Edit
Finding Neverland (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Marc Forster

Writing Credits  

Allan Knee ... (play)
 
David Magee ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Nick Roud ...
...
...
Sir Arthur Conan Doyle
...
...
Mr. Jaspers - Usher
...
Jimmy Gardner ...
Mr. Snow
Oliver Fox ...
Gilbert Cannan
Angus Barnett ...
...
...
Matt Green ...
'John'
Catrin Rhys ...
'Michael Darling'
...
'Hook' / Lord Carlton
Jane Booker ...
'Mrs. Darling'
...
Stage Manager
Catherine Cusack ...
Sarah
Kali Peacock ...
Emma
Robert Oates ...
Cottage Doctor
Nicholas Pritchard ...
Hospital Doctor
Jonathan Cullen ...
Doctor Brighton
...
Stage Worker
Laura Duguid ...
Theater Patron 1
Sevan Stephan ...
Theater Patron 2
...
Theater Patron 3
Richard Braine ...
Theater Patron 4
...
Theater Patron 5
...
Stagehand
Charlotte Birmingham ...
Orphan
Cora Harrison ...
Orphan
Jack Birmingham ...
Orphan
Sacha Janes ...
Orphan
Chelsea Carpenter ...
Orphan
Keeley Janes ...
Orphan (as Keely Janes)
Luciano Cusack ...
Orphan
Stella King ...
Orphan
Serafina Cusack ...
Orphan
Jake Roche ...
Orphan
Claudia Davidson ...
Orphan
Molly Whitehouse ...
Orphan
Noah Harrison ...
Orphan
Sophie Whitehouse ...
Orphan
Eden Harrison ...
Orphan
...
Set Mover
Rest of cast listed alphabetically:
...
Theatre Goer (uncredited)
Kiri Bloom ...
Miss Snow (uncredited)
Gabriel Currington ...
Conductor (uncredited)
David Decio ...
Charles Frohman's Theatre Usher (uncredited)
Ray Donn ...
Theater Guest (uncredited)
...
Costume Room Worker (uncredited)
Paul Hornsby ...
Laughing Man at Cricket Match (uncredited)
...
Mary McCormack (uncredited)
Jackson Payne ...
The Cricketer (uncredited)
William Tomlin ...
Lost Boy (uncredited)
Julz West ...
Lost Boy (uncredited)

Produced by 

Tracey Becker ... associate producer
Nellie Bellflower ... producer
Gary Binkow ... executive producer
Michael Dreyer ... co-producer
Richard N. Gladstein ... producer
Neal Israel ... executive producer
Michelle Sy ... executive producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

Jan A.P. Kaczmarek

Cinematography by 

Roberto Schaefer ... director of photography

Film Editing by 

Matt Chesse ... (as Matt Chessé)

Casting By 

Kate Dowd

Production Design by 

Gemma Jackson

Art Direction by 

Peter Russell

Set Decoration by 

Trisha Edwards

Costume Design by 

Alexandra Byrne

Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair stylist / makeup artist
Christine Blundell ... chief hair designer / chief makeup designer
Nuria Mbomio ... hair stylist / makeup artist
Nathalie Tissier ... hair stylist: Mr. Depp / makeup artist: Mr. Depp
Lesa Warrener ... hair stylist / makeup artist
Denise Kum ... makeup artist (uncredited)
Sian Richards ... hair stylist (uncredited)
Esther Wauters ... daily makeup artist (uncredited)
Michelle Webb ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Linda A. Borgeson ... post-production executive (as Linda Borgeson)
James Grant ... unit manager
C. Cory M. McCrum-Abdo ... post-production supervisor (as Cory McCrum-Abdo)
Tim Porter ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Joanna Crow ... crowd assistant director
Martin Harrison ... first assistant director
Finn McGrath ... second assistant director
Rosie Newall ... third assistant director
Phil Stoole ... assistant director (uncredited)
Alex Streeter ... additional third assistant director (uncredited)

Art Department 

Ray Barrett ... construction manager
Perry Bell ... stand-by painter
Peter Burden ... dressing props
Will Cann ... stand-by props (as William Cann)
Stephen Challenor ... carpenter
Dean Clegg ... art stand-by / junior draughtsman
Fergus Clegg ... set buyer
Charlie Cobb ... art department assistant
Derek Cowie ... scenic artist
Roland Coyne ... carpenter
Richard Davies ... carpenter
Robert J. Dugdale ... scenic artist (as Robert Dugdale)
Jack Dyer ... supervising stagehand (as John Dyer)
Trevor Dyer ... carpenter
Stephen Ede ... carpenter
Rosie Hardwick ... assistant art director
Kevin Harris ... assistant construction manager / head carpenter
Rohan Harris ... propmaker
Phil Harvey ... assistant art director
Lois Hopwood ... art department runner
Richard Kelloway ... dressing props
Carol Kupisz ... graphic artist
Paul Ladd ... stand-by stagehand
Kenneth Langridge ... stagehand
Gary Martin ... dressing props
Stephen McGregor ... stand-by carpenter (as Stephen John McGregor)
Campbell Mitchell ... stand-by props
John New ... carpenter
Tom Pleydell-Pearce ... property master
Peter Potter ... dressing props
Douglas Regan ... painter
Denis Rich ... concept artist
Adrian Start ... head painter
Matthew Start ... painter
John Symons ... carpenter
Danny Thomas ... carpenter
John Thorpe ... carpenter
Paul Waterman ... carpenter
Howard Weaver ... scenic artist
Michael Weaver ... painter
Keith Weston ... stagehand
Stephen Whitworth ... carpenter
Colin Wright ... carpenter
Giles Asbury ... storyboard artist (uncredited)
Kenneth Bryson ... set builder (uncredited)
Gary Dennis ... set builder (uncredited)
Mary Ellen ... set builder (uncredited)
Aja Lockhart ... assistant art director (uncredited)
Martin Smeaton ... sculptor (uncredited)
Gene Tewksbury ... set builder (uncredited)
Ian Whiteford ... greensman (uncredited)

Sound Department 

Paul Aronoff ... adr mixer (as Paul Aranoff)
Brian Basham ... adr recordist
Ron Bedrosian ... adr mixer
Peter Burgess ... foley artist
John Casali ... boom operator
Matthew Collinge ... sound designer / sound effects
Ed Colyer ... foley mixer (as Edward Colyer)
David Crozier ... production sound mixer
Andie Derrick ... foley artist (as Andi Derrick)
James Harris ... sound assistant
Lora Hirschberg ... re-recording mixer
James Mather ... foley editor
Brandon Proctor ... re-recording mixer
Danny Sheehan ... adr editor / dialogue editor
Keenan Wyatt ... sound technician
Christopher Barnett ... re-recording engineer: Skywalker Sound (uncredited)
James Bellamy ... auricle operator (uncredited)
Mark DeSimone ... adr mixer (uncredited)
Luke Dunn Gielmuda ... additional sound designer (uncredited)
Sean England ... machine room operator: Skywalker Sound (uncredited)
Robert Farr ... adr mixer (uncredited)
Andrew Glen ... auricle operator (uncredited)
Nigel Heath ... adr recordist (uncredited)
Ren Klyce ... sound designer: Skywalker Sound (uncredited)
Tony Lewis ... auricle operator (uncredited)
Brian Magerkurth ... re-recordist: Skywalker Sound (uncredited)
Mike Marchain ... adr supervisor (uncredited)
Khama Matiti ... sound recordist (uncredited)
Scott Parker ... assistant sound editor (uncredited)
Mark Purcell ... recordist: Skywalker Sound (uncredited)
Jamie Roden ... adr mixer (uncredited)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)
Mike Wood ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Stuart Brisdon ... special effects supervisor
Olivier Garcelon ... special effects assistant (uncredited)
Mark Haddenham ... special effects senior technician (uncredited)
Peter Haran ... special effects technician (uncredited)
Jody Taylor ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Jam Abelanet ... visual effects supervisor: BUF
Johnny Alves ... technical director: BUF
Christelle Balcon ... visual effects coordinator: BUF
Mark Benard ... visual effects producer: Lost Boys Studios
Christophe Chaverou ... visual effects producer: BUF
Nicolas Chevallier ... technical director: BUF
Hal Couzens ... visual effects producer: Double Negative
Sean Danischevsky ... digital compositing artist: Double Negative
Valerie Delahaye ... production manager: BUF
Kevin Genzel ... digital compositing artist: Lost Boys Studios
Andy Hague ... visual effects editorial: Double Negative
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Jeremy Hattingh ... digital compositing artist: Double Negative
Kevin Tod Haug ... visual effects designer
Martin Hill ... technical director: Double Negative
Alex Ireland ... digital compositing artist: Double Negative
Yoko Ishiguro ... digital compositing artist: Double Negative
Jesper Kjölsrud ... 3D animator: Double Negative (as Jesper Kjolsrud)
Roula Lainas ... visual effects producer: Lost Boys Studios
Leslie Lerman ... visual effects producer (as Leslie McMinn)
Laurent Makowski ... technical director: BUF
Neil Miller ... matte painter: Double Negative
Stephane Naze ... sequence supervisor: BUF
Charlie Noble ... digital compositing artist: Double Negative
Tony Power ... visual effects coordinator: Lost Boys Studios
Paul Riddle ... visual effects supervisor: Double Negative
Xavier Roig ... 3D animator: Double Negative
Tom Rolfe ... digital compositing artist: Double Negative
Steven J. Scott ... digital intermediate colorist: EFilm (as Stephen Scott)
Matthew Shaw ... visual effects editorial: Double Negative (as Matt Shaw)
Jenny Strand ... 3D animator: Double Negative
Jennifer Wood ... visual effects editorial: Double Negative
Timothy Michael Cairns ... quality control supervisor: Efilm/Panavision (uncredited)
Patrick Clancey ... digital opticals (uncredited)
Phil DeSanti ... post-production assistant: visual effects (uncredited)
Laurent Gillet ... visual effects: BUF compagnie (uncredited)
Marius Hanganutiu ... visual effects (uncredited)
Ntana Key ... digital intermediate paint artist (uncredited)
Kevin Lin ... digital cleanup artist (uncredited)
Jay Mallet ... motion control cameraman (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
Mindy Minkow ... digital intermediate assistant producer (uncredited) / optical camera (uncredited)
Ray Moody ... motion control (uncredited)
David Sewell ... digital artist (uncredited)
Jean-Marc van Rijswick ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Lucy Allen ... stunt performer
Jim Dowdall ... stunt performer
Dave Fisher ... stunt performer
Sarah Franzl ... stunt performer
Paul Heasman ... stunt performer
Tony Lucken ... stunt performer
Dinny Powell ... stunt performer
Lee Sheward ... stunt coordinator
Alan Stuart ... stunt performer (as Alan Stewart)

Camera and Electrical Department 

Tim Battersby ... clapper loader: "a" camera
Harry Bowers ... clapper loader: "b" camera
Steve Brill ... rigger
Pete Cavaciuti ... Steadicam operator (as Peter Cavaciuti) / camera operator: "b" camera (as Peter Cavaciuti)
Kevin Edland ... best boy electric
Philip George ... drone pilot
Peter Graffham ... stand-by rigger
Eugene Grobler ... electrician
John Higgins ... gaffer
John Jordan ... focus puller: "a" camera
Wayne Leach ... rigging gaffer
Brian Mcgivern ... electrician (as Brian McGivern)
Mark Milsome ... focus puller: "b" camera
Luke Myslowski ... grip
Peter Myslowski ... dolly grip (as Pete Myslowski)
Niki Roberton ... camera trainee
David Sinfield ... electrician
Erin Stevens ... camera trainee
Andy Thomson ... crane technician
Ian Townsend ... technician: Technocrane
John Turner ... electrician
Clive Coote ... unit photographer (uncredited)
Tobias Eedy ... daily second assistant camera (uncredited)
Gifford Hooper ... aerial camera operator (uncredited)
Adam Lee ... electrician (uncredited)
Joanne Lee ... daily clapper loader (uncredited)
Roz Naylor ... assistant camera (uncredited)
Roberto Schaefer ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Louis Elman ... adr voice casting
Vicky Wildman ... casting assistant
Terri Douglas ... additional voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Vicky Clark ... wardrobe assistant (as Vicci Clark)
Ivo Coveney ... costume property maker
Lee Croucher ... wardrobe assistant
Lou Durkin ... costume assistant
Rebecca Hartnoll ... assistant costume property maker
Jenny Hawkins ... wardrobe assistant
Andrew Hunt ... wardrobe master
Sharon Long ... assistant costume designer
Nicholas Roche-Gordon ... wardrobe assistant (as Nick Roche-Gordon)
Jeremy Turner ... assistant costume designer
Marion Weise ... wardrobe supervisor
Tamsin Wright ... costume department runner
Melanie Carter ... costume maker (uncredited)
Sue Casey ... costume assistant (uncredited)
Lee Clayton ... tailor (uncredited)
Sjølander Embroidery ... embroidery (uncredited)
Steve Gell ... head textile artist (uncredited)
Joanna Weaving ... textile artist: costume department (uncredited)
Dominic Young ... costume cutter (uncredited)

Editorial Department 

Terra Bliss-Alvarez ... digital intermediate producer: EFilm (as Terra Bliss)
Ted Brady ... high definition color grader: Laser Pacific
Robin Gonsalves ... post-production assistant
Meagan James ... first assistant editor
Harry Muller ... color timer
Amy Tompkins ... digital intermediate editor
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)
Trish Hadley ... post-production coordinator (uncredited)
Hilda Saffari ... digital intermediate assistant producer (uncredited)
Nicholas Sousa ... second assistant editor (uncredited)
Jason Wheeler ... negative cutter (uncredited)

Location Management 

Finlay Bradbury ... location assistant (as Finlay Pile)
Rebecca Chambers ... location assistant
Emma Pill ... location manager
Darren Helman ... location support (uncredited)

Music Department 

Clio Gould ... concert master
Krzysztof Herdzin ... orchestrator
Eddie Hession ... musician: accordion
Nick Ingman ... conductor
Jan A.P. Kaczmarek ... music producer / orchestrator
Helen Keen ... musician: recorder
Christopher Kennedy ... music editor
John Lenehan ... musician: celeste (as John Lenehen)
The London Oratory School Schola ... musicians: boys choir
Steve Mair ... musician: double bass
Leszek Mozdzer ... musician: piano solo
Rafal Paczkowski ... score mixer / score recordist
John Parricelli ... musician: acoustic guitar and mandolin (as John Paricelli)
Curt Sobel ... music editor: temp music
Randy Spendlove ... executive in charge of music
Marek Szpakiewicz ... orchestrator
Pamela Thorby ... musician: recorder
John Beal ... composer: trailer (uncredited)
Malcolm Fife ... music editor (uncredited)
Barnaby Robson ... musician: clarinet (uncredited)

Transportation Department 

Gary Birmingham ... transportation coordinator
John Hollywood ... driver
Lee Isgar ... driver: Dustin Hoffman
Steve Mitchard ... driver
John Nichol ... driver
Johnny Ott ... driver
Terry Reece ... driver
Simon Saunders ... driver
Alan Smith ... driver
Michael Geary ... picture car coordinator (uncredited)
Rob MacKnight ... driver: unit minibus (uncredited)

Other crew 

Barbara Berkery ... dialect coach: Ms. Mitchell
Mathias Bocquillon ... assistant: Johnny Depp
Terry Brown ... vice president of engineering: Laser Pacific
Jonathan Butterell ... choreographer
Francesca Castellano ... production coordinator
James Chasey ... stand-in
Christi Dembrowski ... assistant: Johnny Depp
Jan Denham ... stand-in
Cathy Doubleday ... script supervisor
Judith Edwards ... unit nurse (as Jude Edwards)
Ben Famiglietti ... assistant: Harvey Weinstein (as Benjamin Famiglietti)
Bill Feightner ... technical director: EFilm
Emily Feingold ... assistant: Harvey Weinstein
Philip Franks ... director: play sequences
Stephanie Gilliver ... production accountant trainee
Sheryl Goodhead ... account executive: Laser Pacific
David Greenbaum ... assistant: Harvey Weinstein
Chad Gunderson ... high definition service coordinator: Laser Pacific
Jim Hajicosta ... production accountant
Karen Hogarty ... production attorney
Matthew Hogden ... tutor
Bjorn Johnson ... production runner
Claudia Kalindjian ... unit publicist
Jemma Kearney ... assistant: Marc Forster
Rosalind Lawton ... production attorney
Polly Leach ... assistant production coordinator
Emma Leslie ... assistant: Kate Winslet
Mark R. Lindsay ... sales representative (as Mark Lindsay)
Adrian Lobb ... stand-in
Andrew Mannion ... floor runner (as Andy Mannion)
Dan Palmer ... assistant production accountant
Jason Potter ... assistant production accountant
David Register ... high definition engineer: Laser Pacific
Eric Ian Robinson ... assistant: Harvey Weinstein (as Eric Robinson)
Jordan Roter ... assistant: Richard Gladstein
Enis Rotthoff ... assistant: Jan A.P. Kaczmarek
Georgiana Sayer ... stand-in
Sally Jo Sousa ... animal trainer: Birds & Animals (as Sally Sousa)
Sharra Stende ... assistant: Gary Binkow
Julie Tottman ... animal trainer: Birds & Animals
Aiden Treays ... assistant choreographer (as Aidan Treays)
Andre Tréjo ... high definition service coordinator: Laser Pacific
Charlie Waller ... floor runner
Paul 'Welcie' Wellstead ... supervising rigger (as Paul Wellstead)
Emma Williams ... unit nurse
Tonia Wright ... assistant: Richard Gladstein
Tom Cabral ... production assistant (uncredited)
Dan Palmer ... post-production accountant (uncredited)
Martyn Richmond ... production runner (uncredited)
Heather Thomas-Hughes ... unit nurse (uncredited)

Thanks 

Renée Chabria ... very special thanks
Gillian Harwood Chesse ... very special thanks (as Gillian Chessé)
Colette Chessé ... very special thanks
Laura Duguid ... very special thanks
Michael Emyrs ... very special thanks
Jane Evans ... very special thanks
Lauri Gladstein ... very special thanks
Julie Goldstein ... very special thanks
John Hadity ... very special thanks
James V. Hart ... very special thanks
Robert Louis-Dreyfuss ... very special thanks
Kit Palmer ... enormous gratitude
Meryl Poster ... very special thanks
Thad Spencer ... very special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page