Edit
Jungle Cruise (2020) Poster

(2020)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jaume Collet-Serra

Writing Credits (in alphabetical order)  

Glenn Ficarra ... (screenplay)
Michael Green
John Requa ... (screenplay)

Cast  

Jesse Plemons
Emily Blunt ... Lily Houghton
Dwayne Johnson ... Frank
Jack Whitehall ... McGregor Houghton
Paul Giamatti
Edgar Ramírez
Veronica Falcón
Andy Nyman ... Sir James Hobbs-Coddington
Annika Pampel ... German Woman
Ilana Guralnik ... Italian Woman
Raphael Alejandro ... Zaqueu
Emily Marie Palmer ... French Woman
Mark Ashworth ... Society Member 1
Jason New ... Hotel Maitre D'
Simone Lockhart ... Anna
Sulem Calderon ... Quila
Madeline Brumby ... Upper Class Tourist
David Lengel ... Boat Tourist #1
Dani Rovira
Quim Gutiérrez
Kylie Michele Fuller ... Society Cruise Tourist Kid (as Kylie Michele)
Faith Fay ... Hotel Guest-Savannah
Caroline Paige ... Kid Tourist
Mariama Diallo ... Mfantse Woman
Nicholas Ryan Hernandez ... Young Aguirre
Kalanikauleleiaiwi Jardine ... Boater
Peter Luis Zimmerman ... Puka Michuna Warrior
Nick Benseman ... German Mercenary
Philipp Maximilian ... Axel
Ruben Vidal ... Frank's Friend
Keith Arthur Bolden ... Tourist #7
James Quattrochi ... Italian Tourist
Jason Szabo ... Tourist
Dan Dargan Carter ... Gonzalo
Ryan Dinning ... Soldier 2
John David Bulla ... Spanish Conquistador
Stephan Goldbach ... Surviving Mercenary
Michael H. Cole ... Bus Conductor
Romualdo Castillo ... Animal Vendor
Casey Nelson ... Soldier 3
Justin Randell Brooke ... Boat Tourist #2
Xavier Leblanc ... Puka Michuna Warrior
David R. Mitchell ... Society Member
Abraham Takatsuki ... Market vendor
Shawn McBride ... Hotel Guest-Peppa
Josué Gutierrez ... Puka Warrior
James William Ballard James William Ballard ... Society Member
Clyde C Harris ... Puka Warrior #2
Tom Vodnik ... Tanner
Jobe Allen ... Merchant Vendor
Henardo Rodriguez ... Native American
Daniel Giron
Alexandra Velez Alexandra Velez ... Puka Woman
Luis Burbano ... Puka Michuna Warrior
Jay D. Kacho Jay D. Kacho ... R.A.D.A.S. Member
Keith Nussbaum ... German Valet
Marc Demeter Marc Demeter ... Archaeologist
Met Clark Met Clark ... Yaktunaru Healer
Pedro Haro ... Bird Vendor
Tom Holowach ... Hairpin Man
Jay Gutierrez Jay Gutierrez ... Jay Gutierrez
James Siderits ... Society Member
Marn Zeeb ... Pit Boss Gambler
Sharon M. Bell Sharon M. Bell ... Guitar Lady
Tony Fontanez ... Townsperson / Tourist
Jes Salang ... Conquistador
Clay Mason Clay Mason ... Nilo's Dockworker
Pedro Barquin Pedro Barquin ... Dying Conquistador
Brian Gonzalez Brian Gonzalez ... Puka Michuna Drummer #2
Payson Durant Payson Durant ... Hotel Guest
Kiera Woodward Kiera Woodward ... Boat Tourist Child
James Burns James Burns ... Londoner
Ely Garcia II Ely Garcia II ... Dockworker
Paul Delacerda Paul Delacerda ... Puka Michuna Drummer #1
Jaren Soto ... Yaktunaru Tribesman
Gavrielle Anne Fontanilla Gavrielle Anne Fontanilla ... Puka Lady
Sterling l Sheldon Sterling l Sheldon ... Gambler
David H. Hahn David H. Hahn ... Gambler
Matt Rodriguez ... Ride Tribe Marauder
Jamey Russell Jamey Russell ... Tourist
Abraham Kyle IV Abraham Kyle IV ... Boater
Quintin Tyler Price Quintin Tyler Price ... British Soldier
Nathan Reyes Nathan Reyes ... Boater
Serge Burack Jr. ... Society Member (uncredited)
Jeremy Connell Jeremy Connell ... Society Member (uncredited)
Nale Donlin ... Merchant Vendor (uncredited)
Charles-Joseph Fisher Charles-Joseph Fisher ... Flower Vendor (uncredited)
Roy Luke Roy Luke ... Society Member (uncredited)
Garrett M Miller ... Lecture (uncredited)
Josiah Schreiber Josiah Schreiber ... 1920s Society Member (uncredited)
Charles Surrett Charles Surrett ... High Society Man (uncredited)
Robert Tinsley ... London Guard (uncredited)
Tanya Wheelock ... Boat Tourist (uncredited)

Produced by 

John Davis ... producer
Beau Flynn ... producer
John Fox ... producer
Dany Garcia ... producer
Hiram Garcia ... producer
Dwayne Johnson ... producer
Douglas C. Merrifield ... executive producer
Scott Sheldon ... co-producer
David H. Venghaus Jr. ... associate producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Flavio Martínez Labiano

Film Editing by 

Joel Negron

Casting By 

Katie Doyle ... casting director: Hawaii
Tara Feldstein ... casting director: Atlanta
Marisol Roncali
Mary Vernieu

Production Design by 

Jean-Vincent Puzos

Art Direction by 

Gregory S. Hooper
David Lazan ... supervising art director
Leslie McDonald
Drew Monahan
Nic Pallace
Stella Vaccaro
Ketan Waikar ... (Dailies)
Thomas P. Wilkins
Dean Wolcott

Set Decoration by 

Larry Dias

Costume Design by 

Paco Delgado

Makeup Department 

Jordann Aguon ... makeup artist
Lance Aldredge ... hair stylist
Ozzy Alvarez ... makeup artist
Zoey Belton ... hair stylist
Rachel Bongard ... makeup artist
Suzanna Boykin ... hair stylist
Natalie Bruce ... makeup artist
Leay Cangelosi ... hair stylist
Nanci Cascio ... key hair stylist: Hawaii Main Unit
Vanessa Davis ... key hair stylist
Chris Diamantides ... makeup artist
Benji Dove ... additional makeup artist
Tyler Ely ... hair stylist
Kimberly Felix ... key makeup artist
Addison Foreman ... makeup artist
André Freitas ... makeup artist
Derek Garcia ... makeup artist
Joel Harlow ... makeup designer
Forrest Hill ... additional makeup artist
Jennifer Hodges ... hair stylist
Michelle Johnson ... personal hairstylist: Emily Blunt
Adruitha Lee ... hair department head
Morgon Lindskog ... additional makeup artist
Hagen Linss ... additional makeup artist
Anna Majewski ... hair stylist
Ralph Malani ... hair stylist
Ashley McGuire ... BG Makeup Supervisor
Devin Shayla Morales ... makeup artist
Evelyne Noraz ... personal makeup artist: Emily Blunt
Karen Iboshi Preiser ... makeup artist
Mark James Ross ... makeup artist
Aida Scuffle ... makeup artist
Allison Shepherd ... hair stylist
Rachel Solow ... barber: Dwayne Johnson
Matt Sprunger ... makeup artist
Kaylee Swisher ... additional makeup artist
Linda Traxler ... hair stylist
Michealle Vanderpool ... wigs and hair
Jordan Venetis ... makeup artist
Candace Wessinger ... hair stylist
Melizah Anguiano Wheat ... third hair stylist
Arthur B Wilson III ... hair stylist
Sheldon Yamauchi ... hair stylist
Nakoya Yancey ... wig maker
Aida Alai ... uncredited
Nancy Cummings ... additional makeup artist (uncredited)
Andy Fowler ... additional makeup artist (uncredited)
Joyce Gilliard ... key hair stylist (uncredited)
Natalie Johnson ... additional makeup artist (uncredited)
Donna Martin ... additional makeup artist (uncredited)
Lindsay McAllister ... hair stylist (uncredited)
Caroline Monge ... additional makeup artist (uncredited)
Ashley Pleger ... additional makeup artist (uncredited)
Jan Rooney ... additional makeup artist (uncredited)
Haile Werntz ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Carl Hampe ... Production Supervisor: 2nd Unit
Petra Holtorf ... post-production supervisor
Robert Mazaraki ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Joann Connolly ... second assistant director: second unit
Martin Dorsch ... additional second assistant director
Alina Gatti ... second second assistant director
Marlee Kamis ... staff additional second assistant director: additional photography
Eric Richard Lasko ... first assistant director: splinter unit - Atlanta / second assistant director
Anthony Leonardi III ... second unit director
Dan McDonough ... additional second assistant director
Josh Montes ... additional second assistant director
Justin Muller ... first assistant director: additional photography
Jeff Overfield ... additional second assistant director
Kate Pulley ... staff additional second assistant director
Robert Ratner ... second second assistant director: splinter unit
David Sardi ... first assistant director: second unit
Megan Schmidt ... 2nd Unit
James Edward Tilden ... second second assistant director: second unit
David H. Venghaus Jr. ... first assistant director
Alexander Witt ... second unit director

Art Department 

Hilary Ament ... graphic designer
Brett Andrews ... Second Unit Property Master
Adam Baines ... concept artist: ILM
Pedro Barquin ... greens set foreman
Andy Bays ... set decoration painter
Mark Bialuski ... foreman
Robert A. Blackburn ... construction coordinator
Richard K. Buoen ... concept artist
Jonathan Burdeshaw ... sculptor
Susan A. Burig ... graphic designer
Kaanoi Cabrina ... on-set dresser
Paul Chadeisson ... concept artist
Yvonne Chan ... Art Dept Assistant
Jen Rose Clark ... art department coordinator (as Jen R. Clark)
Katelyn Cocherell ... art department coordinator: set decoration - reshoots
Michael A. Contreraz ... supervising labor foreman
Amanda Cornell ... set decoration buyer
Randy Culberhouse ... propmaker gangboss
Gerald D'Onofrio ... sculptor
Jeffrey DeBell ... greens coordinator
Yann Denoual ... lead sculptor
Derek Devers ... carpenter
Joseph Diaz ... concept artist
Rosie Ditre ... art department assistant
Josh Dollison ... Art Production Assistant: Additional Photography: Day Player
Alan Droeger ... welder gangboss
Timothy M. Earls ... lead set designer
Molly Ebner ... set dresser
Bryan Eddy ... art department production assistant
Alonzo Edwards ... sculptor
Maurice Steve Escobedo ... plasterer
Robert Fechtman ... set designer
Jared Fleury ... assistant property master
Tom Frohling ... set designer
Seth Gardner ... construction foreman
Rob Garlow ... Propmaker Foreman
Julien Gauthier ... Concept Artist
Joel Thomas Guros ... archivist
Rob Hamby ... propmaker
Curtis Hamill ... paint gang boss
Doug Harlocker ... property master
Gabe Harrington ... scenic artist
Kemper Harris ... assistant property master
Desirae Hepp ... sculptor
Jim Hewitt ... set designer
J. Bryan Holloway ... lead sculptor reshoots
Michele Horn ... construction auditor
Kevin Houlihan ... set designer
Zak Howell ... swing gang
Heather Hutton ... welder
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Lynn A. Johanson ... paint supervisor
Kent Jones ... painter foreman
Philip Keller ... storyboard artist
Ivan Khomenko ... concept artist: MPC
Bria Kinter ... set designer
Attila Kiss ... assistant property master: reshoot
Mark Knapton ... Prop maker
Nathan Krochmal ... assistant art director
Janet Kusnick ... storyboard artist
Tim R. Lafferty ... propmaker gangboss
Eliot Levin ... assistant property master
Craig K. Lewis ... set decoration buyer
Finnian Macmanus ... concept artist
Silvia Mahapatra ... digital foreman
Zack Mansbridge ... prop maker/construction
Victor James Martinez ... lead concept artist
Hale Mawae ... set dresser
Sergey Mazurov ... propmaker gangboss
Tony R. Medina ... propmaker gang boss
Josh Morris ... 2nd paint foreman
Brian Murray ... storyboard artist
Joseph Nadeau ... assistant art director
Luca Nemolato ... concept artist
Samuel Pactol ... painter
Glenn Peison ... prop assistant
Ken Perkins ... storyboard artist
Frank Piercy ... paint supervisor: additional photography
Thomas Pringle ... conceptual designer
Edward J. Protiva ... leadman
Christine Prusha ... sculptor
Zane Reichert ... art department assistant
Delphine Richon ... junior art director
Lisa 'Pike' Rincon ... set dresser
Isaia Robins ... greens foreman
Timothy Rodriguez ... concept artist: ILM
Jaime Rosegren ... second unit on-set dresser
James Rothwell ... animatics
Peter Mitchell Rubin ... senior illustrator: hero prop design
Jerod Rushin ... props assistant: second unit
Steve Salazar ... supervising welding foreman
Antonio Scaletta ... construction utility foreman: additional photography / construction utility technician
Lindsey Schnabel ... art production assistant: additional photography
Houston Sharp ... concept artist
Eric Sherlin ... gangboss
Kristen Sherwin ... assistant art director (as Kristen Nowotarski)
Joshua Shomo ... set dresser
Edward Skade ... sculptor
Brett C. Smith ... lead man
Easton Smith ... set designer
Meg Hyatt Snow ... standby-painter
Daniel Soltis ... sculptor
Gordon Stotz ... assistant art director: additional photography
Travis Sullivan ... props
Susan Tanner ... local lead person set decoration
Karen Teneyck ... graphic designer
John Trafton ... utility
Justin Trudeau ... set designer
Stella Vaccaro ... set designer
Julie Vash ... set designer
Cuitlahuac Morales Velazquez ... sculptor
Linda Verzi ... prop buyer
Joe Voltolin ... fabrication foreman
William Weigand ... animatics sequencer
Dale Wilmarth ... mold shop supervisor: additional photography
Alexi Wilson ... props
Anthony Winn ... storyboard artist
Christopher J. Wood ... set decoration gang boss
Chris Woodworth ... lead scenic supervisor (as Christopher Woodworth)
Walter Zieska ... mill foreman: HI
Heidi Nahser Fink ... prop design (uncredited)
Jana Treadwell ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Patrick Anderson ... sound playback
Ian Bender ... boom operator
Kevin Cerchiai ... boom operator: Reshoots
Thomas J. Doolittle ... second unit boom operator: Hawaii
Joel Erickson ... dailogue/adr supervisor
John Harton ... Second unit sound mixer: Atlanta
Colin Heath ... sound utility: additional
William E. Hirsch ... bts sound
David Husby ... production sound mixer: AP
Alana Knutson ... sound utility
Michael B. Koff ... production sound mixer
Colt Logan ... boom operator day player
James Peterson ... sound mixer: second unit, Hawaii
Marcus Petruska ... boom operator: second unit, Atlanta
Julio Allen ... Sound Utility (uncredited)

Special Effects by 

H. Barclay Aaris ... special effects buyer
Joel P. Blanchard ... special effects powder foreman
Josh Cerven ... special effects technician: CAD/CAM programmer
Eric Cook ... special effects coordinator
Colleen Daniel ... special effects technician
Jeremy Farlow ... special effects technician
Roland Fullajtar ... special effects technician
Skylar Gorrell ... special effects technician: Hawaii
Barry Hart ... special effects technician
Sarah Huffine ... special effects assistant
Pete Kelley ... special effects technician
Jeff Rand ... special effects foreman
Nick Rand ... special effects cad designer
Wayne Rowe ... special effects technician
Carlos Scally ... special effects crew
J.D. Schwalm ... special effects supervisor
Robert Spurlock ... special effects cad designer

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... lead motion r&d technical director
Bahget Abdalmalek ... postvis artist: The Third Floor Inc
Breanna Adams ... visual effects assistant coordinator
Matthew Adams ... digital compositor: weta digital
Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Kilikai Ahuna ... Witness Camera Operator
James Aldous ... lighting technical director
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Sean Ames ... visual effects production manager
Tigran Badalyan ... senior compositor: ILM
Mark Barber ... lighting technical director: Weta Digital
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Jim Berney ... visual effects supervisor
Ashley Bettini ... visual effects production manager
Stefanie Blatt ... senior visual effects technical director: Weta Digital
Dayton Boorsma ... VFX Production Assistant: DNEG
Adam Bradley ... rotoscope hod: Weta Digital
Jeremy Bradley ... visual effects editor
Vanni Brighella ... additional 3D modeler
Jose Burgos ... associate vfx supervisor: ILM
Ben Campbell ... lead lighting technical director: WETA digital
Sean Castle ... layout department trainer: Weta Digital
Karhoe Chan ... senior layout technical director: Industrial Light & Magic
Pol Chanthasartratsamee ... Senior Lighting Artist
Erik Christensen ... environment artist
Mihai Cioroba ... lead effects technical director: Industrial Light & Magic
Becky Collins ... visual effects production assistant
Bryce Colquitt ... visual effects photographer
Matt Conrod ... visual effects
Ian Cope ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Dan Cortez ... visual effects production manager
Sarah Cowhey ... virtual art department manager: Weta Digital
Jaume Creus ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Ryan Cronin ... senior animator: Weta Digital
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital
Tibor Dajko ... 3d artist
Avijit Das ... senior creature td: Industrial Light & Magic
Chris Dawson ... digital compositor
Lex de Vroomen ... production assistant
Pablo del Molino ... generalist
Andrew Deneau ... visual effects data wrangler: additional photography / visual effects jr data wrangler
Robert Dorris ... digital artist
Rachael Dunk ... look development lead: ILM
Josh Ellem ... matte painter
Stephanie Ferreira ... visual effects coordinator
Christopher Finley ... lead visual effects data wrangler
Ludovic Fouche ... senior camera td
Rino George ... digital paint artist: ILM
Nick Ghizas ... sr. visual effects coordinator
Tim Glover ... Witness Camera Operator
Derik Gokstorp ... pipeline technical director
Saxby Graham ... rotoscope artist: Weta Digital (Uncredited)
Michael Leigh Gresham ... Digital Paint Artist ILM
David Gullman ... visual effects coordinator
Sara Hansen ... Build TD: DNEG
Karolina Hardinger ... visual effects artist
Paul Harling ... Data Resource Management Lead: Weta Digital
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Quentin Hema ... digital paint hod: Weta Digital
Tiffany Herzog ... witness camera operator
Barbra See Wai Ho ... rotoscope artist: Weta Digital
Mark L. Holmes ... camera technical director
Joe Howes ... production engineer: Weta Digital
Pei-Zhi Huang ... senior effects td: ILM
Chris Ingersoll ... digital compositor: Disney In House
Celia Jepson ... cg supervisor: ILM
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Stephen Karl ... Camera TD
Mark Keetch ... lead hard surface modeller: ILM
Kevin Kelm ... lead creature td
Ashleigh-Jean King ... optical pipeline td: Weta Digital
Oliver Kirchhoff ... layout artist: Industrial Light and Magic
Amber Kirsch ... visual effects producer: Disney
John Knoll ... vfx supervisor: ILM
Felder Kwek ... senior layout artist: Industrial Light & Magic
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: Weta Digital
Brian LaBrec ... 3D Scanning Technician: Clear Angle Studios
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
April Leckie ... rotoscope artist: Weta Digital
Alexander K. Lee ... animation supervisor: ILM
Matt Leonard ... vfx trainer: ILM
Stuart Lord ... visual effects production assistant: ILM
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Francesco Lupo ... senior groom td: ILM
Laura López García De Blas ... VFX Production Coordinator
Rob MacBride ... digital paint
Caroline MacLeod ... fx production manager
Liam Major ... paint artist
Jade Mansueto ... assets r&d technical director: Weta Digital
Tess Marshall ... vfx witness camera operator
Dominik Matousek ... senior FX artist: UPP
Robert McDougall ... models department manager: weta digital
Mare McIntosh ... Visual Effects Production Manager
Mark McNicholl ... lead lighting TD
Raven Midkiff ... visual effects staff coordinator: walt disney studios
Luke Millar ... visual effects supervisor: Weta Digital
Brett Miller ... effects head of department
Patrick Miller ... visual effects coordinator
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Vimal Raj Mohan ... layout artist: Industrial Light and Magic
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital
Jake Morrison ... visual effects supervisor
Shane Mulholland ... layout department manager: Weta Digital
Per Mørk-Jensen ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Naren Naidoo ... digital paint supervisor: ILM
Abishek Nair ... Compositing Supervisor: ILM
Duncan Nairn ... paint artist
Samantha Nield ... animation department manager: Weta Digital
Ryan Nolan-Hieb ... layout td: Weta Digital
Kim Ooi ... animation supervisor: ILM
Chelsea Osborne ... rotoscope artist: Weta Digital
Giuseppe Parisi ... matte painter
Christos Parliaros ... pipeline developer: Weta Digital
Janki Patel ... visual effects production assistant
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Bethany Pederson Onstad ... Lead InHouse
Jared Pejkovic ... Rotoscope Artist
Christian Poullay ... camera technical director: Weta Digital
Simon Quach ... senior digital paint artist: WETA Digital
Pascal Raimbault ... modelling supervisor: ILM
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Michael Ranalletta ... digital compositor: ILM
Florent Revel ... matchmover
Grant Roa ... visual effects production runner: Weta Digital
Adrien Rollet ... visual effects artist
Mahshid Sadoughi ... previs animator: the third floor inc
Peter Salter ... senior camera technical director: weta digital
Kimberly Scarsella ... witness camera operator
Arvid Schneider ... lead lighting technical director: ILM
Marc Smith ... Senior Camera T.D.
Natalie Smith ... digital paint artist: Industrial Light & Magic
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Sarah Stauffer ... visual effects coordinator
Tim Stern ... digital compositor: Weta Digital
Vladimira Strukanova ... character sculptor: UPP
Gábor Szügyi ... matte painter
Lai Lin Tang ... Layout Artist
Katrina Taylor ... visual effects editor: ILM
Morgan Telfer ... visual effects production assistant: ILM
Daniel Thomson ... rotoscope artist: weta digital
Ellis Trespalacios ... visual effects coordinator
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Jimmy Uddo ... visual effects coordinator: Pre-Production
Daniel Ulrich ... facial modeler: Weta Digital
Tyler Unzicker ... 3D Scanning and LiDAR Technician: Clear Angle Studios
Davide Valvona ... matte painter
Jason Van Haverbeke ... data wrangler
Martijn van Herk ... generalist supervisor: ilm
Balazs Varga ... digital compositor
Tracy Villeda Meneses ... digital paint artist: ILM
Andreja Vuckovic ... senior facial modeller: Weta Digital
Yang Wang ... effects supervisor: ILM
Joe Warner Jr. ... lidar technician: Clear Angle Studios
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Ros Webb ... recruiter
Kayla Westfall ... VFX production assistant
Matt E. Whyte ... rotoscope artist: Weta Digital
Chad Wiebe ... vfx supervisor: ILM Vancouver
Tim Yang ... Texture Supervisor: ILM
Pearlyn Yeo ... associate production manager: Industrial Light & Magic

Stunts 

Ashlen Aquila ... utility stunts
Randall Archer ... stunt performer
Adrienne Ballenger ... stunt double: Sulem Calderon
Chris Balualua ... utility stunts
Ken Barefield ... stunts
Shane Bell ... utility stunts
Kelly Bellini ... stunts
Nick Benseman ... stunts
Shawn Bernal ... stunt performer
Hannah Betts ... stunt double: Veronica Falcon / utility stunts
Nicolas Bosc ... stunts
Jason Brillantes ... stunt performer
Trent Brya ... stunt performer
Max Calder ... stunts
Fernando Campos ... stunt performer
Dan Dargan Carter ... utility stunts
Laurence Chavez ... assistant stunt coordinator
David Conk ... aguirre stunt double
Tom Culler ... stunt performer (as Thomas Joseph Culler)
Paul Darnell ... stunt double: Jack Whitehall
Craig H. Davidson ... stunt performer
Martin De Boer ... utility stunts
Kent De Mond ... stunts
Shai Debroux ... stunt performer: Puka Michuna
Kevin Dyer ... stunt performer
Nick Epper ... stunt performer
Charles-Joseph Fisher ... stunts
Darin Fujimori ... stunts
Kai Garcia ... stunts
John Gilbert ... utility stunts
Travis Gomez ... stunts
Ryan Green ... stunts
Garrett Hammond ... stunt performer
Michael Hansen ... utility stunts
Thomas Robinson Harper ... stunt coordinator: reshoots
Myles Humphus ... stunt double: Dwayne Johnson
James Hutchison III ... stunt double: Edgar Ramirez
Michael Jamorski ... stunt performer
Veasna Keo ... utility stunts
Paul Lacovara ... stunts
Tony Lazzara ... stunts
Danny Le Boyer ... utility stunts
Matt Leonard ... stunts
Jared Losano ... stunt performer
Jess Lundgren ... stunts
Cody Mackie ... stunt performer
Dave Macomber ... co-fight coordinator
Ryan Mari ... stunts
Aaron Matthews ... stunts
Kevin Morgan ... stunts
Spencer Mulligan ... stunt player
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... stunts
John Nania ... stunt double: Edgar Ramirez
Jason Patterson ... utility stunts
Nikolas Pelekai ... stunts
Dario Perez ... stunt player
Lloyd Pitts ... Stunt Double: Jack Whitehall
Westin Poole ... stunt performer
Allan Poppleton ... fight coordinator / stunt coordinator
Brett Praed ... utility stunts
Gary Price ... stunt performer
Tanoai Reed ... Dwayne Johnson / stunt double
Flaco Reyes ... stunt performer
Alice Rietveld ... Water Safety / stunt double: Simone Lockhart
Bayland Rippenkroeger ... stunts
Mike Rufino ... stunts
Eric R Salas ... stunt performer
Maya Santandrea ... utility stunts
William Scharpf ... stunt rigger
Lauren Shaw ... stunt double: Emily Blunt / stunt driver / utility stunts
Sam Slater ... stunt double: Dan Dargan Carter
Robert Daniel Souris ... stunt performer
Nick Stanner ... stunts
Remington Steele ... stunts
Daniel Stevens ... assistant stunt coordinator
Erika Takacs ... stunt department coordinator / stunts
Mark Tearle ... utility stunts
Robert Tinsley ... stunt performer
Jason A. Triplett ... stunt performer
Jaye Tyroff ... stunts
Karl Van Moorsel ... utility stunts
Todd Warren ... stunts
Thom Williams ... stunt driver
Nico Woulard ... stunts

Camera and Electrical Department 

Norman Akau ... rigging grip
Suman Allakki ... additional second assistant camera: second unit
Jacob Alvarez ... grip
Cua-Cua Apey ... technocrane technician
Charles Arnold ... grip
Stephen Bacquet ... lighting technician
Kevin Barnes ... best boy rigging electric
Chad C. Barrow ... rigging best boy / rigging grip best boy
Jason Bauer ... digital imaging technician
Joseph Blankinship ... libra head technician: second unit
Steven Blizzard ... drone pilot
Kenneth Bolton ... Dolly grip: additional photography
John Bonnin ... libra head operator
Bryan Booth ... Lighting Console Programmer
Omar Browne ... lighting technician
Tiffany Burns ... grip
Brock Byrd ... Additional Photography
Marc Casey ... underwater camera techician
Pete Chiaramonte ... bts cinematographer
Jesse Coggins ... set lighting intern
Daniele Colombera ... digital imaging technician: second unit
Michael J. Conner ... best boy fixtures
Darren Council ... video assist: Hawaii unit
Jerry C. Deats ... key grip
David Deever ... video assist
Alessandro Di Meo ... first assistant camera: b camera
Gregory Doi ... lighting technician
Tommy Donald ... best boy grip: second unit, Atlanta / key grip: second unit, Atlanta
Fred Duffer ... video assist operator: additional photography - second unit
Todd Durboraw ... second assistant camera: second unit
Duke Duvauchelle ... fixtures / rigging electrics
Noah Eagle ... dimmer technician
Scott Eagle ... rigging electric
Dan Emo ... electrician
Jeffrey Engelson ... grip
Alexandre Ermel ... Drone Coordinator
Geoff Ernst ... fixtures foreman
Cassie Espinoza ... Grip Intern
Patrick D. Fields ... best boy grip: second unit, Atlanta
Cody Finks ... grip: second unit
Ken Fisher ... camera operator: second unit
Eddy Flores ... Rigging Electrician
Raul Flores ... electrician
Ivan Gatti ... Digital Utility: day player
Larry Gianneschi IV ... first assistant camera: "a" camera, second unit, Atlanta
Dan Godar ... aerial camera operator
Mark Goellnicht ... a camera operator / steadicam operator / steadicam operator: Hawaii main unit
Cameron Goen ... electrician: second unit
Peter Graf ... aerial camera system technician
Jeff Griffith ... Scorpio Head tech
Cristi Lyn Hahn ... "a" camera second assistant camera: first unit, Atlanta
Geoffrey Harper ... rigging grip
Kent Harvey ... b camera operator
Matthew Haskins ... second assistant camera: "b" camera
James Hatridge ... assistant chief lighting technician second unit
Ronald Hersey ... camera operator
Erik F. Hill ... grip
Nick Hiltgen ... digital imaging technician
Andrew Hoehn Jr. ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Jason Hooper ... rf technician
Adam Horne ... dimmer technician
Chip Huntington ... grip second unit
Ronald H. Hynson ... rigging electric gang boss
Patrick Istorico ... company grip
Jason Jensen ... "a" camera operator: second unit
Jimmy E. Jensen ... assistant camera: second unit
Christopher D. Jones ... Key Grip: VFX Splinter Unit
Nathan Kaestle ... rigging grip: Canvas Room
Cruz Kalaugher ... best boy rigging electric: Hawaii
Michael Kelem ... aerial director of photography
Kevin Kersting ... grip
Alex Klabukov ... key grip: second unit, Hawaii
Adam Kogelman ... a camera dolly: second unit, Atlanta
Jeff LaBaume ... lighting technician: second unit
Thomas Lappin ... b camera operator
Brian C. Lawson ... dolly grip: second unit
Peter Lee ... underwater first assistant camera
Michael Lyon ... lighting technician
Clint Mahoney ... grip diver
Jason Marvel ... BTS/EPK
Frank Masi ... still photographer
Joseph Mason ... set lighting technician
Kevin Matz ... lighting console programmer: second unit
Bill McClelland ... camera operator / technocrane operator
Bill McConnell Jr. ... second assistant camera: a camera
Adam Meadows ... video assist operator: additional photography
Allen Mozo ... set lighting technician: first unit, Hawaii
Hassen Muralles ... rigging electrician
Tony Murima ... rigging grip
Adam Neas ... best boy grip: second unit
Louie Northern ... drone pilot
David B. Nowell ... aerial director of photography
Ryan Pacheco ... rigging grip foreman
Derek Page ... rigging console programmer
Tiko Pavoni ... camera operator: second unit
Ryan Perdew ... gaffer: underwater unit / set lighting technician
Matthew A. Petrosky ... "a" camera operator: second unit / steadicam operator: second unit
D.J. Phillips ... Loader: additonal photography
Gabriel Prandini ... assistant camera
Mike Prior ... camera loader: second unit (as Michael Prior)
Louis Rendemonti ... lighting technician: 2nd Unit, Atlanta
Paris Rich ... grip
Nathan Rigaud ... dolly grip: second unit, Atlanta / underwater lighting technician
Caitlin Rodiek ... second assistant camera: second unit
Jesse Roth ... camera operator: "b" camera, second unit
Jonathan Salgado ... Video Assist
Chris Savage ... drone camera assistant
Tuiaana Scanlan ... grip
Ian Seabrook ... underwater director of photography
Taylor Seaman ... loader
Nick Seoane ... set lighting technician: second unit
Jose de Jesus Servin ... electrician
Lawrence Sher ... Additional Photography
Deon Slacks ... second unit
Jared Slater ... aerial camera technician
James C. Sossamon ... grip: second unit
Kyle Spicer ... digital imaging technician: second unit
Scott Sprague ... best boy electric
Don Steinberg ... "a" camera focus puller
Robert A. Sutton ... technocrane operator: second unit
Andrew Sweeney ... dolly grip
Rafael E. Sánchez ... gaffer
Jason Talbert ... technocrane operator
Zach Tharp ... dimmer technician
David J. Thompson ... "a" camera operator / steadicam operator
Nick Thompson ... video assist second unit
Tony Thompson ... drone pilot
Don Tomich ... rigging gaffer: Hawaii
Michael Anthony Travers ... rigging grip: Atlanta unit
Cody Preston Troxell ... aerial unit
Raimar van den Bylaardt II ... set lighting technician: second unit
Jeff Wallace ... assistant chief lighting technician: second unit, Atlanta unit
Tim Welch ... grip
Jerry Wheat ... lighting technician
Will Whittenburg ... loader: second unit, Atlanta
Alexander Witt ... director of photography: second unit
Paul E. Woods ... second assistant camera: a camera, second unit
William D. Wynn ... dolly grip
Spencer Drake ... Camera Intern (uncredited)

Animation Department 

Francesco Canonico ... Senior Animator
Jazmin Evans ... animator
Louise Hannam ... animation production coordinator
Carmelo Leggiero ... Lead Animator
Isaac Haiswee Tan ... animator: Weta Digital

Casting Department 

Kyle Mann ... casting assistant
Chase Paris ... casting: Atlanta
Juan Pablo Rincon ... colombia local casting
Raylin Sabo ... casting associate (as Raylin Smith)
Tammy L. Smith ... extras casting: georgia
Karen Wood ... casting associate: Hawaii

Costume and Wardrobe Department 

Christine Bieselin Clark ... assistant costume designer
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist
Kris Bruyere ... set costumer
David Butler ... set costumer
Keith Christensen ... concept artist
Joseph Richard Collins ... speciality costumer
Ana Cuerda ... wardrobe assistant / wardrobe supervisor
Libby Culligan ... set costumer
Mariano Díaz ... costume concept artist
Samuel Elias ... Ager/Dyer
Michael Fong ... set costumer
Alice Garland ... costumer
Jennifer Gingery ... set costumer
Andrea Hambuchen ... ager/dyer
Lori Harris ... key set costumer
Stephanie Herrera ... ager/dyer
Jae Hitch ... set costumer
Stacy Horn ... costume supervisor
Kristen Kadel ... key costume pa
Brittany Lathan ... costumer
Alyssa N. Miles ... specialty costumer
Mustapha Mimis ... set costumer
Joanie Ming ... specialty costumer
Luca Nemolato ... costume concept artist
Candice Plummer ... costume assistant
Carol Quiroz ... key costumer
Natasha Romanow ... set costumer
Rebecca Shoemaker ... costumer
Michael Sloan ... head tailor
Carolina Wong ... background costumer / set costumer
Laura Wong ... fabric buyer

Editorial Department 

J.R. Benson ... colorist dailies: principal photography / colorist
Thom Berryman ... head of department: Pinewood Digital
Monica Escalante ... assistant colorist
Kyle King ... colorist: dailies: additional photography
Jenny Lindamood ... editorial assistant
Sidrah Mahmood ... editorial production assistant
Jackie Mata ... Dailies Producer
Mitch Paulson ... supervising digital colorist
Stefan Sonnenfeld ... executive producer for company 3/digital intermediate colorist
Rebecca Weigold ... VFX Editor

Location Management 

Lori A. Balton ... location scout: Colombia, Peru, Brazil, Mexico
Christopher M. Banks ... location assistant
Johnny Chen ... key assistant location manager: additional photography / location scout: additional photography
Aubrey DeVaney ... assistant location manager
Kris Gray ... location coordinator
Pono Guerrero ... assistant location manager
Maida N. Morgan ... location manager: Georgia
Aaron D. Newton ... key assistant location manager
Rita Rosenfeld ... key assistant location manager
Paulina Salazar ... key assistant location manager
Laura Sode-Matteson ... supervising location manager

Music Department 

George Doering ... musician
Mitchell Leib ... executive in charge of music
Peter Rotter ... music contractor
Jeanette Surga ... music editor

Transportation Department 

Sheri B. Burton ... driver: Emily Blunt
Holly Camp ... transportation
Mack Chapman ... driver
Joe Chasteen ... driver
Mitch Connell ... driver: Hawaii
Erik Coutts ... driver
Steve De Leon ... transportation captain
Robert Foster Jr. ... transportation coordinator
Thomas Fountain ... driver
Ron Kunecke ... transportation captain: Pre Production
Chris McCrater ... driver
Gerald Mito ... driver: Hawaii
Dave Robling ... transportation coordinator
Darrell Scott ... picture car captain
Derek Severson ... Driver for Dwayne Johnson
Jon Smith ... transportation captain
David Sua ... driver: Hawaii

Other crew 

Suman Allakki ... set production assistant
Demetrios Anastasiow ... set production assistant: second unit
Taylor Dominique Anderson ... environmental steward assistant
Neil Andrea ... marine coordinator: dive supervisor
Elyse Archie ... set production assistant: basecamp
Gavin Atilano ... production coordinator: additional photography
Park Bader ... accounting clerk
Tommy Bahr ... marine department
Anna Basso ... assistant production coordinator
Aimee Bell ... script supervisor: underwater unit
Ericka Bonilla ... cast assistant
Natalie Borlaug ... travel coordinator
Heather Box ... body double: Emily Blunt (as Heather Witherill)
Zack Bradford ... accounting clerk
Reagan Brandon ... script supervisor: splinter unit
Christopher O. Brooks ... power/temperature technician
Michael Anthony Brown ... production assistant
Dea Cantu ... script supervisor: second unit
Amanda Cape ... craft service
Nicholas Carranza ... 1st assistant accountant: HI
Mel Case ... franchise liaison
Nick Chambers ... additional set production assistant
Sue Chipperton ... animal coordinator
LuvLeighAn Clark ... office pa
Kacie Craver ... set decoration production assistant
Ryan D'Silva ... production assistant
Philip DeVay ... second assistant accountant
Foster Driver ... production executive
Sami Edelstein ... production assistant
Alexis Eelman ... production assistant
Trevor Eldridge ... assistant: Mr. Davis and Mr. Fox
Lindsey Ellis ... second assistant accountant: HI
Aaron Fairbanks ... researcher
Erik Fenske ... set medic: hawaii
Riley Flanagan ... key set production assistant: second unit
Jill Flanders ... assistant: Hiram Garcia
Gregory Foxx Jr. ... production assistant
Chase Fralish ... photo double
Michael Frayeh ... production controller
Julia Fredette ... set security
John Funk ... set production assistant: second unit
Carlos A. Garcia ... dialect coach
Zoila Gomez ... production coordinator: Hawaii
Micah Gonsalves-Gregg ... set production assistant
Janine Gosselin ... script supervisor: underwater unit
Ethan R. Graham ... production assistant
Stephen Hanson ... additional set production assistant: additional photography
Caleb Haydock ... set production assistant: Hawaii unit
Nick Hayes ... additional office production assistant / set production assistant
Shannon Herring ... Craft Service Assistant
Benjamin Holden ... accounting clerk: additional photography
Molly Honea ... production assistant
Noah Howard ... medic: construction day player
TaKnesha Hubbard ... assistant travel coordinator
Lacy Hudson ... Payroll Clerk
Kory Ison ... medic
Jessica Judge ... production secretary: additional photography
Kristi King ... assistant payroll accountant: addl photog
John Cole Kirksey ... production assistant
Corey Knef ... set production assistant
Vita Kvasnikova ... Set Production Assistant
Ivette Ledon ... first assistant accountant
Carla O. Mancini ... 2nd assistant accountant
Evan Andrew Marsh ... staff production assistant: second unit
Carol McConnaughey ... unit publicist
Sarah McCunney ... 2nd Assistant Accountant
Shane McGonnigal ... disney security supervisor
Marcia McIntyre ... travel coordinator: second unit
Denika Mercado ... assistant payroll accountant
Molly Merrell ... travel coordinator
Robin Meyers ... script supervisor: second unit
Dexter W. Mills ... first assistant accountant: additional photography
Nicholas Molencupp ... assistant payroll accountant
Josh Montes ... set production assistant
Sinatra Onyewuchi ... set security
Hallie Parks ... payroll clerk
Mason Pike ... stand-in: Jesse Plemons
Rob Porter ... police coordinator
Justine Post ... production secretary
James Prince ... photo double: Dwayne Johnson
Yvonne Ramond ... construction accountant
Deacon Randle ... Photo Double: Dwayne Johnson
Anna Rane ... script supervisor
Kendra Rasmussen ... production coordinator: second unit
Kimberly Robinson ... production accountant: reshoots
Bruce A. Ross ... marine coordinator
Aaron Salazar ... Set Security
Alley Sardi ... production secretary: second unit
Joelle-Lyn Sarte ... assistant production coordinator
Morgan Schlosser ... second assistant accountant
Lori Scowley ... production controller
Christopher Sgubin ... stand-in
Aaron Shore ... general office assistant
Safka Sintmaartensdijk ... key second assistant accountant
Andy Siravanta ... key office production assistant / production secretary: second unit, Atlanta
Andrew Sitter ... set production assistant: Hawaii unit
Hilary Smiley ... assistant: Mr. Flynn
Fran Smith ... assistant production coordinator
Marek Stout ... production assistant
Justina Tai ... additional medic
Jaime Taylor ... set medic
Shelby Thomas ... Assistant: Beau Flynn
Thorin Thompson ... production assistant
James Tilley ... stand-in: Dwayne Johnson
Didi Tokova ... production accountant
Miguel J. Torres ... Office Production Assistant
Linda Traxler ... hairstylist
Elliot Wadsworth ... office production assistant: LA prep
Jessica Walker ... photo double Emily Blunt / stand-in Emily Blunt
Alex Washington ... tutor
Debi West ... Payroll Accountant
Josh Wheeling ... marine technician
Josh Wheeling ... marine technician
Katie Whitworth ... 2nd Assistant Accountant
Michael Wiggs ... production secretary
Jonathan J. Williams ... assistant: John Davis
Jordan Wise ... Assistant: Scott Sheldon
Monica Woolsey ... office production assistant
Mariam Yacoub ... assistant production coordinator: reshoots
Cynthia Young ... assistant payroll accountant: Hawaii
Marc T.S. Zakalik ... production coordinator
Jessica Zobler ... assistant: Dwayne Johnson: as Jessica Zobler (as Jess Zobler)
April Klimko ... Production Safety (uncredited)
Ian Lewis ... additional set production assistant: second unit (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed