director: second unit (as Nick Csomany)
Jason Eisener ... second unit director
Meaghan Irene Johnson ... trainee assistant director (as Meaghan I. Johnson)
Regan Kosior ... third assistant director
Dan Mansfield ... second assistant director (as Daniel G. Mansfield)
Gordon Piper ... first assistant director: second unit (as Gordie Piper)
Andrea Stadler ... trainee assistant director: second unit
Beth Welch ... second assistant director: second unit
Michael Bendner ... additional assistant director: key background coordinator (uncredited)
Avery Fane ... additional assistant director: background coordinator (uncredited)
Lorie Gibson ... second assistant director: second unit (uncredited)
Meaghan Irene Johnson ... third assistant director: second unit (uncredited)
D. Joanne Malo ... background director (uncredited)
Joel Reimer ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Aaron Alexander ... assistant property master
Marc Aubin ... art department coordinator
J.P. Bagshaw ... set dresser
Karry Bajwa ... greensperson
Tim Battle ... lead carpenter
Perry Baycroft ... lead carpenter
Linda Bishop ... scenic artist
Derek Bobroff ... on-set paint
Gordon Brunner ... set dresser
Matthew Campbell ... lead greensperson
John Chaschowy ... on-set greensperson
Lynn Chaulk ... paint foreman
Gordon Clapp ... lead set dresser
Dale Ann Connery ... assistant set decorator (as Dale Connery)
Diana Conway ... set dec buyer
Michael Cosman ... plasterer
Leanne Currie ... scenic artist
Anthony Dale ... scenic helper
John Dale ... construction coordinator (as Johnny Dale)
Joseph Dale ... lead laborer
Bill Forster ... location foreman
Rob Fournier ... armourer
David 'Pops' Fukakusa ... stage foreman
Marc Giroux ... scenic carpenter
Mark Goobie ... scenic carpenter
Stephanie Goodrick ... sign fabricator (as Stefanie Goodrick)
David Hadaway ... set designer
Penny Ann Hardage ... set dec coordinator
Haida Harper ... property assistant (as Haida G. Harper)
Brian Jansen ... scenic carpenter
Graham Johnston ... lead painter
Leo Kaczor ... scenic helper
Brian Kaiser ... scenic carpenter
Tom Karakostas ... scenic carpenter
Patrick Kearns ... set dresser
Aerik Klingspon ... painter
Jan Kobylka ... construction coordinator
John Kobylka ... on-set carpenter
Tom Kobylka ... scenic carpenter
Ray Lai ... illustrator
Eric Langstroth ... metal fabricator foreman
Franklin Leibel ... scenic artist (as Franklin M. Leibel)
Andrew Li ... assistant art director
Michael Lucarino ... laborer
Rohan Lyal ... head greensperson
Raj Mariathason ... on-set props: second unit (as Raj Mariathasan)
David McLean ... storyboard artist (as David Maclean)
Sam McMaster ... scenic carpenter
J.J. Mestinsek ... paint coordinator
Ben Miller ... property assistant: second unit
Dan Miller ... lead carpenter/buyer
Guy Miller ... set dresser
Ariel Nakagawa ... scenic carpenter
Erez Nakagawa ... plasterer
Rob Nicholson ... lead carpenter (as Bob Nicholson)
Gavin Orpen ... graphic designer
Michael Patko ... scenic helper
Yvonne Peddemors ... scenic artist
Roberta Peterson ... set dec buyer
Christopher Pottruff ... on-set dresser: second unit
Tyler Radonich ... scenic carpenter
Gillian Richards ... lead painter
Ron Robinson ... scenic carpenter
Alain Rousseau ... scenic carpenter
Kim T. Searow ... set dresser
Hermano Silva ... set dresser
Jeremy Simser ... storyboard artist
Erin Sinclair ... graphic designer
Dan Sissons ... property master
Jesse Smith ... props buyer
Kerry Soames ... scenic carpenter
Cody Sparshu ... on-set dresser
Jerry Staar ... property master: second unit
Gordon Stewart ... set dresser (as Gord Stewart)
Peter Taborsky ... sculptor
Elizabeth Thomson ... production assistant
Bruce Timko ... lead carpenter
Giovanni Trasolini ... laborer
Javier Tudela ... scenic helper
Chris van Strepen ... scenic carpenter
Ritchi Varty ... plasterer
Paul Wagner ... props buyer
Graham Brown ... lead metal fabricator (uncredited)
Kate Ferguson ... set dresser (uncredited)
Haida Harper ... props truck supervisor (uncredited)
Alexandros Isidorou ... plasterer (uncredited)
Yigit Isik ... poster art concept (uncredited)
Jana Kelly ... greens buyer (uncredited)
Luca Nemolato ... concept artist (uncredited)
Ken Palkow ... prop fabricator (uncredited)
Peter Ruttan ... graphic designer (uncredited)
Randy Sexsmith ... set dresser (uncredited)
Jake Warren ... prop buyer (uncredited)

Sound Department 

Darren Brisker ... production sound mixer
Gavin Coford ... boom operator
Judah Getz ... adr mixer
Andy Hay ... re-recording mixer: Technicolor / supervising sound editor: Technicolor
Kevin Hemmingson ... sound mixer: second unit
Eric Huezo ... re-recording mix technician: Technicolor
Dan Kremer ... foley editor
Martin Mitchell ... boom operator: second unit
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Jeffrey A. Pitts ... sound designer: Technicolor / supervising sound editor: Technicolor
Jesse Pomeroy ... adr supervisor
Gregg Rudloff ... re-recording mixer: Technicolor
Marlowe Sheppard ... sound utility
Charley Stauber ... assistant sound editor
Dylan Tuomy-Wilhoit ... foley artist
Brett Voss ... foley mixer
Jeffrey Wilhoit ... supervising foley artist
Ryan Young ... adr recordist (as Ryan D. Young)
Jonathan Ayala Colon ... sound assistant: additional photography (uncredited)
Vic Kaspar ... adr mixer (uncredited)
Chris Sweet ... boom operator (uncredited)
Graham Timmer ... sound mixer: additional photography (uncredited)

Special Effects by 

Dennis Briest ... special effects fabricator
Dan Cervin ... first assistant foreman
Ben Eadie ... special effects fabricator
Garnet Harry ... special effects buyer (as Garnet Timothy Harry)
Steve Hepworth ... special effects fabricator (as Stephen Hepworth)
James Kozier ... special effects fabricator
David Loveday ... special effects fabricator
Blake Meadows ... special effects laborer
Roland Quinby ... special effects laborer
Ken Reynolds ... special effects fabricator
Albert F. Seibert ... on-set lead (as Albert Seibert)
Ron Seida ... special effects fabricator
Matt Sleep ... special effects assistant (as Matthew Sleep)
Leo Smith ... special effects fabricator
Corie Tornack ... special effects fabricator
Joel Whist ... special effects coordinator
Vern Winn ... special effects fabricator
Brett Yavis ... special effects assistant
Paul Benjamin ... special effects coordinator: additional photography (uncredited)
Ben Eadie ... special effects technician (uncredited)
Eric Lemay ... special effects technician (uncredited)
Kyle T. Moore ... special effects coordinator: second unit (uncredited)
Andrew Verhoeven ... motion control technician (uncredited)

Visual Effects by 

Romulo Adriano Jr. ... visual effects coordinator
Oyinlola Akinwusi ... compositor: Hydraulx
Lee Alexander ... matchmove supervisor: Image Engine
Emilie Ancet ... visual effects coordinator: Image Engine
Jarrod Avalos ... matchmove supervisor: Hydraulx
Michael Jeff Baldemoro ... background prep supervisor: Image Engine (as Jeff Baldemoro)
Subhrojyoti Banerjee ... compositor: Hydraulx
Tricia Barrett ... compositor
Ron Bedard ... scanning technician: Industrial Pixel Visual Effects
Giorgio Bertolone ... rigging supervisor: Hydraulx
Jason Bradford ... visual effects producer: Hydraulx
Neal Bradshaw ... 3d scan technician: Gentle Giant Studios
Jeremy Brown ... animator: Hydraulx
Jess Brown ... previs supervisor: Stargate Studios
Odemaris Burgos ... roto/paint artist: Hydraulx
Maria Juliana Caicedo ... animator: Hydraulx (as Juliana Caicedo)
Antonio Carbajo Bescansa ... lead lighter: Hydraulx
Nacho Castrillo ... roto/paint artist: Hydraulx
Michael Chang ... modeling: Hydraulx
Kyumin Cho ... lighting artist: Hydraulx
Aila S. Choi ... visual effects coordinator: Hydraulx (as Aila Choi)
Sarang Choi ... compositor: Hydraulx
Patty Chomseng ... previs artist: Stargate Studios
Daniel Chung ... compositor: Hydraulx
Petru Ciobanu ... pipeline engineer: Image Engine
Heather Conrad ... lighting artist: Hydraulx
Randall William Cook ... animation consultant
Julio Corpeno ... modeling: Hydraulx
Ana Marie Cruz ... additional visual effects coordinator
Joshua DaSilva ... roto/paint artist: Hydraulx
Kristian Davidson ... data processing technician: Industrial Pixel Visual Effects
Shane Davidson ... compositor: Image Engine
Dusty Emerson ... compositor: Hydraulx
Samira Esmaeili ... modeling: Hydraulx
Michelle Claudia Espinoza Monroy ... compositor: Hydraulx (as Michelle Espinoza)
Seun Faleke ... visual effects coordinator: Hydraulx
Jody Fedele ... visual effects editor
Jerod Finn ... roto/paint lead: Hydraulx
Jordan Flanagan ... compositing lead: Hydraulx
Roberto Flores ... matchmove artist: Image Engine (as Roberto C. Flores)
Bibi Fontana ... animator: Hydraulx
Nacho Gasco ... lighting artist: Hydraulx
David Gimenez ... animator: Hydraulx
Kelsey Gow ... roto/paint lead: Hydraulx
Abhinav Gupta ... effects supervisor: Hydraulx
Arihant Gupta ... effects supervisor: Hydraulx
Gregory C. Haas ... compositing lead: Hydraulx (as Gregory Haas)
Robin Hackl ... visual effects supervisor: Image Engine
Jerry Hall ... compositor
Grace Han ... rigger: Hydraulx
Tulio Hernandez ... lighting supervisor: Hydraulx
Aaron Herrera ... matchmove artist: Hydraulx
Anita Ho ... visual effects production manager: Image Engine
Ian Hopperton ... visual effects editor: Hydraulx
Eunju Hyun ... lighting artist: Hydraulx
Chris Ingersoll ... lead compositor
Tyler Jones ... modeling: Hydraulx
Kishor Joshi ... compositor: Hydraulx
Gavin Jung ... previs cg supervisor: Stargate Studios
Dong Hun Kang ... matte painter: Hydraulx
Shantanu Katiyar ... effects supervisor: Hydraulx
Bruno Kawabata ... compositor: Hydraulx
Patrick Keenan ... compositor
Seong Kim ... pipeline td: Hydraulx
Kalvin Kingdon ... matchmove artist: Hydraulx
Bill Kunin ... visual effects supervisor: Hydraulx
Christine Lan ... matchmove artist: Image Engine (as Christine Xue Lan)
Adarsh Langthasa ... roto/paint artist: Hydraulx
Mark Larranaga ... compositor (as Mark M. Larranaga)
Karmen Lee ... roto/paint artist: Hydraulx
Soyoun Lee ... compositor
Taewook Lee ... compositor: Hydraulx / roto/paint artist: Hydraulx
Martin Leguizamon ... pipeline td: Hydraulx
Namsu Lim ... compositor: Hydraulx
Catherine Lin ... compositor: Hydraulx
Kenneth Lo ... compositor: Hydraulx
Joanna Lui ... visual effects coordinator: Hydraulx
Kim Lyons ... on-set visual effects data wrangler
Joshua T.M. Matthews ... Facial Performance Capture Supervisor, Hydraulx
Kyle Merola ... roto/paint artist: Hydraulx
Shamar Milton ... roto/paint artist: Hydraulx
Young Joon Mok ... compositor
Kevin Monge ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Monica Munoz ... roto/paint artist: Hydraulx
Chun Seong Ng ... cg supervisor: Hydraulx
Andre Nugroho ... compositor: Hydraulx (as Andre Lin)
Kihong Oh ... rigger: Hydraulx (as Ki Hong Oh)
Sangmyeon Park ... modeling: Hydraulx
Nikhil P. Patil ... modeling: Hydraulx (as Nikhil Patil)
Kenny Poon ... visual effects artist: Hydraulx
Daniel Raymond ... previs artist: Stargate Studios
Michael Reilly ... roto/paint artist: Hydraulx (as Mike Reilly)
Geena Renk ... previs coordinator: Stargate Studios
Sean M. Ritchie ... previs artist: Stargate Studios (as Sean Ritchie)
Cesar Rodriguez Bautista ... roto/paint artist: Hydraulx
Sandy Romero ... lead texture artist: Hydraulx
Trevor Rowland ... pipeline td: Hydraulx
Michael H. Saunders ... matte painter: Hydraulx (as Michael Saunders)
Stefan Schneider ... modeling supervisor: Hydraulx
Chris B. Schnitzer ... visual effects producer
Alex Shvartzman ... scanning technician: Industrial Pixel Visual Effects
Chris Simmons ... compositor (as Christopher Simmons)
Youngmin Son ... previs artist: Stargate Studios
Sunho Song ... compositor: Hydraulx
Kendall Spraggins ... roto/paint artist: Hydraulx
Colin Strause ... visual effects supervisor
Greg Strause ... visual effects designer: Hydraulx
Jack Sutherland ... scanning technician: Industrial Pixel Visual Effects
Jeremy Szostak ... visual effects editor: Image Engine
Yoshiko Taniguchi ... roto/paint artist: Hydraulx
Sean Thigpen ... previs lead artist: Stargate Studios
Joy Tiernan ... compositor
Alexander Tirasongkran ... matchmove artist: Hydraulx (as Alex Tirasongkran)
Yuka Tsuchida ... animator: Hydraulx
Shawn Van Ostrand ... pipeline td: Hydraulx
Dulce Velazquez ... rigger: Hydraulx
Erika Velikoivanenko ... matte painter: Hydraulx
Shawn Walsh ... visual effects executive producer: Image Engine
Wuyang Wang ... effects supervisor: Hydraulx
Jun Watanabe ... effects supervisor: Hydraulx
Gregory Watkins ... 2d supervisor: Hydraulx
Brittney Watson ... roto/paint artist: Hydraulx (as Britney Watson)
Vivian Wei ... compositor
Derek Winslow ... matte painting supervisor: Hydraulx
Ann Wong ... roto/paint artist: Hydraulx
Kris Wood ... president: Stargate Studios Canada
Yuji Yagasaki ... lookdev supervisor: Hydraulx
Mayo Yamamoto ... modeling: Hydraulx
Alex Young ... lead animator: Hydraulx
Tony Zhang ... bg prep artist: Image Engine
Paula Zulkoskey ... on-set visual effects data wrangler
Caleb Carr ... compositor (uncredited)
Aaron Colman-Hayes ... 3d artist and scan technician (uncredited)
David De Souza ... visual effects photographer (uncredited)
John 'Duke' Duquesnay ... visual effects producer (uncredited)
Michael Gaiser ... visual effects artist (uncredited)
Tejas Kantharia ... roto/paint artist: Hydraulx (uncredited)
N. Bantu Key ... digital colorist: marketing (uncredited)
Adarsh Langthasa ... compositor: Hydraulx (uncredited)
Tim LeDoux ... visual effects supervisor: Crafty Apes (uncredited)
Sean Loughran ... compositor: Hydraulx (uncredited)
Ben Mackey ... systems administrator: Hydraulx (uncredited)
Travis Reinke ... LiDAR set scanning (uncredited)
Cat Thelia ... visual effects manager: Gentle Giant Studios (uncredited)
Christine Wong ... finance director: Image Engine (uncredited)
Josiah Zavala ... visual effects editor (uncredited)

Stunts 

Trevor Addie ... additional stunt coordinator
Charles Andre ... stunts
Jeffery Aro ... stunts (as Jeff Aro)
Nickolas Baric ... stunts
Krista Bell ... stunts
Guy Bews ... stunts
Byron Brisco ... stunts
Leanne Buchanan ... stunts (as Leanne Hindle)
Mig Buenacruz ... stunts
Raymond Chan ... stunts
Lisa Chandler ... stunts
Philip Chang ... stunts
Steve Chang ... stunts
Douglas Chapman ... stunts (as Doug Chapman)
Adam Chase ... stunts (as Adam Chase Flewelling)
Andrew Chin ... stunts
Brent Connolly ... stunts
Bruce Crawford ... stunts
Natasha Denis ... stunt rigger
Duane Dickinson ... stunts
Joe Doserro ... stunts
Ali Dunn ... stunts
Cassandra Ebner ... stunts
Marny Eng ... stunt coordinator
Lani Gelera ... stunts
Nilo Ghajar ... stunts
Corry Glass ... stunts
Lars Grant ... stunts
Leif Havdale ... stunts
Dar Hicks ... stunt rigger
Danny Hospes ... stunts
Dave Hospes ... stunts
Dan Iaboni ... stunts
Coulton Jackson ... stunts
Ernie Jackson ... stunts (as Ernest Jackson)
David Jacox ... stunts
André Jette ... stunt rigger
Zandara Kennedy ... stunts
Irma Leong ... stunts
Shin Wook Lim ... stunts
Brent Lister ... stunt rigger
Andrew Long ... stunts
Reg Milne ... key stunt rigger
Mike Mitchell ... stunts
Gaston Morrison ... stunts
Crystal Mudry ... stunts
Scott Nicholson ... stunts
Gerald Paetz ... stunts
Rick Pearce ... stunts
Adrian Persad ... stunts
Matt Reimer ... stunts
Jason Reynolds ... stunt rigger
Chad Riley ... stunts
Jacob Rupp ... stunts
Jeff Sanca ... stunts
Kimani Ray Smith ... stunts
Jodi Stecyk ... additional stunt coordinator
Hugo Steele ... stunts
Heath Stevenson ... stunts
Lori Stewart ... stunts
Taylor Tai ... stunts
Rorelee Tio ... stunts
Dimitry Tsoy ... stunts (as Dimitri Tsoy)
Angela Uyeda ... stunts
Clay Virtue ... stunts
Marshall Virtue ... stunts
Chris Webb ... additional stunt coordinator
Rhys Williams ... stunts
Jason Wingham ... stunts
Mike Wu ... stunts
Mathew Yanagiya ... stunts
Sam Yunussov ... stunts (as Islamzhan Yunussov)
James Allore ... special action performer (uncredited)
Jason Bell ... stunts (uncredited)
Guy Bews ... stunt driver (uncredited)
Lisa Chandler ... stunt double: Mia (uncredited)
Duane Dickinson ... stunt driver (uncredited)
Ania Markiewicz ... stunt double: Mia (uncredited)
Jeff Sanca ... stunt driver (uncredited)
Grant Smith ... stunt rigger (uncredited)
Chris Webb ... stunt driver (uncredited)
Rhys Williams ... stunt double: Keith Stanfield (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mark G. Alexander ... gaffer: second unit
Stephen Arnott ... rigging grip
John Awrey ... grip
Maya Batten-Young ... electrician
Mitch Bax ... digital imaging technician
Smail Bestybay ... electrician
Jeffery Bjorgum ... video assist coordinator: second unit
David Bowie ... rigging electrician
Duane Bradley ... drone tech
Keith Brooks ... set wireman (as Keith Brookes)
Andy Brown ... video assistant
Tuan Va Bui ... rigging electrician
Scott Campbell ... rigging grip
Luca Cirillo ... grip: second unit
Hunter Clennan ... grip: second unit
Adam Clyne ... rigging electrician
Jack Cruikshank ... a dolly grip
Christopher Earl Davis ... rigging electrician
Mike Dawson ... grip: second unit
Robert DeVitt ... b camera first assistant (as Robert W. Devitt)
James Dittiger ... still photographer
Kevin Doyle ... rigging electrician
Cameron Drinkle ... video playback coordinator
Jake Drozdzenski ... rigging electrician
Garth Duncan ... rigging electrician
Gil Forrester ... crane tech
Lukas Fournier ... b camera second assistant
Niall Fraser ... best boy electric
Assen Gadjalov ... rigging electrician
Ian Gledhill ... electrician
Spiro Grant ... a camera first assistant: second unit
Jordan Griffith ... electrician
Jesse Gygli ... rigging grip
Stuart Haggerty ... gaffer
Rod Haney ... rigging grip
Derek Heidt ... drone camera operator
Patrick Henderson ... grip
Ben Holden ... rigging electrician
Steve Holland ... rigging electrician
Spencer Horita ... rigging electrician
Tony Hyland ... rigging grip
Gaelle Jego ... loader (as Gaëlle Jégo)
Justin Johns ... video assist operator
Simon Jori ... digital imaging technician: second unit
Hyung Joo Kim Ju ... camera second assistant: second unit
Norbert Kaluza ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Geoff Kennedy ... rigging electrician
Dubin Kim ... best boy grip
Christian Kozak ... rigging electrician
Matthew Laflamme ... rigging electrician
Machio Lall ... camera trainee
Kai Lydgate ... electrician: second unit
Alan McIndoe ... grip
David McIntosh ... key rigging grip
Richard McSweeney ... digital imaging technician: second unit (as Rich McSweeney)
Saied Mercondes ... rigging electrician
Dene Moore ... rigging electrician
Jordan Neifer ... crane tech
Tom Novack ... electrician: second unit
Kim Olsen ... key grip
Sean Oxenbury ... rigging gaffer
Peter Pacula ... rigging grip
Jeff Patterson ... drone tech
Cory Peters ... rigging grip
Sergio Petre ... rigging grip
Dana Powers ... electrician
Dylan Quinn ... rigging grip
Nicholas Quinn ... rigging grip
Emily Raglin ... camera trainee
Joel Ransom ... director of photography: second unit
Mikil Lee Rullman ... libra head technician
Salomon Saade ... a camera second assistant
James Salberg ... b dolly grip
Armand Santos ... rigging electric best boy
Robin Say ... best boy rigging grip
Mark Schmiedl ... rigging electrician
Robert Siuda ... b camera first assistant: second unit
Keyon Slowly ... grip
Calum Smith ... rigging electrician
Geoffrey Smith ... grip
Troy James Sobotka ... key grip: second unit (as Troy Sobotka)
Patrick Stepien ... a camera first assistant
Mike Stroman ... genny operator
John Taylor ... rigging grip
Jason Toth ... drone pilot
Spencer Village ... rigging electric best boy
Don Wagner ... rigging electrician
Thomas Walker ... b camera second assistant
Shaoyun Wang ... b camera: second unit (as Shawn Wang) / steadicam operator: second unit (as Shawn Wang)
Lance White ... video assist coordinator: second unit
Ray Wiberg ... rigging electric best boy
Aaron Wik ... best boy grip
John Woods ... rigging electrician (as Johnny 'Rocket' Woods)
Aiden Zanini ... video playback assistant
Kurt Zelmer ... rigging electric best boy
Mark Allan ... digital imaging technician (uncredited)
Damian Azriel ... lighting technician (uncredited)
Braden Batsford ... first assistant camera: "b" camera, additional photography (uncredited)
Corey Benoit ... grip (uncredited)
Angela Bernardoni ... second assistant camera: Seattle (uncredited)
Luke T. Campbell ... phantom technician (uncredited)
Torstein Colyer ... dolly grip: "a" camera, reshoots (uncredited)
Frank Devine ... lighting technician (uncredited)
Andre Dommisse ... video assist assist (uncredited)
Lee Gibeau ... camera crane technician (uncredited)
Braden Haggerty ... underwater camera operator (uncredited)
Jason Haycock ... first assistant camera (uncredited) / second assistant camera (uncredited)
Kenny Huynh ... lighting technician (uncredited)
Steve Itano ... first assistant camera: Seattle (uncredited)
Jay Kamal ... first assistant camera: "b" camera, second unit (uncredited)
Case Norton ... first assistant camera: additional photography (uncredited)
Derek Ryan Pedersson ... lighting technician (uncredited)
Dean Reca ... additional photography (uncredited)
Zachary Richardson ... grip (uncredited)
Alexandre Robichaud ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Bo Rouck ... lighting technician (uncredited)
Ryan Skeete ... eng camera operator (uncredited)
Troy James Sobotka ... lead grip (uncredited)
Brandon Sparkes ... lighting technician (uncredited)
John Trapman ... aerial director of photography (uncredited)
Eric Ulbrich ... additional photography (uncredited)
Daniel Walsh ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Janice Yip ... digital utility (uncredited)
Shayne Zwickel ... rigging gaffer: reshoots (uncredited)

Casting Department 

Jessica Cameron ... casting associate: Canada
Corinne Clark ... canadian casting
Sandra-Ken Freeman ... extras casting: Freeman Casting
Joyce Kurtz ... adr voice casting
Jennifer Page ... canadian casting
Penny Page ... casting assistant: Canada
Christin Park ... extras casting associate (as Christin Sy Park)
Molly Pinto ... casting assistant: Los Angeles
Marley Poniedzielnik ... casting assistant: Canada
Faye Ralph ... extras casting office coordinator
Brittani Ward ... casting associate: Los Angeles (as Brittani Smith)
Avery Fane ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Kimberley Bejar ... set costumer (as Kim Bejar)
Pamela Cameron ... costume set supervisor: second unit
Lanny Campbell ... key breakdown fx
Phuong Chau ... prep costumer
Judith Feller ... prep costumer
Tara R. Hinecker ... background costume coordinator
Nancy Jones ... set costumer
Jessica Lythgoe-Green ... costume coordinator
Susan Maclean ... prep costumer
Laurel Morgan ... costume coordinator
Kieu Nguyen ... cutter
Heather Osborne ... costumer: Ryuk
Amie Payne ... set costumer
Paula Plachy ... assistant costume designer
Helena Prentice ... set costumer / set costumer: second unit
Meghann Rogers ... background set supervisor
Zoë Stainthorpe ... prep costumer
Taryn Thumath ... set supervisor (as Taryn Bailey)
Roma Wnuk ... seamstress
Tracey Graham ... costume supervisor: reshoot (uncredited)

Editorial Department 

Marisa Clayton ... digital intermediate senior producer: Technicolor Hollywood
Frank Figueroa ... digital intermediate technical assistant: Technicolor Hollywood
Sergio Garcia ... digital intermediate technical assistant: Technicolor Hollywood
Matt Gough ... editorial assistant (as Matthew Gough)
Skip Kimball ... digital intermediate colorist: Technicolor Hollywood
Emily Kraklow ... editorial assistant
Sarah Marinello ... editorial assistant
Nadia Nabhan ... digital intermediate junior producer: Technicolor Hollywood (as Nadia Nabahn)
Lissette Rodriguez ... first assistant editor
Alain J. Romi ... second assistant editor (as Alain Romi)
Tyler Ruocco ... second assistant editor
Mark Sahagun ... digital conform editor: Technicolor Hollywood
Dan Williams ... digital intermediate technical assistant: Technicolor Hollywood
Sam Gilling ... dailies operator (uncredited)
Matthew Olson ... dailies colourist: additional photography (uncredited)
Ramin Ouladi ... color assist (uncredited)
Gordon Wang ... dailies advisor: FotoKem nextLAB (uncredited)
Denise Woodgerd ... digital intermediate vfx producer (uncredited)

Location Management 

Jason Collier ... assistant location manager (as Jason M. Collier)
Hans Dayal ... location manager
Warren Dean Fulton ... assistant location manager
K. Lowe ... location production assistant (as K-Lowe)
Luke McKenzie ... location production assistant
Jeff Mohs ... location scout
Ali A. Rashti ... location production assistant
Lauraine Richardson ... location production assistant (as Laurie Richardson)
Christopher Mark Ritchie ... location production assistant: second unit (as Chris Ritchie)
Courtney Rodd ... location production assistant
Reba Rowe ... assistant location manager: second unit
Andrea Stadler ... location production assistant
Patrick Subarsky ... assistant location manager
Natalie Trent ... location production assistant
Jerome Turner ... assistant location manager: second unit (as Jerome A. Turner)
Talia Tvergyak ... location production assistant
Darren Whittred ... location production assistant
Desiree Young ... location manager

Music Department 

Sally Boldt ... music editor
Nick Chuba ... score collaboration / score engineer
Shoji Kameda ... vocalist: throat singing
Kyle McKinnon ... music researcher
Anna Neal ... music researcher
Michael Patterson ... music scoring mixer
Mary Ramos ... music supervisor
Atticus Ross ... score engineer
Leopold Ross ... score engineer
Claudia Sarne ... musician: Ferris wheel opera
Vincent Carlo ... trailer composer (uncredited)
Matthew Pusti ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Blue Angus ... transportation coordinator (as Mark Angus)
Simon Aubin ... picture car wrangler
Mark Boiko ... cast driver
Scott Carpenter ... Transportation Coordinator: Additional Photography / driver
Ramon Defazio ... driver
Vittorio Defrancesco ... transportation co-captain: second unit
Eric Derenowski ... driver (as Erik Derenowski)
Jonathan Gaudreault ... driver
Cindy Gray ... cast driver
Steve Gray ... picture helicopter pilot
Chuck Greig ... transportation captain: second unit
Tom Groulx ... driver
Paris Haase ... driver
Dixie Halldorson ... cast driver (as Dixie-Lee Halldorson)
Ron Homma ... driver (as Ronald S. Homma)
Paul Irvine ... transportation captain (as Paul 'Spike' Irvine)
Dan Irwine ... driver (as Dan Irwin)
Jonathan Jakubec ... transportation co-captain
Dale Johnson ... driver
A. Jones ... driver
Roger A. Mara ... driver
Dan Matos ... auto service
Kenneth Mills ... driver
Michael Milne ... auto service
Patrick Joseph Moore ... driver (as Patrick Moore)
Alistair Newman ... driver
Lenny Op ... driver
Rick Rasmussen ... picture car coordinator
Ryan Rasmussen ... auto service
Ahluwalia Narinder Tiku ... cast driver (as Narinder 'Tiku' Ahluwahlia)
Dariusz Truszkowski ... driver
Jack Uhryniuk ... driver
Chad Urquhart ... transportation captain: second unit
Harley Ware ... driver
James Woolmer ... driver (as Jim Woolmer)
Andrew Anderson ... driver: second unit (uncredited)
Victor Formosa ... driver (uncredited)
Ronnie King ... transportation captain (uncredited)
Rainer Scheelisch ... driver (uncredited)

Other crew 

Len Antonation ... chef: Serrano Catering
Nikki Barbanell ... business and legal affairs: Netflix
Cassandra Barbour ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Laurel Basson ... stand-in
Michael Bendner ... extras wrangler
Karen Bergen ... production accountant
Tracy Bihun ... accounting clerk
Judy Blinick ... post-production accountant
John C. Bradshaw ... medical technician
Cedric Breuel ... extras wrangler
Cindy Byerley ... assistant accountant (as Cindy L. Byerley)
Derek Carlson ... key production assistant
Jiao Chen ... assistant: Mr. Lin
Andrew Childs ... assistant: Mr. Lee
Eudora Chu ... second assistant production office coordinator
Michael Cound ... stand-in
Franco Debiase ... security captain
Ryan Doner ... assistant chef: Serrano Catering
Conor Doyle ... office production assistant
Amandine Dufraise ... script supervisor: second unit
Eddie Farfan ... key production assistant
Danya Fowler ... accounting clerk
Denika Garrick ... choreographer
Brett Grueter ... assistant chef: Serrano Catering (as Brett C. Grueter)
Joscel Hector ... stand-in
Morgan Howell ... assistant: Mr. Lin
Krista Huppert ... assistant accountant
Jordan Kilik ... stand-in
David Lee ... chef: Serrano Catering
Katy Lew ... assistant accountant
Laura Livingstone ... production office coordinator
Mat Melsness ... helicopter engineer
Darryl Merpaw ... assistant: Mr. Wingard
Monica Montella ... payroll accountant
Fabio Novitsky ... craft service: second unit / first aid: second unit
Thomas O'Leary ... second assistant production office coordinator
Jonathan Osland ... safety consultant
Michael Paik ... craft service (as Michael J. Paik) / first aid (as Michael J. Paik)
Amy Paquette ... business and legal affairs: Netflix
Jerami Pergel ... assistant production office coordinator
Anna Perzel ... first aid/craft service
Ryan Prasad ... craft service
Arjun Rawat ... key production assistant
Nick Reynolds ... assistant: Mr. Eirich
Kristina Ricci ... assistant accountant/payroll
Mark Rooke-Jones ... key production assistant
John Saslow ... assistant chef: Serrano Catering
Jo Scott ... key office production assistant
Ana Oparnica Sebal ... script supervisor
Laura Sevier ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Gary Sundt ... assistant: Mr. Wingard
Eric W. Thompson ... production lawyer
Sam Tofsted ... assistant: Ms. Yoon
Gladys Tong ... computer playback supervisor
Katrina Ungewitter ... assistant: Ms. Yoon
Jennifer Erin Vaughan ... accounting clerk
Johana Wong ... assistant: Mr. Ferguson
Alex L. Worman ... unit publicist (as Alexander Worman)
Dele Dizzy Adereti ... production assistant (uncredited)
Anne Armstrong ... production assistant (uncredited)
Tuezdae J. Barrett ... production assistant (uncredited)
Kimberley Black ... second assistant production coordinator: reshoots (uncredited)
John A. Busenberg ... executive producer: Devastudios (uncredited)
Niall Cassin ... production assistant (uncredited)
Paul Cole ... production assistant (uncredited)
Elyse Dinh ... adr voice (uncredited)
Ian Doig ... animal coordinator (uncredited)
John 'Duke' Duquesnay ... studio manager: Hydraulx VFX (uncredited)
Brian Herskowitz ... voice actor (uncredited)
Patrick Phogan Hogan ... production assistant (uncredited)
Kane Honea ... production counsel (uncredited)
Caroline Jonsson ... location site rep (uncredited)
Megumi Kanazawa ... extra actress (uncredited)
Sandra Linz ... production assistant (uncredited)
Grace MacLeod ... rat trainer (uncredited)
Yumi Mizui ... japanese dialogue coach (uncredited)
David Nguyen ... production assistant (uncredited)
Naomi Polk ... bg wrangler (uncredited)
Bo Rouck ... production assistant (uncredited)
Neil Stopforth ... aircraft wrangler (uncredited)
Charmaine Tam ... interpreter (uncredited)
Valeria Viganò ... production assistant (uncredited)
Mayumi Yoshida ... dialect coach: Japanese (uncredited)

Thanks 

Don Coscarelli ... special thanks
Christina Hodson ... special thanks
Bill Ireton ... special thanks
Jon Silk ... special thanks
Chris Wingard ... special thanks
Shayna Yates ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed