Edit
10.5 (TV Mini-Series 2004) Poster

(2004)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

John Lafia ... (2 episodes, 2004)

Series Writing Credits (WGA)  

Christopher Canaan ... (written by) (1 episode, 2004)
Ronnie Christensen ... (written by) (1 episode, 2004)
John Lafia ... (written by) (1 episode, 2004)

Series Cast  

Kim Delaney ...  Dr. Samantha Hill 2 episodes, 2004
Fred Ward ...  Roy Nolan, FEMA Director 2 episodes, 2004
Ivan Sergei ...  Dr. Zack Nolan 2 episodes, 2004
Dulé Hill ...  Dr. Owen Hunter 2 episodes, 2004
Beau Bridges ...  President Paul Hollister 2 episodes, 2004
John Schneider ...  Clark Williams 2 episodes, 2004
Kaley Cuoco ...  Amanda Williams 2 episodes, 2004
Rebecca Jenkins Rebecca Jenkins ...  Governor Carla Williams 2 episodes, 2004
David Cubitt ...  Dr. Jordan Fisher 2 episodes, 2004
Brian Markinson ...  Daniel, Hollister's Advisor 2 episodes, 2004
John Cassini ...  Sean Morris, Hollister's Aide 2 episodes, 2004
Kim Hawthorne ...  Jill Hunter 2 episodes, 2004
Jill Krop Jill Krop ...  Anchor #1 2 episodes, 2004
Marrett Green Marrett Green ...  Anchor #2 2 episodes, 2004
Dagmar Midcap Dagmar Midcap ...  Anchor #3 2 episodes, 2004
Marke Driesschen Marke Driesschen ...  Anchor #4 2 episodes, 2004
David Berner David Berner ...  Reporter #1 2 episodes, 2004
Claire Riley Claire Riley ...  Reporter #2 2 episodes, 2004
Linda Ko ...  Reporter #3 2 episodes, 2004
Johannah Newmarch ...  Journalist #1 2 episodes, 2004
Zahf Paroo ...  Journalist #2 2 episodes, 2004
Peter Benson ...  Journalist #3 2 episodes, 2004
Angela Moore ...  Journalist #4 2 episodes, 2004
Bobby Stewart ...  Drill Tech #1 2 episodes, 2004
Peter Shinkoda ...  Drill Tech #2 2 episodes, 2004
Gary Pearl Gary Pearl ...  Military Medic #1 2 episodes, 2004
Kyle Stein Kyle Stein ...  Military Medic #2 2 episodes, 2004
Craig March ...  Man #1 2 episodes, 2004
Sandra Ferens Sandra Ferens ...  Woman #1 2 episodes, 2004
Alf Humphreys ...  Family Father 2 episodes, 2004
Chilton Crane ...  Family Mother 2 episodes, 2004
Leanne Adachi Leanne Adachi ...  Communications Soldier 2 episodes, 2004
Michael Adamthwaite ...  Blockade Soldier 2 episodes, 2004
Emy Aneke ...  Check Point Soldier 2 episodes, 2004
Hayden Baptiste Hayden Baptiste ...  Young Soldier 2 episodes, 2004
Warren Christie ...  Jimmy 2 episodes, 2004
Kendall Cross Kendall Cross ...  Helipad Soldier 2 episodes, 2004
Aaron Douglas ...  Tent City Soldier 2 episodes, 2004
Jodelle Ferland ...  Little 'Wow!' Girl 2 episodes, 2004
Bill Fink Bill Fink ...  Sick Man 2 episodes, 2004
Lorena Gale ...  Geologist 2 episodes, 2004
Iris Graham Iris Graham ...  Zoe Cameron 2 episodes, 2004
Alex Gregory Alex Gregory ...  Dylan 2 episodes, 2004
Bart Gregory Bart Gregory ...  Dylan 2 episodes, 2004
Biski Gugushe ...  Messenger Soldier 2 episodes, 2004
Zvonimir Hace Zvonimir Hace ...  Check Point Soldier 2 episodes, 2004
Curtis Harrison ...  Eddy 2 episodes, 2004
Sarah-Anne Hepher Sarah-Anne Hepher ...  Sister 2 episodes, 2004
Gary Hetherington ...  Mayor Spaulding 2 episodes, 2004
James Hutson ...  Nolan's Aide 2 episodes, 2004
Erin Karpluk ...  Rachel, Williams' Aide 2 episodes, 2004
John Lafia John Lafia ...  Irate Man 2 episodes, 2004
D. Neil Mark ...  Major Bennet 2 episodes, 2004
Alison Matthews ...  Donna, Press Secretary 2 episodes, 2004
J.R. Messado J.R. Messado ...  Calvin Hunter 2 episodes, 2004
Teniel Messado Teniel Messado ...  Tamika Hunter 2 episodes, 2004
James Purcell James Purcell ...  Seismologist 2 episodes, 2004
Matthew Sharp ...  Troy Keller 2 episodes, 2004
John Shaw ...  Principal 2 episodes, 2004
Michael Soltis ...  Rescue Worker 2 episodes, 2004
John Sorensen John Sorensen ...  Hospital Patient 2 episodes, 2004
Marc Worden ...  Earl (uncredited) unknown episodes

Series Produced by 

Howard Braunstein ... executive producer (2 episodes, 2004)
Jeffrey Herd ... associate producer (2 episodes, 2004)
Michael Jaffe ... executive producer (2 episodes, 2004)
Gary Pearl ... executive producer (2 episodes, 2004)
Lisa Richardson ... producer (2 episodes, 2004)

Series Music by 

Lee Holdridge ... (2 episodes, 2004)

Series Cinematography by 

David Foreman ... (2 episodes, 2004)

Series Film Editing by 

Don Brochu ... (2 episodes, 2004)
Michael N. Knue ... (2 episodes, 2004)

Series Casting By 

Molly Lopata ... (2 episodes, 2004)
Coreen Mayrs ... (2 episodes, 2004)

Series Production Design by 

David Fischer ... (2 episodes, 2004)

Series Art Direction by 

David McLean ... (2 episodes, 2004)
Walter Ockley ... (2 episodes, 2004)

Series Set Decoration by 

Mark Lane ... (2 episodes, 2004)

Series Costume Design by 

Gregory Mah ... (2 episodes, 2004)

Series Makeup Department 

Liz Farrell ... first assistant makeup artist (2 episodes, 2004)
John L. Healy ... special makeup effects artist (2 episodes, 2004)
Janet MacDonald ... hair stylist (2 episodes, 2004)
Shauna Magrath ... assistant hair stylist / assistant makeup artist (2 episodes, 2004)
Deborah Slonowski ... second assistant makeup artist (2 episodes, 2004)
Margaret Solomon ... makeup artist (2 episodes, 2004)

Series Production Management 

Fiona Duncanson ... post-production supervisor (2 episodes, 2004)
Brendan Ferguson ... production manager (2 episodes, 2004)
Matt Fitzsimons ... production supervisor (2 episodes, 2004)
Greg Krutilek ... production supervisor (2 episodes, 2004)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Scott J. Ateah ... second unit director (2 episodes, 2004)
Paul Garrison ... third assistant director (2 episodes, 2004)
Catherine Kretz ... second assistant director (2 episodes, 2004)
Nico Sachse ... first assistant director (2 episodes, 2004)

Series Art Department 

Michael Allen ... paint coordinator (2 episodes, 2004)
Tim Battle ... lead hand (2 episodes, 2004)
Richard Bickel ... on-set dresser (2 episodes, 2004)
Paul Burton ... set dresser (2 episodes, 2004)
John Carr ... lead greens (2 episodes, 2004)
Jim Davie ... construction coordinator (2 episodes, 2004)
Nick Dibley ... property master (2 episodes, 2004)
Jim Geddes ... construction foreman (2 episodes, 2004)
Frank Haddad ... head greens person / greens / head greensman (2 episodes, 2004)
Geoff Hilliard ... lead hand (2 episodes, 2004)
Catherine Lehman ... assistant art director (2 episodes, 2004)
Brad McMurray ... assistant set decorator (2 episodes, 2004)
Jake Miller ... property buyer (2 episodes, 2004)
Kathleen Morrissey ... draftsperson (2 episodes, 2004)
Aleya Naiman ... property assistant (2 episodes, 2004)
Jared Naiman ... assistant property master (2 episodes, 2004)
George Neuman ... props buyer (2 episodes, 2004)
Michael Olling ... paint foreman (2 episodes, 2004)
Derek Pineo ... props buyer (2 episodes, 2004)
Robert Pratt ... storyboard artist (2 episodes, 2004)
Mark Rathgeber ... construction foreman (2 episodes, 2004)
Zbibgniew Scheller ... lead hand (2 episodes, 2004)
Randy Schmidt ... scenic carpenter (2 episodes, 2004)
Stuart Shepard ... scenic carpenter (2 episodes, 2004)
Tony Soragnese ... set dresser (2 episodes, 2004)
Scott Stewart ... lead dresser (2 episodes, 2004)
Susan Troller ... art department assistant (2 episodes, 2004)
Joel Turner ... lead greens (2 episodes, 2004)
Joel Venti ... storyboard artist (2 episodes, 2004)
Lorraine Yawney ... construction buyer (2 episodes, 2004)

Series Sound Department 

Kevin Belen ... re-recording mixer (2 episodes, 2004)
Jacqueline Cristianini ... adr supervisor (2 episodes, 2004)
Dario DiSanto ... foley editor (2 episodes, 2004)
Kris Fenske ... sound designer (2 episodes, 2004)
Kelly Frey ... background sound editor (2 episodes, 2004)
Kirby Jinnah ... adr & dialogue editor (2 episodes, 2004)
Devan Kraushar ... supervising sound editor (2 episodes, 2004)
Pat Lauwers ... sound assistant (2 episodes, 2004)
Philip J. MacCormick ... boom operator (2 episodes, 2004)
Laurie Melhus ... audio post-production coordinator (2 episodes, 2004)
Bill Mellow ... re-recording mixer (2 episodes, 2004)
Maureen Murphy ... foley artist (2 episodes, 2004)
Sina Oroomchi ... re-recording mixer (2 episodes, 2004)
Ralph Parker ... production sound mixer (2 episodes, 2004)
Adam Sharpe ... adr mixer (2 episodes, 2004)
Paul A. Sharpe ... re-recording mixer (2 episodes, 2004)
Joshua Stevenson ... assistant dialogue editor (2 episodes, 2004)
Jean Tejkel ... foley mixer (2 episodes, 2004)
Matthew Wilson ... sound effects editor (2 episodes, 2004)

Series Special Effects by 

David Barkes ... special effects set supervisor (2 episodes, 2004)
Denys Guillemette ... special effects assistant (2 episodes, 2004)
Ian Korver ... special effects first assistant (2 episodes, 2004)
Robert Lyle ... special effects assistant (2 episodes, 2004)
Jak Osmond ... special effects assistant (2 episodes, 2004)
Randy Shymkiw ... special effects coordinator (2 episodes, 2004)
Tyler Shymkiw ... special effects assistant (2 episodes, 2004)
Juliet Verni ... production coordinator: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)

Series Visual Effects by 

Simon Ager ... digital compositing artist (2 episodes, 2004)
Vishal Anand ... CG artist / visual effects artist (2 episodes, 2004)
Robert J. Babin ... best boy grip: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Kenneth Hunter Bagish ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Jordan Benwick ... CG artist (2 episodes, 2004)
Sébastien Bergeron ... digital effects supervisor (2 episodes, 2004)
Rod Bland ... CG artist (2 episodes, 2004)
Tom Brydon ... CG artist (2 episodes, 2004)
Craig Calvert ... visual effects (2 episodes, 2004)
Brenda Campbell ... compositor: Rainmaker (2 episodes, 2004)
Troy W. Carrington ... production assistant: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Tara Conley ... digital effects coordinator (2 episodes, 2004)
Mark Dillon ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Porfirio Dominguez ... key grip: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Keegan Douglas ... digital effects artist (2 episodes, 2004)
Giovanni Dulay ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Debora Dunphy ... digital compositor: Rainmaker (2 episodes, 2004)
Christian Emond ... modeler (2 episodes, 2004)
Todd Fellows ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Tristam Gieni ... visual effects (2 episodes, 2004)
Paul Guglielmo ... first assistant camera: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Eric Heisler ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Dennis Hoerter ... grip: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Carl Horner ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Bob Hurrie ... miniature producer: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
John Joyce ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Michael Joyce ... miniature supervisor: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Chandra Juhasz ... match mover (2 episodes, 2004)
Jason Kaufman ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Jean Lapointe ... lead digital compositor (2 episodes, 2004)
Caius Man ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Tannis Mathers ... roto artist (2 episodes, 2004)
Dan Mayer ... visual effects (2 episodes, 2004)
Ryan McCoy ... second assistant camera: Cinema Production Services / second assistant camera: miniature unit (2 episodes, 2004)
Dennis McHugh ... visual effects director of photography (2 episodes, 2004)
Juliette Mourez ... lead compositor: Meteor Studios (2 episodes, 2004)
Timothy Niver ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Fredrick Ollman ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Jeryd Pojawa ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Les Quinn ... lead cgi artist (2 episodes, 2004)
A.J. Raitano ... first assistant camera: miniatures (2 episodes, 2004)
Eugene P. Rizzardi ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Allen M. Rose ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Mark Ross-Sullivan ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Andrew G. Ryder ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Wes Sargent ... visual effects artist (2 episodes, 2004)
Mike Schaeffer ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Lisa K. Sepp ... visual effects producer: Anthem Visual Effects (2 episodes, 2004)
Brian V. Siador ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Richard King Slifka ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Kate St-Pierre ... miniatures production coordinator: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Ken Swenson ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Jen Underdahl ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Jason A. Wallace ... production assistant: Cinema Production Services Inc. (2 episodes, 2004)
Lee Wilson ... visual effects supervisor: Anthem Visual Effects (2 episodes, 2004)
Lynda Wu ... second assistant camera: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Lou Zutavern ... model maker: Cinema Production Services (2 episodes, 2004)
Nicholas Boughen ... matchmove artist (uncredited) (unknown episodes)

Series Stunts 

Brin Alexander ... stunts (2 episodes, 2004)
Ed Anders ... stunt driver (2 episodes, 2004)
Brett Armstrong ... stunts (2 episodes, 2004)
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (2 episodes, 2004)
Byron Brisco ... stunts (2 episodes, 2004)
Jason Calder ... stunt performer (2 episodes, 2004)
Dave Campbell ... stunts (2 episodes, 2004)
Mike Carpenter ... utility stunts (2 episodes, 2004)
Douglas Chapman ... stunts (2 episodes, 2004)
Alex Chiang ... stunts (2 episodes, 2004)
Kimberly Chiang ... stunts (2 episodes, 2004)
Brent Connolly ... stunts (2 episodes, 2004)
Garvin Cross ... stunts (2 episodes, 2004)
Crystal Dalman ... stunts (2 episodes, 2004)
Chris Devos ... stunts (2 episodes, 2004)
Duane Dickinson ... stunts (2 episodes, 2004)
Mike Dopud ... stunts (2 episodes, 2004)
Ashlea Earl ... stunt double (2 episodes, 2004)
Mark Fielding ... stunts (2 episodes, 2004)
Bruce Fontaine ... stunts (2 episodes, 2004)
Mike Godenir ... stunts (2 episodes, 2004)
Lars Grant ... stunt performer (2 episodes, 2004)
Curtis Harrison ... stunts (2 episodes, 2004)
Leif Havdale ... stunts (2 episodes, 2004)
Dave Hospes ... stunts (2 episodes, 2004)
Kim Howey ... stunts (2 episodes, 2004)
Kathy Hubble ... stunts (2 episodes, 2004)
Yvette Jackson ... stunts (2 episodes, 2004)
Trevor Jones ... stunt performer (2 episodes, 2004)
Jon Kralt ... stunts (2 episodes, 2004)
Randy Lee ... stunt coordinator (2 episodes, 2004)
Don Lew ... stunt performer (2 episodes, 2004)
Steven McMichael ... utility stunts (2 episodes, 2004)
Phillip Mitchell ... stunts (2 episodes, 2004)
Gerald Paetz ... stunts (2 episodes, 2004)
Rick Pearce ... stunts (2 episodes, 2004)
Raymond Sammel ... stunt performer (2 episodes, 2004)
Darryl Scheelar ... stunts (2 episodes, 2004)
Mary Ann Skoll ... stunts (2 episodes, 2004)
Kimani Ray Smith ... stunt double: victim (2 episodes, 2004)
Bill Stewart ... stunts (2 episodes, 2004)
Lori Stewart ... stunts (2 episodes, 2004)
Sylvesta Stuart ... stunt performer (2 episodes, 2004)
Owen Walstrom ... stunts (2 episodes, 2004)
Claire Webb ... stunt double (2 episodes, 2004)

Series Camera and Electrical Department 

Tim Arasheben ... camera assistant: aerial unit (2 episodes, 2004)
Jim Barber ... rigging grip (2 episodes, 2004)
Fred Boyd ... gaffer (2 episodes, 2004)
Cory Budney ... first assistant camera (2 episodes, 2004)
Murray Chysyk ... lamp operator (2 episodes, 2004)
Gavin B. Craig ... second dolly grip (2 episodes, 2004)
Drew David ... second grip (2 episodes, 2004)
Michael Derbyshire ... video playback assistant (2 episodes, 2004)
Mike Dubé ... rigging gaffer (2 episodes, 2004)
Richard Eagan ... first assistant camera (2 episodes, 2004)
Derek Roald Hall ... grip (2 episodes, 2004)
Shane Harvey ... still photographer (2 episodes, 2004)
Glen Hawkins ... dolly grip (2 episodes, 2004)
Steve Holland ... generator operator (2 episodes, 2004)
Leigh Jenkins ... camera trainee (2 episodes, 2004)
Ron MacLeay ... key grip (2 episodes, 2004)
Ryan McMaster ... camera operator: "a" camera / director of photography: second unit (2 episodes, 2004)
Steve Moore ... camera operator (2 episodes, 2004)
Brad Oleksy ... grip (2 episodes, 2004)
Chuck Reid ... best boy electric (2 episodes, 2004)
Dave Roughley ... lamp operator (2 episodes, 2004)
Paul Sedzimir ... lamp operator (2 episodes, 2004)
Jared Spencer ... best boy electric (2 episodes, 2004)
Ken Sutherland ... camera trainee (2 episodes, 2004)
John Taylor ... grip (2 episodes, 2004)
Max Torroba ... playback operator (2 episodes, 2004)
John Trapman ... camera operator: Wescam camera (2 episodes, 2004)
Marie-Helene Tremblay ... second assistant camera (2 episodes, 2004)
A.J. Vesak ... director of photography: aerial unit (2 episodes, 2004)
Mark Weinhaupl ... second assistant camera (2 episodes, 2004)

Series Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Canada (2 episodes, 2004)
Doreen Ferreira ... extras casting associate (2 episodes, 2004)
Sandra-Ken Freeman ... background casting (2 episodes, 2004)
Errin Lally ... casting coordinator: Canada (2 episodes, 2004)
Coreen Mayrs ... casting: Canada (2 episodes, 2004)
James McKenzie Moore ... casting assistant (2 episodes, 2004)
Josephine Ochej ... casting assistant (2 episodes, 2004)

Series Costume and Wardrobe Department 

Tess Brummitt ... costumer (2 episodes, 2004)
Gillian Kieft ... costumer (2 episodes, 2004)
Clare McLaren ... costumer (2 episodes, 2004)
Hisami Yamamoto ... assistant costume designer (2 episodes, 2004)

Series Editorial Department 

Steve Ansell ... assistant editor (2 episodes, 2004)
Flavio Bidese ... on-line editor (2 episodes, 2004)
Andrea Dixon ... colorist (2 episodes, 2004)
Johanna Gavard ... editorial intern (2 episodes, 2004)
Michael Glynn ... color timer (2 episodes, 2004)
Ian Harbilas ... assistant editor (2 episodes, 2004)
Derek Herr ... on-line editor (2 episodes, 2004)
Greg Krantz ... on-line editor (2 episodes, 2004)
Ada Shek ... editorial production assistant (2 episodes, 2004)

Series Location Management 

Bob McQuarrie ... trainee assistant location manager (2 episodes, 2004)
Costa Vassos ... location manager (2 episodes, 2004)
Heather Vedan ... assistant location manager (2 episodes, 2004)

Series Music Department 

Stan Jones ... music supervisor (2 episodes, 2004)
Dino A. Moriana ... music editor (2 episodes, 2004)
Rich Walters ... music editor (2 episodes, 2004)

Series Transportation Department 

Dave Liboiron ... transportation coordinator (2 episodes, 2004)
Dale Miller ... transportation captain (2 episodes, 2004)
Carrie O'Bray ... transportation co-captain (2 episodes, 2004)

Series Other crew 

Deirdre Bennett ... program manager (2 episodes, 2004)
Victor Boutrous ... assistant: Mr. Brunstein (2 episodes, 2004)
Sophie Brodovitch ... assistant: Mr. Lafia (2 episodes, 2004)
Andrea Connacher ... production assistant (2 episodes, 2004)
Brad Erickson ... production assistant (2 episodes, 2004)
Jim Filippone ... aerial coordinator (2 episodes, 2004)
Don Hack ... extras craft service (2 episodes, 2004)
Audrey Hellmer ... second assistant production coordinator (2 episodes, 2004)
Susan Hicks ... accounting clerk (2 episodes, 2004)
Mark Hoeppner ... security co-captain (2 episodes, 2004)
Carol Jensen ... assistant accountant (2 episodes, 2004)
Ken Johns ... operational supervisor (2 episodes, 2004)
Lynn Josephson Delaney ... assistant: executive producer / executive assistant to producer (2 episodes, 2004)
Christine Lalande ... script supervisor (2 episodes, 2004)
Paul Lavigne ... set supervisor (2 episodes, 2004)
Myles Lennig ... production assistant (2 episodes, 2004)
Katy Lew ... assistant: Ms. Richardson (2 episodes, 2004)
Deborah Loven ... assistant accountant (2 episodes, 2004)
Sheenah Main ... production coordinator (2 episodes, 2004)
Andrew Marles ... key production assistant (2 episodes, 2004)
Katie McFadden ... director of operations (2 episodes, 2004)
Terry J. Murray ... script supervisor (2 episodes, 2004)
Louisa Phung ... production assistant (2 episodes, 2004)
Ross Redhead ... assistant: Ms. Richardson (2 episodes, 2004)
Darren Robertson ... playback coordinator (2 episodes, 2004)
Paula Simson ... assistant production coordinator (2 episodes, 2004)
Kyle Stein ... stand-in (2 episodes, 2004)
Gladys Tong ... computer and video graphics supervisor (2 episodes, 2004)
Nina Van Den Boogaard ... stand-in (2 episodes, 2004)
Beverly Wiens ... production accountant (2 episodes, 2004)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed