American Masters Poster

(1985– )

Awards

Primetime Emmy Awards 2019

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Michael Kantor
Sally Rosenthal
Julie Sacks
Junko Tsunashima

Primetime Emmy Awards 2018

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Michael Kantor
Chiz Schultz
Junko Tsunashima
Julie Sacks
Tracy Heather Strain
Randall MacLowry

Primetime Emmy Awards 2017

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Michael Kantor
Junko Tsunashima
Julie Sacks
Suzanne Hillinger
Brent Miller

Primetime Emmy Awards 2016

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Michael Kantor (executive producer)
Junko Tsunashima (supervising producer)
Julie Sacks (series producer)
Julian Schlossberg (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)

Primetime Emmy Awards 2015

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Michael Kantor (executive producer)
Junko Tsunashima (supervising producer)
Julie Sacks (series producer)
Robert Trachtenberg (produced by)

Primetime Emmy Awards 2014

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Julie Sacks (supervising producer/series producer)
Junko Tsunashima (supervising producer)
Dori Berinstein (produced by)
Public Broadcasting Service (PBS)
Tied with Years of Living Dangerously (2014).
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming
Eddie Kramer (music mixer)
Steve Crook (re-recording mixer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode: "Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'".
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming
Gordon Mason
Stephen Ellis (editor)
Phil McDonald (editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode: "Jimi Hendrix: Here My Train a Comin'".

Primetime Emmy Awards 2013

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Julie Sacks (supervising producer)
Prudence Glass (series producer)
Jessica Levin (produced by)
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
Robert Trachtenberg
For episode: "Mel Brooks: Make a Noise".
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming
Asako Ushio (editor)
Robert Trachtenberg (editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode: "Mel Brooks: Make a Noise".

Primetime Emmy Awards 2012

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer for American Masters)
Robert B. Weide (producer)
Erik Gordon (executive producer)
Andrew S. Karsch (executive producer)
Michael Peyser (executive producer)
Brett Ratner (executive producer)
Fisher Stevens (executive producer)
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
Robert B. Weide
For episode "Woody Allen: A Documentary"
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
Peter Jones
For episode "Johnny Carson: King of Late Night"
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming
Mark A. Catalena
For episode "Johnny Carson: King of Late Night"

Primetime Emmy Awards 2011

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
Garth Neustadter (music by)
For the episode "John Muir In The New World".
Outstanding Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Stanley F. Buchthal (executive producer)
Michael Cohl (executive producer)
Prudence Glass (series producer)
Julie Sacks (supervising producer)
Michael Epstein (producer)
Jessica Levin (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming
Ed Campbell (re-recording mixer)
For episode "LENNONYC".
Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Deborah Wallach (sound editor)
For episode "Jeff Bridges: The Dude Abides".
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming
Ed Barteski (editor)
Deborah Peretz (editor)
For episode "LENNONYC".
Outstanding Cinematography for Nonfiction Programming
Nicola Marsh (director of photography)
Arlene Nelson (director of photography)
For episode "Troubadours: Carole King/James Taylor & The Rise Of The Singer-Songwriter".

Primetime Emmy Awards 2010

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Prudence Glass (series producer)
Julie Sacks (supervising producer)
John Beug (producer)
Jeff Jampol (producer)
Dick Wolf (producer)
Peter Jankowski (produced by)

Primetime Emmy Awards 2009

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Prudence Glass (series producer)
Julie Sacks (supervising producer)
Judy Kinberg (producer)
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Ron Rifkin
For the narration. For episode "Jerome Robbins: Something To Dance About".
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
Amanda Vaill
For episode "Jerome Robbins: Something To Dance About".

Primetime Emmy Awards 2008

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Prudence Glass (series producer)
Julie Sacks (supervising producer)
Jim Brown (produced by)
Michael Cohl (produced by)
William Eigen (produced by)
Tied with This American Life (2007).
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Jason King (sound mixer)
For episode "Tony Bennett: The Music Never Ends".
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
John Paulson (sound editor)
For episode "Les Paul: Chasing Sound".

Primetime Emmy Awards 2007

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
James Sanders (written by)
Ric Burns (written by)
For the episode "Andy Warhol: A Documentary"
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Ed Campbell (re-recording mixer)
For episode "Atlantic Records: The House That Ahmet Built".
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer for american master)
Prudence Glass (series producer for american master)
Julie Sacks (supervising producer for american master)
Donald Rosenfeld (produced by)
Daniel Wolf (produced by)
Ric Burns (produced by)
Peter Brant (executive producer)
Larry Gagosian (executive producer)
Diane von Fürstenberg (executive producer)
Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Richard Fairbanks (sound editor)
Pamela Scott Arnold (music editor)
For episode "Atlantic Records: The House That Ahmet Built".

Primetime Emmy Awards 2006

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
Samuel D. Pollard (director)
For episode "John Ford/John Wayne: The Filmmaker and the Legend".
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming (Small Team Entries - Primarily Single-Camera Productions)
Steven Wechsler (editor)
For episode "John Ford/John Wayne: The Filmmaker and the Legend".
Outstanding Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer/producer)
Prudence Glass (series producer)
Julie Sacks (supervising producer)
Jeff Rosen (producer)
Martin Scorsese (producer)
Nigel Sinclair (producer)
Anthony Wall (producer)
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
Kenneth Bowser (written by)
For episode "John Ford/John Wayne: The Filmmaker and the Legend".
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
DeWitt Sage (Written By)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Ernest Hemingway: Rivers to the Sea".

Primetime Emmy Awards 2004

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Kristen Huntley (editor)
Deborah Peretz (editor)
Kate Hirson (editor)
For episode "Judy Garland: By Myself".
Outstanding Nonfiction Series
Susan Lacy (executive producer/producer)
George Feltenstein (executive producer)
Julie Sacks (supervising producer)
Prudence Glass (series producer)
John Fricke (producer)
Roger Mayer (executive producer)
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
Susan Lacy (writer)
Stephen Stept (writer)
For episode "Judy Garland: By Myself".
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
Susan Lacy (director)
For episode "Judy Garland: By Myself".
Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Margaret Crimmins (sound editor)
Greg Smith (sound editor)
For episode "Judy Garland: By Myself".
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Ed Campbell (sound mixer)
For episode "Judy Garland: By Myself".

Primetime Emmy Awards 2003

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Non-Fiction Series (Traditional)
Susan Lacy (executive producer)
Julie Sacks (supervising producer)
Anne Makepeace (producer)
Prudence Glass (series producer)
Outstanding Sound Mixing for Non-Fiction Programming (Single or Multi-Camera)
Peter Waggoner (re-recording mixer)
For episode "Joni Mitchell: Woman Of Heart And Mind".
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Sound Editing for Non-Fiction Programming (Single or Multi-Camera)
Jeffrey Stern (sound editor)
For episode "Joni Mitchell: Woman Of Heart And Mind".

Primetime Emmy Awards 2001

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Non-Fiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Pamela Mason Wagner (producer/director)
Thomas Wagner (producer/writer)
Tamar Hacker (producer)
For episode "Finding Lucy".

Primetime Emmy Awards 2000

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Non-Fiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Tamar Hacker (senior producer)
Michael Epstein (producer/writer/director)
Karen Bernstein (producer)
For episode "Hitchcock, Selznick and the End of Hollywood". Shown within _"American Masters" (1983)_.

Primetime Emmy Awards 1999

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Non-Fiction Series
Susan Lacy (executive producer)
Tamar Hacker (senior producer)

Primetime Emmy Awards 1998

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Non-Fiction Special
Susan Lacy (executive producer)
Susan Steinberg (producer/director)
Tamar Hacker (senior producer)
For episode "Don Hewitt: 90 Minutes on 60 Minutes".

Primetime Emmy Awards 1997

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Informational Special
Mel Stuart (producer/director)
Neil Baldwin (writer)
Susan Lacy (executive producer)
Tamar Hacker (senior producer)
William T. Cartwright (co-producer)
For episode "Man Ray: Prophet of the Avant Garde".

Primetime Emmy Awards 1991

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Non-Fiction Special
Susan Lacy (executive producer)
Susan Steinberg (producer)
Elizabeth Kreutz (co-producer)
Harlene Freezer (co-producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For This Reporter
Outstanding Writing for Non-Fiction Programming
Todd McCarthy (written by)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode: "Preston Sturges: The Rise and Fall of an American Dreamer".

Primetime Emmy Awards 1990

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Directing in Informational Programming
Gene Lasko
For episode "W. Eugene Smith: Photography Made Difficult".
Outstanding Informational Special
Jac Venza (executive producer)
Susan Lacy (executive producer)
Joan Kramer (producer)
David Heeley (producer)
Joanne Woodward (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Broadway's Dreamers: The Legacy of the Group Theatre".
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Informational Special
Susan Lacy (executive producer)
Suzanne Lloyd Hayes (executive producer)
David Gill (producer)
Kevin Brownlow (producer)
Harlene Freezer (coordinating producer for American Masters)
For episode "Harold Lloyd: The Third Genius".
Outstanding Performance in Informational Programming
Joanne Woodward (host)
For episode "Broadway's Dreamers: The Legacy of the Group Theatre".
Outstanding Writing in Informational Programming
Steve Lawson (writer)
For episode "Broadway's Dreamers: The Legacy of the Group Theatre".

Primetime Emmy Awards 1989

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Informational Special
Freida Lee Mock (executive producer)
Susan Lacy (executive producer)
Terry Sanders (producer)
William T. Cartwright (co-producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Lillian Gish: The Actor's Life for Me".
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Informational Special
Susan Lacy (executive producer)
Terry Carter (producer)
Leonard Malone (co-producer)
For episode "A Duke Named Ellington".

Primetime Emmy Awards 1988

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement - Informational Programming
Kevin Brownlow (writer)
David Gill (writer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For Buster Keaton: A Hard Act to Follow
For part I
Outstanding Informational Series
Kevin Brownlow (Producer)
David Gill (Producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For Buster Keaton: A Hard Act to Follow
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Informational Special
John H. Williams (executive producer)
Kirk D'Amico (executive producer)
Peter Adam (producer)
For episode "George Gershwin Remembered".
Outstanding Informational Special
Catherine Wyler (Executive Producer)
Catherine Tatge (Producer)

Primetime Emmy Awards 1987

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Informational Series
Kevin Brownlow (Producer)
David Gill (Producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For Unknown Chaplin
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Directing
Kevin Brownlow
David Gill
Public Broadcasting Service (PBS)
For Unknown Chaplin

20/20 Awards 2011

Nominee
Felix
Best Documentary
Robert Hillmann
Eugene Corr

American Cinema Editors, USA 2014

Nominee
Eddie
Best Edited Documentary - Television
Stephen Ellis
Gordon Mason
Phil McDonald

American Cinema Editors, USA 2013

Winner
Eddie
Best Edited Documentary - Television
Pamela Scott Arnold

Banff Television Festival 2000

Winner
Banff Rockie Award
Best Arts Documentary
For episode "Hitchcock, Selznick and the End of Hollywood".

Black Reel Awards 2014

Nominee
Black Reel
Outstanding Television Documentary
Bob Smeaton
For the episode "Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'"

Canadian Screen Awards, CA 2017

Nominee
Canadian Screen Award
Best Biography or Arts Documentary Program or Series
Elliott Halpern
Elizabeth Trojian
For episode, "Loretta Lynn: Still a Mountain Girl"

Chicago International Film Festival 1986

Nominee
Gold Hugo
Best Documentary
Amram Nowak (director)

CINDY Awards 2014

Winner
Gold Award
Domestic National Broadcast Documentary
Robert Trachtenberg
For "Mel Brooks Makes A Noise"
Domestic National Broadcast Documentary
James Erskine
For "Billie Jean King"

CINDY Awards 2013

Winner
Gold Award
Domestic National Broadcast Documentary
Susan Lacy
Jessica Levin
Domestic National Broadcast Documentary
Mark A. Catalena
Peter Jones

CINE Competition 1991

Winner
CINE Golden Eagle
Cultural Documentary
Deborah Peretz (editor)
Saverio Camporeale (supervising sound editor)
Public Broadcasting Service (PBS) (network)
For the episode: "Edward R. Murrow - This Reporter"

CINE Competition 1989

Winner
CINE Golden Eagle
Documentary
Karen Thorsen

CINE Competition 1985

Winner
CINE Golden Eagle
Documentary
Amram Nowak

Cinema Audio Society, USA 2006

Nominee
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials
Ken Hahn (re-recording mixer)
J.T. Takagi (production mixer)

Critics' Choice Documentary Awards 2018

Nominee
Critics' Choice Documentary Award
Best Ongoing Documentary Series

Critics' Choice Documentary Awards 2017

Winner
Critics' Choice Documentary Award
Best Ongoing Documentary Series (TV/Streaming)

Director's View Film Festival 2004

Winner
Grand Prize
Documentary
Michael Epstein
For episode "None Without Sin".

Directors Guild of America, USA 1996

Nominee
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary
Helen Whitney
For episode "Richard Avedon: Darkness and Light".

Directors Guild of America, USA 1991

Nominee
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/Actuality
Susan Steinberg
For episode "Edward R. Murrow: This Reporter", part 1.

Directors Guild of America, USA 1990

Nominee
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/Actuality
Gene Lasko
For episode "W. Eugene Smith: Photography Made Difficult".

Directors Guild of America, USA 1987

Winner
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/Actuality
Perry Miller Adato
Bruce Nalepinski (first assistant director) (plaque)
Peter Pastorelli (second assistant director) (plaque)
For episode "Eugene O'Neill: A Glory of Ghosts".

Grammy Awards 2002

Nominee
Grammy
Best Long Form Music Video
Jeremy Marre (video director/video producer)
For episode "Bob Marley: Rebel Music".

International Documentary Association 2018

Nominee
IDA Award
Best Curated Series
Michael Kantor (executive producer)

International Documentary Association 2014

Nominee
IDA Award
Best Curated Series
Susan Lacy (executive producer)

International Documentary Association 2012

Winner
IDA Award
Best Continuing Series
Susan Lacy (executive producer)
Prudence Glass (series producer)
Julie Sacks (supervising producer)
Junko Tsunashima (coordinating producer)

International Documentary Association 2008

Nominee
IDA Award
Continuing Series
Susan Lacy (executive producer)
Prudence Glass (series producer)
Julie Sacks (series supervising producer)
David Van Taylor (director)
Ali Pomeroy (producer)
Gerald Richman (executive producer)
Calvin Skaggs (executive producer)
Jim Brown (director/producer)
Michael Cohl (producer)
William Eigen (producer)
Norman Lear (executive producer)
Toshi Seeger (executive producer)
Maryte Kavaliauskas (director)
Seth Schneidman (director)
Chantal Bernheim (producer)
John Paulson (director)
James Arntz (producer)
Glenn Aveni (executive producer)

For episodes "Good Ol' Charles Schulz", "Pete Seeger: The Power of Song", "David Hockney: The ... More

For episodes "Good Ol' Charles Schulz", "Pete Seeger: The Power of Song", "David Hockney: The Colors of Music", and "Les Paul: Chasing Sound"

Nominee
Video Source Award
John Paulson
James Arntz
For episode "Les Paul: Chasing Sound"

International Documentary Association 2004

Winner
IDA Award
Continuing Series (Strand)
Susan Lacy
George Feltenstein
Roger Mayer
Julie Sacks
Prudence Glass

For the episodes "The Education of Gore Vidal", "None without Sin: Arthur Miller, Elia Kazan and ... More

For the episodes "The Education of Gore Vidal", "None without Sin: Arthur Miller, Elia Kazan and the Blacklist" and "Judy Garland By Myself".


International Documentary Association 2000

Winner
IDA Award
Strand Program
Chiz Schultz
St. Clair Bourne
Susan Lacy
For episode "Paul Robeson: Here I Stand".

Montréal International Festival of Films on Art 2003

Winner
Best Portrait
Avon Kirkland

For episode "Ralph Ellison: An American Journey". Tied with Andrey Belyy. Okhota na angela, ili ... More

For episode "Ralph Ellison: An American Journey". Tied with Andrey Belyy. Okhota na angela, ili Chetyre lyubvi poeta i proritsatelya (2002).


Online Film & Television Association 2015

Nominee
OFTA Television Award
Best Non-Fiction Program

Online Film & Television Association 2009

Nominee
OFTA Television Award
Best Informational Program

Online Film & Television Association 2004

Winner
OFTA Television Award
Best Informational Program

Online Film & Television Association 2001

Nominee
OFTA Television Award
Best Informational Series

Online Film & Television Association 2000

Nominee
OFTA Television Award
Best Informational Series

Peabody Awards 2010

Winner
Peabody Award
American Masters
Public Broadcasting Service (PBS)
Two Lefts Don't Make a Right
Dakota Group
WNET.org

Peabody Awards 2002

Winner
Peabody Award
For episode "F. Scott Fitzgerald: Winter Dreams".

Peabody Awards 1994

Winner
Peabody Award
For the feature _"Great Performances" (1972) For episode "Paul Simon: Born at the Right Time".

PGA Awards 2015

Nominee
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Susan Lacy
Julie Sacks
Junko Tsunashima

PGA Awards 2013

Winner
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Prudence Glass
Susan Lacy
Julie Sacks

PGA Awards 2012

Winner
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Susan Lacy
Julie Sacks

Philadelphia Film Festival 2010

Winner
Audience Award - Honorable Mention
Sight & Soundtrack
Michael Epstein
For the documentary "LennoNYC"

San Francisco International Film Festival 2000

Winner
Certificate of Merit
Television - History
St. Clair Bourne
Susan Lacy
For episode "Paul Robeson: Here I Stand".

San Francisco International Film Festival 1999

Winner
Golden Spire
Television - The Arts
Michael Epstein
For episode "Hitchcock, Selznick and the End of Hollywood".

San Francisco International Film Festival 1997

Winner
Golden Spire
Television - The Arts
Susan Lacy
For episode "Lena Horne: In Her Own Words".

Sundance Film Festival 1990

Nominee
Grand Jury Prize
Documentary
Karen L. Thorson
For episode "James Baldwin: The Price of the Ticket".
Documentary
Kenneth Bowser
For episode "Preston Sturges: The Rise and Fall of an American Dreamer".

Television Critics Association Awards 2006

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information
For episode "Bob Newhart: Unbuttoned".

Television Critics Association Awards 2002

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Vermont International Film Festival 2000

Winner
Best of ... Award
Environment
Anne Makepeace
For episode "Coming to Light: Edward S. Curtis and the North American Indians".

Wine Country Film Festival 2000

Winner
Documentary Film Prize
Anne Makepeace

For episode "Coming to Light: Edward S. Curtis and the North American Indians". Tied with Amargosa ... More

For episode "Coming to Light: Edward S. Curtis and the North American Indians". Tied with Amargosa (2000).


Writers Guild of America, USA 2013

Nominee
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Peter Jones
For episode "Johnny Carson: King of Late Night"

Writers Guild of America, USA 2002

Nominee
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Thomas Wagner
For episode "Finding Lucy".

Writers Guild of America, USA 2001

Nominee
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Michael Epstein
For episode "Hitchcock, Selznick and the End of Hollywood".

Writers Guild of America, USA 1997

Nominee
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
John F. Goff
Thomas Wagner
For episode "Rod Serling: Submitted for Your Approval".

Yamagata International Documentary Film Festival 1999

Nominee
Robert and Frances Flaherty Prize
Chuck Workman
For episode "The Source: The Story of the Beats and the Beat Generation"

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards

Recently Viewed