Edit
Ararat (2002) Poster

(2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Atom Egoyan

Writing Credits  

Atom Egoyan ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Arshile Gorky
...
...
...
Ani
Setta Keshishian ...
Dinner Guest / Wailing Mother
...
Shant Srabian ...
Dinner Guest #3 / Doctor #1
...
Celia
...
Brent Carver ...
Philip
...
Tony
Christie MacFadyen ...
Janet
Dawn Roach ...
Customs Officer
...
Young Gorky
Lousnak Abdalian ...
Gorky's Mother
...
Photographer, Levon
Haig Sarkissian ...
Sevan
...
...
Gina Wilkinson ...
Art Teacher
Arshile Egoyan ...
Child at Gallery
Kevork Arslanian ...
Armenian Fighter
Vic Keshishian ...
Armenian Fighter
Serge Keshishian ...
Armenian Fighter
Arthur Hagopian ...
Armenian Fighter
George Kharlakian ...
Armenian Fighter
Shant Kabrielian ...
Armenian Fighter
Varazh Stephen ...
Doctor #2
Samir Alnadi ...
Turkish Officer
...
Turkish Soldier
Rose Sarkisyan ...
Translator
...
Celia's Father
...
Third Assistant Director
Shahan Bulat-Matossian ...
Wounded Teen Patient
Manuel Ishkhanian ...
Teen Patient's Brother
Susan Raymond ...
German Woman
Lorna Noura Kevorkian ...
Armenian Bride
Mandyf Nissani ...
Armenian Bride
Manal Elmasri ...
Armenian Bride
...
Armenian Bride
Andrea Loren ...
Armenian Bride
Araxie Keshishian ...
Armenian Bride
Linda Gizirian ...
Rape Victim
Nicole Anoush Strang ...
Girl Under Cart
Erica Ehm ...
Journalist
Rest of cast listed alphabetically:
Sevaan Franks
Noura Kevorkian ...
Armenian Bride
Chris MacRae ...
Fayadee #6
Nikki Barran ...
Armenian Woman (uncredited)
Marie V. Cruz ...
Gallery Patron (uncredited)
...
Turkish soldier (uncredited)

Produced by 

Sandra Cunningham ... co-producer
Atom Egoyan ... producer
Robert Lantos ... producer
Mark Musselman ... executive producer
Julia Rosenberg ... associate producer
Simone Urdl ... associate producer

Music by 

Mychael Danna

Cinematography by 

Paul Sarossy ... director of photography

Film Editing by 

Susan Shipton

Casting By 

John Buchan

Production Design by 

Phillip Barker

Art Direction by 

Kathleen Climie

Set Decoration by 

Patricia Cuccia

Costume Design by 

Beth Pasternak

Makeup Department 

Sylvain Cournoyer ... makeup artist
François Dagenais ... prosthetic makeup technician (as Francois Dagenais)
Heather L. Ingram ... first assistant hair stylist: Alberta (as Heather Ingram)
Joanne Preece ... first assistant makeup: Alberta
Divyo Rae Putney ... assistant hair stylist (as Divyo Putney)
Sean Sansom ... special makeup effects artist
Vincent Sullivan ... hair department head
Julia Valente ... assistant makeup artist

Production Management 

Janine Anderton ... production manager: Alberta
Douglas Wilkinson ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Fergus Barnes ... first assistant director
Gavin Chen ... assistant director
Raymond J. Duff ... assistant director
Richard Hirschfield ... assistant director
Cindy L. Irwin ... trainee assistant director (as Cindy Irwin)
Matthew Kershaw ... third assistant director: Alberta
D. Joanne Malo ... second assistant director (as Joanne D. Malo)
Pierrette Pretty ... trainee assistant director: Alberta
Garfield Russell ... third assistant director

Art Department 

Elizabeth Bailey ... artist: Gorky painting reproductions
Rob Bonney ... head carpenter
Brian Cameron ... on-set carpenter: Alberta
Stephanie Collins ... first assistant art director
John Dambrauskas ... greens coordinator
Imre de Jonge ... lead props
Katia de Peña ... props buyer (as Katia de Pena)
David DeMarinis ... set decoration leadman
Laurie Dobbie ... assistant props: Alberta
Anita Doron ... research assistant
Alan Doucette ... property master
Tom Edwards ... leadman: Alberta
David Evans ... on-set dresser
Richard Ferbrache ... set dresser
Pat Flood ... set designer
Emir Geljo ... second assistant art director
Dean Goodine ... assistant props: Alberta
Arshile Gorky ... painter
Zorka Gostavic ... art department trainee (as Zorka Gospavic)
James Halpenny ... construction coordinator (as Jim Halpenny)
Joanna Tracey Heaton ... daily on-set props / daily set decorator
Michael Hentges ... scenic painter: Alberta
David Jaquest ... set dresser
Cheryl Ladrillo ... on-set painter
Chris MacRae ... set decorator trainee: Alberta (as Chris McCrae)
Terry McGauran ... greens key
Laura Moneta ... assistant head painter
Kirsty Neill ... construction: Alberta
Ian Nelmes ... key scenic artist
Sheri O'Rourke ... set decoration buyer
Steve Romolo ... assistant head carpenter
Randy Ross ... head painter
Michael Sherwin ... head plasterer
Christopher J.A. Smith ... on-set dresser: Alberta (as Chris Smith)
Richard M. Snider ... greens coordinator (as Richard Snider)
Robin J. Swiderski ... assistant set decorator: Alberta (as Robin Swiderski)
Peter A. Thrasher ... greens assistant
David Trainor ... prop builder
Tom Yaremko ... assistant greens: Alberta
Stephanie Yarymowich ... charge scenic

Sound Department 

Colin Baxter ... assistant sound effects editor
Ken Cade ... sound effects editor
Matt Cluett ... re-recording assistant (as Matt Cluet)
Sue Conley ... adr editor (as Susan Conley)
Cornelia Mariana Gavrilescu ... foley recording asisstant (as Mariana Gavrilescu)
Peter Kambasis ... assistant sound editor
Peter Kelly ... re-recording engineer
Fumiko Koyama ... foley recording assistant
Goro Koyama ... foley artist
Brent MacLeod ... re-recording assistant
Andy Malcolm ... foley artist
Ron Malligers ... foley recording mixer (as Ron Mellegers)
Timothy Mehlenbacher ... assistant dialogue editor (as Timothy W. Mehlenbacher)
Peter Melnychuk ... boom operator
Steve Munro ... sound designer (as Steven Munro)
Daniel Pellerin ... supervising re-recording engineer
Ross Redfern ... sound recordist
Brent Roach ... adr recording engineer
Greg Shim ... adr recording engineer
Andrew Tay ... re-recording engineer
David Drainie Taylor ... dialogue editor
Don White ... foley recording mixer
Rebecca Wright ... foley recording assistant
David Yonson ... adr recording engineer (as Dave Yonson)

Special Effects by 

Kelly Coe ... fabricator
Jordan Craig ... special effects coordinator: Performance Solutions
Deb Gallant ... shop coordinator (as Debbie Gallant)
Ali Murva ... special effects key
James Weeks ... special effects crew: AB crew

Visual Effects by 

Dennis Berardi ... visual effects supervisor: Mr. X Inc.
Kristy Blackwell ... digital matte artist: Mr. X Inc.
Dave Calder ... 3D animator: Mr. X Inc.
Stanley Monahan ... optical effects
Marco Polsinelli ... visual effects compositor: Mr. X Inc. (as Marco Polsinelle)
Cameron Stafford ... digital effects artist
Matthew Steeves ... visual effects coordinator: Mr. X Inc. (as Matthew Steves)
Sylvain Taillon ... visual effects producer: Mr. X Inc.
Aaron Weintraub ... compositing supervisor: Mr. X Inc.
Colin Withers ... software developer: Mr. X Inc.
Dong Yon Kang ... 3D animator: Mr. X Inc.

Stunts 

Charles Andre ... stunt performer
Guy Bews ... stunt coordinator: Alberta
John Dodds ... stunt performer
Tom Eirikson ... stunt performer (as Tom Eirickson)
Wanda Ferraton ... stunt performer
Corry Glass ... stunt performer
Reg Glass ... stunt performer
Kirk Jarrett ... stunt performer
Jamie Jones ... stunt coordinator / stunt performer
George Josef ... stunt performer
Billy Linders ... stunt performer (as Bill Linders)
Skylar Mantler ... stunt performer
Paul Rutledge ... stunt performer
Cam Sutherland ... stunt performer
Cathy Sutherland ... stunt performer
Barry Thompson ... stunt performer
Dave Van Zeyl ... stunt performer
Ron Webber ... stunt performer
Kim Wiesner ... stunt performer
Brent Woolsey ... stunt performer
Tom Farr ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Adshead ... best boy grip: Alberta
Brent Barrett ... camera trainee: Alberta (as Brent Barrette)
Jerry Borris ... best boy electric
Sean Bourdeau ... assistant key grip
Deanna Cadette ... second assistant camera
Robert Cochrane ... dolly grip
Steve Cocks ... grip
Johnnie Eisen ... still photographer
Roy Elliston ... rigging grip
Richard Emerson ... key grip (as Rico Emerson)
Heinz Gloss ... electric
Schane Godon ... second assistant camera: "b" camera, Alberta
Mike Gould ... electric: Alberta (as Michael Gould)
Reni Hoz ... first assistant camera
Dave Joshi ... video playback: Alberta
Mandy Kane ... daily camera trainee
Martin Keough ... best boy electric: Alberta
Hrair Hawk Khatcherian ... videographer: Raffi's digital video footage shot Summer 2000
Martin Lake ... grip
Corey Lee ... grip: Alberta
Cameron MacDonald ... camera operator: "b" camera, Alberta (as Cam MacDonald)
Marvin Macina ... rigging gaffer
Tom McGrath ... electric (as Tom McGrath)
Alan Millar ... electrician
Tim Milligan ... grip: Alberta
David Owen ... gaffer
Renée Pilgrim ... camera trainee (as Renee Pilgrim)
Kent Sabato ... video assist
Tony Skaper ... electric: Alberta
Dean Stinchcombe ... first assistant camera: "b" camera, Alberta
Andrew Thom ... generator operator: Alberta
Greg Whiteside ... 24 frame video operator
Hugh Young ... generator operator
Jaclyn Young ... camera trainee

Casting Department 

Luisa Cabbidu ... extras casting assistant (as Louisa Cabiddu)
Meredith Caplan ... casting assistant
Suzy Gionette ... extras casting assistant: Alberta
Zameret Kleiman ... extras casting
Jenny Lewis ... casting assistant
Alyson Lockwood ... extras casting: Alberta

Costume and Wardrobe Department 

Heather Blurton ... on-set wardrobe
Colleen Bryant ... costumer: Alberta
Michelle Carr ... background costume coordinator: Alberta (as Michelle Johnston)
Karen Christensen ... truck costumer: Alberta
Nancy Da Silva ... costume cutter (as Nancy Dasilva)
Carolyn Devins ... on-set costume supervisor: background, Alberta
Angela Elter ... costume cutter
Jane Flanders ... wardrobe assistant
Jill Fry ... costume breakdown: Alberta / milliner: Alberta
Gaye Gardiner ... costume breakdown / textile artist
Ann Henshaw ... costume supervisor
Ritta Koleva ... seamstress
Loreen Lightfoot ... milliner
Trelawnie Mead ... costume breakdown
Susan Montalbetti ... costume breakdown: Alberta
Malcolm Pearcey ... seamstress (as Malcolm Pearcy)
Nancy Prevost ... costumer: Alberta
Sheila E. Pruden ... assistant costume designer (as Sheila Pruden)
Waunita Simmons ... costumer: Alberta
Janice Skinner ... costume cutter
Mia Sturup ... costume supervisor: extras costumes
Joanne M. Sugg ... costume breakdown (as Joanne Sugg)
Christine Urias ... costume buyer / costume truck supervisor
Rebecca Vile ... wardrobe assistant
Silvana Sacco ... assistant costume breakdown artist (uncredited)

Editorial Department 

Michele Francis ... first assistant editor
Chad Glastonbury ... second assistant editor
Marc Griffin ... assistant editor
Chris Hinton ... film timer
Joanne Rourke ... hd mastering

Location Management 

James Duffy ... location production assistant
Peter Gurr ... location security: Alberta
Robert Hilton ... location manager: Alberta
Peter Horn ... assistant location manager: Alberta
Peter Kennedy ... location security
Dan Kuzmenko ... trainee location manager: AB unit
Malcolm McCulloch ... assistant location manager
Eardley Wilmot ... location manager

Music Department 

Tigran Ambarian ... musician: kamancha
Artsvi Bakhchinyan ... singer: Armenian choir
Isabel Bayrakdarian ... soprano
Mark Berrow ... musician: violin
Stepan Berujanyan ... music recording engineer: Armenian folk musicians (as Stepan Berujanian)
Aparna Bhargava ... assistant to composer
John Bradbury ... orchestra leader
Gevork Dabaghian ... musician: duduk, zurna
Mychael Danna ... orchestrator / score producer
Nicholas Dodd ... conductor / orchestrator
Eve Egoyan ... music research
Vic Fraser ... copyist
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Brad Haehnel ... score mixer
Karine Hovhannisian ... musician: kanon
Paul Intson ... music editor
Norayr Kardashyan ... musician: bhul ney (as Norayr Kartashian)
Artyom Khachaturian ... musician: tar
Kamo Khachaturian ... musician: dhol
Sargis Kharazyan ... singer: Armenian choir
Mkrtich Kubelyan ... singer: Armenian choir
Andrew Lockington ... assistant to composer
Artur Manoukyan ... singer: Armenian choir
Andranik Michaelian ... production coordinator: Armenian folk musicians
Ron Searles ... engineer: additional music
Tigran Stamboltsyan ... singer: Armenian choir
Grigor Takushian ... musician: dham duduk
Hrayr Tatikyan ... singer: Armenian choir
Levon Tevanyan ... musician: shvi, tav shvi (as Levon Tevanian)
Sargis Torossyan ... singer: Armenian choir
Arto Tunçboyaciyan ... musician: saz (as Arto Tuncboyaciyan)
Albert Vardanyan ... musician: duduk
Deren Vardoumyan ... singer: Armenian choir
Bruce White ... musician: viola
Brad Haehnel ... music score recording engineer (uncredited)

Transportation Department 

Rudy Baccuchi ... driver
James Beaudrow ... head driver (as Jim Beaudrow)
Wilfred Bell ... transport coordinator (as Wilfred C. Bell)
Patrick Benson ... transportation security
Bill Boyd ... picture car captain
Ray Breckenridge ... transport captain: Alberta
John Cocks ... driver
Ken Groumbridge ... driver: honeywagon (as Ken Groombridge)
John Ignagni ... driver: set dec
Bruce Milward ... driver: honeywagon
Bruce Raymer ... driver
Coleman Robinson ... transport coordinator: Alberta
Mark Van Alstyne ... transport captain

Other crew 

Saro Ajnedijan ... assistant: Mr. Aznavour (as Saro Aynedjian)
Janine Anderton ... production coordinator
Jill Antal ... assistant accountant: Alberta
Darrell Armstrong ... paramedic: Alberta (as Darryl Armstrong)
Marty Arthur ... assistant craft service: Alberta
Araz Artinian ... head researcher
Stuart Becker ... production assistant: Alberta
Michelle Berrigan ... production assistant
T.J. Bews ... animal wrangler: Alberta
Brenda Blake ... director of business and legal affairs: Alliance Atlantis
Laurel Bresnahan ... education liaison
Cherri Campbell ... assistant: Robert Lantos, Serendipity Point Films
Maria Carbone ... assistant: Mark Musselman, Serendipity Point Films
Barbara Chisholm ... assistant production coordinator: Alberta
Greg Chopoorian ... historical consultant
Bruce Clayton ... acting coach
Jody Lynn Clement ... on-set craft (as Jody Clement)
Joe Everett ... unit publicist
Laurie Farrance ... tutor
Brad Fox ... assistant: Sandra Cunningham
David Fraser ... story consultant
Marcy Gerstein ... assistant: Atom Egoyan
Angelina Giacomino ... assistant: Aida Tannyan, Serendipity Point Films
Kim Goddard-Rains ... production coordinator: Alberta
Amy Green ... project coordinator: Serendipity Point Films
Francois Grise ... dialogue coach (as François Grisé)
Anthony Hart ... production assistant: Alberta
Joanne T. Harwood ... script supervisor (as Joanne Harwood)
Tanya Hill ... paramedic: Alberta
Kimsha Horvath ... on-set craft
Connie House ... craft service: Alberta
Samantha Hughes ... paramedic: Alberta
Sandra Lynne Hyhkö ... assistant production coordinator (as Sandy Hyhko)
Shirley Irvine ... assistant craft service: Alberta
Anne Jurenas-Polyak ... first assistant accountant
John Kerr ... production assistant: Alberta
Setta Keshishian ... loop group coordinator
Manuel Keusseyan ... translator: Armenian
Lacia Kornylo ... head of production: Alliance Atlantis
Rick Kramer ... production assistant: Alberta
Marc Lefler ... production assistant: Serendipity Point Films
Tanja Loeffler ... assistant: Atom Egoyan (as Tania Loeffler)
Elizabeth MacFarlane ... director of business and legal affairs: Alliance Atlantis
Patricia McVicars ... tutor (as Patsy McVicars)
Mark Musselman ... business and legal affairs: Serendipity Point Films
Rick Parker ... animal wrangler
Irene Phelps ... production accountant
Douglas Piepgrass ... production assistant: Alberta (as Doug Piepgrass)
Bob Presner ... completion bond
Andrew Rosen ... production executive: Alliance Atlantis
Leonard B. Rosman ... legal services
Troy Rudolph ... assistant director
Wendy Saffer ... marketing and publicity: Serendipity Point Films
Dave Ian Smith ... fire safety officer
Dave Spence-Sales ... chief military consultant
Simon St. Laurent ... opticals: Film Opticals
Janet Stephen ... trainee coordinator: Alberta
Alan Sutton ... fire safety
Aida Tannyan ... accounting and finance: Serendipity Point Films
Charles Taylor ... armorer / military consultant
Bruce Toy ... chef
Wiebke von Carolsfeld ... director observer (as Wiebke Von Carolsfeld)
Al Vrkljan ... chief military consultant (as Al J. Vrkljan)
Myrocia Watamaniuk ... consultant: Mr. Plummer
David Webb ... consultant: Alberta
Johanna Weinstein ... head title design
Kelly Willson Harvey ... assistant: Robert Lantos, Serendipity Point Films
Darren Wilson ... second assistant accountant
Al Vrkljan ... gun handler (uncredited)

Thanks 

Hrant Alianak ... thanks
Aris Babikian ... thanks
Peter Balakian ... the producers wish to thank: for English translation of "The Dance" by Siamanto [Atom Yarjanian] from his book "Bloody News From My Friend: Poems by Siamanto"
Liz Balkum ... thanks
Russell Banks ... thanks
Kevork Bardakjian ... thanks
Richard Blackburn ... thanks
Jack Blum ... thanks
Amnon Buchbinder ... thanks
Sharon Corder ... thanks
Vahakn Dadrian ... special thanks (as Professor Dr. Vahakn N. Dadrian)
Garth H. Drabinsky ... thanks (as Garth Drabinsky)
Darwin Durnie ... thanks: The Town of Drumheller
Niv Fichman ... thanks
Camelia Frieberg ... thanks
Larry Gagosian ... thanks
Marc Glassman ... thanks
Joel Green ... thanks
Harmik Grigorian ... with thanks to: L'Atelier Grigorian
Harold Hagopian ... with thanks to: Traditional Crossroads
Sarkis Hamboyan ... with thanks to
Bill House ... thanks
Avetik Isahakyan ... the producers wish to thank: for "A Mother's Heart" translated into English (as Avetik Issahakian)
Isabel Kaprielian ... thanks
Astrig Kashkarian ... thanks
James M. Keshishian ... thanks
Setta Keshishian ... thanks
Bill Krohn ... thanks
Susan Lin-Synanian ... thanks: ALMA
Marie-Christine Ludet ... thanks
Nouritza Matossian ... the producers wish to thank: for allowing her book "Black Angel: A Life of Arshile Gorky" to appear in ARARAT as the book written by Ani
Don McKellar ... thanks
Barbara Merguerian ... thanks
Sis Nercessian ... thanks
Michael Ondaatje ... thanks
Laurent Pétin ... thanks
Michèle Pétin ... thanks (as Michèle Halberstadt)
Leonard B. Rosman ... thanks
Patricia Rozema ... thanks
Ara Run ... thanks: Exclusive Diamonds
Lisa Sandow Lyons ... thanks
Alexander Sandow ... acknowledgment: photo of Arshile Gorky in his studio by
Creg Sandow ... thanks
Baret Sarmazian ... thanks
Frederick Sayadian ... thanks: AGBU
Richard Synanian ... thanks: ALMA
Sossy Tachjian ... thanks
Shahé Tanossian ... with thanks to (as Rev. Shahé Tanossian)
Ruth Thomasian ... thanks
Clarence Douglas Ussher ... the producers wish to thank: for "An American Physician in Turkey: A Narrative of Adventures in Peace and War", 1917
George F. Walker ... thanks
Georges Yeremian ... thanks: The Armenian Rugs Society
Steven Zaillian ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page