Edit
The Gathering Storm (TV Movie 2002) Poster

(2002 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Loncraine

Writing Credits (WGA)  

Larry Ramin ... (story) and
Hugh Whitemore ... (story)
 
Hugh Whitemore ... (teleplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Albert Finney ... Winston Churchill
Vanessa Redgrave ... Clemmie Churchill
Jim Broadbent ... Desmond Morton
Linus Roache ... Ralph Wigram
Lena Headey ... Ava Wigram
Derek Jacobi ... Stanley Baldwin
Ronnie Barker ... David Inches
Tom Wilkinson ... Sir Robert Vansittart
Celia Imrie ... Violet Pearman
Hugh Bonneville ... Ivo Pettifer
Gottfried John ... Friedrich von Schroder
Anthony Brophy ... Brendan Bracken
Edward Hardwicke ... Mr. Wood
Tom Hiddleston ... Randolph Churchill
Tim Bentinck ... Marlborough (as Timothy Bentinck)
Diana Hoddinott ... Mrs. Landemare
Dolly Wells ... Sarah Churchill
Emma Lane Emma Lane ... Mary Churchill (as Emma Seigel)
Lyndsey Marshal ... Peggy
Nancy Carroll ... Diana Churchill
Walter Sittler ... German Diplomat
Danielle King Danielle King ... Ethel
Laurie Flexman Laurie Flexman ... Charley Wigram
Rohan McCullough Rohan McCullough ... Lady Moyne
John Standing ... Lord Moyne
Simon Williams ... Terence Philip
Kenneth Hadley ... Harry Whitbread
Joanna McCallum ... Marjorie
Gerrard McArthur Gerrard McArthur ... Vic Oliver
Russell Barr Russell Barr ... Guard
Rest of cast listed alphabetically:
Natalie Hallam ... 40's Cinema woman
James Embree ... Soldier (Dream Scene) (uncredited)
Peter Francis-Wemyss Peter Francis-Wemyss ... Marburian Officer (uncredited)
Philip Harvey Philip Harvey ... Club Doorman (uncredited)
Jane Kahler ... Junior Secretary (uncredited)
Barry Lee-Thomas ... John Ferguson MP (uncredited)
Andy Rashleigh ... Middle-Aged Man (uncredited)

Produced by 

Sue Berger ... co-producer
Frank Doelger ... producer
Lisa Ellzey ... co-executive producer
Michael Halpern ... associate producer
C. Cory M. McCrum-Abdo ... associate producer (as Cory McCrum-Abdo)
Julie Payne ... executive producer
Tracey Scoffield ... executive producer
Ridley Scott ... executive producer
Tony Scott ... executive producer
David M. Thompson ... producer
Nick Gillott ... producer (uncredited)

Music by 

Howard Goodall

Cinematography by 

Peter Hannan ... director of photography

Film Editing by 

Jim Clark

Casting By 

Irene Lamb

Production Design by 

Luciana Arrighi

Art Direction by 

Paul Ghirardani ... supervising art director
Kate Grimble

Set Decoration by 

Philippa Hart

Costume Design by 

Jenny Beavan

Makeup Department 

Frances Hannon ... key makeup artist
Belinda Parish ... makeup artist (as Belinda Parrish)
Daniel Parker ... personal makeup artist: Mr. Finney / prosthetic and makeup effects
Stephen Rose ... key hair stylist
Tracy Smith ... assistant hair stylist (as Tracey Smith)
Annie Townsend ... assistant hair stylist
Darren Robinson ... animatronics designer (uncredited)

Production Management 

James Bigwood ... unit production manager
Jo Burn ... production manager
Simon Crook ... unit manager
Ray Freeborn ... production supervisor
Sally French ... production manager: additional shooting
Tracey Gibbons ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Tamana Bleasdale ... second assistant director
Richard Goodwin ... third assistant director
Richard Whelan ... first assistant director

Art Department 

David Balfour ... property master
Frances Bennett ... graphics designer
Stephen Bream ... draughtsman
Anna Bregman ... art department coordinator
John Butler ... scenic painter
David Cheesman ... dressing propman (as Dave Cheesman)
Aaron Chetwynd ... stand-by art director
Marlon Cole ... dressing propman
Rick Dunning ... stand-by stagehand
Andy Evans ... construction manager
Glyn Evans ... scenic painter
James Foster ... stand-by art director
Mark Geeson ... dressing propman
Lee Goddard ... scenic painter
Ian Green ... supervising carpenter
David Haynes ... chargehand painter
Robert Hill ... stand-by chargehand prop
Steve Marquiss ... scenic painter (as Stephen Marquiss)
Dave Morris ... production buyer
John Pledger ... chargehand carpenter
Denis Rich ... storyboard artist
Ian Richards ... stand-by painter
Barry Smalls ... stand-by carpenter
Anthony Szuch ... drapes
Gregor Telfer ... stand-by prop
Keith Vowles ... storeman
Josephine Warne ... art department assistant
John Wells ... supervising prophand
Laurence Wells ... dressing propman
Tom Whitehead ... draughtsman
Paul Wiltshire ... supervising painter
Lotta Wolgers ... art department runner
Robert Allen ... stagehand (uncredited)
Gill Andrae-Reid ... artist (uncredited)
Jack Garwood ... dressing props (uncredited)
Frank Howe ... drapesman (uncredited)
William Wells ... dressing propman (uncredited)

Sound Department 

Christopher Ackland ... supervising sound editor
Rick Ash ... re-recording mixer
Ed Colyer ... foley mixer (as Edward Colyer)
Felicity Cottrell ... foley artist (as Felicity Cotterell)
Gillian Dodders ... dialogue editor
Rick Fatke ... re-recording mixer
John Hayward ... re-recording mixer
Grahame Peters ... foley editor
Richard Pryke ... re-recording mixer
Amie Stephenson ... sound assistant
David Stephenson ... production sound mixer
Jason Swanscott ... foley artist
Kevin Taylor ... adr mixer
Andrew Wilkinson ... assistant sound editor
Colin Wood ... sound maintenance
Andrew Caller ... sound technician (uncredited)
Mark Sheffield ... preview re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Clive Beard ... special effects supervisor
Caimin Bourne ... special effects technician

Visual Effects by 

Angus Bickerton ... visual effects supervisor
Sean Farrow ... visual effects artist
Barrie Hemsley ... visual effects producer
Duncan Kinnaird ... visual effects artist
Adrian Ratley ... visual effects artist (as Adrian 'Metso' Ratley)
Neil Culley ... digital compositor (uncredited)
Andrew Francis ... HD mastering (uncredited)
Didier le Fouest ... digital colorist (uncredited)
Courtney Vanderslice ... head of production: Cinesite (uncredited)
Tim Walton ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Bruce Cain ... stunts
Stuart Clark ... stunts
Steve Dent ... stunts
Jim Dowdall ... stunt coordinator
Neil Finnighan ... stunts
Steve Griffin ... stunts (as Steve Street)
Paul Heasman ... stunts
Nick Hobbs ... stunts
Derek Lea ... stunts
Mark Lisbon ... stunts
Mark Mottram ... stunts
Lee Sheward ... stunts
John Street ... stunts

Camera and Electrical Department 

Kenneth Atherfold ... key grip (as Kenny Atherfold)
Paul Borg ... electrician
Dave Brennan ... electrician
Peter Casey ... generator operator
Gary Colkett ... best boy
Chris Dowling ... gaffer
John Ferguson ... focus puller
Michael Hannan ... camera trainee
Gordon Hayman ... camera operator
David James ... still photographer
Nick Kenealy ... video operator
Philip Kenyon ... key grip
Eddie Knight ... gaffer
Oliver Loncraine ... clapper loader
Alan McPherson ... electrician
Paul Mills ... stand-by rigger
Stewart Monteith ... best boy (as Stuart Monteith)
Ronnie Phillips ... rigging gaffer
John Turner ... electrician
Gary Dormer ... electrical rigger (uncredited)

Casting Department 

Emily Craig ... casting assistant
Louis Elman ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Andrew Hunt ... costume assistant
Anna Kot ... assistant costume designer
Sunita Singh ... costume assistant
Clare Spragge ... costume supervisor
Lee Clayton ... costume cutter (uncredited)
Lee Croucher ... daily costume assistant (uncredited)
Sjølander Embroidery ... embroidery (uncredited)
Joe Kowalewski ... wardrobe assistant (uncredited)

Editorial Department 

Gavin Buckley ... first assistant editor
Simon Cozens ... first assistant editor
Vivien Jordan ... post-production coordinator
Debs Richardson ... second assistant editor (as Deborah Richardson)
John Stanborough ... color timer
Cas Casey ... off-line editor (uncredited)
Andrew Francis ... hd mastering (uncredited)
Christopher Learmonth ... digital intermediate editor: opening sequence (uncredited)
Vincent Narduzzo ... telecine colorist: high definition (uncredited)

Location Management 

Terry Blyther ... location manager
Sarah Eastel ... location: Chartwell
Ben Gladstone ... location researcher
Tom Stourton ... location scout (uncredited)
Samantha Thomas ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

P.J. Bloom ... music coordinator
Ray Espinola Jr. ... music coordinator
Liz Gallacher ... music supervisor
Evyen Klean ... music consultant
Angus Meryon ... music copyist
Graham Sutton ... music editor
Gary Thomas ... music recordist
John Wilson ... conductor / orchestrator
Peter Cobbin ... music recorded and mixed by (uncredited)
Nick South ... music editor (uncredited)
Jake Walker ... musician (uncredited)
Robin Whittaker ... music editorial (uncredited)

Transportation Department 

Terry Naff ... driver
Colin Simmons ... driver
Robert Smith ... driver
Bob Taylor ... transportation captain
Jason Taylor ... driver
Terry Wilde ... driver
Michael Geary ... picture car coordinator (uncredited)
Matthew Strange ... vehicles: 4x4 (uncredited)

Other crew 

Mona Adams ... researcher
Luke Alkin ... development executive
Debbie Brodie ... home economist
Matt Curtis ... title designer
John Darley ... photo library photographer
Steve Dent ... horse wrangler
David Dilks ... historical consultant (as Professor David Dilks)
Stephanie Dölker ... assistant production coordinator
Brian Gibbs ... production accountant
Jonathan Goderey ... office production assistant
Leah Hamilton ... assistant: Mr. Doelger
Ann Hummel ... stock footage researcher
Carole Kenwright ... administrator: Chartwell Location
Nichola Kerr ... cashier
Ali Keshavji ... floor runner
Diana Lander ... unit nurse
Deborah Leakey ... assistant accountant (as Debbie Leakey)
Milly Leigh ... assistant to executive producer
Andrew Mollo ... military advisor
Boo Motjuoadi ... office producer's assistant
Frances Pardell ... unit publicist
Dilip Patel ... assistant accountant
Kay Raven ... dog/cat wrangler
Natalie Taylor ... assistant: Mr. Loncraine
Bruno Tonioli ... choreographer
Joyce Turner ... production coordinator
Anna Worley ... script supervisor
John Adams ... Military Consultant (uncredited)
Daniel Bird ... rushes synchronization: Telefilm (uncredited)
Ian Creed ... marine coordinator (uncredited)
Jack James ... datacine supervisor (uncredited)
Julie Rasmussen ... assistant to vice president of production (uncredited)
Emma Short ... production accounts assistant (uncredited)
Andy Taylor ... digital laboratory production coordinator: opening title sequence, Cinesite (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed