Edit
Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Rian Johnson ... (directed by)

Writing Credits  

Rian Johnson ... (written by)
 
George Lucas ... (based on characters created by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
Rey
...
...
...
...
Maz Kanata
...
...
C-3PO
...
...
...
...
DJ
...
Yoda (voice)
...
Lieutenant Connix
...
Amanda Lawrence ...
Commander D'Acy
...
...
Dave Chapman ...
BB-8 Performed By
...
Master Codebreaker
...
Admiral Ackbar
...
Admiral Ackbar (voice)
...
Captain Peavey
...
Captain Canady
...
A-Wing Pilot Tallie
...
Paige Tico
...
X-Wing Pilot Starck
Jamie Christopher ...
X-Wing Pilot Tubbs
...
C'ai Threnalli
...
Resistance Monitor
...
Resistance Monitor
...
Resistance Bombardier
...
Resistance Medical Officer
...
Resistance Cargo Pilot
...
General Ematt
...
Resistance Transport Pilot
...
Resistance Bridge Officer
...
Resistance Bridge Officer
...
Holdo's First Officer
Tim Steed ...
Holdo's First Officer
...
Resistance Hangar Captain
Joe Van Moyland ...
Temporary Command Center Resistance Pilot
...
Temporary Command Center Resistance Pilot
Darren Morfitt ...
Transport Deck Officer
...
First Order Commander
...
Hux's First Order Monitor
...
Hux's First Order Officer
...
Hux's First Order Officer
...
Canady's First Order Monitor
...
Canady's First Order Commander
...
Senior First Order Officer
...
Mega-Destroyer First Order Monitor
...
Kylo's Shuttle Pilot
Luke Neal ...
Canto Cop
...
Jail Guard
Temirlan Blaev ...
Stable Boy
Josiah Oniha ...
Stable Kid
Sara Heller ...
Stable Kid
...
Resistance Trench Sergeant 'Salty'
...
Party Girl Lovey
...
Wodibin
...
Slowen Lo (voice)
...
Neepers Panpick
...
Nien Nunb
...
Resistance Trench Soldier
...
Resistance Evacuation Officer
...
Medical Frigate Captain
...
Resistance Bomber Pilot #1
Ben Morris ...
Resistance Bomber Pilot Teene
Rest of cast listed alphabetically:
Chris Adams ...
Stormtrooper (uncredited)
...
Stormtrooper (uncredited)
...
Stormtrooper (uncredited)
...
Stormtrooper (uncredited)
...
Praetorian Guard (uncredited)
...
Space Gary (uncredited)
...
Stormtrooper (uncredited)
...
Resistance Trooper (uncredited)
...
Praetorian Guard (uncredited)
...
Stormtrooper (uncredited)
Mickey Lewis ...
Resistance Bridge Comms (uncredited)
Tyrone Love ...
Stormtrooper (uncredited)
...
Masseuse (uncredited)
Andrew Mackinnon ...
Stormtrooper 36 (uncredited)
Josh Methven ...
Resistance Trooper (uncredited)
Ross Moneypenny ...
Stormtrooper (uncredited)
...
Praetorian Guard / Ronith Blario (uncredited)
David M. Santana ...
Stormtrooper Commander (uncredited)
Tanner Scott ...
Resistance Trooper (uncredited)
...
Canto Bight Casino Patron (uncredited)
...
Praetorian Guard (uncredited)
...
Praetorian Guard (uncredited)
Liang Yang ...
Praetorian Guard (uncredited)
...
Praetorian Guard (uncredited)

Produced by 

J.J. Abrams ... executive producer
Pippa Anderson ... co-producer
Ram Bergman ... producer (produced by) (p.g.a.)
Candice D. Campos ... co-producer (as Candice Campos)
Boris Dmitrovic ... line producer: croatia
Kiri Hart ... co-producer
Leopold Hughes ... associate producer
Andres Jauernick ... service producer: Bolivia
Finni Johannsson ... line producer: Iceland Unit
Nikos Karamigios ... associate producer
Tom Karnowski ... executive producer
Kathleen Kennedy ... producer (produced by) (p.g.a.)
Jason D. McGatlin ... executive producer

Music by 

John Williams ... (music by)

Cinematography by 

Steve Yedlin ... director of photography

Film Editing by 

Bob Ducsay ... film editor

Casting By 

Nina Gold
Milivoj Mestrovic
Mary Vernieu

Production Design by 

Rick Heinrichs

Art Direction by 

Andrew Bennett
Neal Callow
Todd Cherniawsky ... supervising art director
Dean Clegg
John Dexter
Jason Knox-Johnston
Chris Lowe ... supervising art director
Phil Sims ... senior art director
Oli van der Vijver ... action vehicles art director
Matt Wynne

Set Decoration by 

Richard Roberts

Costume Design by 

Michael Kaplan ... costume designer

Makeup Department 

Natalie Abizadeh ... hair stylist / makeup artist
Sally Alcott ... Creature Effects Technician
Oonagh Bagley ... hair and makeup artist: daily
Jacqueline Bhavnani ... hair & make up artist: daily
Nicola Buck ... make up artist: daily
Lauren Katie Cox ... makeup artist
Rose Crocker ... hair & make up artist
Laura Viana da Silva ... makeup artist
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Dana Degan ... makeup trainee daily: crowd
Tamsin Dorling Barbosa ... makeup artist (as Tamsin Barbosa)
Mara Elaan ... junior hair stylist: crowd
Francesco Fabiani ... prosthetics sculptor
Lisa Harris ... makeup & hair artist: daily
Julia Harrison ... crowd makeup trainee: dailies
Peter King ... hair designer / makeup designer
Ria Knoll ... trainee makeup artist
Lucy Lightfoot ... hair trainee makeup trainee
Chris Lyons ... special effects teeth
Kristyan Mallett ... prosthetics designer
Daniel McGraw ... makeup artist
Flora Moody ... key makeup artist / key hair stylist
Daniele Nastasi ... jr. hair and makeup artist: crowd dailies
Adam James Phillips ... crowd hairdresser
Amber Pitkin ... make up and hair junior: crowd dailies
Paula Price ... hair & makeup artist
Claire Pritchard ... hair and make-up artist: daily
Adrian Rigby ... prosthetic makeup artist: crowd
Rosie Sinfield ... hair and makeup trainee daily
Allison Sing ... key crowd hair/makeup artist
Sarah Smerdon ... makeup trainee crowd dailies
Jodie-Marie Spencer ... makeup artist: crowd
Sinead Sweeney ... sfx contact lens optician
Naomi Tolan ... makeup trainee daily: crowd
Mariona Trias ... hair and make up artist dailies
Jessie Walwin ... makeup trainee crowd dailies

Production Management 

Wendy Alcázar ... production supervisor: Bolivia
Marijan Bakovic ... unit manager: Croatia
Luka Dmitrovic ... unit production manager: Croatia
Arni Hansson ... unit production manager: Iceland Unit
Roger Harlow ... head of production: lab services
Kate Hazell ... production manager: splinter unit
Jo Homewood ... Production Manager: Ireland
Polly Hope ... Production Supervisor
Andres Jauernick ... head of production: Bolivia
Martin Joy ... production manager: Bolivia / production manager: Croatia / production manager: Iceland / production manager: Ireland
Tom Karnowski ... unit production manager
Anel E. Moreno ... production manager: Bolivia
Adam Teeuw ... production supervisor
Elena Zokas ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Donald E G Bentley ... cfx 3rd ad
Rory Broadfoot ... additional third assistant director
Chris Burgess ... floor 2nd assistant director: pick up unit
Glen Carroll ... crowd third assistant director
Jamie Christopher ... first assistant director
Mark Cockren ... floor second assistant director: second unit
Simon Downes ... second assistant director: second unit
Dominic Fysh ... first assistant director: second unit
Daire Glynn ... additional third assistant director: crowd
Stewart Hamilton ... second assistant director: floor
Mark Johnstone ... assistant director: Key Crowd Pa
David Keadell ... third assistant director
Bryn Lawrence ... crowd second assistant director: croatia
Annabelle Le Gresley ... set pa: second unit
William Thomas Möller ... third assistant director: Iceland
Ryan Newberry ... second assistant director
James J. Reid ... third assistant director: franchise
Cynthia Ruiz ... set assistant director: splinter unit, dailies
Jane Ryan ... crowd second assistant director
Melkior Serdarevic ... third assistant director: second unit
Matthew Sharp ... key second assistant director
Brittany Smith ... 3rd assistant director: additional photography
Karla Soce ... production assistant
Rachel Sowden ... base production assistant

Art Department 

Nick Ainsworth ... concepts artist
Roxana Alexandru ... set designer
David Allcock ... storyboard artist
John Allen ... Space ship builder
Charlotte Anthony ... art department assistant
Graham Antill ... charge hand painter
Chris Arnold ... art department assistant
Huw Arthur ... stand-by art director
Will Ayres ... Supervising standby prop: splinter unit
Denise Ball ... draughstperson
Sophie Dyer Bartlett ... junior prop moulder
Amy Battey ... art department assistant
Christopher John Beaumont ... standby prop: splinter unit
George Bettles ... carpenter
Andrew Betts ... carpenter
Aleksandar Bezinovic ... painter: Croatia
Alice Biddle ... draughtsperson
Steve Bohan ... construction manager
Mauro Borrelli ... illustrator
Lucie Bourgeau ... property dept coordinator
Max Bradley ... dressing props
Steven Brown ... sculptor
Tim Browning ... concept artist
Ian Bunting ... 3D set designer
Johnny Campling ... Action Vehicles Specialist Fabricator
James Carson ... concept artist
Andrea Carter ... art department coordinator: los angeles
Paul Catling ... concept artist
Jack Cave ... junior modeller
Jason Chalmers ... prop modeller
Paul Chandler ... concept artist
Robert Channon ... supervising props painter
Jeff Clarke ... dressing props
Dean Clements ... assistant prop weapons
Steven Cloherty ... carpenter
Dean Coldham ... supervising plasterer
Deano Harry Coldham ... plasterer
Keith Connolly ... supervising painter
Dan Crawshaw ... Junior Weapons Assistant
Charlotte Crosbie ... assistant set decorator
James Cullane ... carpenter
Gavin Dean ... draughtsman
Paul Dennis ... senior greensman
Martyn Doust ... chargehand dressing props
Steve Dring ... Senior Prop Modeler
Paul Duff ... h.o.d. carpenter
Priscilla Elliott ... researcher visual development: Los Angeles
Emily Englnd ... prop modeller
Seth Engstrom ... concept art: concept artist
James Enright ... asset producer
Charlotte Epstein ... props
Jonathan James Evans ... stand-by propman main unit
Teri Fairhurst ... draughtsman
Justin Lee Farr ... props/vehicles
Roberto Fernández Castro ... concept artist
Jeff Finch ... plasterer
Darren Fitzsimons ... sculptor
James Foley ... dressing props
Pip Fox ... supervising prop armourer
Kim Frederiksen ... concept designer
Adrijan Gabelica ... prop man: Croatia
Damir Gabelica ... art director: Croatia
Jack Garwood ... assistant prop master
Liam Georgensen ... assistant art director
Gavin Gordon ... supervising carpenter
Clare Gosnold ... assistant buyer
Laura Grant ... key graphic designer
David Gray ... standby rigger
Gary Greenham ... standby props: reshoots
Craig Guinan ... lead property maker
Joseph Harlow ... prop modeller
Steve Hayward ... prop modeller
Justin Hayzelden ... action vehicles workshop supervisor
David Hewitt ... prop modeller
Mathew Hilton ... props
Mitchell Holder ... dressing propman
Charlie Horwood ... Trainee Dressing Prop
Chris 'Flimsy' Howes ... set dresser
George Hull ... conceptual designer
Mark Hutchinson ... lead snow effects technician
Colin Jackman ... sculptor
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Marin Jeremic ... props: Croatia
Jock ... concept artist
Jaime Jones ... illustrator
Jesse Jones ... drapesmaster
Rob Jose ... lead modeller
Hazel Keane ... assistant art director
Chan Kin ... dressing props: Ireland
Chris Kitisakkul ... graphic designer
Tani Kunitake ... concept illustrator
Terry Lambert ... senior greensman
Drew Lau ... set dresser
Steven Law ... carpenter
Nick Lawrence ... carpenter
Robin Lawrence ... props/vehicles
Sophie Le Lievre ... modeller
John Lee ... prop maker
Peter Lee ... senior props maker
Nicole Letaw ... art production manager
Ben Lewens ... Prop modeller
Jennifer Lewicki ... Art Department Coordinator
Jake Lunt ... creature concept designer
Alfredo Lupo ... jr. set designer
Isobel Mackenzie ... art department assistant
Cristina Manlises ... Digital Assets Assistant
Tony Marks ... carpenter
Glenn Marsh ... senior prop modeler
Blake Maslin ... senior greensman
Brian Maslin ... head greensman
Lily Mathiszig-Lee ... prop modeller
Aaron McBride ... concept artist
Richard Mccarthy ... hod plasterer
Hugh McClelland ... assistant art director
James McKeown ... supervising prop maker
Rachel McLean ... construction medic
Ryan McPhail ... scenic painter
Sonny Merchant ... supervising chargehand stand-by propman
Graham Mitchell ... carpenter
Olivia Muggleton ... junior draughtsman: dailies
Eddie Murphy ... carpenter
Tim Napper ... creature concept artist
Laurens Nockels ... prop & set components: Pinewood Creative
Billy Noonan ... prop modeller
Tony O'Callaghan ... art painter
Connor O'Hara ... set decoration assistant
John O'Shaughnessy ... production buyer
Mark Papworth ... props/vehicles
Michael Parkin ... prop modeller
Sofia Pereira ... action vehicles props
Sandra Phillips ... set dec draughtsperson
Mary Pike ... set designer
Dan Pitt ... assistant buyer
Adrian Platt ... chargehand props
Miguel Quina ... prop modeller
Mark Reynolds ... chargehand dressing prop
Quinn Robinson ... set designer
Mark Rocca ... head of prop modeller
Alfie Rodriguez ... digital matte painter
Jason Rogers ... carpenter
Chris Rosewarne ... concept artist
Lisa Royle ... model maker
Lucien Sands ... prop maker
Matthew Savage ... concept artist
Paul Savulescu ... junior set designer
John Schofield ... snow effects technician
Paul Scotson ... prop modeller
Ross Sears ... standby greenscreen stagehand
Adam Shepherdly ... standby carpenter
Tom Shirm ... props
Nick Slater ... carpenter
Georgia Somary ... assistant set decorator
Rhys Stickley ... Action Vehicles: Junior Dressing Prop
Charlie Summerville ... junior standby props
Bgi Supplies ... Speeder fabrication
Dan Sweetman ... storyboard artist
Conrad Thompson ... h.o.d sculptor
Jonathan Tidmarsh ... assistant prop storeman
Dave Tincombe ... dressing props
Kurt van der Basch ... storyboard artist (as Kurt Van Der Basch)
Toby Wagner ... props workshop supervisor
Dale Walters ... Action Vehicles: Junior Fabricator
Amanda Ward ... hand props and weapons painter
Ian Whiteford ... senior greensman
Carl Wildman ... chargehand props painter/supervising location props painter
Jamie Wilkinson ... property master
Simon Wilkinson ... Hand Props Supervisor
Alan Williams ... hod rigger
Daniel Willis ... art department assistant coordinator
Yod Yutamanop ... prop making runner
Stephen Zavala ... concept artist: ILM
Ian Zawadzki ... action vehicles scenic: Uk & Croatia
Ben Grangereau ... concept artist (uncredited)
David Hobbins ... concept artist (uncredited)

Sound Department 

Orin Beaton ... main boom operator
Adrian Bell ... sound mixer: dailies
Jonathan Borland ... sound effects editor (as Jon Borland)
Ben Burtt ... sound designer
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Robin Atkin Downes ... adr voice
Thomas Fennell ... boom operator
David Giles ... sound assistant
Ren Klyce ... sound designer
Milos Momcilovic ... first assistant sound: splinter unit
Kate Morath ... 2nd boom, main unit
Steve Orlando ... assistant sound designer
David Parker ... re-recording mixer
David Peifer ... digital editorial support
Richard Quinn ... dialogue/adr supervisor
Adam Ridge ... Skellig Unit
Dee Selby ... foley editor
Michael Semanick ... re-recording mixer
James Spencer ... dialogue/ADR editor
Trey Turner ... assistant dialogue editor
Tom Whetmore ... sound assistant: dailies
Tim White ... production sound mixer: splinter unit
Bonnie Wild ... sound
Stuart Wilson ... production sound mixer
Matthew Wood ... supervising sound editor

Special Effects by 

Vince Abbott ... senior special effects technician
Dave Allum ... sfx modeller
Vanessa Bastyan ... supervising animatronic designer cfx / supervising animatronic designer
Julie Bentley ... snow effects consultant
Christopher Brennan ... special effects technician
Mike Butterfield ... snow effects technician
Aoife Byrne ... CFX Trainee
Claire Cameron ... CFX Buyer
Richard Cheal ... special effects technician
Chris Clarke ... key animatronic designer
Andy Colquhoun ... senior animatronic designer: Creature fx
Max Connolly ... special effects supplies
Chris Corbould ... special effects supervisor
Javier Coronilla ... animatronic designer
Paul Davin ... special effects engineer
Dave Eltham ... senior special effects technician
Jody Eltham ... senior special effects
Kerril Fahy ... modeller
Tom Goodman ... explosives engineer
Giles Hannagan ... animatronic designer
Liz Harkin ... fabricator
Charlie Harper ... SFX Health & Safety Advisor
Peter Hawkins ... animatronic designer: Creature FX
Adam Heinis ... special effects coordinator
Gustav Hoegen ... supervising animatronic designer
Emily Hubbard ... mouldmaker: Creature FX
Matthew Johnson ... special effects senior technician
Gareth Jolly ... special effects technician
Cerina Knott ... creature technician
Joshua Lee ... senior animatronic designer: Creature FX
Charlotte Louise ... creature and droid puppeteer
Ian Lowe ... special effects floor supervisor
Göran Lundström ... paint finisher: Creature FX
Matthew MacMurray ... animatronics designer
Nick Martin ... senior animatronic designer: Creature FX
Gary Merrington ... animatronic designer
Steve Middleton ... special effects
Huw Millar ... senior special effects technician
Gerard Moore ... animatronic designer
Alan Murphy ... senior animatronic designer
Tom Murtagh ... workshop supervisor
Darren Nevin ... sculptor: Creature FX
Simon Northcott ... animatronic designer
Eric-André Paquin ... special effects
James Payton ... snow technician
Karen Purvis ... mouldmaker cfx: Creature FX
Simon Rafferty ... CAD Engineer
Branko Repalust ... special effects supervisor
Kristijan Repalust ... special effects assistant
Samuel A. Sanders ... special effects
Jim Sandys ... senior animatronic designer
Neal Scanlan ... creature shop concept designer: / (creature shop head)
Stephen Shelley ... snow effects technician
Bradley Simms ... sculptor: Creature FX
Christopher Smith ... special effects technician
John Van Der Pool ... special effects floor supervisor
George Waite ... special effects engineer
Paul Warren ... creature and droid puppeteer
Schwerthelm Ziehfreund ... special effects

Visual Effects by 

Darrell Abney ... senior creature modeler & texture: ILM
Jérémie Abrial ... modeller & texture artist: Industrial Light and Magic
Hayley Adams ... layout artist: Industrial Light and Magic
Ben Aghdami ... visual effects production manager
Carmine Agnone ... lead matchmove artist: One of Us
Lydia Aguilar ... stereo compositor: Stereo D
Silvio Alberti ... compositor: Industrial Light & Magic
Alexandre Alin ... layout/tracking: Hybride
Antony Allen ... digital compositor: one of us
Corey Allen ... senior paint artist: stereo d
Ryan Allen ... stereo compositor
Ricardo Alves ... visual effects artist
Lars Andersen ... colour pipeline td: one of us
Devin Anderson ... visual effects coordinator: ILM
Raine Anderson ... texture supervisor: ILM
Siau Yene Ang ... digital artist
Stephen Aplin ... animation supervisor: ILM
Adam Arnot ... compositor: ILM
Marc Aubry ... animator: Hybride
Marie-Claude Aubry ... textures & lighting: Hybride
Adam Avery ... visual effects editor
Umar Aziz ... visual effects line producer: industrial light & magic (as Umar Hussain)
Lance Baetkey ... digital artist
Richard Bain ... visual effects supervisor
Helen Baker ... computer graphics producer: Blind Ltd
Mark Bakowski ... additional vfx set supervisor
Dorothy Ballarini ... digital artist
Christopher Balog ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Thomas Banner ... digital compositor
Michel Barrière ... compositing supervisor: Hybride
Claudio Bassi ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Joseph Batten ... visual effects artist
Cédric Battude ... digital compositor: industrial light & magic
Daniel Baybutt ... motion capture technician
Mike Beaulieu ... animation supervisor: ILM
Olivier Beaulieu ... compositing supervisor: Hybride
Loïc Beguel ... matchmove artist: Rodeo FX
Kevin Bell ... senior compositor: Industrial Light and Magic
Nestor Benito ... digital compositor
Lawrence Bennett ... digital artist
Simon Bennett-Leyh ... Lucas Film
Brian N. Bentley ... technical director
Richard Bentley ... creature supervisor
Michel Bergeron ... technical director: Hybride
Louise Bertrand ... visual effect producer: Hybride
Miguel Berube Ouellet ... modeler: Hybride
Surbhi Bhangu ... stereo compositor
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
Stacy Bissell ... visual effects producer
Duncan Blackman ... visual effects artist
Pierre Blain ... creative supervisor: Hybride
Olivier Blanchet ... digital compositor: Hybride
Jeff Blouin ... production assistant: Hybride
Samuel Blouin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Jorge Bobadilla Jr. ... look development and lighting artist
Ewelina Bogacka ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Jason Bohbot ... technical support: Hybride
Jeremy Boissinot ... matte painting td: Rodeo FX
Alex Bonacci ... stereo compositor
Ricardo Bonisoli ... senior texture artist: ILM
Andrew Booth ... computer graphics supervisor: Blind Ltd
Jeremy Booth ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Daniel Booty ... visual effects producer: Industrial Light & Magic
Dan Bornstein ... lead fx technical director: Industrial Light & Magic
Alan Boucek ... digital compositor
Maryse Bouchard ... lead textures & lighting: Hybride
Rachel Bouchard ... matchmove artist: Rodeo FX
Mathieu Boudreau ... production assistant: Hybride
Thomas Bourdis ... lighting td: industrial light & magic: london
Sara Bourque ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Ashley Bradford ... visual effects assistant coordinator
Kane Brassington ... paint and roto artist: Industrial Light and Magic
Benjamin Bratt ... roto & paint artist
Christine Breuninger ... digital paint artist: ILM
Dominique Breyvogel ... paint artist: ILM
Stéphan Brisson ... textures & lighting: Hybride
Matthew Bristowe ... head of production: One Of Us
Lee Brunet ... co-digital compositor supervisor: Rodeo FX
Andy Buckland ... motion control engineer
Giuseppe Bufalo ... modeler
Jennifer Burke ... paint/roto artist
Steven Bussey ... screen graphics designer: Blind Ltd
Edouard Buttiero ... motion graphic: Hybride
Conor Byrne ... lead visual effects editor
Jessica Bédard ... matchmove artist: Rodeo FX
Caroline Bélisle ... administration: Hybride
Steve Cady ... lead animator: Hybride
Kev Cahill ... visual effects
Michael Cairns ... pipeline technical director
Juan Francisco Calero ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Luis Calero ... digital artist
Earle Stuart Callender ... Bidding Producer: One of Us
Marc Calvelo ... animator: ILM
Chris Carne ... matchmove artist: Jellyfish Pictures
Dan Carney ... technology: ILM
Silvio Castagna Muscella ... layout artist: industrial light & magic
Christian Castaneda ... digital compositor: ILM
Cynthia Rodriguez del Castillo ... digital compositor: Hybride
Adrián Castro Viejo ... matchmove/layout artist: Jellyfish Pictures
Galen Caulfield ... paint artist: ILM
Thana Cha ... rotoscope artist: Rodeo FX
Julien Chabot ... textures & lighting: Hybride
Maxime Chaix ... digital compositor
Guillaume Champagne ... modeling artist: Rodeo FX
Charmaine Chan ... digital compositor: ILM
Thomas Chan ... technology: ILM
François Chancrin ... character rigging: Hybride
Anthony Chappina ... senior effects technical director
François Chardavoine ... head of production technology: Lucasfilm
Matthieu Chardonnet ... senior effects technical director: ILM
Benjamin Charles ... roto & paint artist: Industrial Light and Magic
Matthieu Chatelier ... digital compositor: Hybride
Jonathan Cheetham ... visual effects supervisor: Jellyfish Pictures
Albert Cheng ... previsualisation supervisor
Eugene Matthew Cheong ... roto/paint artist: ILM
Jon Chesson ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Annabelle Chevrier ... modeler: Hybride
Simon Chiu ... assistant data wrangler
Mathieu Chouinard ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Zaria Chowdhury ... depth artist: stereo d
Ian Christie ... visual effects artist
Jahanzaib Chughtai ... rigging artist: Rodeo FX
Craig Church ... production support: visual effects
Mihai Cioroba ... lead effects technical director: Industrial Light & Magic
Adriano Cirulli ... digital compositor: ILM
Richard Clement-Tam ... lead FX animator: Hybride
James Clyne ... vfx art director: ILM
Félix Clément ... technical support: Hybride
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Esme Coleman ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: BaseFX
David Connely ... scanning technician
Michael Conte ... production and technical support: ILM
Sonia Contreras ... layout supervisor: ILM
Dave Cook ... cg supervisor: Jellyfish Pictures
Chase Cooper ... creature supervisor: ILM
Alexandre Corbin ... layout/tracking: Hybride
Miquel Àngel Corominas Pla ... fx technical director: Industrial Light & Magic
Nestor Costa ... fx technical director: industrial light and magic
Chiara Costantino ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Glenn Cotter ... digital artist: ILM
Mélanie Cotton ... technical support: Hybride
Gabriel Couture-Bojanowski ... paint & roto: Hybride
Patrick Couturier ... rotoscope artist: Rodeo FX
Tom Cowlishaw ... 3D generalist td: One of us
David Crane ... stereoscopic compositor
Dan Cregan ... compositor: Industrial Light & Magic
Jaume Creus ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jean-Michel Cristofaro ... digital compositor: Rodeo FX
Francois Croteau ... concept artist: Rodeo FX
Joanie Croteau ... visual effects coordinator: Hybride
Elliesse Cuniff ... production coordinator
Glenn Curry ... fx animator: Hybride
Noelle Cyr ... Stereo Manager: Stereo D
Nick Dacey ... visual effects editor: Industrial Light & Magic, London
Marie-Cecile Dahan ... visual effects producer: Rodeo FX
Christophe Damiano ... textures & lighting: Hybride
Tobias Danbo ... senior texture artist
Nguyen DangVy ... fx animator: Hybride
Varuna Darensbourg ... finaling supervisor: Stereo D
Peter Daulton ... digital artist
Patrick David ... co-digital compositor supervisor: Rodeo FX
Adrianna Nielle Davies ... visual effects coordinator
Sian Davies ... visual effects coordinator
Amy Davis ... digital compositor
Bora Dayioglu ... lighting supervisor: ILM
Robert De La Cruz ... modeler: Hybride
Cédric de la Forest Divonne ... animator: One Of US
Carlos de la Sotilla ... digital compositor: ILM
Felipe de Lanteuil ... previs artist: The Third Floor
Jo De Mey ... digital compositor: ILM
Sarah de Schot ... senior paint artist
Lisa Deaner ... visual effects supervisor: DMG, LLC
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Yoshi DeHerrera ... 3D Scanning Supervisor: Gentle Giant Studios
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Stereo D
Jake Delaney ... visual effects coordinator
Thierry Delattre ... visual effect executive producer: Hybride
Theo Demiris ... cg supervisor: one of us
Luc Desmarais ... technical support: Hybride
Vuk Despotovic ... element qc coordinator
Ashish Dewan ... digital compositor: Hybride
Maurizio Di Vitto ... prep artist
Ruben Diaz Hernandez ... visual effects artist
Emmanuel Dirian ... rotoscope artist: Rodeo FX
Ivelina Dobreva ... senior compositor: One Of Us
Andreane Dodier-Villeneuve ... digital compositor lead: Rodeo FX
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Megan Dolman ... digital artist: ILM
James Dong ... fx artist: Rodeo FX
Tyson Donnelly ... compositing lead: OOU
Robert Dorris ... digital artist
Jorik Dozy ... lead environment artist: ILM
Adam Driscoll ... visual effects coordinator
Geer DuBois ... previs/postvis artist
Julien Dubusset ... fx animator: Hybride
Colin Duffy ... production assistant: ILM rides
François Dumoulin ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Kalene Dunsmoor ... texture artist: ILM
Yanick Dusseault ... visual effects art director: ILM SF
Ryan Dutour ... digital compositor
Vincent Désilets ... animator: Industrial Light & Magic
Colin Eade ... digital compositor
Hala El Morajji ... rotoscope artist: Rodeo FX
Lindsay Elgin ... visual effects production assistant: ILM
David Elices ... digital compositor
Adam J. Ely ... generalist/matte-painter: Industrial Light & Magic
David Emeny ... compositor: one of us
Dan Enstrom ... digital compositor: ILM
Hampus Eriksson ... visual effects
Juan Antonio Espigares Enríquez ... compositor: ILM
Michele Fabbro ... senior effects technical director: industrial light and magic
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Irene Faminial ... visual effects artist
Stefano Farci ... generalist td: ILM
Ants Farrell ... mocap ad imaginarium studios
Ryan Fear ... motion control producer
Imke Fehrmann ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Andreas Feix ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Maxime Ferland ... digital compositor: Hybride
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Jake Ferris ... layout artist: ILM
Jack Finch ... visual effects production assistant: Industrial Light & Magic
Dan Finnegan ... visual effects artist
Fabrizio Fioretti ... visual effects artist: ILM
Andrew Fletcher ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Megan Flood ... visual effects supervisor: Exceptional Minds / visual effects supervisor: credits sequence
Benjamin Flynn ... lead digital artist
Brian Flynn ... digital effects artist
Larkin Flynn ... compositor: Industrial Light & Magic
Matt Foster ... digital compositor: ILM
Frederic Fourier ... Senior Generalist TD: ILM
Guillaume Fradin ... visual effects artist
Sebastien Francoeur ... cg supervisor: Rodeo FX
Andy Fraser ... previs artist: The Third Floor
Steve Fraser ... textures & lighting: Hybride
Ludovic Fregé ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Borja Fuste ... digital compositor
Jean-Francois Gallant ... fx animator: Hybride
Nathan Gardner ... digital paint artist: Industrial Light & Magic
Robb Gardner ... senior lighting technical director: ILM
Jesus Garrido ... digital compositor: ILM
Jenny Gauci ... roto/prep artist: one of us
Manuel Gaudreau ... layout artist: Rodeo FX
Yanick Gaudreau ... lead textures & lighting: Hybride
Nicolas Gauthier ... digital compositor: ILM
Gabriele Gennaro ... cg artist: Rodeo FX
Rino George ... digital paint artist: ILM
Stephan Gervais ... technical support: Hybride
Jade Ghali-Lachapelle ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Ahmed Gharraph ... lead fx td: ILM
Nikhil Ghoorbin ... systems administrator
Angela Giannoni ... senior digital compositor
Alexandre Giguère ... rotoscope artist: Rodeo FX
Shona Gillard ... render support
Matthew Gilson ... senior environment artist/matte painter: ILM
Mathieu Girard ... digital compositor: Hybride
Chris Glew ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Daniel Gonzalez Solozabal ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Olivier Goulet ... matte painting td lead: Rodeo FX
Yann Goument ... hard surface modeler
Kari-Lyn Gravel ... production coordinator: Stereo D
Olivier Gravel ... digital compositor: Hybride
Florian Grenier ... digital compositor: Hybride
Michael Leigh Gresham ... senior digital paint artist
Dean Grubb ... senior effects technical director
Veronique Guay ... digital compositor: Hybride
Omar Gudjonsson ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jean-Sebastien Guillemette ... look development supervisor: Rodeo FX
Gunas ... stereo compositor
Amandine Gutierrez ... production assistant
Jean-Denis Haas ... associate animation supervisor
Caitlin Hackett ... technical project manager
Jim Hagarty ... visual effects artist
James Daniel Haines ... paint & roto: Hybride
Tiffany Hall ... cg modeller: One of us
Christopher Hamilton ... digital artist: ILM
Ola Hamletsen ... visual effects artist
Sam Hanover ... layout artist: Industrial Light & Magic
Karolina Hardinger ... visual effects artist
Chris Hardman ... visual effects artist
Jake Harrell ... senior modeller: ILM
Alyssa Harrison ... visual effects coordinator
Bethany Harvey ... vfx edit assistant: ilm
Daniel Hayes ... lighting technical director
Jason Hayes ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Mike F. Hedayati ... visual effects supervisor: Stereo D
Rens Heeren ... senior generalist: Industrial Light & Magic
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Jesse Hildreth ... senior lighting technical director: ILM
Florence Winter Hill ... vfx production assistant
Jesse Hiram ... pre-vis artist: The Third Floor
Sherry Hitch ... senior compositor: ILM
Sam Hodge ... assistant visual effects editor: ILM
Andrew Hodgson ... modeller: ILM
Koen Hofmeester ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Nadine Homier ... digital compositor: Hybride
Ryan Hopkins ... visual effects artist: ILM
Mungo Horey ... screen graphics designer: Blind Ltd
Lane Howard ... visual effects coordinator
Sarah Elizabeth Howe ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Weldon Huang ... visual effects coordinator
Alex Hulse ... compositor
Huck Hur ... layout artist
Paul Huston ... digital artist
Julius Ihle ... lighting td: Industrial Light & Magic
Paul Ingram-Tedd ... vfx editor: Jellyfish Pictures
David Isetta ... visual effects production manager: ILM
John Iskandar ... senior lighting technical director: ILM
Sébastien Jacob ... digital compositor: Rodeo FX
Samuel Jacques ... lighting artist: Rodeo FX
Ng Cheuk-Yung Jayde ... effects technical director: industrial light and magic
Stephane Jean-Mary ... character rigging: Hybride
Caitlin Jessen ... visual effects production coordinator: ILM
Bruno-Pierre Jobin ... digital compositor: Hybride
Erik Johnson ... stereoscopic artist
Hannah Johnson ... visual effects coordinator: one of us
Aleksandar Jovanovic ... generalist td: ILM
Étienne Jubinville ... matchmove artist: Rodeo FX
Chaehyeon Lee Julie ... stereo compositor
Romeo Julien ... senior modeling/texture artist: ILM
Sarah Juniper ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Lisa Jørgensen ... visual effects: digital matte painter
Niels Peter Kaagaard ... modeller: Industrial Light & Magic
Steven Kaelin ... lead stereoscopic compositor
Jose Julian Karam Lopez ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Gustavo Kasai ... compositor: ILM
Joseph Kasparian ... visual effect supervisor: Hybride
John Kay ... pre-viz animator
Rosie Keane ... layout/techvis: ilm
Tomi Keeling ... motion control operator
Tim Keene ... visual effects producer
Kelly Fan ... layout artist: ILM
Ian Kelly ... digital artist
Abbie Kennedy ... lead layout artist: ILM (as Abbie Smith)
Andrew Kennedy ... senior technical director: Stereo D
Eunice Khoo ... visual effects producer: Base Fx
Louis Kim ... digital compositor: industrial light & magic
Jenny King ... visual effects coordinator: Industrial Light and Magic
Stephen King ... animator: ILM
David Kirchner ... effects td: Industrial Light & Magic
Julien Klein ... digital compositor: Rodeo FX
Jonathan Knight ... digital compositor
Steven Knipping ... visual effects artist
Jean Le Koh ... lead paint/roto artist: ILM
Daniel Kole ... senior creature technical director: ILM
Ilona Koutonen ... roto/prep artist: One of Us
Maggie Kraisamutr ... post vis compositor: in-house
Anthony Kramer ... digital compositor: ILM
Heath Kraynak ... digital compositor: ILM
Nachiket Kulkarni ... depth artist: Stereo D / element qc artist: Stereo D
Ashwin Kumar ... lead roto
Matthieu Labbe ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Alain Lacroix ... layout/tracking: Hybride
Melissa Laframboise-Maille ... paint & roto: Hybride
Mathieu Lalonde ... modeler: Hybride
Karl-Alexandre Lamarre-Parent ... rotoscope artist: Rodeo FX
Ben Lambert ... asset supervisor
François Lambert ... visual effect supervisor: Hybride
Kai-Hua Lan ... lead animator
Vassilios Lanaris ... textures & lighting: Hybride
Kevin Landry ... matchmove lead artist: Rodeo FX
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
Maxime Laroche ... rotoscope artist: Rodeo FX
Xavier Larocque ... digital compositor: Hybride
Mark Larranaga ... digital compositor
Martin Larrivée ... lead digital compositor: Hybride
Giuseppe Laterza ... paint and roto artist: Industrial Light and Magic
Jean-Marc Laurin ... digital compositor: Hybride
Matthew Lausch ... technology: ILM
Geoffroy Lauzon ... lead motion graphic: Hybride
Asier Hernaez Lavina ... senior matte painter
Marc Lebuis ... layout artist: Rodeo FX
Catherine Lecavalier ... visual effects coordinator: Hybride
Mathieu Leclaire ... technical director: Hybride
Youen Leclerc ... lighting lead: ILM
Francois Leduc ... digital compositor: Hybride
Benoit Lefebvre ... layout/tracking: Hybride
Danielle Legovich ... visual effects producer: industrial light and magic
Benoit Legros ... digital compositor: Hybride
Maxime Lemieux ... digital compositor: Hybride
Alana Lennie ... lighting td: industrial light & magic, london
Guillaume Lenoel ... lighting td: ILM
Matt Leonard ... vfx trainer: ILM
Samuel Lepage-Bedard ... digital compositor: Hybride
John M. Levin ... layout supervisor: ILM
Janet Lewin ... visual effects producer: Lucasfilm
Rebecca-Louise Leybourne ... facial capture technician: The Imaginarium Studios
Joseph Li ... compositor
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Todd Liddiard ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Melissa Lin ... digital artist: ILM
Wassila Lmouaci ... visual effects production manager: Rodeo FX
Michelle Lo ... stereoscopic compositor
Justin Long ... lighting technical director: Industrial Light and Magic
Kyle Long ... visual effects artist: Industrial Light & Magic
Luciano Lopes ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Louis-Alexandre Lord ... digital compositor: Hybride
Samuel Loriault-Goulet ... layout/tracking: Hybride
Pascal Lortie-Langlois ... FX animator: Hybride
Yannick Lorvo ... senior generalist artist: Industrial Light & Magic
Martine Losier ... visual effects coordinator: Hybride
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor
Russell Lum ... visual effects associate producer: Industrial Light & Magic
Ben Lumsden ... head of studio: The Imaginarium Studios
Daniel Lupien ... texture supervisor: Rodeo FX
Demis Lyall-Wilson ... digital compositor: One Of Us
Chris Lynch ... lead data wrangler: additional photography
Wei Ma ... layout artist: Base FX
Anna Mabarak ... visual effects production coordinator: ILM
Miguel Macaya ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Thomas MacKenzie ... technical assistant: ILM
Jocelyn Maher ... digital compositor: Hybride
Jérémie Maheu ... digital compositor: Rodeo FX
Noel Mahoney ... Layout Artist: ILM
Carson Majors ... rotoscope lead
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
David Maldonado ... stereoscopic compositor
Greg Malkin ... facial capture artist: digital artist
Charana Mapatuna ... DPR Artist: Base FX
Mark Marcin ... texture artist: ILM
Karina Mariano ... visual effects coordinator: Hybride
Simon Marinof ... digital compositor
Chulev Marko ... senior modeler: ILM
Marco Marquez ... digital paint artist
Dominic Martin ... digital artist
Gabriel Martin ... fx animator: Hybride
Olivier Martin ... concept artist: Rodeo FX
Richard Martin ... digital compositor: Hybride
Xavier Martin ... effects technical direction: Industrial Light & Magic
Will Martindale ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Tom Martinek ... senior digital effects artist: ILM
Heather Martini ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Rafael Martins ... matchmove artist: One of Us
Rebecca Matkaluk ... visual effects coordinator
Javad Matoorian-Pour ... digital compositor: ILM
Laurent Maynard ... lighting td
Zack Mazerolle ... visual effects editor
Chris McCrowe ... digital compositor / senior digital paint artist
David McKay ... matchmove artist: Rodeo FX
Jason McKeeman ... senior creature technical director: ILM
Scott Mease ... digital artist
Christian Menard ... textures & lighting: Hybride
Juan Carlos Mendoza ... digital compositor: ILM
Ian Menzies ... motion control operator
Andre Metello ... senior creature technical director: ILM
Luca Mignardi ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Danielle Millington-Peck ... vfx editor
Belly Mingmuong ... digital compositor: Hybride
Scott Mitchell ... visual effects
Vimal Raj Mohan ... layout artist: ILM
Benjamin Moktar ... depth artist
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Daniel Moreno ... digital compositor
Paul Moriaux ... fx td: ILM
Benoit Morin ... layout/tracking: Hybride
Christian Morin ... digital compositor: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette ... matchmove artist: Rodeo FX
Stephen Moros ... visual effects artist
Ben Morris ... visual effects supervisor
Darren A. Mosher ... digital compositor
Betsy Mueller ... digital artist: ILM
Michael Mulholland ... visual effects supervisor
Steven Muniz ... senior pipeline technical director: ILM
Gautama Murcho ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Michel Murdock ... visual effects financial controller: Hybride
Alex Murtaza ... senior environment artist/matte painter
Per Mørk-Jensen ... compositor: Industrial Light & Magic
Naren Naidoo ... digital paint supervisor: ILM
Georges Nakhle ... senior effects technical director: ILM
Evan Nanou ... stereo compositor
Masa Narita ... digital modeler: ILM
Ben Neall ... senior texture artist: ILM
Leila Nicotera ... visual effects producer: One of Us
Luke Niejadlik ... motion capture specialist
Neela Nitesh ... stereo compositor
David J. Nolan ... compositor: ILM
Aaron Noordally ... paint artist: ILM
Érika Normandin ... production assistant: Hybride
Adam O'Brien-Locke ... global production manager: Rodeo FX
Piper Odegard ... matte painting td: Rodeo FX
Sophie Olive-Calver ... visual effects coordinator
Andrea Umberto Origlia ... rigging technical director
Akira Orikasa ... lead didital artist: ILM
Raphael Oseguera ... Roto Department Manager
Marta Padilla ... cg environments
Olivier Painchaud ... technical support: Hybride
Erik Pampel ... production and technical support: ILM
Teresa Pan ... fx artist
Peter Panton ... pre-vis artist: The Third Floor
Jonathan Paquin ... animator: Rodeo FX
Alison Parraco ... Stereoscopic Producer
Aaron Parry ... stereo and VFX executive producer: Stereo D
Eddie Pasquarello ... visual effects supervisor: ILM SF
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Neal Patel ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Robbie Payne ... digital asset manager: Propshop
Henry Pearce ... 3D Scanning Technical Supervisor
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo d
Daniel Pearson ... cg supervisor
Steve Pelchat ... lead layout/tracking: Hybride
Emmanuel Pelletier ... computer graphics supervisor: Hybride
Caleb Pennypacker ... digital artist: ILM
Gabrielle Perreault ... rotoscope artist: Rodeo FX
Michael Peter ... senior modeling/texture artist: ILM
Olle Petersson ... digital compositor
George Petkov ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Mikael Pettersén ... senior crowd technical director: ILM
Andrea Peverelli ... paint and roto artist: Industrial Light and Magic
Mathieu Phaneuf ... modeling artist: Rodeo FX
Phets Phonasa ... lead depth assistant
Patrick Piche ... technical director: Hybride
Xenia Pirojenko ... digital compositor: Rodeo FX
Gianluca Pizzaia ... Generalist Technical Director: ILM
Dominik Platen ... compositor: One of Us
Katie Plumer ... visual effects coordinator: ILM
François Poirier ... visual effects editor: Rodeo FX
Lee Chan Popo ... paint and roto artist
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmove supervisor: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Alex Prichard ... visual effects supervisor: ILM Singapore
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Adrián Pueyo ... digital compositor
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Industrial Light & Magic
Carlos Quijada ... visual effects artist
Christopher Raimo ... visual effects producer
Roberto Raio ... pre-viz animator
Travis Ramsdale ... previs artist
Ryan Ramsey ... senior stereoscopic compositor: Stereo D
Michael Ranalletta ... lead digital compositor: ILM
Edward Randolph ... visual effects production manager: ILM
Mohammad Rastkar ... matchmove/layout td
Donny Rausch ... compositing supervisor
Kisholay Ray ... production coordinator
Pierre Raymond ... president and head of production: Hybride
Florent Razafimandimby ... previs artist
Diego Rebello ... digital paint artist: ILM
George Reguso ... visual effects
Ben Reid ... motion capture rigging
Megan Rible ... digital artist
Nathan Rich ... CTO: Base FX
Rob Richardson ... visual effects artist
Sylvain Rioux ... ressources coordinator: Hybride
Sébastien Rioux ... digital compositor: Hybride
David Roberge ... modeler: Hybride
Marianne Roberge ... digital compositor: Rodeo FX
Alexandra Robert ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Wesley Roberts ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Loren Robinson ... visual effects artist
Bernardo Rodriguez ... vfx editor
Timothy Rodriguez ... concept artist: ILM
Jessica Royce ... production assistant
Sean Ruecroft ... postvis artist: The Third Floor
Harrison Rutherford ... compositor
Amber Ruzic ... visual effects artist
Ashley Ryan ... digital compositor: industrial light & magic
Sylvain Régnié ... rotoscope artist: Rodeo FX
Valter Sagrillo ... senior creature technical director: ILM
Paul Saint-Hilaire ... digital compositor: Hybride
Mauricio Salas ... digital compositor: Hybride
Barbora Salaseviciute ... digital matte painter
Alicia Saleh ... matchmove
Miguel A. Salek ... visual effects: SB-VFX
Kevin Sanders ... stereoscopic compositer: Stereo D
Miguel Santana ... digital compositor: ILM
Katy Savoie ... digital compositor: Hybride
Roman Schmidt ... lead visual effects
David Schott ... digital compositor: ilm
Daniel Schrepf ... roto supervisor
Carl Schröter ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Brian Schultz ... digital paint artist: ILM
Denis Scolan ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Tanner Scott ... creature technical director
Dan Seddon ... visual effects supervisor: ILM Vancouver
Kristin Sedore ... senior lighting technical director: ILM
Tom Seed ... visual effects producer
Tharagai Sekar ... stereo compositor
Miguel Perez Senent ... lead effects technical director: Industrial Light & Magic
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Behnam Shafiebeik ... compositor: ILM
Rushabh Shah ... stereoscopic compositor: Stereo D
Shivani Shah ... layout artist: ILM
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Matt Shumway ... animation supervisor: ILM SF
Ziad Shureih ... digital compositor
Keith Sintay ... senior character animator: Industrial Light & Magic
Craig Skerry ... Previs Production Coordinator
Natalie Smith ... roto/paint artist: Industrial Light & Magic
Parker Smith ... stereo compositor
Stephen J. Smith ... roto/prep lead: One Of Us
Tammy Smith ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Shawn Smolensky ... visual effects production manager
Dan Snape ... compositing supervisor: ILM
Jordan Soles ... vp development & technologies: Rodeo FX
Vikramjit Sorensangbam ... modeler: Hybride
Laurent Spillemaecker ... digital compositor supervisor: Rodeo FX
Daan Spruijt ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Kathleen Squire ... scanning coordinator
Marie-Eve St-Amour ... production assistant: Hybride
Guillaume St-Aubin-Seers ... digital compositor: Hybride
Eline Strijdonk ... effects technical direction: Industrial Light & Magic
Gustav Suguimoto ... postviz fx artist
Sujil Sukumaran ... fx technical director
Oliver Summa ... lead lighting td
Troy Summersett ... vfx artist: Stereo D
Kris Sundberg ... visual effects coordinator
Jeff Sutherland ... compositing supervisor
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: Stereo D
Josef Sy ... animator: Hybride
András Szõcs ... digital compositor: ILM
Sylvie Talbot ... communication: Hybride
Hantong Tang ... pipeline td
Lai Lin Tang ... layout artist: ILM
Dolorès Tardif ... administration: Hybride
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
Ryan Tatum ... paint and roto: One of Us
Christopher Taylor ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Werner Ten Hoeve ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Livia Teng ... visual effects production assistant: ILM
Alexandre Tessier ... textures & lighting: Hybride
Philippe Theroux ... visual effect supervisor: Hybride
Julie Therrien ... digital compositor: Hybride
Shivas Thilak Anthikkat ... digital artist: ILM
Malcolm Thomas-Gustave ... creature supervisor: ILM
Dave Thomlison ... technical director: Hybride
Caitlin Thornton ... visual effects coordinator
Raghavi Arya Thota ... stereo compositor
Liu Tiansheng ... visual effects (digital painter & rotoscope artist: Base Fx)
Lee Tibbetts ... visual effects artist: Industrial Light and Magic
Vladimir Tkachenko ... senior effects technical director: ILM
Sam Paul Toms ... visual effects editor: One of Us
Alexandra Torelli ... rotoscope artist: Rodeo FX
Jessica Toucoula ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Chris Treichel ... director of production: Stereo D
Anne Tremblay ... communication: Hybride
Marco Tremblay ... lead modeler: Hybride
Véronique Tremblay ... digital compositor: Hybride
Timothy Trimmings ... visual effects coordinator: ILM
Christophe Trudel ... production assistant: Hybride
Matthew Tsang ... screen graphics designer: Blind Ltd
Abbie Tucker-Williams ... production manager: Jellyfish Pictures
Pete Upson ... technical director
Aaron Urquhart ... motion capture technician
Raphael Valle ... digital compositor: Hybride
Luke Vallee ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Nanda van der Eijk ... visual effects artist
Todd Vaziri ... lead artist: ILM
Jean Frédéric Veilleux ... digital compositor: Hybride
Sebastien Veilleux ... digital compositor: Rodeo FX
Marjolein Verheij ... prep artist: One of Us
Giuliano Dionisio Vigano ... digital compositor: Jellyfish Pictures
Tracy Villeda Meneses ... digital paint artist: ILM
David Vivaldini ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jean-Philippe Voyer ... matchmove artist: Rodeo FX
Lea Vuillemin ... lead paint & roto: Hybride
Jonathan Vårdstedt ... visual effects artist: ILP
Robert Ward ... visual effects artist: ILM
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Eranka Weerasuriya ... visual effects line producer: ILM
David Welstead-Wood ... cg generalist: ILM
Kelly Wescott ... depth lead: Stereo D
Neil West ... look development & lighting artist
Sean Wicks ... visual effects coordinator: ILM
Michael Wilbourn ... layout artist: industrial light & magic
Yanick Wilisky ... visual effect producer: Hybride
Guy Williams ... lead generalist: ILM
Sam Williams ... digital compositor
Sally Wilson ... groom artist: Industrial Light & Magic / lead texture artist: Industrial Light & Magic
Wade Wilson ... senior creature technical director: ILM
Sam Wirch ... lead digital artist
Nora Wixom ... creature technical director
Guido Wolter ... compositing supervisor: One of Us
Jeff Wolverton ... visual effects artist
Dane Wylie ... depth lead
Yoshiya Yamada ... digital artist: ILM
Sunny Ye ... visual effects production manager: Rodeo FX
Pearlyn Yeo ... visual effects coordinator: Industrial Light & Magic
James Yeoman ... visual effects production manager: Lucasfilm
Mark Yfantidis ... visual effects artist
Ji Hyun Yoon ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Scott Younkin ... senior digital compositor: ILM
Shaun Yue ... screen graphics designer: Blind Ltd
Can Yuksel ... visual effects artist
Rebecca Hung Han Yun ... paint and roto artist: Industrial Light and Magic
Douglas Zablocki ... digital compositor: ILM
Deborah Zadzora ... visual effects coordinator: Hybride
Alessandro Zanforlin ... digital compositor: Industrial Light & Magic
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Kevin x.l Zhao ... Stereo Compositor: xiao zhao from StereoD
Billy Ziller ... motion control producer
Lenka Zuckova ... lighting td
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Jean-Francois Bouchard ... color/pipeline developer: Rodeo FX (uncredited)
Frederique Gollain ... visual effects production assistant: Rodeo FX (uncredited)
Mike Jutan ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)
Patrik Marek ... digital artist: ILM (uncredited)
Kevin Martel ... animator (uncredited)
Jonathan Niquet ... pipeline td: Rodeo FX (uncredited)
Alex Scollay ... senior generalist: Industrial Light & Magic (uncredited)
David Wahlberg ... lead digital compositor: ILP (uncredited)

Stunts 

Sina Ali ... stunt performer
Guiomar Alonso ... stunt performer
Daryl Andrews ... stunt performer
Chloé Bruce ... stunt double: Daisy Ridley
Andrew Burford ... stunt performer
Nicole Chapman ... stunt department coordinator
Yusuf Chaudhri ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt double
Tony Christian ... stunt performer / stunt rigger
Tom Cotton ... stunt performer
James Cox ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Josh Dyer ... stunt performer
Ben Essex ... stunt performer
Dan Euston ... stunt double: Oscar Isaac
Bradley Farmer ... stunt performer
Sarah Franzl ... stunt performer
David R. Grant ... stunt performer
Evangelos Grecos ... stunt performer
Al Holland ... stunt performer
Fizz Hood ... stunt double: Carrie Fisher (as Felicity Hood) / stunt performer
Paul Howell ... stunt performer
Othman Ilyassa ... stunt performer
Rob Inch ... stunt coordinator
Cristian Knight ... stunt performer
Claire Lawrence ... stunt performer
Lukaz Leong ... stunt performer
Jennifer Li ... stunt double: Kelly Marie Tran
Paul Lowe ... stunt performer
Carly Michaels ... stunt double: Veronica Ngo
Casey Michaels ... stunt performer
Trayan Milenov-Troy ... stunt performer
Theo Morton ... stunt performer
Giedrius Nagys ... stunt rigger
Chris Newton ... stunt rigger
Florian Robin ... Stunt Rehearsals Supervisor / stunt double: Mark Hamill
Douglas Robson ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Tiger Rudge ... stunt performer
Fenix Searle ... stunt performer
Anthony Skrimshire ... stunt performer
Mark Slaughter ... stunt double: Adam Driver / stunt double: Gwendoline Christie
C.C. Smiff ... sword master
Karen Teoh ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer
Andy Wareham ... stunt performer
Joe Watts ... stunt performer
Simon Whyman ... stunt rigger
William Willoughby ... stunt performer
Leonard Woodcock ... head stunt rigger
Liang Yang ... assistant fight co ordinator
Karanja Yorke ... stunt double: John Boyega
Steen Young ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Ben Adefarasin ... additional second assistant camera: second unit
Thorir G. Agustsson ... generator operator
Jonathan Ames ... video assistant: second unit
Josh Andrews ... video assistant: additional photography
Darren Bailey ... grips libra technician
Dennis Baldwin ... chargehand practical lighting technician
Adrian Barry ... b camera grip main unit
Brian Bartolini ... gaffer: additional photography
Filip Beatovic ... lighting crew
Alex Bender ... second assistant camera: 'b' camera, second unit
Daniel Bocking ... lighting console operator
Julian Bucknall ... first assistant camera: "a" camera, Second unit
Guido Cavaciuti ... camera trainee: "a" camera, Second unit
Andres Claridge ... additional second assistant camera: vfx unit
Barney Coates ... second assistant camera: additional photography
Adam Coles ... additional first assistant camera: second unit
Alex Collings ... second assistant camera: IMAX unit
Theo Cook ... phantom camera technician
Nick Crew ... additional second assistant camera: vfx unit
Sylvain Cruiziat ... 2nd video assistant: Croatia
Nic Cupac ... grip / second unit
Adam Dale ... aerial director of photography
Chris Dickinson ... electrician
Simon Dunn ... additional second assistant camera: Main unit
Richie Egan ... crane grip
Arnar Einarsson ... key grip: Iceland Unit
Harry Elvin ... crane technician dailies
Warren Evans ... rigging gaffer
Jason Ewart ... camera, steadicam operator: second unit
Mike Farr ... electrician
Stephen Fell ... HOD electrical rigger
Michael Fennelly ... Stand-by Practical Lighting technician
Peter Field ... camera operator: imax camera: main, second unit
Eamonn Fitzgerald ... lighting technician
Thomas Fraser-Zank ... lighting technician
Neil Frazer ... wirecam programmer
Billy Gamble ... best boy
Harry Gamble ... second assistant camera
Leigh Gardner ... video assist
Jamie Garside ... lighting technician
Pete Gilmour ... lighting programmer
Jean-Philippe Gossart ... additional director of photography
Damir Gudan ... best boy: electrical, croatia crew
Finnur Thor Gudjonsson ... local best boy: second unit
Oliver Hallam ... camera trainee: dailies
Dave Hamilton-Green ... b camera/steadicam (main unit)
Will Handley ... eclipse technician
George Harrison ... video assistant: second unit
Dan Hartley ... video playback coordinator
Colin Hazell ... crane tech: main unit
Sam Hazell ... crane tech: main unit
Dermot Hickey ... additional first assistant camera: second unit
Steve Hideg ... crane technician: dailies
Jeremy Hiles ... additional camera operator-second unit
Des Hills ... russian arm precision driver
Joe Hissey ... rigging electrician
Tommy Holman ... first assistant camera: "c" camera, main unit / second assistant camera: "a" camera, main unit
Angus Hudson ... "c" camera operator: additional director of photography: main unit
Lewis Hume ... first assistant camera: "b" camera, main unit
Gary Hymns ... key grip
Tony Jackson ... Camera Operator iMax Unit
Demetri Jagger ... video assist operator: second unit
David James ... still photographer
Viktor Davíð Jóhannsson ... best boy grip: Iceland
Aaron Keating ... underwater chief lighting technician
Paul Kelly ... electrician
Ed Kirby ... practical electrician
David Klassen ... lighting consultant
Harry Langston ... practical electrician
Bretten Lord ... video assist trainee
Vinny Madden Jr. ... rigging electric
Vince Madden ... chargehand rigging electrician
Ivan Maras ... video assist trainee: Croatia unit
Bruno Martins ... electrician
Filippo Maso ... camera trainee: additional photography
Martina Massimei ... camera trainee dailies: second unit / video trainee: second unit
John Ingi Matta ... grip: Iceland
Malcolm McGilchrist ... grip "a" camera
Toby McKay ... additional camera trainee
James Metcalfe ... data manager: splinter unit
Angus J. Mitchell ... camera trainee: splinter unit
Nick Mitchell ... lighting technician: second unit
Alex Mott ... key grip second unit
Archie Muller ... second assistant camera: B Camera, Main Unit
Dean Murray ... additional 2nd ac second unit
Onx Narang ... Lighting Console Op (as Onkar Narang)
Jonathan Olley ... still photographer
Peter Olney ... IMAX Grip
Robert Palmer ... additional first assistant camera: second unit
David Pearce ... second assistant camera: "a" camera, Second unit
Derrick Peters ... additional first assistant camera: second unit
Felix Pickles ... additional second assistant camera: second unit
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Elliott Polley ... grip: main unit
Nick Poole ... camera trainee: main unit, dailies
Jack Powell ... lighting technician
Jakob Powell ... camera trainee
Jaron Presant ... second unit director of photography
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
David Smith ... gaffer
Gary Smith ... best boy grip
Kat Spencer ... second assistant camera: "a" camera, additional photography
Morgan Spencer ... central loader: "a" camera, Second unit
Gary Spratling ... camera operator: Main Unit, 'A' Cam
James Starr ... grip
Aaron Szogi ... electrician
Mark Taylor ... gaffer 2nd unit
Sam Taylor ... camera trainee: main unit
Alex Teale ... best boy loader: main unit
Dean Thompson ... 'imax camera first assitant camera
Andy Thomson ... russian arm technician
Joe Tooke ... Supervising Practical Lighting Electrician
Calem Trevor ... second assistant camera
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician: aerial unit
Michael Wacker ... best boy grip second unit
James Wade ... video assist operator: dailies
Gavin Weatherall ... wire cam supervisor
Michael White ... HOD Practical Lighting Electrician
Zoe Whittaker ... video operator: second unit
Ben Wilson ... rigging chargehand
Harry Young-Jamieson ... second assistant camera: "b" camera, additional photography
George Zador ... video assist operator: moco unit
Adam Zimmerman ... grip trainee: dailies
Michele Abramo Puricelli ... libra technician: dailies (uncredited)

Animation Department 

Chris Buckley ... senior animator
Amaury Coljon ... animator: ILM London
Filippo Dattola ... animator
Ed Herft ... animator
James King ... animator
Ted Lister ... lead animator: ILM London
Jonathan Macintosh ... senior animator
Dhanamjaya Muddikuppam ... animator
Christopher Mullins ... animator
Yuhon Ng ... animator
Bob Wilson ... animator
Joffrey Zeitouni ... animator

Casting Department 

Terri Douglas ... adr voice casting
Bret Howe ... casting assistant
Marisol Roncali ... casting associate
Aaron Sampson ... casting camera operator
Martin Ware ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Alford ... costume cutter
Sophie Allen ... costume prop modeller
Phoebe Allies ... tailor
Stella Atkinson ... key costumer
Joshua Bain ... costume maker
Gemma Bates ... crowd costume: dailies
Matthew Beckwith ... costume assistant
Cristina Benlloch ... costume trainee
Helena Bennett ... costume maker
Sue Bradbear ... costume maker
Helen Braham ... costume maker
Lorraine Burn ... costume maker
Victoria Burton-Kelly ... costume prop maker
Sylvaine Champeau ... costume maker
Kasia Chojnowska ... costume cutter
Kate Collis ... costume maker
David Crossman ... costume supervisor
Alexina Duncan ... costume buyer
Neil Ellis ... costume prop maker
Maria Endara ... costume maker
Berel-Anne Evans ... textile artist
Birgitta Fredlund ... costume fx coordinator
María Garcés ... costume assistant
Vicky Garside ... jewellery maker (as Victoria Garside)
Zjena Glamocanin ... costume/wardrobe assistant
Lynsey Harris ... costume assistant
Toby Hawkes ... Asst HOD Modeller
Imogen Hose ... costumer
Darren Howton ... Costum FX Electrian
Sarah Humphrey ... costume cutter
Sophie Hutton ... assistant costume coordinator
Rebecca Islip ... fabricator
Helen Jerome ... costume assistant
Ian Jones ... chief costume prop maker
Vivienne Jones ... assistant costume designer
Eniko Karadi ... costume maker
Samantha Kent ... costume assistant
Kate Lawson ... junior textile artist
Diane Logel ... costume assistant
Joanna Campbell Lynch ... wardrobe supervisor
Alison Lyons ... costume daily
Elaine Mansouri ... costume maker
Robyn Manton ... costume assistant
Michael McNamara ... textile artist
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Vikki Medhurst ... costume maker
Alan Meeks ... CAD Modeller
Sarah Mills ... trainee costume maker
Carla Monvid ... junior costume assistant
Poppy Moorcroft ... costume trainee
Gabriella Morpeth ... costume assistant
Neil Murphy ... wardrobe master
Kathryn Mysko Von Schultze ... costume maker
Duska Nesic Drazic ... costume crowd assistant
Steve O'Sullivan ... costume dailes
Gary Page ... key cutter
Lewis Reynolds ... costume prop modeller
Skot Reynolds ... assistant modeller
Lisa Robinson ... costume maker
Sonny Roffel ... costume maker
Dorothy Sarafoglou ... costume buyer
Margarethe Schmoll ... costume maker
Rebecca Sellors ... costume maker
Nizaad Shah ... costume prop modeller
Timothy Shanahan ... chief textile artist
Justin Smith ... milliner
Rosie Smith ... costume maker
Alice Speak ... costume assistant
Susanne Morthorst Staal ... costume maker
Rupert Steggle ... costume assistant
Kieron Stone ... costume assistant
Stephanie Szumlakowski ... junior jewellery maker
Traxler Tamas ... assistant cutter
Zoe Taylor ... junior costume maker
Aaron Timperley ... crowd master
Trethanna Trevarthen ... costume maker
Cecile Van Dijk ... costume cutter
Jo Van Schuppen ... costume cutter
Eve Walker ... costume accountant/coordinator
Lyndsey Wardrop ... costume trainee
Debbie Watson ... costume maker
Lewis Westing ... costume cutter
Sam Williams ... costume concept modeller

Editorial Department 

Shaun Aprahamian ... assistant editor
Patrick J. Barry ... assistant editor
Sam Bollinger ... associate editor
Patrick Brennan ... i/o operator
Jason Corgan Brown ... digital asset manager
Eric Cameron ... dailies supervisor
Stephen Evans ... nextLab Dailies Operator
D.R. Farquharson ... digital cinema producer
Robert Fletcher ... post-production support
Reginald Harber Jr. ... Stereoscopic Editor: Stereo D
Abbie Hawkins ... post-production assistant
Kenny Li ... editorial trainee
Brett McManus ... assistant editor
Faye Morgan ... post-production coordinator
Dan Norton ... Senior Network Engineer
Alex Oreman ... digital intermediate engineer
Monika Radwanska ... editorial trainee
Oliver Rayner ... digital asset manager
Jeremy Richardson ... second assistant editor
Jon Rocke ... colorist: dailies
Amber Ruzic ... additional editor / assistant editor
Brett Schlaman ... 3D Editor
Gretchen Schroeder ... post-production assistant
Bill Schultz ... SVP of Enterprise Technology
Daniel Sessoms ... nextlab operator: additional
Nathan Summerfield ... assistant editor: Behind the Scenes
Cody Vandenberg ... post-production coordinator
Alberto Velez ... VP, Production Systems Engineering
Walter Volpatto ... digital intermediate colorist

Location Management 

Katia Abramovic ... croatia
Paulo Aranda ... location manager: Bolivia
Tina Milun Bakovic ... location coordinator: Croatia
Caterina Boselli ... location coordinator: Ireland / location coordinator: UK
Mally Chung ... supervising location manager
Matt Craufurd ... assistant location manager
Catherine Geary ... locations manager
Will Gore ... assistant location manager
Eoin Holohan ... location manager
Matt Jones ... location manager: croatia
Martin Joy ... supervising location manager
Barry Newman ... assistant location manager
Rossa O'Neill ... location manager
Niall Owens ... location assistant
Edmund Sampson ... locations scout
Jade Scopes ... assistant location manager / location assistant
Tomislav Tepsic ... location manager: croatia
Eduardo Unzueta ... location manager: Bolivia
Maroje Zanetic ... key location manager: Croatia

Music Department 

Andrew Barrett ... orchestrator
Jonathan Bartz ... music preparation
Ramiro Belgardt ... music editor
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... musician: viola
Joseph Bonn ... music editor
Tom Boyd ... oboe soloist
Daniel A. Brown ... music preparation
Elin Carlson ... chorus/singer: ensemble
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
Darin A. Drennan ... music preparation/singer
Candy Emberley ... music preparation
Luke Flynn ... music preparation
Dylan Gentile ... choir contractor & singer
Dhruv Goel ... music preparation
Mark Graham ... head of music preparation/music librarian music copyist/music preparation
Paul S. Henning ... music preparation / musician: violin soloist
Riley Hughes ... music preparation
Gregory Jamrok ... music preparation
Paul Kegg ... musician: cello (credit only)
Randy Kerber ... musician: celeste
Greg Loskorn ... scoring engineer
Shawn Murphy ... scoring mixer
Daniel Nielsen ... composer: trailer music/teaser trailer music (credit only)
Victor Pesavento ... music preparation
Annie Rosevear ... music preparation
William Ross ... orchestrator
Andrew Rowan ... music preparation
Jeff Scale ... musician (credit only)
Steven O. Scott ... music preparation
Steven L. Smith ... orchestrator/music editor/music preparation (credit only)
David Stal ... music preparation
Sally Stevens ... vocal contractor
Susie Stevens-Logan ... choir vocals
James Thatcher ... musician: French horn (credit only)
John Traunwieser ... score mixing assistant
Gina Tuttle ... singer (credit only)
John Van Tongeren ... additional orchestrator (credit only)
Bruce White ... musician: viola
John Williams ... conductor / orchestrator
Joe Zimmerman ... music librarian/music preparation
Helen Z. Altenbach ... musician: cello (uncredited)
Philippe Briand ... composer: trailer music (uncredited)
Kelci Hahn ... singer: ensemble (uncredited)
Mariko Horikawa ... music preparation (uncredited)
Max Rice ... music prep (uncredited)
Gabriel Saban ... composer: trailer music (uncredited)
Jessie Shulman ... singer (uncredited)
Mark Edward Smith ... score vocalist (uncredited)
Todd Strange ... vocal choir (uncredited)
Nathanael Tronerud ... music preparation (uncredited)
Joseph Twist ... music preparation (uncredited)
Robert Wolff ... scoring editor (uncredited)
Francine Zieger ... vocalist (uncredited)

Transportation Department 

Dean Arlen ... Driver: Michael Kaplan
Jamie Barham ... Personal Driver To Kathleen Kennedy
Darren Beaven ... driver: cast
Grant Burns ... driver: Nour dardari
Jaime Clavijo ... driver: Bolivia / transportation department: Bolivia
Sharon Cronin ... transportation assistant
Simon Dennis ... driver: cast
Stewart Fannon ... Driver to Rian Johnson
Amanda Ferriter ... transport department coordinator ireland
Edwing Flores ... driver: Bolivia
Kash Hameed ... driver: cast
Lee Isgar ... Driver: Daisy Ridley
Paul Kelly ... transportation: Transport Manager Ireland
Vince Levins ... transportation
David Lewis ... transport supplier
Jon Maskell ... driver: generator (Ireland)
Percy Miranda ... transportation department: Bolivia
Edward Montaño ... driver: Bolivia
Zdravko Plese ... transport manager: Croatia
Ken Price ... driver: camera truck main unit
Lawler Shadene ... facilities crew
Marcos Soto ... transport captain: Bolivia
Lolo Spilj ... transportation captain: croatia
Daniel Todean ... facility driver
Nigel White ... Driver to Pippa Anderson

Other crew 

Nicholas A. Ager ... production assistant
Caroline Alderson ... Assistant to Ram Bergman
Murad Ali ... IT Production Support
Laura Anderson ... assistant accountant
Caridad Angus ... stand-in: Daisy Ridley
Gaspar Ante ... cashier
Bobby Antova ... set pa second unit
Kessiah Arthur ... Creature FX trainee
Asad Ayaz ... executive vice president: Head of Marketing
Sami Bal ... junior scanning technician
Steven Baldwin ... junior assistant production coordinator
Luis Omar Barrios ... accountant
Katie Benvenuto ... payroll assistant
Karen Bicknell ... Assistant Accountant
Julian Bivol ... pa: dailies
Daniel Blewett ... technology assistant: additional photography
Pierre Bohanna ... H O D Costume fx Modeller
Hannah Boschi ... assistant asset producer
Grace Boyega ... Personal Assistant to John Boyega
Cian Boyne ... junior assistant production coordinator
Jake Brown ... production assistant: Cast and Crew Screening
Charlotte Brownlee ... script co-ordinator
Jamil Caballero ... production assistant: Bolivia
Lucine Canel ... additional floor runner: dailies
Christophe Carcelle ... production assistant
Faye Carney ... unit nurse
Paula Casarin ... script supervisor
Sarah Childs ... assistant script co-ordinator
Monika Chowdhary ... technology coordinator: additional photography
Chris Coles ... 2nd unit stagehand green screens / Standby stagehand green screens
Tylie Cox ... Documentary Producer
Hephzibah Craen ... assistant production coordinator: splinter unit
Ian Creed ... marine coordinator
Juan Carlos Críales ... accountant
Nour Dardari ... production controller
James Davey ... studio assistant
Yasmeena Daya ... production franchise supervisor
Keith De'Winter ... creature and droid puppeteer
Andrew DeFrancis ... production counsel
Charlie Dennis ... crowd pa
Miran Dilberovic ... visual effects production assistant
Ciara Duffy ... assistant coordinator
Joanne Duffy ... first assistant accountant: Ireland
Agustin Echalar ... chief caterer: Bolivia
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Sophie a Francis ... scanning assistant
Niamh Gale ... donegal coordinator
Jonathan Kingston Gameiro ... digital playback technician
Michael Glover ... stand in/double: Domhnall Gleeson
Anna Hall ... production asset supervisor
Beau Harrington ... production assistant
Robert Havill ... additional set production assistant: splinter unit
Orla Heffernan ... Assistant Production Coordinator
Joshua Hibberd ... studio pa
Jesse Hiram ... stereography operator
Leopold Hughes ... assistant to director
Kate Hutchinson ... security access control coordinator
Andrew Jack ... dialect coach
Suraya Jamac ... assistant payroll accountant
Aaron Jenner ... carpenter
Steven Johnson ... assistant co-ordinator: re-shoots
Lee Edward Jones ... creature and droid puppeteer
Sam Kalidi ... adr voice
Katy Kartwheel ... creature and droid puppeteer
Jamie Kemp ... cast chef
Orla King ... production assistant
Peregrine Kitchener-Fellowes ... assistant: Kathleen Kennedy
Veronika Koubova ... additional pa
Ivana Krile ... travel coordinator: Croatia
Tindur Kárason ... production assistant
Monika Lang ... finance coordinator
Charles Larcombe ... assistant accountant
Kelly Lee ... production coordinator: distant locations
Pin Lee ... Stand-in: Kelly Marie Tran
Clem Leneghan ... head of production safety
Gabe Levenson ... franchise associate project manager
Sinéad Lillis ... production assistant
Cara Loftus ... production assistant
Tom Lowes ... 2nd Unit Osteo/Physio
Miles Lyons ... production assistant
Angus MacDonald ... assistant studio manager
Shazia Majeed ... construction nurse / unit nurse: splinter unit
Frankie Malhotra ... production assistant
César Mamani ... location assistant: Bolivia
Nelson Mamani ... location assistant: Bolivia
Stacy Mann ... unit publicist
Sharon Mansfield ... script supervisor: Splinter Unit
Michela Marini ... key set pa
Matt Martin ... creative executive: story
Max Mason ... production assistant: additional photography
Jane McCabe ... Production Coordinator: Ireland
Jill McCullough ... dialect coach
Nigel McNulty ... VP, Business Affairs
Claire Mear ... medic: Longcross construction
Catherine Mednick ... documentary production coordinator
Tanya Mellotte ... payroll accountant
Cristian Mercado ... production assistant: bolivia
Dilu Miah ... creature and droid puppeteer
Zoe Midgley ... creature and droid puppeteer
Lottie Millar ... Set Production Assistant: dailies
Aleysha Minns ... studio trainee
Billy Mitchell ... technology
Ciaran Moran ... key payroll accountant
Charlotte Morrison ... production assistant
Boo Motjuoadi ... production coordinator
Sally Mulligan ... construction nurse: additional photography
Adrianne Ng ... 2nd assistant accountant
Simon Nobes ... conservation consultant
Alan O'Brien ... assistant accountant
Cian O'Driscoll ... Assistant Safety Supervisor
Mike O'Shea ... Safety Supervisor / expedition leader/safety
Nathan Orme ... accounts clerk / production guild accounts trainee
Edd Osmond ... creature and droid puppeteer
Paul Pattison ... additional crowd production assistant
Ann Pattison-Bingham ... Physical Production Asset Manager
Stephanie Peters ... executive assistant: Ms. Kennedy
Patricia Puerto ... production coordinator: Bolivia
Branka Rabar ... tax rebate accountant
Norman Campbell Rees ... studio assistant
Anne Reid ... cashier
Izzy Renton ... trainee set production assistant
Simoncek Robert ... cashier
Jamie Roche ... production staff
Jacqueline Rumens ... production secretary
Olivia Rust ... production assistant
Andy Scott ... assistant: Ms. Kennedy
Catriona Scott ... assistant production coordinator
Jasper Shah ... Junior Scanning Technician
Catherine Slater ... assistant: Andy Serkis
Joseph Slomka ... color scientist
Brittany Smith ... set production assistant
Andy Stephens ... aerial operations manager
Ben Strowger ... chef
Andy Surry ... production coordinator: 2nd unit
Natalie Testa ... assistant production coordinator
Bethany Tibbo ... accounts clerk
Joel Tokarsky ... accountant: US
Lee Towersey ... droid operator
Rob Townsend ... production safety advisor
Sarah Trowse ... production accountant
Jeannette Tucker ... Accounts Clerk
Werner Van Peppen ... IT production support manager
Martina Vazzoler ... assistant script supervisor
José Villegas ... location assistant: Bolivia
Daniel Westwood ... body double: Benicio Del Toro
Rebecca Whiting ... executive assistant: Stereo D
Aimée Williams ... production assistant
Timothy Willmott ... stand-in: Mark Hamill
Kelly Wold ... cast assistant
Kevin Wolf ... Studio Assistant
Anthony Wonke ... documentary filmmaker
Mark Woollard ... coordinator
Laura Wootton ... Assistant: Tom Karnowski
Evie Wray ... stand-in
Dan Wright ... senior prop modeler (as Daniel Wright)
Gordana Zivkovic ... production accountant
Zoran Zivkovic ... assistant production accountant
Alam Ahmadi ... security (uncredited)
Andrei Enoiu ... production assistant (uncredited) / uncredited
Aashish Gadhvi ... environmental assistant (uncredited)
Kerrie Lloyd ... production coordinator: distant location (uncredited)
Michael Martinez ... 4D Motion Editor (uncredited)
Kori Sparks ... assistant to producer (uncredited)
Danny Tarr ... trainee locations (uncredited)
Richard Wild ... weather consultant (uncredited)

Thanks 

Carrie Fisher ... in loving memory of our princess
Nuno Evangelho ... very special thanks (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page