Edit
The Magnificent Seven (TV Series 1998–2000) Poster

(1998–2000)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Gregg Champion ... (5 episodes, 1998-2000)
Christopher Cain ... (5 episodes, 1998-1999)
William Wages ... (4 episodes, 1998-2000)
Steve Beers ... (2 episodes, 1998-2000)
Jerry Jameson ... (1 episode, 1998)
Peter Markle ... (1 episode, 1998)
Geoff Murphy ... (1 episode, 1998)
T.J. Scott ... (1 episode, 1998)
Gordon Lonsdale ... (1 episode, 1999)
Kevin Dowling ... (1 episode, 2000)

Series Writing Credits  

Pen Densham ... (developer) (9 episodes, 1998)
John Watson ... (developer) (9 episodes, 1998)
Melissa Rosenberg ... (3 episodes, 1998-2000)
Steve Hattman ... (2 episodes, 1998-1999)
Rick Husky ... (2 episodes, 1998)
Richard Kletter ... (writer) (2 episodes, 1999-2000)
Josef Anderson ... (1 episode, 1998)
Chris Black ... (1 episode, 1998)
Frank Q. Dobbs ... (1 episode, 1998)
Robert Franke ... (1 episode, 1998)
Tim John ... (1 episode, 1998)
Michael Norell ... (1 episode, 1998)
William Roberts ... (1 episode, 1998)
Neil Landau ... (writer) (1 episode, 1999)
Rob Wright ... (writer) (1 episode, 1999)
Don Michael Paul ... (1 episode, 2000)
Mark Haskell Smith ... (writer) (1 episode, 2000)
Sara Davidson ... (writer) (unknown episodes)
Jeff Vlaming ... (writer) (unknown episodes)

Series Cast  

Michael Biehn ...  Chris Larabee / ... 22 episodes, 1998-2000
Eric Close ...  Vin Tanner 22 episodes, 1998-2000
Dale Midkiff ...  Buck Wilmington 22 episodes, 1998-2000
Ron Perlman ...  Josiah Sanchez 22 episodes, 1998-2000
Anthony Starke ...  Ezra Standish 22 episodes, 1998-2000
Rick Worthy ...  Nathan Jackson 22 episodes, 1998-2000
Andrew Kavovit ...  John 'J.D.' Dunne / ... 22 episodes, 1998-2000
Laurie Holden ...  Mary Travis 18 episodes, 1998-2000
Dana Barron ...  Casey Wells 6 episodes, 1998-2000
Robert Vaughn ...  Judge Oren Travis 6 episodes, 1998-2000
Michelle Phillips ...  Maude Standish 3 episodes, 1998-2000
Gemini Barnett Gemini Barnett ...  Billy Travis 3 episodes, 1999
Fabiana Udenio ...  Inez Rocios 3 episodes, 1999
Karen Hensel Karen Hensel ...  Mrs. Potter / ... 3 episodes, 1998-1999
Al Fleming ...  Buffalo Hunter / ... 3 episodes, 1998-2000
Bruce McGill ...  Dicky O'Shea 2 episodes, 1999
Kathryn Morris ...  Charlotte Richmond 2 episodes, 1999
James MacDonald ...  Will Richmond 2 episodes, 1999
Siena Goines ...  Rain 2 episodes, 1998-2000
Michael Woods ...  Gerard Whitman 2 episodes, 1999
Bobbie Phillips ...  Alice 2 episodes, 1999
Paul Keith Paul Keith ...  Banker 2 episodes, 1999-2000
Tim DeZarn ...  Powderman 2 episodes, 1999
Nancy Jeffries Nancy Jeffries ...  The Widow 2 episodes, 1999
Lola Glaudini ...  Maria / ... 2 episodes, 1999-2000
Alan James Morgan Alan James Morgan 2 episodes, 1999
Kevin West ...  Powder Man 2 episodes, 1999
Brion James ...  Stuart James 2 episodes, 1998-1999
Tim Thomerson ...  Guy Royal 2 episodes, 1998-1999
Robert Thompson Robert Thompson ...  Army Sergent / ... 2 episodes, 1998-1999
Stephen McHattie ...  Cletus Fowler 1 episode, 1998
Brad Dourif ...  Rupert Brauner 1 episode, 1999
Rebecca Cross Rebecca Cross ...  Catherine Stokes 1 episode, 2000
Jeff Asch ...  Jock Steele 1 episode, 1998
Katy Boyer ...  Lydia 1 episode, 1998
Tony Burton ...  Tennessee Eban 1 episode, 1998
John Cullum ...  Reverend Owen Mosley 1 episode, 1998
Cliff De Young ...  Sheriff Quince 1 episode, 1998
Ken Jenkins ...  Virginia's Father 1 episode, 1998
Shannon Kenny ...  Terry Greer 1 episode, 1998
Vincent Castellanos ...  Eli Joe 1 episode, 1999
John Cho ...  Wo Chin 1 episode, 1999
Peter Firth ...  Federal Marshal Walter Bryce 1 episode, 1999
Ed Lauter ...  Hank Conley 1 episode, 1999
A Martinez ...  Raphael Cordero Martinez 1 episode, 1999
Glynn Turman ...  Achilles Thompson 1 episode, 1999
Kristen Dalton ...  Louisa Perkins 1 episode, 2000
Kay Lenz ...  Ella Gaines 1 episode, 2000
Ashlee Levitch ...  Maddie Stokes 1 episode, 2000
Carl Lumbly ...  Obediah Jackson 1 episode, 2000
Lenny von Dohlen ...  Cyrus Poplar 1 episode, 2000
Boti Bliss ...  Emily 1 episode, 1998
Daren Flam ...  Rafe Mosley 1 episode, 1998
Michael Greyeyes ...  Imala 1 episode, 1998
Sam Hennings ...  Lucas James 1 episode, 1998
Jeff Kober ...  Morgan Coltrane 1 episode, 1998
Art LaFleur ...  Warden 1 episode, 1998
Leon Russom ...  Mr. Wheeler 1 episode, 1998
Jimmie F. Skaggs ...  John Blackfox 1 episode, 1998
Jack Conley ...  Yates 1 episode, 1999
Barry Cullison Barry Cullison ...  Carl 1 episode, 1999
Todd Allen ...  Governor Clayton Hopewell 1 episode, 2000
Debra Christofferson ...  Hilda 1 episode, 2000
Brad Greenquist ...  James Litefoot 1 episode, 2000
Justin Cooper ...  Billy Travis 1 episode, 1998
Marisa Coughlan ...  Nora 1 episode, 1998
Jerry Hardin ...  Mr. Conklin 1 episode, 1998
Anthony Lee Anthony Lee ...  Guard Phillips 1 episode, 1998
Mike Moroff ...  Marshal 'Top Hat' Bob Spikes 1 episode, 1998
Daragh O'Malley ...  Captain Francis Riley 1 episode, 1998
Alexa PenaVega ...  Olivia Greer 1 episode, 1998
Greg Serano ...  Chanu 1 episode, 1998
Jesse Borrego ...  Don Paulo Monterro 1 episode, 1999
Michael DeGood Michael DeGood ...  John Nichols 1 episode, 1999
Thomas F. Duffy ...  Johnson 1 episode, 1999
John Hawkes 1 episode, 1999
Dennis Burkley ...  Horace 1 episode, 2000
Patrick Cronin ...  Preston Wingo 1 episode, 2000
Gregory Scott Cummins ...  Kirkland 1 episode, 2000
Richard Danielson Richard Danielson 1 episode, 2000
Joe Lara ...  Pace McCormick 1 episode, 2000
Caelan Biehn Caelan Biehn ...  Adam Larabee 1 episode, 1998
Les Brandt ...  Starkweather 1 episode, 1998
Barry Corbin ...  Wickes 1 episode, 1998
Julianna McCarthy Julianna McCarthy ...  Jessie 1 episode, 1998
Alyson Reed ...  Emma Dubonnet 1 episode, 1998
Ned Romero ...  Seminole Chief 1 episode, 1998
Gordon Tootoosis ...  Chief Ko-Je 1 episode, 1998
Lisa Brenner ...  Miss Millie 1 episode, 1999
Kathleen Luong Kathleen Luong ...  Lei Pan 1 episode, 1999
Jack McGee ...  Big Lester Banks 1 episode, 1999
Geoff Meed ...  Paul Nichols 1 episode, 1999
Nicole Nieth Nicole Nieth ...  Lucy 1 episode, 1999
Marco Rodríguez ...  Alonzo 1 episode, 1999
Blake Adams ...  Sledge Mc Cormick 1 episode, 2000
Rick Dean ...  Sheriff Stane 1 episode, 2000
Sal Lopez 1 episode, 2000
Bill McKinney ...  Liver-Eating Jones 1 episode, 2000
Raynor Scheine ...  Dell Speeback 1 episode, 2000
Tamara Braun ...  Virginia 1 episode, 1998
Mark Burnham ...  Quint 1 episode, 1998
Anne Haney ...  Nettie Wells 1 episode, 1998
Heather Holland Heather Holland ...  Sarah Larabee 1 episode, 1998
Bo Kane ...  Prison Guard 1 episode, 1998
George Randall George Randall ...  Shamon 1 episode, 1998
Jeremy Roberts ...  Flint 1 episode, 1998
Kurtwood Smith ...  Col. Emmett Anderson 1 episode, 1998
Don Swayze ...  Gage Lawless 1 episode, 1998
John Allsopp John Allsopp ...  Hiram Newhaus 1 episode, 1999
M.C. Gainey ...  Earl 1 episode, 1999
Tzi Ma 1 episode, 1999
Jonathan Quint Jonathan Quint ...  Peter Nichols 1 episode, 1999
Jesse Bob Harper ...  Zachary Stutz 1 episode, 2000
Amy Hayes Amy Hayes ...  Miss Irene 1 episode, 2000
David Selburg David Selburg 1 episode, 2000
William Bassett ...  Bartender 1 episode, 1998
Bill Bolender ...  Doc Simmons 1 episode, 1998
David Kagen David Kagen ...  Sheriff 1 episode, 1998
Geoff Koch ...  Coachman 1 episode, 1998
Fred Kronenberg ...  Banker 1 episode, 1998
Meredith Monroe ...  Claire Mosley 1 episode, 1998
Krisinda Cain ...  Annie Neuhaus 1 episode, 1999
Tyne Daly ...  Ma Nichols 1 episode, 1999
Clay M. Lilley ...  Guillermo 1 episode, 1999
Pat Skipper ...  Macafee 1 episode, 1999
Keith Brunsmann Keith Brunsmann ...  Bart 1 episode, 2000
Jeremy Ratchford ...  Handsome Jack Averal 1 episode, 2000
Andreas Reinl Andreas Reinl ...  Heidegger 1 episode, 2000
Kendis Chase Kendis Chase ...  Prostitute #1 1 episode, 1998
Sonny Carl Davis ...  Mr. Potter 1 episode, 1998
Bernard Hocke ...  Curly 1 episode, 1998
Matthew Kimbrough ...  Bartender 1 episode, 1998
Keith Lewis ...  Stephen Travis 1 episode, 1998
Lisa Noelle Lisa Noelle ...  Toakhulga 1 episode, 1998
Matt O'Toole ...  Beal 1 episode, 1998
Steve Rankin ...  Deputy Sheriff 1 episode, 1998
William Paul Brown William Paul Brown ...  Pico Chavez 1 episode, 1999
Huck Liggett Huck Liggett ...  Luther 1 episode, 1999
Clint Lilley ...  Anthony Nichols 1 episode, 1999
Marley McClean Marley McClean ...  Winnifred 1 episode, 1999
Gary Gingold Gary Gingold ...  Witness #1 1 episode, 2000
Monty Stuart Monty Stuart ...  Garber 1 episode, 2000
Ruth Gottschall Ruth Gottschall ...  Dancer #1 1 episode, 1998
Lisa Montour Lisa Montour ...  Opa Locka 1 episode, 1998
Ralph Morris Ralph Morris ...  Outlaw 1 episode, 1998
David Underwood David Underwood ...  Drunk / ... 1 episode, 1998
Jim Cody Williams ...  Man #2 1 episode, 1998
Time Winters ...  Watch Salesman 1 episode, 1998
Ezra Buzzington ...  Banker 1 episode, 1999
George Cheung ...  Chung Sun 1 episode, 1999
William Brent Kirkland ...  Cabinet Maker 1 episode, 1999
Christina Llorens ...  Miriam 1 episode, 1999
Casey O'Neill ...  Luke Nichols 1 episode, 1999
Sonny King ...  Witness #2 1 episode, 2000
Steven J. Oliver ...  The Barker 1 episode, 2000
Lyle Kanouse ...  Cook 1 episode, 1998
Eric Lawson Eric Lawson ...  Sergeant Darcy 1 episode, 1998
Marisa Perez Marisa Perez ...  Hooker 1 episode, 1998
Laura Soltis ...  Dancer #2 1 episode, 1998
Jack Knight ...  Gundersson 1 episode, 1999
James Lomas James Lomas ...  Undertaker 1 episode, 1999
Ty O'Neal ...  Matthew Nichols 1 episode, 1999
Arsenio 'Sonny' Trinidad Arsenio 'Sonny' Trinidad ...  Dr. Chi-Chow 1 episode, 1999
David Michaels ...  Showgirl In Disguise 1 episode, 2000
David Stifel ...  Witness #3 1 episode, 2000
Dick Bellerue Dick Bellerue ...  Drinking Man 1 episode, 1998
Randall Rapstine ...  Mr. Anderson 1 episode, 1998
Joanne Baron ...  Working Girl 1 episode, 1999
Will Cascio Will Cascio ...  Mark Nichols 1 episode, 1999
Jim Lau ...  Wo Chin's Uncle 1 episode, 1999
Jennifer Edwards ...  Josiah's Sister 1 episode, 2000
Will McAllister Will McAllister ...  Codger 1 episode, 1998
Jeff O'Haco Jeff O'Haco ...  Cowboy 1 episode, 1998
John Kendall John Kendall ...  Storekeeper 1 episode, 1999
Roland Nip Roland Nip ...  Trader 1 episode, 1999
Daniel O'Haco Daniel O'Haco ...  Fife 1 episode, 1999
Wendy Robie ...  Nun 1 episode, 2000
Boots Southerland Boots Southerland ...  Scruffy Cowhand 1 episode, 1998
Christopher Close ...  Jack 1 episode, 1999
Frank Sprague Frank Sprague ...  Store Owner 1 episode, 1998
Thomas Stephen Hall Thomas Stephen Hall ...  Bartender 1 episode, 1998
Jack Lilley Jack Lilley ...  Stage Coach Driver 1 episode, 1998
Alicia Chambers Alicia Chambers ...  Redhead 1 episode, 1998
Danielle Beckstrom Danielle Beckstrom ...  Daughter in Buck's Dream 1 episode, 1999
Barry Scott Barry Scott ...  Barman 1 episode, 2000
David S. Winn III David S. Winn III ...  Outlaw (uncredited) 15 episodes, 1998-2000
Johnny Luckett ...  Towns-person (uncredited) 10 episodes, 1999-2000
Phil Hawn ...  Cattle Baron at Boxing Match / ... (uncredited) 2 episodes, 1998
J.A. Popovec J.A. Popovec ...  Towns Person (uncredited) 2 episodes, 1999
Ken Rowland Ken Rowland ...  Wagon Child (uncredited) 2 episodes, 1999
Ariane Von Kamp Ariane Von Kamp ...  Painted Lady / ... (uncredited) 2 episodes, 2000
John Aguiar John Aguiar ...  Bandito (uncredited) 1 episode, 1998
Glen Gold Glen Gold ...  Ghost Rider (uncredited) 1 episode, 1998
Arden James ...  Prostitute (uncredited) 1 episode, 1998
Farron Kempton Farron Kempton ...  Gambler (uncredited) 1 episode, 1998
Raymond Normandin Raymond Normandin ...  Man #1 (uncredited) 1 episode, 1998
Craig Reed ...  Amputee Inmate (uncredited) 1 episode, 1998
Therisa Stewart Therisa Stewart ...  Buck's Admirer (uncredited) 1 episode, 1998
Troy Swezey Troy Swezey ...  Inmate (uncredited) 1 episode, 1998
Tasha Tacosa ...  Working Girl (uncredited) 1 episode, 1998
Robert Chapin Robert Chapin ...  Martin, Cowboy with Whip (uncredited) 1 episode, 1999
Scott Duthie ...  Bowie Knife Fighter (uncredited) 1 episode, 1999
Mark Lentry ...  Singing Drunk (uncredited) 1 episode, 2000

Series Produced by 

Dennis C. Duckwall ... associate producer (11 episodes, 1998-2000)
Lynne Symons ... producer (11 episodes, 1998-1999)
Steve Beers ... producer (10 episodes, 1998-1999)
Walter Mirisch ... executive producer (10 episodes, 1998-1999)
Pen Densham ... executive producer (9 episodes, 1998)
Richard Barton Lewis ... executive producer (9 episodes, 1998)
Mark Stern ... executive producer (9 episodes, 1998)
John Watson ... executive producer (9 episodes, 1998)
Melissa Rosenberg ... co-producer / supervising producer (8 episodes, 1998-1999)
Josef Anderson ... co-executive producer (6 episodes, 1998)
Amy Hayes ... associate producer (4 episodes, 1998)
Mark Haskell Smith ... consulting producer (2 episodes, 1999)
Dennis Stuart Murphy ... co-producer (1 episode, 1998)
Janice Cooke ... co-producer (unknown episodes)

Series Music by 

Dave Metzger ... (12 episodes, 1998-2000)
Don Harper ... (9 episodes, 1998)
John Van Tongeren ... (3 episodes, 1998-1999)
Michael Clinco ... (1 episode, 1999)

Series Cinematography by 

Gordon Lonsdale ... (18 episodes, 1998-2000)
William Wages ... (2 episodes, 1999-2000)
Jack Conroy ... (1 episode, 1998)
Brian Sullivan ... (1 episode, 1999)

Series Film Editing by 

David Post ... (5 episodes, 1998-2000)
James R. Symons ... (3 episodes, 1998-2000)
William B. Stich ... (3 episodes, 1998)
Pamela Malouf ... (3 episodes, 1999)
Gary Karr ... (2 episodes, 1998)
Gregory Gontz ... (unknown episodes)

Series Casting By 

Mary Jo Slater ... (13 episodes, 1999-2000)
Holly Powell ... (8 episodes, 1998)
Janet Hirshenson ... (1 episode, 1998)
Jane Jenkins ... (1 episode, 1998)

Series Production Design by 

Jerry Wanek ... (13 episodes, 1998-2000)

Series Art Direction by 

John Bucklin ... (13 episodes, 1998-2000)
Jon Spirson ... (1 episode, 1998)

Series Set Decoration by 

John F. Brown ... (12 episodes, 1998-2000)
Carla Curry ... (1 episode, 1998)

Series Costume Design by 

Dan Moore ... (14 episodes, 1998-2000)

Series Makeup Department 

Phyllis Temple ... makeup department head / makeup artist (22 episodes, 1998-2000)
Gary Walker ... hair stylist (11 episodes, 1998-2000)
David Abbott ... makeup artist (8 episodes, 1999)
Colleen LaBaff ... hair stylist (3 episodes, 1998)
Taylor Knight ... hair stylist (1 episode, 1998)
Tina Sims ... assistant hair stylist (1 episode, 1998)
Kathleen Crawford ... key makeup artist (unknown episodes)
Christine M. Guararra ... assistant hair stylist (unknown episodes)
Robin Jacobs ... second hair assistant (unknown episodes)
Randa Squillacote ... key hair stylist (unknown episodes)
Loretta James-Demasi ... assistant makeup artist (uncredited) (1 episode, 1998)
Adam Brandy ... makeup artist (uncredited) (unknown episodes)

Series Production Management 

Hudson Hickman ... post-production executive (22 episodes, 1998-2000)
John Slosser ... unit production manager / production manager (8 episodes, 1998)
Shana Fischer Huber ... post-production supervisor (6 episodes, 1998-2000)
Robert M. Rolsky ... unit production manager (5 episodes, 1999-2000)
Dennis Stuart Murphy ... unit production manager (1 episode, 1998)
Mel Swope ... executive in charge of production (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Gwyneth Horder-Payton ... second assistant director / first assistant director (12 episodes, 1998-2000)
Kenneth D. Collins ... first assistant director (6 episodes, 1998-2000)
Bruce Carter ... first assistant director (5 episodes, 1998-2000)
Susan Prince ... second assistant director (5 episodes, 1999-2000)
Walter Scott ... second unit director (3 episodes, 1999-2000)
Dirk Craft ... second assistant director (1 episode, 1998)
Merata Mita ... second unit director (1 episode, 1998)
Craig West ... first assistant director (1 episode, 1998)
James Dillon ... first assistant director (1 episode, 1999)
Tod Swindell ... second assistant director (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Art Department 

Curtis Akin ... property master (22 episodes, 1998-2000)
Steven Fidler ... propmaker foreman (22 episodes, 1998-2000)
Dean R. Brown ... construction coordinator (13 episodes, 1998-2000)
James L. Eddy ... assistant property master (13 episodes, 1999-2000)
Larry D. Koszakovszky ... prop assistant (1 episode, 1998)
Dean Brown ... construction coordinator (1 episode, 1999)
Jeffrey DeBell ... greensman (unknown episodes)
Scott Duthie ... visual development (unknown episodes)
Bill Garber ... greensman (unknown episodes)
Phil Kramer ... art department coordinator (unknown episodes)
Steve Roll ... propmaker (unknown episodes)
Nancy Lowry ... props (uncredited) (2 episodes, 1998)
Karl Swauger ... propmaker (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Sound Department 

Pete Elia ... re-recording mixer (22 episodes, 1998-2000)
Richard Schexnayder ... sound mixer / production sound mixer (11 episodes, 1998-2000)
Doug Kent ... supervising sound editor / sound editor (10 episodes, 1998-2000)
Miles O'Fun ... sound editor / supervising sound editor (10 episodes, 1998-2000)
Larry Stensvold ... re-recording mixer (10 episodes, 1998-2000)
Allan Bromberg ... sound editor (9 episodes, 1998)
Thomas E. Allen ... production sound mixer (8 episodes, 1998)
Kevin Hyde ... boom operator (7 episodes, 1998)
Mark DeSimone ... adr mixer (4 episodes, 1999-2000)
Victor Iorillo ... sound editor / supervising sound editor (2 episodes, 2000)
Eric J. Goldstein ... additional boom (1 episode, 1998)
Dino A. Moriana ... supervising sound editor (1 episode, 1998)
Tom Nelson ... sound mixer (1 episode, 1998)
Craig M. Otte ... re-recording mixer (1 episode, 1998)
Elmo Ponsdomenech ... re-recording mixer (1 episode, 1998)
David Beres ... boom operator: second unit (unknown episodes)
Fred Clemons ... sound re-recordist (unknown episodes)
Stephen Fitzmaurice ... adr mixer (unknown episodes)
Javier M. Hernández ... boom operator (unknown episodes)
Shawn Kennelly ... foley mixer (unknown episodes)
Mark L. Mangino ... adr mixer (unknown episodes)
George E. Marshall Jr. ... boom operator: second unit (unknown episodes)
Stacey Michaels ... adr mixer (unknown episodes)
Timothy Pearson ... foley artist (unknown episodes)
Dan Whiting ... boom operator (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Danny Lester ... special effects coordinator (14 episodes, 1998-2000)
Skip Burrows ... special effects supervisor (unknown episodes)

Series Stunts 

Tony Lee Boggs ... assistant stunt coordinator (20 episodes, 1998-2000)
Walter Scott ... stunt coordinator (11 episodes, 1998-2000)
Bret Kiene ... Stunt Double: Eric Close / stunt Double: Eric Close (7 episodes, 1998-2000)
Richard Burch ... stunts (5 episodes, 1998-2000)
Chris Branham ... stunts (5 episodes, 1998)
Jeff Danoff ... stunts (2 episodes, 1998-1999)
Robert Chapin ... stunts (1 episode, 1999)
Anthony De Longis ... stunt double (1 episode, 1999)
Terence J. Rotolo ... sword stunt double (1 episode, 1999)
Todd Bryant ... stunt double: Ron Perlman (1 episode, 2000)
John Casino ... stunts (1 episode, 2000)
Julie Adair ... stunts (unknown episodes)
Moore Brian ... stunt double: Jack McGee (unknown episodes)
Joe Bucaro III ... stunts (unknown episodes)
Richard Bucher ... stunt double (unknown episodes)
Darryl Chan ... stunts (unknown episodes)
Scott Duthie ... stunts (unknown episodes)
Toby Holguin ... stunts (unknown episodes)
Chris Palermo ... stunts (unknown episodes)
Gary Toy ... stunts (unknown episodes)
Raliegh Wilson ... stunts (unknown episodes)
Brian Brown ... stunts (uncredited) (9 episodes, 1998)
Mark Brooks ... stunts (uncredited) (1 episode, 1998)
Jess King ... stunts (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Camera and Electrical Department 

Bob Snowdon ... best boy grip / grip (16 episodes, 1998-2000)
Brian Sullivan ... camera operator (13 episodes, 1999-2000)
Gregory Paul Collier ... camera operator / director of photography: second unit (11 episodes, 1998-2000)
Jason D. Hodges ... key grip (11 episodes, 1998-2000)
Jack Todd ... chief lighting technician (11 episodes, 1998-2000)
Alex Cruz ... grip (7 episodes, 1998)
John Stewart ... set lighting (7 episodes, 1998)
Matthew Brewer ... film loader (5 episodes, 1999)
Ronald Vidor ... camera opertor: steadicamm (2 episodes, 1998)
Randy Feemster ... camera operator (1 episode, 1998)
Mark Greene ... chief lighting technician (1 episode, 1998)
Lawrence Renfrow ... key grip (1 episode, 1998)
John Curry ... set electrician (unknown episodes)
Louie DeMarco ... second assistant camera: "a" camera (unknown episodes)
Brian Dzyak ... second assistant camera: "b" camera (unknown episodes)
John Lazear ... assistant camera (unknown episodes)
Greg Mayer ... set electrician (unknown episodes)
David Richert ... first assistant camera (unknown episodes)
J.B. Richner ... best boy electric (uncredited) (22 episodes, 1998-2000)
Jacqueline J. Nivens ... second assistant camera: "a" camera (uncredited) (6 episodes, 1998)
Michelle Deal ... second assistant camera: second unit (uncredited) (1 episode, 1998)
Joseph M. Setele ... first assistant camera: second unit (uncredited) (1 episode, 1998)
Gary W. Shaw ... grip (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Casting Department 

Janet Hirshenson ... original casting (10 episodes, 1998-2000)
Jane Jenkins ... original casting (10 episodes, 1998-2000)
Timothy Michals ... casting associate (3 episodes, 1999-2000)
Mary Jo Slater ... casting (3 episodes, 1999-2000)
Jeffery J. Boggs ... extras casting assistant (1 episode, 1998)
Rita Fernandez ... extras casting (1 episode, 1998)
Amy McIntyre Britt ... casting associate (1 episode, 1998)

Series Costume and Wardrobe Department 

Susan Saldutti ... costumer (11 episodes, 1999-2000)
Kelly Everett ... costumer (7 episodes, 1998)
Tony Lipin ... set costumer (unknown episodes)
Philip Maldonado ... set costumer (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Michelle Sabrina Wong ... post-production assistant (13 episodes, 1999-2000)
Ron South ... first assistant editor / assistant editor (5 episodes, 1999-2000)
David Hill ... assistant editor (3 episodes, 1998)
John Hoffhines ... assistant editor (3 episodes, 1998)
Gerald Valdez ... assistant editor (2 episodes, 1998)
Vaune Kirby Frechette ... assistant editor (1 episode, 1998)
Kerry Michael Tym ... assistant editor (1 episode, 2000)
Amelia Ann Hagen ... assistant editor (unknown episodes)
Eric Johannessen ... colorist (unknown episodes)
Ron Orenstein ... dailies colorist (unknown episodes)

Series Location Management 

Daniel Veluzat ... location liaison (20 episodes, 1998-2000)
Larry Luttrell ... location manager (8 episodes, 1998)
Patrick Mignano ... location manager (2 episodes, 1999-2000)
Michael Charske ... location manager (1 episode, 1998)
Pamella D'Pella ... assistant location manager (uncredited) (1 episode, 1999)

Series Music Department 

Steve Wilkinson ... composer: additional music (9 episodes, 1998-2000)
Elmer Bernstein ... composer: original themes / composer: original theme (9 episodes, 1998)
Craig Marks ... composer: additional music (3 episodes, 1998-2000)
Dino A. Moriana ... music editor (3 episodes, 1998)
Don Harper ... music (2 episodes, 1999-2000)
Dave Metzger ... music (2 episodes, 1999)
Steve Dierkens ... music recordist (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Rocky Reed ... transportation coordinator (11 episodes, 1998-2000)
Maxwell R. Johnson II ... transportation captain (unknown episodes)
Anthony J. Mignano ... driver (unknown episodes)
Joseph Kelly Padovich ... driver (unknown episodes)

Series Other crew 

Clay M. Lilley ... boss wrangler (22 episodes, 1998-2000)
Jeff Gaffin ... production accountant (12 episodes, 1998-2000)
Margo Katz ... script coordinator (8 episodes, 1998)
Sally Roddy ... script supervisor (8 episodes, 1998)
Brian Tanke ... production coordinator (8 episodes, 1998)
Robert Franke ... story consultant (6 episodes, 1998)
Amy Hayes ... producers' associate / production associate (5 episodes, 1998)
William Sell ... production coordinator (3 episodes, 1999-2000)
John West ... production assistant (2 episodes, 1998-1999)
Steve Hattman ... creative consultant (2 episodes, 1998)
Jan Rudolph ... script supervisor (2 episodes, 2000)
Patricia A. Fullerton ... script supervisor (1 episode, 1998)
Donna Nitti ... production coordinator (1 episode, 1998)
Alyson Reed ... music performance staged by (1 episode, 1998)
Melissa Rosenberg ... story consultant (1 episode, 1998)
Anthony De Longis ... sword master (1 episode, 1999)
Kathleen Mulligan ... script supervisor (1 episode, 1999)
Umberto Autore Jr. ... assistant to producers (unknown episodes)
Kelly Frazier ... assistant production coordinator (unknown episodes)
Danny Mormino ... production assistant (unknown episodes)
Tony Swatton ... sword maker (unknown episodes)
Andy Wheeler ... payroll accountant (unknown episodes)
Rob Wright ... story editor (unknown episodes)
Amanda Curry ... first assistant accountant (uncredited) (1 episode, 1998)
Angela Durrell ... production assistant (uncredited) (1 episode, 1998)
Eddie Perez ... Cowboy Stand-in (uncredited) (1 episode, 1998)
Scott Robertson Price ... key set production assistant (uncredited) (1 episode, 1998)
Roderick E. Stevens ... assistant production coordinator (uncredited) (1 episode, 1998)
Sesha K. Walker ... production assistant (uncredited) (1 episode, 1998)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed